Author Topic: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models  (Read 19735 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« on: May 13, 2009, 10:40:36 PM »
E pa kao sto sam poodavno bio najavio napokon sam nabavio pravog hotlinera!



moj nije ovako lep, ceo je beo, ali se to da promeniti  ;namig!

raspon: 2020 mm
duzina: 1035 mm
tezina: 1500g
povrsina krila: 32,7 dm 2
profil: MH 30

Radi se o modelu Ion od Ceske firme JP models  http://www.jpmodels.cz/index_eng.htm koji je vec 12 godina na trzistu. Vec ta cinjenica govori o kakvom je modelu rec. Na svoju desetgodisnjicu 2007 uz pomoc Rudi Freudentahalera http://shop.modellbau-freudenthaler.at/index.php?cat=19 (visetrukog svetskog prvaka u F5B) rodjena je modifikovana vrezija Ion Pro. Trup je malo produzen i stavljena su krila profila MH30 umesto SD7037 a na model Pro + dodati su i flapsovi. Ja sam se upravo opredelio za Pro + verziju, kasnije cu objasniti i zasto.

Govoriti o kvalitetu izrade je vrlo lako, vrhunska je.  Trup je od stakla sa karbonskim ojacanjima.








Krila su iz 2 dela i toliko dobra da je Lazo u trenutku pomislio da su kompozitna, a nisu! Srz je od stiropora plankirana balzom. Narocito impresionira detalj izrade kucista za servoe. Bajonet je celicni.








Setup koji vec poduze strpljivo skupljam je sledeci:
motor: Hacker A3010XL
kontroler: TR 80A
elisa: CamCarbon 11x8
servo krila: MKS 2,7kg MG
servo rep: HGD 3,5 kg MG
baterije: 4S 3200, 3S 2250

Sa 4S baterijama to je nekih 1,5kg, 700W i penjanje od 15m/s vertikalno. Kako ovaj model moze da bude i bez elektro pogona i leti lepo i kada je tezak samo 1kg odlucio sam se da probam da ga letim i na 3S (200g lakse) za bolje termalne performanse. Penjanje i sa 3S je 10m/s. Sa verzijom Pro + obaranjem citave izlazne ivice krila za 5mm dobija se mnogo manja brzina jedrenja. U teoriji ovo je akrobatski model koji je jako brz i robustan na odgovarajucem set up-u a moci ce i da lepo jedri sa 3S kada su povoljni uslovi za jedrenje. Naravno sve ovo ce biti detaljno provereno u praksi.

U svakom slucaju pripremite se za vristajuce przenje neba!

poz
« Last Edit: May 13, 2009, 10:50:08 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #1 on: May 13, 2009, 11:05:18 PM »
Krila su iz 2 dela i toliko dobra da je Lazo u trenutku pomislio da su kompozitna, a nisu!

Fakat!!! Odavno nisam video pedantnije urađen model. Testirali smo mnoge koji su pre neki dan bili na aerodromu - svi su na prvi pogled mislili da su i krila i horizontalni stabilizator kompozitni :sljus. Perfektan model :)aplauz
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #2 on: February 15, 2010, 01:52:00 PM »
Sasa,

kada su servoi u pitanju maksimalna dimenzija za krila je 12mm, a za rep i flapsove obavezno MG. No, ako cemo da diskutujemo o Ion-u bolje to da radimo gde je vec otvorena tema da sutra bude lakse za citanje drugima.

poz

U pravu si !

Hitec servoi se pominju kao preporuka na RC Groups (HS-85BB/MG za eleron i flaps ) (HS-81 elevator)
Sinoc kada sam gledao sta mi sve jos treba , oni su se nasli na Lindingeru, pa sam mislio da cu ih jutros poruciti sa jedrilicom,
medjutim kako nje jutros vise nema pogledacu dalje za servoe. Potrazicu neke sa metalnim zupcanicima. Moguce da ce biti Ino Lab.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #3 on: February 15, 2010, 02:38:58 PM »
Bači pogled na ove. Ja sam moju Čehinju opremio njima. Nisu još leteli, ali se ponašaju izvanredno. Snažni, brzi, a nula ko zakovana.

