Author Topic: Eleroni - problem  (Read 6627 times)

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Eleroni - problem
« on: April 28, 2009, 06:13:03 PM »
Pozdrav

kao sto rekoh imam problem>
nedavno mi je jedan od servoa otisao Bogu na istinu, pa sam po savetu iskusnijih nabavio drugi. Odneo sam kod strucnog lica da mi zalemi onako kako sam savetovan i gle cuda - eleron mi je ponovo oziveo. Ali... Oba elerona mi se krecu u istom pravcu. Posto bi trebalo da se krecu jedan razlicito od drugog, ovo sto je kod mene - nije u redu. Da li je problem:
-1. u meni posto bi mozda trebao da potrazim na stanici da stavim reverse za ovaj novi servo
-2. mozda mi je baja koji mi je lemio pogresno zalemio polove (ako to uopste ima veze)
-3. ili nesto sasvim trece, cetvrto ili peto... 4e

Srdacan pozdrav

Shelle

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Eleroni - problem
« Reply #1 on: April 28, 2009, 06:16:47 PM »
Неко је скоро поставио клип, како се обрће смер сервоа. Укратко: обрну се полови на мотору и спољашње жице на потенциометру, тако да је могуће да ти се то десило . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Eleroni - problem
« Reply #2 on: April 28, 2009, 06:52:56 PM »
Неко је скоро поставио клип, како се обрће смер сервоа. Укратко: обрну се полови на мотору и спољашње жице на потенциометру, тако да је могуће да ти се то десило . . .

Znaci. bice da ga je Baja pogresno zalemio...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Eleroni - problem
« Reply #3 on: April 28, 2009, 06:58:09 PM »
Shelle,

da je pogresno zalemio ne bi radio! Samo nadji na stanici reverse servo za taj kanal i sve ce biti OK. Mislim da je doslo vreme da se malo bolje upoznas sa tvojom stanicom  mmmm.

Ono gde neces moci to da uradis preko stanice je kada budes vezao flapsove koji su na 2 servoa a na jednom kanalu, tada ces morati da reversujes jedan servo ako ih budes poveziovao preko Y kabla. Ili neko iskusniji sa elektronikom moze da kaze kako povezati 2 servoa na jedan kanal a da se krecu u istom smeru.

poz
« Last Edit: April 28, 2009, 06:59:43 PM by magic »
Veljko

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Eleroni - problem
« Reply #4 on: April 28, 2009, 07:58:38 PM »
 Postavi fotku gde se vidi položaj servoa na modelu, unutrašnje reversovanje servoa je poslednja instanca na koju ideš, jer (skoro) sve može da se odradi mehanikom ( okreneš servo ili okreneš polugicu servoa na drugu stranu-za 180stepeni),ili softverom u stanici......
 Da bi znali da ti pomognemo a da ne nagađamo, upoznaj nas bolje sa svokom konkretnom situacijom i problemom.

Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Eleroni - problem
« Reply #5 on: April 28, 2009, 08:23:24 PM »
Ej drugari, sada moram da izadjem, ali se vracam za 1h
Prilozicu slike i cackati malo stanicu i odmah cu da napisem o razvoju situacije

Veliki pozdrav, TRCIM NAZAD

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Eleroni - problem
« Reply #6 on: April 28, 2009, 08:23:27 PM »
Posto sam konkretno upoznat sa problemom zato sam dao onakav odgovor u suprotnom nema se dovoljno informacija i ono sto je napisao srpska posla je 100% tacno. Ja bih jos jednom zamolio mladje i manje iskusne clanove foruma da ne dele olako savete i na taj nacin zbunjuju ljude sa manje iskustva!

Shelle je vrlo svez (i na neki nacin i uplasen na pocetku od svih tih stelovanja kao sto smo i svi mi bili) a u prilog mu ne ide i model na kojem se uci, jedrlilica 2,6m raspona sa potpuno mehanizovanim krilom koja najbolje radi sa 7 kanala. Kada se ja setim mog prvog stelovanja Cularisa trebalo mi je 3 dana da uradim sve kako treba.

poz
« Last Edit: April 28, 2009, 08:26:05 PM by magic »
Veljko

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Eleroni - problem
« Reply #7 on: April 28, 2009, 10:57:45 PM »
Kada planiras da na sastanku zadrzis kratko - uvek se zadrzis najmanje duplo duze... Evo me nazad

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Eleroni - problem
« Reply #8 on: April 28, 2009, 11:07:12 PM »
Dakle...kao sto se vidi iz slika gore, rekao bih da je servo upao u fabricko leziste. Servo radi perfrktno zato sto je nov (HVALA MAGIC), ali kao sto rekoh, trebao bi da radi u suprotnom pravcu od svog brata. Mislio sam da cu veceras malo da prostudiram stanicu, ali umor je jaci...
Jedno definitivno znam, nisam posvetio dovoljno vremena stanici, plus sto su mi svi konektori rastavljeni sa receivera, plus sto hocu da uklonim Y kabl sa elerona, plus sto hocu da "dodelim" flapsove na receiver... Jednostavno mnogo toga, a malo znanja... Barem znam u cemu je moj problem  :big smile

Eto slidze su tu, pa kad nadjete vremena

Shelle

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Eleroni - problem
« Reply #9 on: April 28, 2009, 11:38:39 PM »
Shelle,

imam resenje! Vec kada si konstatovao da HXT900 i HS55 rade obrnuto, mozes da HS55 koji ti je na levom flapsu odlepis i stavis na mesto gde ti je sada HXT900 a HXT900 na njegovo mesto. Ovim bi dobio da kada povezes flapsove na stanicu preko Y kabla jedan ce biti HS55 a drugi HXT900 i oni ce se kretati u istom smeru, bas kako ti i treba! Naravno, sve ovo ponovo zahteva odlazak kod tipa koji ti je sve to lemio ali mislim da je vredno truda. Flapsove obavezno skini sa Y kabla jer oni i onako treba da idu na zasebne kanale i da se podese da rade u diferencijalnom kretanju u odnosu 1:2, a to znaci da na dole idu duplo manje nego na gore (zbog razlike u brzini kretanja krajeva krila u zaokretu, tako mi Dr. Lazo objasnio  ;)). To svakako ima i tvoja stanica i radi se krajnje jednostavno. Nakon toga obavezno programiraj kocnice! Nazalost meni je tvoja stanica totalno nepoznata inace bih ti rado pomogao.

Bicemo za vikend ponovo na aerodromu, donesi pa cemo probati da napavimo nesto.

poz
« Last Edit: April 28, 2009, 11:46:11 PM by magic »
Veljko

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Eleroni - problem
« Reply #10 on: April 28, 2009, 11:59:45 PM »
OK MAGIC, hvala puno!! Ako me ovi moji ne budu prihapsili da radim, eto me!!!

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Eleroni - problem
« Reply #11 on: April 29, 2009, 12:14:18 AM »
 Hvala magic, kada sam odgovorio nisam primetio da si ti odgovorio pre mene  4e.
A sad kapiram da nije lemljen servo koji je išao bogu na istinu, već novi servo, a da se svo lemljenje sastojalo u produženju kablova.
 Kažu da je put u pakao popločan dobrim namerama. (pijemo) (pijanoo)
Pozdrav svima!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla