Author Topic: Mirage 2000  (Read 13443 times)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Mirage 2000
« on: April 13, 2020, 08:02:17 PM »
Pozdrav,

Nisam znao u koju grupu da ubacim pa evo ovde.

Na preporuku kolege @Decky uputio je Vladimira na mene da bih mu pomogao i uradio proracun za izradu Mirage 2000C na 3D stampacu.

26275-0

Kako je model bio dosta velik i delovi prelazili radnu dimenziju mog stampaca odustali smo od izrade.

Kako sam dalje bbio zainteresovan za ovaj vid gradnje modela, potrazio sam manji model i nasao potrebne failove.

Dimenzije modela koji radim:
Duzina 770mm
Raspon krila 540mm
Tezina bez elektronskih delova oko 700g

Poceo sam da radim prvi deo da bih proverio mogucnosti stampaca koji je inace Ender 3pro.

26277-1

Posle odstampanog prvog dela i provere kvaliteta odlucio sam da uradim kompletan model.
Nakon nekoliko dana i nekoliko neprospavanih noci sa silnim prepravkama modela dosao sam do kraja sa stampanjem.

26279-2

26281-3

Vreme provedeno u radu stampaca za ovaj model iznosi oko - 83h cistog stampanja.
Bilo je i nekoliko delova koji su radi greske u stampanju odbaceni iz modela i ponovo uradjeni.

26283-4

26285-5

26287-6

26289-7

26291-8

Kako sam se odlucio da model zavrsim kao maketu, na ideju mi je palo da ga opremim ipak sa motorom i servoima kao i LED svetlima i takav postavim na zid terase.

26293-9

Uspesno sam pronasao elektro motor i poceo da crtam EDF 50mm kuciste i propeler.

26295-10

26297-11

Danas mi je pala na pamet jos jedna ideja da u model ugradim Arduino i da ga programiram da preko aplikacije na telefonu mogu da upravljam motorom i servoima.

Evo i par slika dokle sam stigao i kako napredujem.

26299-12

26301-13

26303-14

26305-15

26307-16

Sada na red dolazi ubacivanje motora posto kada se ulepi vise nemoze da se ubaci motor.

Zatim ide lepljenje modela i smirglanje.
Priprema za farbanje i ubacivanje ostalih delova.

Nastavak sledi

#OSTANIKODKUCE

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Mirage 2000
« Reply #1 on: April 13, 2020, 10:13:49 PM »
Bravo Deki odlican je samo napred

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Mirage 2000
« Reply #2 on: April 20, 2020, 04:15:17 PM »
Dansa sam iskoristio lepo vreme i malo se igrao u garazi.

Poceo sam grubo da smirglam avion kako bih poravnao sastave koje sam ulepio super lepkom.

Sada na rad dolazi gitovanje, ali pre toga moram da se odlucim da li da zavrsavam model kako treba da bude RC model ili da stavim motor koji sam pravio i postavim avion kao maketu.

Posto se motor nalazi u sredisnjem delu modela i kada se postavi nemoze da se skida i menja.
Jos mi je tu ostalo da ulepim model i fiksiram krila.

Kroz trup skoro celom duzinom ide karbonska cev 6mm kao i u oba krila i ruder.

Za sada sam stavio auminijumsku cevcicu ali ako bude RC model za let stavicu karbonsku cevcicu

Evo par slika u prilogu

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Mirage 2000
« Reply #3 on: April 20, 2020, 07:55:23 PM »
Ideja je genijalna, mada je 3D štampa prilično velike mase... Ako ćeš leteti model, savetujem te da sve neravnine izvučeš šmirglanjem - što manje gita da koristiš. Počni iz granulacije šmirgle 150, pa 240, pa 320, pa 500, pa vodeno 600... Kada ugladiš trup i krilo, obavezno prvo sve prešpricaj plastic primer-om pa tek onda farbanje.

Pažljivo pratim napredak radova i dajem svaku pohvalu! (res)
« Last Edit: April 20, 2020, 07:56:54 PM by Stanko BG »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Mirage 2000
« Reply #4 on: April 20, 2020, 08:13:21 PM »
Pozdrav,

Ovo je bilo samo grubo smirglanje.
Imam nekih smirgla razne granulacije ali sutra cu uzeti jos ako stignem u radnju.
gira ce ici sto manje i ako bude RC model i ako bude maketa u svakom slucaju.
Gledacu da sto bolje uradim sa smirglom kako ne bih stavio dosta gita.

