Author Topic: Multiplex Cularis  (Read 43991 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Multiplex Cularis
« on: April 06, 2008, 11:28:34 PM »
Posle dugog razmisljanja odlucio sam da zadrzim Cularisa  :D. Naime posle godinu dana eksploatacije u svetu slika se mnogo vise iskristalisala o kakvom modelu je zapravo rec - klasicna termalna jedrilica, i to jako dobra. Naleteo sam jednom na post u kome covek objasnjava kako pripremiti Cularisa cak i za takmicenje ...

Film koji je Multiplex okacio pre pocetka prodaje gde Cularis pravi razne acrobacije je malo missleading, nije da model ne moze sve to, nego mu je to mucenje  >:(!

Iako vec poduze imam novi trup nisam ga prethodno hteo vaditi iz celofana  :(, toboze da se u slucaju prodaje vidi da je nov. Sada kada sam ga napokon otvorio mogu samo da kazem da postoje znacajne promene (na bolje) u kvalitetu odlivka u odnosu na verovatnu prvu seriju koju sam ja bio pazario. Jos su i neki plasticni delovi modifikovani tako da je sada sve mnogo bolje.

Sutra pocinjem sa sklapanjem i nece biti mnogo posla tako da sam siguran da cu ga leteti za sledeci vikend. Ovog puta ce to sve biti sasvim drugacije nego pre cca godinu dana. Slikacu ga malo tako da podelim i sa vama impresije.

Kako model moze da se sklopi i bez motora kao cista jedrilica, hoce reci da ga u elektro varijanti treba praviti sto laksim, verovatno cu zato izbaciti dodatnu prijemnicku bateriju i ici na 2S baterije kako bi ustedeo cca 200g. Za one koji su se vec zabrinuli da ne znam sta radim, ne brinite  ;), necu koristiti BEC sa reglera posto je ionako OPTO vec dodatni UBEC koji trpi i do 3A tako da model iako ima 6 servoa sve ce biti OK. Inace 1,1kg potiska na model od 1,5kg nece biti lose   8).

Pozdrav
« Last Edit: April 07, 2008, 07:20:29 PM by magic »
Veljko

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Multiplex Cularis
« Reply #1 on: April 07, 2008, 12:06:54 PM »
Koncepcija Cularisa je maketa jedrilice sa odlicnim letecim perfomansama. Veliki raspon i savijeni krajevi krila koji daju vecu bocnu stabilnost, nisu bas pozeljni kod akrobacija. To je kao da sa  Piper cubom oces da letis 3D. To je prava, lepa termicka jedrilica koja bi se izvanredno pokazala i za padinsko letenje.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Multiplex Cularis
« Reply #2 on: April 08, 2008, 01:00:57 AM »
Slozio bih se sa Bocinim odgovorom, s obzirom na sam izgled model-a, pogotovu krila.

Razgledao sam razne topic-e na RCgropus forumu, kao i klipove gde jedan s modelom izvodi koje kakve akrobacije ( malo preterano ), ipak je ovo jerilica za lepo i opustajuce termicko letenje!


To akrobatsko letenje mozete skinuti sa sledeceg linka:

http://www.mpx.speedkom.net/cms/vorschau/upload/d_videos/Cularis_web.wmv   
( velicina klipa 5.51MB )

dok opustajuce termicko letenje ( video klip ) mozete skinuti u okviru sledeceg linka:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=669739&highlight=cularis


pozdrav
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Cularis
« Reply #3 on: May 15, 2008, 10:27:13 AM »
Sinoc sam se bio zainatio i rekao da bez obzira sto mi se spava red je vise da zavrsim model i donesem ga u Vrsac. Pa sta da kazem, kada se nesto sklapa po drugi put stvari idu mnogo brze! Ovoga puta nisam koristio aktivator tako da koristeci gusti cijan covek stvarno ima vremena da sve lepo postavi i uklopi, jedino sto se danas osecam malo "uduvan"  ;D.



Veceras ubacujem motor i regler i stelujem stanicu. Nadam se da ce u petak popodne Cularis ponovo zajedriti  :), ovog puta bez ikakvih akrobacija, samo opustajuce termicko jedrenje!

Motor je Robbe Roxy 3545/12 - 850kv, 12x6 i 3S 3200mAh baterija za jedno 300W i tezina 1.6kg.

Pozdrav
« Last Edit: May 15, 2008, 10:28:53 AM by magic »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Cularis
« Reply #4 on: May 16, 2008, 12:44:58 AM »
Cularis je prelijepa masina.
Danas je nas kolega Goran letio sigurno dva sata u Podgorici
sa nekim manjim pauzama.


kao sto vidite, stavio mu je stajni trap, cisto da proba kako bi to bilo,
i ispalo je da je takvo letenje mnogo zanimljivije od cistog jedrenja.



Kada slece i polece ovaj Cularis izgleda kao neki teski airliner.


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Multiplex Cularis
« Reply #5 on: May 16, 2008, 12:54:25 AM »
Jako interesantno, nema sta...
:)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Cularis
« Reply #6 on: May 16, 2008, 10:32:20 PM »
Sto se bre ne hvalite da i tamo neko vozi Cularisa! Ja mislio ja jedini pa se pravim vazam  ;). Iskerno mi je drago da se mozda neko odlucio za model zbog one moje pisanije od ranije. Ideja sa stajnim trapom je zanimljiva ali mislim da dosta utice na performanse kada se jedri. BTW koji motor i elisu model koristi?

Evo ja sam danas bio sa Cularisom na Zemun polju. Kada se model vozi lagano ima sjane performanse, cista uzivancija. Samo sam napravio jedan kretki let jer su pravi avioni toliko zujali da nije bas bilo prijatno a bio sam i sam pa niko da mi kaze ako krenu u sletanje.

Ovaj setup radi fenomenalno, bas kao sto je i pisalo da ce vuci 36A sa 12x6 elisom. Imam cca 400W, sto je vise nego dovoljno. Moram skroz da ga utrimujem, danas nije bilo prilike za to a i nastelovacu ga kao sto je test na rcgroups koji je okacio Saburo preporucio. No sve se to radi na miru i natenane.

Izbacio sam prijemnicku bateriju i stavio 3S 3200 i teziste je tacno gde treba! Malo pameti i malo vise srece i sve bude dobro  ;D!

Pozdrav
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Cularis
« Reply #7 on: May 18, 2008, 08:05:56 AM »
Set up ovog Cularisa je sledeci:

motor - KD 36-28S Brushless Outrunner 1140Kv

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4654

ESC - TURNIGY Plush 40amp Speed Controller

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165

elisa 9x6

Sve ovo daje sa baterijom 2200 oko 250W, sto je dosta slabije od
tvog set up-a ali i sa tim bez problema radi sve figure, ledjni let i sl...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Cularis
« Reply #8 on: June 07, 2008, 09:49:42 AM »
Sinoc sam se jedno 4  sata  :-\ zanimao programiranjem stanice i napokon  :-X ubacio sve mixove potrebne za ispravan let. Ubacio sam po savetu Laze i expo na elerone od 30%, trebalo bi da bude lakse. Isto tako ismirglao sam sve neravnine na izlaznim i ulaznim ivicama tako da ocekujem bolje planirajuce performanse.

Tek sa jednim ovakvim modelom covek shvati sta sve moze da se izmiksuje:
diferencijalno kretanje elerona
eleroni sa flapsovima u diferencijalnom kretanju
vertikalac sa eleronima
vazdusne kocnice crow - eleroni gore/flapsovi dole
horizontalac sa vazdusnim kocnicama
horizontalac sa gasom
3 faze leta na prekidacu: lauch/speed, termika i neutralan za jak vetar
horizontalac sa flapsovima za 3 faze leta

Ovo je tacno redosled kojim sa sve ovo uradio jer u suprotnom nemere!

Da budem iskren, sutra na aerodromu od modela, a i od sebe, ocekujem jos vise.

Pozdrav
« Last Edit: June 07, 2008, 08:51:54 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Cularis
« Reply #9 on: June 08, 2008, 10:07:24 PM »
Napokon sam doziveo Cularisa onako kako je to zamislio i njegov konstruktor. Tek sa svim ovim mixevima model je proradio i u mojim rukama. Po dosta jakom vetru i sa dosta termika, ali koje jako kratko traju jer ih vetar odnese, stvarno sam se danas naleteo. Od 3 baterije koje sam poneo samo sam jednu ispraznio, i to ne celu!

No, do opisem razliku u ponasanju sa mixevima. Neverovatno koliko je model postao mirniji kada se i flapsovi umiksuju za zaokret. Expo sam smanjio na 20%. I pored izuzetnih udara bocnog vetra krila su ostajala horizontalno sa svakom korekcijom!

Mix gas/vertikalac funkcionise perfektno!

Vazdusne kocnice: Kada sam prvi put danas napravio 4. zaokret kao sto sam to i ranije cinio ispalo je da sam sleteo 50m pre sebe! U drugom pokusaju kada sam napravio 4. zaokret kao i sa avionom, znaci mnogo blize sebi, sa samo pola izvucenih kocnica sleteo sam tacno ispred sebe. Brzina sletanja je bila smesna, da covek uhvati model u ruku.

I pozicija flaposova za launch stvarno funkcionise. Model mnogo bolje penje sa flapsovima 3mm na gore!

Moram da priznam da me je iznenadila zahtevnost ovog modela. U modelarstvu sam naucio da sto je model veci to se i lakse vozi. E pa, kada su jedrilice u pitanju negde posle 2-2,2m raspona stvari se menjaju. Modeli su dosta tezi i inertniji, pa iako bolje jedre osetljiviji su na stalling. Kod aviona covek nauci dosta brzo koja je minimalna brzina modela kojom moze da leti, kod jedrilice su te brzine dosta manje pa nauciti koja je kriticna brzina uopste nije lako. Greske su neminovne. E tu sad dolazi do izrazaja kvalitet Elapora, odnosno njegova robustnost i laka popravljivost. Svakome ko voli jedrenje i zeli da jednog dana vozi i model veci od 2m preporucujem Cularisa. Sa njim ce nauciti kako se ponasa neki daleko veci model a greske, koje su neminovne, su vrlo lako popravljive.

Cularis definitivno nije model za pocetnika, jer sa potpuno mehanizovanim krilom koje svoje najbolje performanse daje tek kada se tako i koristi trazi i odredjeno iskustvo.

Model jesam dao na prodaju, ali sam siguran da cu ga dokle god bude bio kod mene svaki put poneti na livadu sa sobom!

Pozdrav
« Last Edit: June 08, 2008, 10:16:41 PM by magic »
Veljko

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Multiplex Cularis
« Reply #10 on: June 10, 2008, 04:21:23 AM »
Ajd ga malo izdetaljisi, ako nije problem. Moze i koja slicica :-\

Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Cularis
« Reply #11 on: June 10, 2008, 07:34:56 AM »
Zdravo Kole,

Hvala na interesovanju. Sto se tice slicica:

Motor upaljen pred izbacaj:


Izbacaj (ovde mi bermude "cudno" stoje ko da sam se ... , sto i nije daleko od istine s'obzirom da sam prvi put odlucio da sam i bacim model  :D:


No kao sto sam vec napomenuo, gas/elevator mix funkcionise perfektno, tako da je i ova faza je protekla bezbolno. Pun gas, dobar izbacaj, ali nista preterano, i model je za 20 sec na 150 metera. Kako je duvao jak vetar mogao sam cak i pre izbacaja da stavim flapsove u poziciju launch/speed (+3mm).

Kada kazes izdetaljisi, kazi mi tacno sta te zanima da ja ne bih poceo sa pisanjem romana Rat I Mir  ;), koja faza leta ili sta vec konkretno a ja cu probati maksimalno koliko mogu to da prenesem.

Pozdrav
« Last Edit: June 10, 2008, 07:51:02 AM by magic »
Veljko

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Multiplex Cularis
« Reply #12 on: June 10, 2008, 12:23:29 PM »
Pozdrav,

Pa ako imas slika tokom sklapanja a i sire...
Opisi detalje koji nisu normalni kao kod drugih modela, tj. klasicne gradnje. Npr. kako stoje ramenjace i kakva su resenja, kako je resen sistem sarki za komande i sl.

Poz, Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Multiplex Cularis
« Reply #13 on: June 10, 2008, 02:15:44 PM »
Kole, evo ti uputstvo od Cularisa, pa ce ono mnogo toga da ti objasni:
http://www.multiplex-rc.de/cms/vorschau/upload/d_anleitungen/m_cularis_5sp.pdf
Evo ti i nekliko slicica, pa meraci:
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Multiplex Cularis
« Reply #14 on: June 11, 2008, 01:54:55 AM »
Blagodarim!!!

Poz,
Kole
Aeroplan Jocika, vidi!