Author Topic: CNC router by grebic  (Read 9902 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
CNC router by grebic
« on: September 14, 2020, 11:12:28 AM »
Pozdrav devojke (yay)

Dugo me nije bilo na formu da nesto predstavljam i pisem, ali sam pratio sta se desava i kakve su igracke aktuelne trenutno kod nas.
Ne mogu da ne primetim da se cela prica sa ovom nasom igrom nekako uspavala i povukla u zidove improvizovanih radionica i da se sve polako svodi na neka druzenja od par ljudi izolovano od ostatka modelrskog sveta u nas. Da stvar nije jos uvek totalno izgubljena govori nam entuzijazam nekolicine pojedinaca koji se grcevito bore da se i dalje moze reci da modelarstvo i dalje zivi. U zelji da bar malo trgnem ovo nase izgnanstvo od realnog sveta iz sna, zelim da vam predstavim svoj poslednji projektic na kom sam radio u poslednjih par nedelja. Nadam se da cu bar nekom zagolicati mastu i da ce se dohvatiti alata :big smile Malo je licemerno od mene da ovo kazem, jer ni sam nista nisam pravio godinama, ali lepo je videti na forumu da se nesto pravi i da se neko zadubi u neki modelarski poduhvat  (pijanoo)

Elem, ima sigurno 5-6 godina kako zelim da napravim ovako neko malo sokocalo. Da mi stoji u "radionici" :big smile ponosan sam na ovo :big smile. Da ne smeta previse, ne pravi previse prasine, da sam napravim, da je precizno i da nije preskupo lol Mnogo zahteva, zar ne? Zvuci nemoguce, ali mislim da sam uspeo ;namig Glavna stvar u celoj prici je to da masinica mora da ispuni jos jedan zahtev (fiu)....da bude multifunkcionalna. Tacnije, da kada je potrebno nesto raditi na njoj, bude CNC router, a kada se ne koristi, sluzi kao radni sto. Moja improvizovna radionica je malih dimenzija, ali funkcionalna :jaki: pa je tu funkcionalanost trebalo odrzati na istom nivou. Nisam sebi mogao da priustim taj luksuz da imam masinu koja je samo ruter. Radnu povrsinu masine planiram da koristim i kao radni sto za sklapanje modela. Jednostavno, za oboje nemam mesta :sljus  Tako da, ni jedan dizajn masine na koji sam mogao da naidjem na netu,  nije odgovarao. Morao sam da smislim svoj  :mhm I tako....krenem pre jedno mesec dana da se igram. Crtanje, narucivanje delova, sklapanje...i napravih sta sam hteo (yay)

Hteo bih da napomenem da znam sta sam pravio i zasto ;namig Nisam masinski inzenjer, ali umem da povucem par linija u Cad-u i da nekom polusacerskom metodom ocenim sta moze da izdrzi koju silu i da li je nesto doraslo zadatku. Ovo pisem zbog onih koji se razumeju u sve i znaju sve najbolje na svetu kada su iza tastature i kada je Google search u pitanju. Izrada ovako neke masinice nije ni malo jednostavna kada se radi ovako u samostalnoj reziji kao sto sam je ja izradio. Nikada u zivotu nisam video neku slicnu masinu, niti poznajem nekoga ko je ima. Tako da sam sve sam osmislio i primenio. Mozda ima nekih propusta, ali ja sam prezadovoljan.

Kada se pravi ovako neka masina, koja pre svega treba da ima neku funkciju jelte, mora se tacno znati sta zelite da radite sa njom. To je osnovno, i od toga sve pocinje. Ako ocekujete da ovako nesto moze da se napravi tek onako, i da radi, varate se. Od nicega ne moze da se napravi nesto (nene) Lako je raditi masinu kada imate nekog pored vas ko se razume u istu i ko je vec pravio nesto slicno. Pa ima i delove da probate ako ste nesto omasili ili ako nesto zafali...ja to nisam imao. Najsitniji srafcic kada mi zafali, morao sam da cekam do jutra da odem do radnje :sljus Ovo govorim samo da vidite pred kakvim sam izazovom bio, jer nikada nisam pravio nista slicno. Masina je zamisljena tako da na njoj moze da se sece sper ploca, medjapan, drvo...sve sto nama modelarima treba. Tako da sam i konstrukciju pravio spram tih zahteva. Znaci, prvo funkcija koju obavlja, pa planiranje ;namig Lako je predimenzionisati masinu, sto rezultira u ovom slucaju par tisuca eura gore dole. Sitnica jelte.  :big smile I baciti i novac i materijal u vetar. Jer sta ce vam nesto sto moze da obradjuje 5mm celika u jednom prolazu, ako cete seci balzu ") msm realno. Video sam na netu par ljudi koji krenu u slicnu pricu, pa su tu celicne konstrukcije, neka ojacanja...sanja se o nekim obradam aluminijuma....a na kraju vecina od aluminijuma ne isece ni par delova u mesec dana. To je kao da kupite FAP-a za prevoz jaja do pijace lol 

