Author Topic: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)  (Read 8754 times)

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« on: October 10, 2020, 01:03:43 PM »
Puno vremena mi je trebalo da podelim sa vama ovaj prelepi ruski model gledajući Marcell-a kako radi LA-7 od stirodura a ja moj već odavno odradio i poleteo. Nadam se da mi nećete zameriti puno obaveza, malo vremena tako da se nadam da će ovaj post imati neki kontinuitet pisanja do samog kraja gradnje.

Kako samo naslov kaže da ne pišem istoriju ovog modela jednostavno meni je prirastao srcu i želja je bila da ga napravim tako da sam planove tražio što detaljnije po internetu i našao gde nego kod rusa: http://www.parkflyer.ru/ru/blogs/view_entry/10217/. Našao sam osnovu koju sam po svome doterao crtajući u Illustratoru...  Dosta toga se uklapalo ali bilo je odstupanja zbog delova koji su bili planirani pa samim tim su i crteži pretrpeli promenu...

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #1 on: October 10, 2020, 01:11:07 PM »
Kada se i poslednji element uklopio i pripremio za sečenje na laser veliku čast i zahvalnost na sečenju bi dao Dekiju iz Čačka koji je posao odradio vrhunski (Deki puno hvala još jednom). Kada svedeš sa crteža na balza table i to sve dođe kao LEGO detetu radosti nema  (yay)...

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #2 on: October 10, 2020, 01:21:56 PM »
Pre početka gradnje planovi su se odštampali u razmeri 1:1 po principu A4 poster varijanta a od lepka sam koristio najviše Moment Express beli lepak i brzo vezujući Loctite...

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #3 on: October 10, 2020, 01:39:34 PM »
Prvo što je započeto je trup. Rebra su se nizala i odmeravala u odnosu na plan. Rebra su rađena od 3mm aviošpera u prednjem delu, 2mm u zadnjem kao i nosač za baterije i servoe u središnjem delu... Letvice su bile noseće (gore i dole) od čamovine 5x5mm a sve ostale od čvršće balze...

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #4 on: October 11, 2020, 08:24:14 PM »
Imao sam priliku da ga vidim u Valjevu, ali do tada jos nije leteo.
Odlicno izgleda a predpostavljam i leti. Bravo za izradu. :)aplauz

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #5 on: October 18, 2020, 01:51:36 PM »
Trup je vrlo brzo sastavljen što se tiče rebara i poprečnih letvica kasnije na njemu će još biti posla i sitnih dorada...

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #6 on: October 18, 2020, 01:55:23 PM »
Još dok nisam počeo krilo da sastavljam između sam odradio horizontalac i verikalac kao i pokretne elemente elerone.... Kasnije če doći fino šmirglanje ivica...

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lavochkin LA-5FN (Balza 1400mm)
« Reply #7 on: October 18, 2020, 01:59:08 PM »
Krilo je došlo na red svi delovi su se stavili na radnu površinu i požljivo određen redosled sastavljanja je vrlo bitan da nebi kasnije došlo do  :sljus