Author Topic: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm  (Read 14753 times)

Offline gogalet

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #15 on: March 03, 2009, 06:14:52 PM »
Postovane kolege, prijatelji piloti. DOBAR VI DAN.
Ja sam Goran Scekic, avio modelar nekih 3-4 godine. Desetak godina sam letio Paraglajderom po planinama Srbije i Crne Gore. U svom vlasnistvu posjedujem 7 avio modela. Medju njima i helikopter el HK-500.

Evo posto procitah veliki broj kometara o mom avionu YAk-54 rekoh da se javim.
Ne bih ni ovo uspio da nijesam zamolio moga prijatelja Sacu Capunovica koji  me je sada registrovao na forum. Dalje, moram da se zahvalim takodje prijatelju Velimiru Sikericu na postavljanju YAKa na forumu.
Moram Vam svima reci da sam prijatno iznenadjen sa komentarima i kritikama koje ja licno smatrem veoma korektnim i na svom mjestu. Znate i sami da kada vidite da vam avion u pocetku dovoljno slusa komande ne mozete a da se ne opustite malo, iako sam planirao da samo uzletim, napravim krug-dva na vecoj visini i sletim ali temperament mi nije dao.

Posto mi je ovo prvi put da se javim na forumu morate me razumjeti da ja nijesam tip za neke duze pisanije.
Moram ovom prilikom posebno da se zahvalim jednom covjeku koji ima najvise zivaca i koji je istrpio bombardovanje hiljade pitanja od mene vezano za benzinske motore i avione velikog babarita, a taj  covjek je gospodin    LAZO DJEORGIEVSKI.
Samo da znate da bez Laza ovaj projekat oko nabavke i montaze aviona YAk uopste ne bi uspeo.
Poslusacu i prihvatiti sve sugestije i kritike koje sam procitao vezane za ovaj avion.
Veliki pozdrav od
Gorana Scekica

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #16 on: March 03, 2009, 07:09:24 PM »
Pozdrav i svaka cast na modelu.
Ono na cega hocu da skrenem paznju a ujedno i da proverim da li je kod vas isto kao i kod mene. Posedujem identican power box postavljen u model i primetio sam da prazni bateriju cak i kad je prekidac u polozaju ugaseno. Probao sam da u kolo vezem ampermetar i dobio rezultat 1,6mA. Ovo nije mnogo i treba obratiti paznju jer moze isprazniti totalno bateriju ako duze stoji, npr izmedju dva odlaska na letenje.
Ono sto bih vas zamolio je da proverite da li se i kod vas isto desava. Ja ovaj problem planiram resiti dodavanjem prekidaca u samo kolo baterije.
Takodje me zanima kako su se pokazali servoi i da li prave problem oko vracanja u neutralan polozaj ,pojedini servoi tog tipa su prilikom naglog vracanja palice u neutralu istu masili i odmah se zatim vracali na pravu poziciju.
Pozdrav.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #17 on: March 03, 2009, 07:12:42 PM »
Kao što reče Veljko, ostalo je fino štimovanje na bazi sluha. Praktično se svodi na prepoznavanje mogućnosti poboljšanja rada na osnovu sitnih detalja u boji i karakteru zvuka. E a to je stvarno skoro nemoguće opisati u tekstualnom obliku, a ne uplesti se kao pile u kučinu.

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline gogalet

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #18 on: March 04, 2009, 09:30:18 AM »
Pover box koji sam stavio u YAKa nijesam nikad kontrolisao koliko trosi struje kada je prekidac ugasen. U svakom slucaju je bitna infrormacija koju ste dali da bih znao u buduce, znaci pover box trosi struju i kad je ugasen prekidac.
A sto se tice rizika da ce se baterije potrositi, on uopste ne postoji jer kod mene je pravilo da uz svaki odlazak na letenje idu i potpuno pune baterije. A sto se tice potrosnje baterije evo informacija da sam drzao upaljen pover box otprilike 2-3 sata, kada sam radio stelovanje servoa i ostalo, poslije toga sam stavio baterije da se pune i tada sam vidio da su potrosene otprilike 30-40%.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #19 on: March 16, 2009, 03:39:56 PM »
15.03. Lokacija sportski aerodrom.Taj dan je Goran letio YAK-a naprvaio je cetiri leta,koliko ih je ukupno bilo do sad nisam siguran ,ostaje na Goranu da kaze.Evo par fotografija   (photograf) i naravno video.

   


                                                     
                                         

               
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #20 on: March 16, 2009, 08:41:46 PM »
Svaka cast Gorane!!!

Prijatno sam iznenadjen letenjem a model je vrh  :)aplauz pa jedared kad se vidimo da i ja napravim jedan krug da me mine zelja  ;namig oo))!!!

Veliki pozdrav!!!

Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline gogalet

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #21 on: March 17, 2009, 10:18:29 PM »
Hvala Ivane na komplimentu vezano za letenje.
A naravno da bi mi bilo zadovoljstvo dati avion u ruke takvom pilotu kao sto si ti.
P.S.
Pozdravi mi Brata Laza, koga uvijek moram da pomenem kad se pomene YAK-54.
Treba li da podsjetim da mi je on davao kompletne instrukcije za montazu  i nabavku djelova za avion.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #22 on: March 27, 2009, 03:03:22 PM »
Goran je juce letio Yaka jer se poslije par dana divljanja vjetra vrijeme stabilizovalo tako da je taj dan bilo idalno vrijeme  za letenje.Nazalost zbog obaveza nisam mogao da prisustvujem letenju.Umedjuvremenu Yaka smo malo izbrendirali   :)aplauz i postavljen je logo Yaka - 54. Nema slika sa letenja ali evo jedna fotka... (photograf)

                                 
« Last Edit: March 27, 2009, 03:06:00 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #23 on: April 16, 2009, 01:02:22 PM »



« Last Edit: April 18, 2009, 08:14:00 AM by saxpg »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: YAK - 54 2.2m ; motor 50 ccm
« Reply #24 on: April 20, 2009, 09:53:09 PM »