Dimenzija radne povrsine je  1340x800. S tim sto je korisna radna povrsina ~ 1150x680 :big smile Visina masine je 85cm.
Frezer je 810w sa potenciometrom. Sto je jako vazno
Vodjice su SBR 16mm na X i Z osama, dok sam za Y osu, totalno nepotrebno uzeo SBR 20mm
Most je alu profil 60x60mm
Umesto navojnih vretena sam koristio kais HTD 3M 10mm sirine. Nisam hteo da uzimam navojna vretena jer su preskupa i apsolutno nepotrabna na masini ove namene. Imao sam ih u planu dok nisam vedeo cenu dobrih vretena, jer ova kineska vretena sto mogu kod nas da se nabave nemojte gledati. Nije to ni V od vretena
Masinu pokrecu Nema 23 step motori.Dva na Y osi, i jedan na Z osi od po 1.2N/cm, a na X osi je isto Nema 23 od 2.1 N/cm
Oni se pogone preko TB6600 drajvera, novije generacije,a sve se kontrolise preko Arduina :mhm
Softver je...e sad, to je ono sto jos uvek pravi probleme. Koristim DXF2Gcode za generisanje G coda, a DXF uglavnom exportujem iz CAD-a. Zbog Arduina i GRBL-a, koristim, za sada Universal G code Sender, i to na Linuxu... ne znam sta je problem, da li Linux ili UGS, ali konstantno imam neke probleme. Mada, verujem da cu vremenom doci do kombinacije softvera koja mi najvise odgovara. Ipak je masina samo probana par puta, mada sam i ovako prezadovoljan :big smile  Msm da je to sve sto se tice tehnickih karakteristika.
Masina jos nije gotova. Treba da pricvrstim radnu povrsinu i da mi stignu transporteri za kablove...i jos neke sitnice, ali radi (pijanoo)
Nemam deteljne slike gradnje, ali pokusacu da upload-ujem neke koje sam uslikao onako usput
« Last Edit: September 14, 2020, 04:12:51 PM by grebic »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #1 on: September 14, 2020, 11:26:16 AM »
Da vidim kako ide upload
« Last Edit: September 14, 2020, 01:52:01 PM by grebic »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #2 on: September 14, 2020, 11:27:18 AM »
I jos...u toku gradnje. Sastavljeno da se proveri da li je sve izbuseno kako treba. Posebna muka ")
Jos kada bih mogao da rotiram slike bilo bi super
« Last Edit: September 14, 2020, 01:52:25 PM by grebic »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #3 on: September 14, 2020, 11:33:46 AM »
Hm....i gotova
« Last Edit: September 14, 2020, 01:52:14 PM by grebic »

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: CNC router by grebic
« Reply #4 on: September 14, 2020, 02:00:51 PM »
Bravo ova igracka mi je zelja da imam znanje odmah bih je napravio svaka cast dobro izgleda i da isece brdo modela (<--)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #5 on: September 14, 2020, 05:27:20 PM »
Hvala. Nadam se da hoce ()-()

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: CNC router by grebic
« Reply #6 on: September 14, 2020, 09:34:43 PM »
Svaka cast Grebo ,bas prijatno iznenadjenje sa tvoje strane za tvoj cef a za nase oci

 (res) (res) (res)

Sad ces da radis modele neces da se cimas za laser i ostalo da ti neko secka i iscrtava

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #7 on: September 15, 2020, 10:09:05 AM »
Hvala Deki....sada samo da nadjem vreme :sljus

 (<--)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: CNC router by grebic
« Reply #8 on: September 15, 2020, 11:29:55 AM »
Pa kad si inao vremena da je napravis imaces vremena i da radis na njoj

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: CNC router by grebic
« Reply #9 on: September 15, 2020, 03:56:51 PM »
Bravo majstore!  ()-()

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: CNC router by grebic
« Reply #10 on: September 16, 2020, 02:21:17 PM »
Svaka cast! Daj malo vise tehnickih detalja, tipa jacina motora, firmware, software, itd...

