Author Topic: Fpv model  (Read 14218 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Fpv model
« Reply #15 on: May 15, 2009, 01:40:53 PM »
Odlično Aco! Koji to OSD imaš, odakle i pošto? Najbolje, daj link.

Pozdrav
Lazo
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Fpv model
« Reply #16 on: May 15, 2009, 01:58:24 PM »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Fpv model
« Reply #17 on: May 15, 2009, 02:22:52 PM »
bravo aco.

a evo jos jednog malog modula sa crtezima plocice i programom

http://www.kapelec.com/altiose1.htm

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Fpv model
« Reply #18 on: May 15, 2009, 10:00:40 PM »
Svaka cast majstore  :)aplauz kvalitet slike ce se lako rijesiti sto kazes bitno je uciti letjeti  mmmm ...Jos jednom svaka cast. ()-()
« Last Edit: May 15, 2009, 10:04:10 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Fpv model
« Reply #19 on: May 15, 2009, 10:17:45 PM »
Jako lepo...svidja mi se izgled monitora, lici na hedup displej!!!
 :big smile

 :)aplauz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Fpv model
« Reply #20 on: June 29, 2009, 06:39:45 PM »
Bravo aco! Ja sam tek sad video ovaj tvoj post... I ja sam nabavio remzibi OSD. Jos nije leteo, ali za sada na zemlji radi odlicno.

Pomocnik za FPV je obavezan i po AMA pravilniku, a vise nego obavezan za prvih nekoliko letova dok se bar ne upozna okolina koju je odozgo tesko prepoznati. A kvarove da ne spominjem! Najvaznije je pratiti liniju horizonta, pa prema njoj ravnati model. Kad se uvezbas videces gde treba da ti bude horizont da bi leteo ravno, gore, dole...

Zalio si se na video predajnik. Slika izgleda solidno, osim rezolucije, u cemu je problem? Moj predajnik pravi smetnje na prijemniku i servoima, a inace je OK. nikako da mu stavim jedan veliki ferit na kabal. Veliki domet, a smetnje na slici su kratkotrajne.

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Fpv model
« Reply #21 on: June 29, 2009, 08:43:28 PM »
Meni je problem domet predajnika ili osetljivost prijemnika. Ne mogu da utvrdim sta je tacno u pitanju jer na raspolaganji zasad imam samo jedan predajnik i jedan prijemnik. Doduse na prijemniku sam zasad isprobavao prijem samo sa omni antenama (5 i 8Db pojacanje) ali je domet u svakoj kombinaciji los. Sto konkretno znaci da bez obzira na polozaje antena na predajniku i prijemniku ja posle 300m gubim sliku nacisto. Trenutno se spremam da za prijemnik napravim patch antenu  http://www.webx.dk/rc/video-wireless/patch5.pdf i da probam sa njom. Inace pre neki dan sam uspeo da namestim da mi osd prikazuje i rssi signal sa prijemnika komande. Predajni modul na 35Mhz sam pojacao na oko 0.6w i sad samo treba da sredim problem sa prenosom slike pa da konacno izletim i van vizuelnog dometa.

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Fpv model
« Reply #22 on: June 29, 2009, 09:05:18 PM »
kao potvrda toga evo jedan kratak video sa Trstenickog aerodroma gde smo ja i goran (grebic) bili pre neki dan u poseti trstenickim aviomodelarima

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Fpv model
« Reply #23 on: June 30, 2009, 01:43:05 PM »
I ja imam slicne smetnje, ali ne gubim sliku... Na snimku se ne vidi prekid slike a po pitagorinoj teoremi ti si bio udaljen oko
(2852+1282)1/2=312m.
Prijemna antena ce sigurno pomoci. U tom slucaju si ogranicen na letenje u vidnom polju antene. Iza antene oko 100m, a ispred ko zna...


Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Fpv model
« Reply #24 on: June 30, 2009, 01:50:55 PM »
malo sam u poslovnoj guzvi ovih dana ali nadam se da cu sad za vikend stici da isprobam ovo sa novom antenom.
Inace ovde na snimku sam namerno leteo ne dalje od 200m da bi snimio koliko toliko pristojan snimak

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Fpv model
« Reply #25 on: August 06, 2009, 10:44:45 AM »
U zadnje vreme se malo vezbalo, a i promenio sam oba prijemnika i rezultat je tu:Moj prvi let van vizuelnog dometa.





a sletanje - i to sam pokusao gledajuci u monitor i rezultat je: razbijeno okce na kameri.
inace slika je uzivo mnooogo bolja.
« Last Edit: August 06, 2009, 10:52:14 AM by aco »

Offline simas

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Fpv model
« Reply #26 on: August 06, 2009, 11:22:28 AM »
Sve cestitke na uspesnom letu, samo tako dalje. Mala "primedba"- probaj malcice mekse upravljati modelom, blage korekcije u sletanju, sto vise uznemiris model sve ce biti gore i gore.

Ne znam kakvu prijemnu antenu koristis, ali sa panelkama postizu se vaoma lepi rezultati

pozdrav

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Fpv model
« Reply #27 on: August 06, 2009, 11:42:58 AM »
Auuu i visoko i daleko! Dobra oprema! RC je pretpostavljam i dalje pojacani na 35MHz, a video link?

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Fpv model
« Reply #28 on: August 06, 2009, 12:27:13 PM »
Rc je isti pojacani 35mhz samo je prijemnik na modelu zamenjen - stavljen je Corona Synthesized Dual-Conv Receiver 8Ch 35Mhz. Sto se tice videa i tu je predajnik ostao isti a zamenio sam prijemnik. Uzeo sam opet od ljudi iz Zrenjanina prijemnik na 2.4 a sa njim koristim rucno radjenu panel antenu. Sada kao monitor koristim laptop sa tv karticom.
A sto se tice mekseg upravljanja, znam ja to ali malo mi je duvao vetar a malo i klecala kolena pa je zato tako ispalo.
« Last Edit: August 06, 2009, 12:29:42 PM by aco »

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Fpv model
« Reply #29 on: August 06, 2009, 01:05:16 PM »
Sto se sletanja tice, snimi nekoliko dobrih sletanja. Gledaj ih na monitoru i analiziraj. Cini mi se da je model postao nestabilan i zbog male brzine na sletanju. Moj ES slece sam od sebe, stabilan je, tvoj model je cigrast i moraces dobro da se pomucis oko sletanja. Kao sto si vec rekao za FPV: ucenje letenja ide iz pocetka.

OSD ti nece mnogo pomoci na sletanju. Moze samo da smeta. Ocitavanje visine je cesto potpuno nepouzdano. Podaci se prikazuju sa zakasnjenjem zbog usrednjavanja pa u tih par kriticnih sekundi imas samo pogresne brojeve na ekranu. Vidim da si napravio jedan prilaz, pa jos jedan. To je odlicna taktika. Upoznajes teren i vetar. Mozda si trebao da probas jos jednom...