Author Topic: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3  (Read 10412 times)

Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
"Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« on: August 09, 2020, 12:16:41 PM »
Pozdrav,

Zeleo bih da vam predstavim moj model leteceg krila. Nije bas "thermal", ali nema motor pa se ukapa u definiciju jedrilice.
 
Ovo je treci model koji sam dizajnirao u sklopu istrazivanja vezanih za letecih krila sa vrlo malom strelom. Prvi model FVT V1.1 je napravilo i uspesno testiralo par ljudi sirom sveta u varijanti sa i bez motora.

FVT V3 je zadnji model koji sam projektovao, izradio ga je i tesirao moj prijatelj Andy iz UK i verovatno ce krenuti sa proizvodnjom kit-a. Nadam se uskoro...

Oba modela su prakticno leteca krilo sa vrlo malom strelom i bez vertikalnog repa. Glavni razlog za postojecu strelu je lakse balansiranje modela i pomeranje elevona sto vise nazad kako bi imali veci autoritet po pitanju kotnrole napadnog ugla. V1.1 ima izlaznu ivicu sa blago negativnom strelom a V3 ima pravu izlaznu ivicu.

V3 je u startu imao problem sa Dutch Roll-om. Prvi model je imao kratak let koji se zavrsio lomom jer prijemnik izgubio kontakt sa stanicom. Srecom, let je bio dovoljno dugacak da ukaze na problem. Na drugoj verziji je promenjen ugao diedra. Na prvom test letu prepravljenog modela CG je bio postavljen previse nazad. Nakon pomeranja CG napred model leti potpuno zadovoljavajuce. Duth Roll je prakticno nestao.

Andy je leteo model sa i bez kontrolera (Auro8). Naravno sa ukljucenim kontrolerom model je stabiliniji, ali model leti stabilno i bez kontrolera. Svi test letovi su bili po turbulentnom vremenu.


Kako bi ovakav model leteo bilo je potrebno resiti par problema:

1. Koordinisani zaokret bez vertikalnog repa. Ovo je reseno tako sto model ima "proverse yaw" (na zalost ne znam za nas izraz) pri otklonu elevona za valjanje. Otklon elevona je bez diferencijala.
2. Staticku stabilnost po pravcu bez vertiklanog repa
3. Dinamicku lateralnu stabilnost, pre svega Dutch Roll.

Ovi problemi su reseni upotrebom adekvatne distribucije uzgona duz razmaha, oblikom krila i polozajem i oblikom elevona. Krilo ima nelinerano geometrijsko vitoperenje. Profili se takodje menjaju nelinearno duz polu-razmaha - proporcionalno lokalnom koeficijentu uzgona pri napadnom uglu najbolje finese, a ne polozaju kao sto je to obicaj.

Distribucija uzgona duz razmaha je razvijena na osnovu Prandtl-ove zvonaste distribucije, model je dizajniran pomocu mog software-a za razvoj letecih krila.

V1.1 i V3 su mali modeli, razmaha 1m i 1.3m. Sad kad su oba modela pokazala zadovoljavajuce karakteristike u planu je veci model razmaha 2-2.5m.
Andy ce probati i EDF na V3.

Nadam se da nisam smorio duzim postom i nadam se da vam je zanimljivo da vidite malo drugaciji model od standardnih.

Marko

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=QUUF19KtyEY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3pFymsS6RnPfEK5fyjRAd3yTcOa-DnnMAbwr4ZeyJ7nQiDM9NO10XMoP4




"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky

Offline dradra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #1 on: August 09, 2020, 02:36:30 PM »

Pozdrav Marko, čestitam na uspešnom projektu. Upoznali smo se pre tačno godinu dana, leteo sam DLG na Uscu.

Tvoj veliki trud daje rezultate, sve te vise spominju na sajtovima. Projektovati ovakvo krilo i napraviti ga je teži modelarski izazov. Razmišljao sam da pravim nesto koristeći tvoj genijalni excel program flying-wing-designer, radio neke CAD programe, ali ostao sam samo na idejama. Ovako nešto može da se radi samo uz CAD, laser i CNC zbog potrebne preciznosti.


Nadam se da će neko kod nas praviti ovo krilo. ( nisam dobrovoljac ali razmišlam )



 

Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #2 on: August 09, 2020, 03:20:07 PM »
Hvala puno! Mislim da sam te video skoro na Uscu sa DLG-om, ali sam bio daleko i u prolazu. Verovatno cu uskoro da imam novi model za testiranje pa mozemo da se vidimo na istom mestu :)

U pravu si, tesko je ovo napraviti bez CNC-a. Delovi za V3 su seceni na laseru. Geometrija je poprilicno komplikovana i tesko je odraditi delove rucno i tacno. Pogotovu sto se radi o malom modelu.

V3 ce verovatno biti dostupan u kit-u. Za V1.1 su dostupni besplatni planovi sa dxf fajlovima, ako ima zainteresovanih mogu da postavim link. Ovde mozete videti video sa FVT V1.1 koji je pravio Christian iz Australije:



"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #3 on: August 21, 2020, 12:40:04 AM »
Svaka cast za trud. Vrlo je interesantno "krilce".  ()-()
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #4 on: August 25, 2020, 12:27:26 PM »
@mad_mangod: Hvala!  ()-()
"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #5 on: September 30, 2020, 07:27:38 PM »
Ova tema je veoma zanimljiva ali nije šire prisutna kod modelara, ni kod nas ni u svetu. Pitanje je zašto je to tako. Možda bi trebalo malo više osvetliti
prednosti i mane ovakvih letećih krila sa zvonastom raspodelom uzgona u odnosu na uobičajena klasična krila sa eliptičnom raspodelom uzgona
duž krila. Jer zašto bi se trudili da napravimo takve modele ako ne znamo šta da od njih očekujemo. Da li postoje u svetu neka takmičenja modelara
sa takvim modelima. Mogu li se ovakvi modeli koristiti za neke poznate takmičarske lase, itd.