Kako si radio prenos, na kaiseve?

Ja ovih dana pocinjem da pravim ram za CNC, mehanika je stigla, za motore se jos nisam odlucio. Ici cu na Mach3 varijantu.

Ram cu praviti od kutijastih cevi 50x50x3, nadam se da ce biti dovoljno cvrst. Kako si ti zadovoljan krutoscu cele masine? Da li ti Z osa ima uvijanja na kraju kod samog frezera?

Samo napred i pozdrav!

Ivan.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: CNC router by grebic
« Reply #11 on: September 16, 2020, 02:22:45 PM »
JBS! Budalu! Izvini, koliko sam bio preokupiran slikama, prvi post nisam ni video, sve si napisao.


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CNC router by grebic
« Reply #12 on: September 16, 2020, 02:26:51 PM »
Dakle Bioskop radi. Cestitam.

Saljem fajlove :)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #13 on: September 16, 2020, 02:46:11 PM »
@stevapn
ma nije to nista :big smile  ()-()

@Misha 
Naravno da radi ;namig 
Nisam stigao da secem nista malo ozbiljnije. Ni narednih nekoliko nedelja me nema zbog posla, ali posle toga planiram da se malo vise posvetim seckanju, pa smo izvoli :big smile ()-()

@Ivanmagd
Pokusao sam da opisem sve na pocetku, jer sam znao da ce nekog interesovati :big smile Sto se tice tvoje masine i kutijastih cevi...ne znam sta zelis da seces sa njom. Za drvo ti je to prejako. Ne treba ti tako nesto. Pogotovo ako nemas pristup glodalici da ti izbuse rube sa sine. To rucno, ili na stubnoj, nej da moze. Sto se tice krutosti, nemoj da se zanosis onim sto pise po internetu da su ovde neka suluda opterecenja, da treba da bude neka konstrukcija kao za zgradu. To je sve ok ako hoces da koristis masinu za neke industrijske poslove sa ogromnim brzinama i feed rate-om. Pa cak ni tada, jer sto bi bacao pare ako ne zuris nigde :big smile Za neku kucnu varijantu, ova moja masina je predimenziosana u svakom smislu znacenja te reci. Ove sine su bolesno jake za ovo sto meni treba. Motori takodje. Glodalo koje koristim je precnika 2mm. i cisto sumnjam  da cu ikada koristiti deblje za prosecanje. Pa sad, zamisli da za tako malo glodalo pravis konstrukciju od debelozidnih metalnih cevi, koje su svakako mnogo dobro resenje za neku ozbiljnu obradu, i imas konstrukciju za sile od nekoliko 100 N/cm...i hoces da izvuces max iz masine sa glodalom od 2mm koje puca na sili od par N/cm. Razumes sta hocu da kazem? Troskovi eksponencijalno rastu sto je najgore. Zo ovakvu masinu kao moju treba od 800-1000e. Za neku jacu, sa normalnim navojnim vretenima, metalnom konstrukcijom, ovih dimanzija, treba min 2000. A moja zavrsava sav posao koji nama modelarima treba ;namig

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #14 on: September 16, 2020, 03:02:24 PM »
U pocetku sam hteo da pravim ovako nesto.
 Verovatno si do sada pregledao gomilu videa za Shapeoko



Ovo je igrackica za moju masinu. A kamo li za nesto sa vretenima i sa metalnom konstrukcijom.
Opet, ljudi su prezadovoljni sa njom. Odradjuje posao i vise nego dobro. Cak i aluminijum obradjuju sa nekim malim dubinama reza
Hteo sam i da je kupim, ali cena je ") plus nasa luda carina...i rekoh, sine ti ovo pravis lol
Tako da, sve zavisi od toga sta ocekujes od masine. Ne bacaj pare na neke konstrukcije, vretena, motore.... ako ne planiras da radis neki ozbiljan posao sa njom