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8957&Product_Name=BMS-555DMG_Slim_Wing_Digital_Servo_%28All_Metal_Gear%29_4.2kg_/_.15sec_/_23g

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #4 on: February 15, 2010, 03:12:28 PM »
Hvala Lazo! Ove nisam ni listao uopste.
Mislio sam Ino Lab:
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6446&Product_Name=HGD_digital_260MG_MetalGear_Servo_21g_/_.16_/_2.7kg
Ali kako ih nema na stanju, ovi Blue Bird ce biti odlicni.

 3aa

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #5 on: February 15, 2010, 03:52:33 PM »
Ion se pravi(o) sa 2 profila krila, MH30 i SD7037. Kako je SD7037 deblji u njega mogu servoi od 13mm ali ne mogu u MH30 a da ne vire. Samim tim ni InoLab 25X ne mogu unutra. Ja sam InoLaB stavio u rep ali za krila su predebeli. Servoi koje je Lazo preporucio staju bez problema u krila.

poz
« Last Edit: February 15, 2010, 03:56:09 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #6 on: April 09, 2010, 09:13:46 PM »
Pa evo bez najave (da bi trema bila manja) danas je poleteo Ion. Kako sam ocekivao mocne performanse odlucio sam da stavim najmanju elisu koju sam trenutno imao, a to je 11x7. Setup je bio isti kao sto je najavljeno u prvom postu sem elise i baterija je bila 4S Rhino 2250mAh 40C. Pre poletanja sam napravio malo merenja pa je pokazalo: 50A sa 14,8V znaci 740W i 10.600 rpm. To je 2,5kg potiska i oko 110km/h u horizontali.

Sta da kazem, stvarno impresivno. Model je neverovatno pitom i ide pravo kao strela. Nije bilo potrebno skoro nikakvo trimovanje. Moracu jos samo malo da se poigram sa tezistem, trenutno je malo nosat ali mu to pomaze da se sam izvuce iz obrusavanja. Danas sam napravio 3 leta sa po jedno 10 penjanja na visinu u svakom jer necu da teram baterije do kraja kako im je ovo bilo prvo letenje. Motor i kontroler su po sletanju bili ladni ko spricer. Evo upravo se napunila jedna baterija i kaze 1540mAh sto super s obizrom da su 2250mAh.

Neki sledeci koraci su dodatno programiranje stanice sa flight modovima kako bi se iskoristio pun potencijal modela i lagan prelazak na 11x8 pa zatim na 12x9 elisu. Uz 12x9 elisu to bi trebalo da bude 60A i ono sto je najbitnije je to da ce maksimalna brzina porasti na 140km/h i da ce zbog veceg koraka prakticno ostati ista i u penjanju  (:sok:)! Naravno uz sve logere koje imam bice tu i puno tehnickih informacija.

A evo i malo slicica od danas:















poz
« Last Edit: April 09, 2010, 10:12:33 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #7 on: April 12, 2010, 11:12:37 AM »
E pa moram da priznam da me je model naprosto odusevio juce u Subotici! Nakon problema u trecem turnusu sa Proximom bilo je uoste pitanje dali da nastavim sa takmicenjem. No prelomio sam i pokusao sa Ion-om. Ion sam su Suboticu bio poneo samo da bih pokazao ljudima kako jedan entry level hotliner penje i to na relativno blagom set up-u, nisam uopste bio razmisljao da bih sa njim mogao i da se takmicim. E pa 4 i 5 turnus su posluzili za trimovanje kako bi se dovoljno usporio za jedrenje. Pomereno je teziste nazad, oboreni flapsovi preko trimera i u 6 finalnom turnusu model je hvatao termiku samo tako. Bio sam u zabezeku da se to meni desava, doduse uz ogromnu pomoc Dr. Laze  :)aplauz da mi ukaze gde bi to neka termika mogla da se krije. Istina je da je u tom 6 turnusu i malo vise zaduvalo, sto je naravno pogodovalo, ali ja sam i dalje pod utiskom kako je sve to juce izgledalo.

Model me je stvarno odusevio, nije bilo nikakvih problema da se i na maloj visini igram sa njim i pokusam da ostanem sto duze u vazduhu. Neverovatno pitomo za jedan model koji bez problema moze da tera i preko 180km/h a koji se na minimalnim brzinama ponasa neverovatno pitomo.

