Author Topic: Tekstura I ramenjace  (Read 5981 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Tekstura I ramenjace
« on: April 21, 2020, 11:56:27 AM »
Juče sam čitao neki site gde se čovek bavi detaljnije konstrukcijom rc modela (konstruktivnih). Naišao sam jedan detalj vezan za konstrukciju ramenjače krila, tj pravljenje I ramenjače.
Čovek je rekao izričito da tekstura među-pločica (onih između dva rebra) treba da bude isključivo vertikalno ! Obrazloženje je jer je "to pravac opterećenja". O čemu govorim najbolje govori slika"



Dalje kaže, izričito, da je postavljanje tih među ojačanja sa teksturom u horizontali velika greška.
Link na ovu priču je http://www.airfieldmodels.com/information_source/math_and_science_of_model_aircraft/rc_aircraft_design/shear_webs_in_model_aircraft_wings.htm

Obzirom da sam svojevremeno ja napravio, ako je istina, pomenutu grešku (tekstura ramenjače bila u horizontali), a vidim tu i tamo na forumu istu "grešku", molio bih za vaše mišljenje" da li je čovek u pravu ili vi imate neka oprečna objašnjenja.

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Tekstura I ramenjace
« Reply #1 on: April 21, 2020, 02:13:39 PM »
Teoretski, jeste u pravu.
Nešto je komplikovanije (barem meni) ispravno izvesti I gredicu, pa još da se lepo sužava od korena ka vrhu krila, ali se dobija maksimalan učinak sa zadatom masom materijala.
Još je bolje ako se celom dužinom ramenjače, sa obe strane (gore i dole) zalepi po jedna traka rovinga, jer ti delovi ramenjače najviše trpe na istezanje.
Središte I grede trpi na sabijanje.
E sad da li je baš VELIKA greška... Mi hobisti možemo sebi da priuštimo koji gram materijala više.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Tekstura I ramenjace
« Reply #2 on: April 21, 2020, 02:21:47 PM »
Teoretski, jeste u pravu.
Nešto je komplikovanije (barem meni) ispravno izvesti I gredicu, pa još da se lepo sužava od korena ka vrhu krila, ali se dobija maksimalan učinak sa zadatom masom materijala.
Još je bolje ako se celom dužinom ramenjače, sa obe strane (gore i dole) zalepi po jedna traka rovinga, jer ti delovi ramenjače najviše trpe na istezanje.
Središte I grede trpi na sabijanje.
E sad da li je baš VELIKA greška... Mi hobisti možemo sebi da priuštimo koji gram materijala više.

Izvini na neznanju ali šta ti je roving ?  :)

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Tekstura I ramenjace
« Reply #3 on: April 21, 2020, 02:56:44 PM »
Roving ( mi uglavnom koristimo karbon roving ) je tanka pljosnata traka sačinjena od mnoštva paralelnih tankih niti.
Po broju niti se i nazivaju 12k, 24k, 48k ( k kao kilo... =1000 ).
Lako ćeš pronači na netu tačnije odgovore nego što bih ja znao napamet da izbacim.
Poenta je da su karbon vlakna čvrsta, trpe veliku tenziju i pri tome se procentualno jako malo izdužuju, i kao takva se mogu duhovito upotrebiti.
Ako ti zatreba neka manja količina, za neki model, koliko da probaš kako ide u praksi, javi se da pošaljem.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Tekstura I ramenjace
« Reply #4 on: April 21, 2020, 03:09:16 PM »
ovo gore sto si naveo Pero jeste tacno i jeste covek u pravu ,gore na slici imas izvedenu konstrukciju sa balzenim ramenjacam ,sto donekle je i te kako problem ,dok su vece gredice ok ali za tanje je vec problem ,ja koristim smrekove ramenjace od 2mm ili 2,5mm zavisi gde se stavlja ,sirine od 6 do 12mm ,opet zavisi sta pravis

e sad popune medju rebra obavezno stavljam u 90stepeni u odnoosu na horizont krila . i tu nikad nece da popusti ni ti pri stresanju krila tj nekoom udaru ,sa pogresnim postavljenjim dolazi do cepanja balze nis god i pocinje krilo da se vitoperi ili ti zvace samo od sebe bude mlitavo ,u narodnom se kaze popustilo krilo ,e da bi to izbegao moj ti je savet da stavis vertikalno godove popune i neces nista da pogresis,
 
kad uklapas popune nesmes da imas naprezanje izmedju rebara a isto tako nesmes i preveliki zazor da imas,taman toliko da upasujes da kad stavis malo lepka samo skizne ,nije fes ali 2 desete u minus ,jbg 

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Tekstura I ramenjace
« Reply #5 on: April 21, 2020, 03:11:13 PM »
Roving ( mi uglavnom koristimo karbon roving ) je tanka pljosnata traka sačinjena od mnoštva paralelnih tankih niti.
Po broju niti se i nazivaju 12k, 24k, 48k ( k kao kilo... =1000 ).
Lako ćeš pronači na netu tačnije odgovore nego što bih ja znao napamet da izbacim.
Poenta je da su karbon vlakna čvrsta, trpe veliku tenziju i pri tome se procentualno jako malo izdužuju, i kao takva se mogu duhovito upotrebiti.
Ako ti zatreba neka manja količina, za neki model, koliko da probaš kako ide u praksi, javi se da pošaljem.

Hvala na pojašnjenju i ponudi. Ako ustanovim da mi treba javiću ti se (ali valjda ima negde i da se kupi) :) !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Tekstura I ramenjace
« Reply #6 on: April 21, 2020, 03:18:33 PM »
ovo gore sto si naveo Pero jeste tacno i jeste covek u pravu ,gore na slici imas izvedenu konstrukciju sa balzenim ramenjacam ,sto donekle je i te kako problem ,dok su vece gredice ok ali za tanje je vec problem ,ja koristim smrekove ramenjace od 2mm ili 2,5mm zavisi gde se stavlja ,sirine od 6 do 12mm ,opet zavisi sta pravis

e sad popune medju rebra obavezno stavljam u 90stepeni u odnoosu na horizont krila . i tu nikad nece da popusti ni ti pri stresanju krila tj nekoom udaru ,sa pogresnim postavljenjim dolazi do cepanja balze nis god i pocinje krilo da se vitoperi ili ti zvace samo od sebe bude mlitavo ,u narodnom se kaze popustilo krilo ,e da bi to izbegao moj ti je savet da stavis vertikalno godove popune i neces nista da pogresis,
 
kad uklapas popune nesmes da imas naprezanje izmedju rebara a isto tako nesmes i preveliki zazor da imas,taman toliko da upasujes da kad stavis malo lepka samo skizne ,nije fes ali 2 desete u minus ,jbg

Kažeš, zavisi gde se stavlja. Da li to znači da gore i dole stavljaš različite debljine gredica (npr dole 2 a gore 2.5) ? Ili zavisi od nečeg drugog ? Na primer za krilo jednog trainer modela 1500mm razmaha i širine 170-200mm
« Last Edit: April 21, 2020, 03:32:11 PM by pnedic »