Author Topic: CNC router by grebic  (Read 9904 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: CNC router by grebic
« Reply #15 on: September 17, 2020, 09:56:31 PM »
Brale, odavno ne čuh pametniju besedu. Što mora u konstrukciju da se uloži 200kg čelicnih profila i na kraju sečeš stiropor ili balzu?  Sasvim ti je ovo ok i moram reći da si me baš prijatno iznenadio idejom i izvedbom.  ()-()

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: CNC router by grebic
« Reply #16 on: September 18, 2020, 12:23:20 AM »
Slazem se potpuno, ne mora. Ja sam vec pokusao jedan eksperiment sa slabim motorima i losom konstrukcijom, u pitanju je MPCNC. Vec naveliko poznata kombinacija sa kaisevima i nema 17 motorima, razocarao sam se jer se cela masina toliko uvijala da je bilo skoro 2mm lufta na glodalu prilikom rada, pa onda preskoceni koraci zbog slabih drajvera i slicno. Na internetu ima gomilu snimaka gde ljudi obradjuju i aluminijum sa njima pa ja nisam bio ni blizu da uspesno obradim komad camovine.
Ja sam se vodio logikom potencijala, iskreno se nadam da je necu koristiti samo za balzu i aviosper.  Po mojim procenama ne bi trebalo vise da kosta od 1000 evra, mehanika 400, motori sa elektronikom 300,  frezer neki hobi za pocetak 100, ozbiljniji su oko 300, ram oko 100, i sve ostale sitnice kao srafovi i izolir traka jos 100. Iskreno ne znam koliko bi ustedeo da radim ram od nekog jefinijeg profila i plocastih materijala a izgubio bi potencijal da masina radi samo drvo, mislim da ne moze da skodi a ne utice na cenu toliko.
plus sto sve radim sam pa je to prednost jer ne placam nikakve usluge.

VIdecemo, ovih dana krecem pa cu pisati.

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #17 on: September 18, 2020, 10:53:19 AM »
@firebird
drago mi je da ti se dopada. Pijemo neko pivo uskoro (pijemo)

@ivanmagd
pazi ovako, ja kada sam krenuo da pravim masinu nisam imao predstavu da ce masina da mi bude ovako ozbiljna. Moja masinica nema toliko lufta. Jedini luft je u lezajevima frezera i u kolicima na vodjicama. Ako planiras da pravis masinu bez grama lufta, kao sto rekoh, cena skace eksponencijalno sa svakim novim zahtevom, i kineska vretena i vodjice zaboravi. Tako da mehanika u tom slucaju ide preko 1000. Ne znam da li si imao prilike da drzis u ruci ova kineska kolica koja sam ja kupovao? Ja ih nikada pre nisam ni video uzivo. To kada se protrese zvecka na sve strane. Kuglice su u nekoj jako jeftinoj plastici i nerealno je ocekivati da nema lufta. To da znas
A sto se tice konstrukcije. Ako mozes sve sam da radis ti si u velikoj prednosti. Gvozdje je najjeftinije u celoj prici. Ja nemam alat, a ni vestinu da napravim tako nesto, tako da mogu samo da ti kazem cene na koje sam ja naisao ovde kod mene. Izvarena, ofarbana konstrukcija, sa izbusenim rupama, je bila negde oko 400e. Za alu ploce i obradu, strugar mi je trazio 300. Za kineska vretena i matice, nosace, spojnice...jos oko 300. Nema 34 motori su mnogo skuplji od Nema 23...tako da, sve dobija neku drugu dimenziju iz mog ugla, jer meni treba igracka :big smile sve vreme mi je u glavi bio Shapeoko i nadao sam se tome, a napravio sam nesto mnogo bolje. Ti imas malo vece ambicije i to je sasvim ok. Takva masina ce biti preko 200kg teska, tako da imaj i to u vidu. Mene je to ponajvise odvratilo, jer tako ozbiljna masina zahteva pravu radionicu. Meni je masina u susednoj sobi na spratu. Ne bih mogao da je unesem u kucu da je tako teska. Ova moja je lako prenosna, jer se skidaju nogari i mogu da je sklonim za cas.
I da, nemoj da mislis da mozes sam da seces cevi i varis, jer ovde i 0.1mm mnogo znaci. Konstrukciju vari tek kada napravis most, da ti on diktira raspon. Prijateljski savet (pijemo)
Uzivaj u gradnji (pijanoo)

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: CNC router by grebic
« Reply #18 on: January 03, 2021, 10:19:46 AM »
De ste devojke... (yay) (yay) Srecna Nova Godina (yay)
Eo da pokazem kako radi zver :big smile :big smile Da ne bude sve prazna prica.... Jeste da predmet izrade nije bas za forum, ali sta da radim. Za mene nema vremena. Prioriteti lol
Sekao sam medijapan 8mm debljine :mhm U dva prolaza. Dvopero glodalo 2mm...1000mm/min feedrate. Masina nije predvidjena za ovako debeo i tvrd materijal...pogotovo ne sa ovako tankim glodalom, ali...ni da stucne :jaki:

Tako da...gospodo....ispit polozen. Naravno da nisam stigao ni dust shoe da napravim kako treba, tako da, ne obracajte paznju na improvizaciju ;namig  Isekao sam 2 table 1000x600 od 8mm i jednu od 4....ni grama prasine u prostoriji. Ko je mislio da su cnc masine prasnjave, evo i taj mit sam demantovao :mhm  Da sam postavio cetku na dno...i imao vremena da isecem od pleksiglasa shoe kako treba, verujem da bu rezultet bio jos bolji...
« Last Edit: January 03, 2021, 10:30:47 AM by grebic »