E sad sledi programiranje stanice kako bih iskoristio sve mogucnosti koje jedan ovakav model moze da pruzi.

poz
« Last Edit: April 12, 2010, 11:57:09 AM by magic »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #8 on: April 12, 2010, 02:58:59 PM »
 (res)
Cestitam!
Drago mi je da vidim da je sve kao sto je bilo planirano, pa mozda i malo bolje.
Ja sam nazalost (samo privremeno) odustao od kupovine jer se selim u veci stan, pa nisam za neke troskove dok se sve to ne sredi.
A i ova stvar sa cekanjem poste iz HK ubila mi je svaku zelju da narucim bilo sta, tako da se ipak nadam da cu do kraja ove sezone mozda ipak nabaviti jedan takav!

Reci mi samo sta mislis o brzini na sletanju i da li mu treba dugacak prilaz s obzirom da ima flapsove?

Pozz!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #9 on: April 12, 2010, 09:23:30 PM »
ja isto moram da odam priznanje!!ova ptica penje ko nenormalan ,juce pe preplasi kad kod poletanja pojuri pored moje price (:sok:),a tek posle takmicenja veljko nam pokazao svoje umece iznad 150kmh!! (res) sve u svemu interesantna letelica !!!

Offline sibisi666

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #10 on: April 12, 2010, 11:24:31 PM »
Ja sam se zaprepastio kada sam cuo zvuk, nisam mogao da skinem osmeh sa face 10 min...taj zvuk te iznenadi i preplasi istovremeno posto leti extremno brzo :) prvi put da sam cuo taj zvuk, svaka cast za model i voznju

POz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #11 on: April 12, 2010, 11:25:20 PM »
Brzina na sletanju je ista kao i kod jednog Easy Glidera zato sto su kocnice vrlo efikasne. Kada mi je malo usao u ruku, jer sam ga u Subotu prakticno leteo tek drugi put, u 6. turnusu sam dobio 75 od mogucih 100 bodova za sletanje, znaci bio sam tu negde na 2 metra od tacke.

Mozak mi neprestano radi po ovom pitanju i o mogucim poboljsanjima koja bih jos mogao da napravim ali mislim da ipak necu da menjam aktuelni setup, samo cu kontroler promeniti, stavicu malo laksi jer je model jos uvek nosat i probati 11x8 i 12x9 elise. E tada bi trebalo da bude jos zanimljivije. A ako mi se bas jedri tu je i 3S baterija umesto 4S i 13x8 elisa ...

A uskoro cete cuti od mene o jos jednoj novoj ptici koja ce biti i znacajno brza od Ion-a a nije jedrlica  (fiu).

poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #12 on: April 13, 2010, 10:51:44 PM »
Ne znam jeste li gledali, u 1:25 tip u brzini udara u zemlju i jedrilica odskace i nastavlja let. Ako sam dobro razumeo odlepio se samo nosac motora.


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #13 on: April 24, 2010, 08:34:49 PM »
Danas sam zakacio 11x8 elisu. Razlika je bila ogromna u odnosu na 11x7! Sa 11x7 motor jako brzo dostigne max broj obrtaja i tu stane. Sa 11x8 penje jos jedno 30% bolje nego ranije i to skroz vertikalno, pa ko je vec video u akciji neka samo zamislja kako to sada ide. Ne mogu samo da zamislim sta ce biti sa 12x9, ali idem polako korak po korak.

Branek je malo i snimao pa se nadam da ce okaciti snimak.

poz

Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hotliner Ion Pro + od RFM/JP Models
« Reply #14 on: September 12, 2010, 07:35:33 PM »
Evo posle duze vremena Ion je ponovo leteo. Malo je sada isaran sa gornje i donje strane tako da je mnogo, mnogo vidljiviji nego ranije. Ranije je na trenutke stvarno bio stealth  oo)). Sta reci, definitivno dize adrenalin, na kraju dana covek se bas "opusti". Malo sam danas i "plasio" drugare na aerodromu obrusavanjima sa velike visine i zvizdanjem iznad glava od kog se dize kosa na glavi  :jaki: ...

poz
Veljko