Zatim tu su pitanja kako startovati takva krila ako nema nekog pogona, da li sa nekog uzvišenja, a kako u ravnici. Može li se koristiti vučna uzica ili kombinacija gume sa najlon uzicom. A ako ima pogon kako bi on trebalo da izgleda i kako da se model startuje, da li iz ruke  ili sa zemlje ili ... 

Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #6 on: October 08, 2020, 01:23:24 PM »
@skyracer zanimljiv projekat, ako ti nije problem okaci planove za V1, da vidimo koliko je komplikovan za izradu i da se oprobamo u izradi 😁

Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #7 on: October 11, 2020, 07:02:28 PM »

@SloMi: Mali broj ljudi se do sada bavio ovakvim krilima. Bilo je par takvih modela, ali tek nakon Bowers-ovog objavljenog rada stvari postaju malo dostupnije vecem broju modelara. Pre toga je zaista mali broj ljudi razumeo cemu se radi. Nurflugel grupa u Nemackoj je radila na takvim modelima kao i Andrés Chavarría.

Ono sto zvonasta distribucija omogucuje je jedinstveno resenje koje istovremeno pruza mali otpor, minimalnu strukturu i resenje kontrole  sa samo dve kontrolne povrsine. Sad se vec zna sta mozemo da ocekujemo i detaljnije razumemo kako dizajnirati takvo krilo. Ideja je optimizovati letilicu po vise parametara ne samo po performansama. Tema je poprilicno obima...

Sto se tice takmicenja sa ovakim modelima ja nisam cuo da postoje. Tek bi trebalo dizajnirati i optimizovati modele za specificnu kategoriju. Imajte u vidu da bi se u tom slucaju ta leteca krila poredila sa "klasicnim" modelima do kojih se doslo kroz decenije iskustva. Leteca krila sa zvonastom distribucijom nisu prosla kroz takvu masovnost i samim tim postoji mnogo detalja koje jos treba resiti za specificnu kategoriju.

Sto se tice startovanja, vitlo, elasticna traka (bungee), padina su moguce opcije. DLG jos nismo testirali, bilo bi interesnatno probati... Ako model ima pogon najbolja opcija je potisna elisa. Ako je model namenjen jedrenju onda je najbolje da se elisa sklapa kad motor ne radi. Elasticna traka je najbolja opcija za startovanje takvih modela iz ravnice ako su tezi. Ako su laksi onda moze i iz ruke.



@talijano_96: Planove za V1 mozes skinuti na ovom linku u donjoj polovini stranice: http://www.nestofdragons.net/weird-airplanes/flying-wings/flying-wing-designer/ Dati su fajlovi za secenje na laseru. Ne preporucujem rucno secenje, sa jedne strane tesko je biti precizan sa druge strane preivse vremena se potrosi.

V3 bi trebalo da bude dostupan u kitu do kraja oktobra od strane AngelWingDesigns iz Britanije. Spremamo jos jedan model koji je polu-replika N9M i jedno jako brzo krilo sa motorom. Planiram da uradim i jedan mali thermal model za mene koji mogu da letim u parku blizu mesta gde zivim.


"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky

Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #8 on: October 11, 2020, 07:29:07 PM »
Ako nekog zanima ovde mogu da se skinu 3D fajlovi za Bowers-ov Prandtl-d:

https://www.amaflightschool.org/PRANDTL
"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky

Offline dradra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #9 on: October 15, 2020, 06:46:12 PM »

kako se pravi krilo

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #10 on: October 16, 2020, 06:37:49 PM »
Malo sam se zanimao Prandtl pticom pa sam izvukao set rebara za Markov model FVT-v1.1 raspona krila 1037mm.
Ovo krilo je pravi izazov za ljubitelje gradnje modela...

Offline dradra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #11 on: October 16, 2020, 08:31:08 PM »

 Svako rebro krila ima svoj profil i napadni ugao koji prema vrhovima ide u minus. Vrhovi krila rade posao stabilizatora.

Pojavio se i drugi deo gradnje FTV v3 iz kit-a. Vrlo interesantno:





Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #12 on: November 11, 2020, 08:19:32 AM »
Nick iz Britanije je napravio jos jedan FVT V3. To je treci napravljen model za sad. Tridesetak kita su vec otisla sirom planete, videcemo kakvi ce biti utisci. Sve vise ljudi je zainteresovano.

Bice jos ovakvih modela, sledeci ce verovatno biti sa motorom i fokusom na brzinu. Razmisljamo i o modelu za DS i DLG.

Prvi Nick-ov let:



Postoji jos uvek mali Dutch Roll, pomeranje CG-a bi trebalo da to popravi. Osim toga model leti OK. Nick mi je preneo da je finesa "superb!" Proverse yaw je tu i koordinisani zaokreti nisu problem. Od trenutka kad je dizajn FVT V3 zavrsen nasao sam novo resenje za znatno poboljsanje dinamicke stabilnosti koje ce verovatno biti primenjeno na sledecem FVT modelu.

"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #13 on: November 14, 2020, 05:02:53 PM »
Sjajno. Samo napred.

Offline Skyracer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: "Plank" letece krilo bez vertikalca, FVT V3
« Reply #14 on: May 04, 2021, 08:01:23 PM »
Jos jedan video sa FVT V3:




"Aeronautics was neither an industry nor a science, it was a miracle" - Sikorsky