Pozdrav

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Mirage 2000
« Reply #5 on: April 27, 2020, 09:53:56 PM »
 oo)) oo)) oo)) :)aplauz :)aplauz (yay)
Malo si pogresio ime ali nema veze, stvarno bi bilo steta da ostane kao maketa.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Mirage 2000
« Reply #6 on: April 27, 2020, 10:43:21 PM »
Pozdrav,

Izvinjavam se za gresku placam pivo kad se vidimo da ispravim nepravdu.

 ()-()

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Mirage 2000
« Reply #7 on: April 28, 2020, 07:34:50 AM »
Veliki pozdrav svima.

Inspirisan ovakvim vidom izrade modela


Krenuo sam u novi projekat.
Konacno posle ko zna koliko odgledanih tutorijala na youtube o dizajniranju modela na raznim programima za crtanje. Koristeci program Devfuse, uspeo sam da uradim ono sto zelim.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Mirage 2000
« Reply #8 on: April 28, 2020, 11:36:45 AM »
jedini problem kod izrade modela ovim postupkom kao sa klipa je izvodjenje zaobljenih povrsina ,uglavnom ide ravna linija izmedju dva sablona

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Mirage 2000
« Reply #9 on: April 28, 2020, 12:25:58 PM »
To nije problem, uradi se vise poprecnih preseka za kompleksniji oblik. Smirgla posle sve resava.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Mirage 2000
« Reply #10 on: April 28, 2020, 02:56:44 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

probas pa vidis

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Mirage 2000
« Reply #11 on: April 30, 2020, 12:44:02 AM »
Uroše, želim još nešto vrlo važno da ti kažem, što sam iskusio na maketi broda LIMO TENDER koju sam svojevremeno pravio. Iako već skoro 30 godina radim automobile i znam da finalni pripremni gitevi (mislim na špric git i, pre toga, tečni cement git) umeju da usahnu (jer veoma dugo suše i jer su bazirani na poliester smoli), na plastici od koje je 3D štampa ta pojava utanjanja gita je sumanuta!

Meni je git na pojedinim mestima, a sa njim i cement git i špric git utonuo skoro 1/3 svoje prvobitne debljine nanosa. Da budem precizniji, smanjio se zapreminski za 1/3. To je slično keramici, jer su i gitovi, zapravo mešana glina i aditiva u poliester smoli. Šolja iz koje pijemo jogurt bila je za 1/3 zapremiski veća kada je tek odlivena od keramike i stavljena u peć da se peče. Ta šolja je, zapravo, ogromna na početku svog života... Znam da zvuči neverovatno, ali to sam doživeo pod svim onim stresom i u sred stiske sa vremenom i žurbe da na vreme zavšim maketu. Bilo je fantastično to videti. Posle tog nesrećnog iskustva, shvatio sam da se na 3D štampi mora koristiti isključivo epoxy cement git, epoxy git za špahlu i epoxy primer - koji u neku ruku menja špric git. Ovo su skupi materijali, ali to je jedini način da stvar uspe iz prve.

TAKOĐE!!! Nikako nemoj koristiti kupovne špric giteve u boci pod pritiskom (autolak fazon, kao što huligani koriste da šaraju po zgradama), oni su, da bi bili tečljivi preterano razređeni i otpuštaju razređivać i do tri nedelje, nakon čega se tek slegnu - a, ti si, recimo, do tada već sve ošmirglao i ofarbao i onda počnu da se na finalnoj površini, ispod farbe, otkrivaju tragovi 3D štampe... jer su poliester gitevi utonuli. Zato savetujem da se što manje gita upotrebi, jer ćeš doživeti neverovatno iznenađenje. Ako već koristiš git za špahlu - mora biti na bazi epoxy smole, a ako prskaš (špric git, cement git), mora biti u konzervi, kupovni pa sam mešaš i razređuješ prema receptu, a prskaš farbarskim pištoljem sa malo većom diznom.

Opet, ponavljam, ovo sleganje materijala, iako veoma dobro poznato autolakirerima, smešno je na metalu automobila, u odnosu na to koliko se odrazi na plastici 3D štampe. Ne znam zašto je to tako, ali video sam uživo tu nesreću, a sat je kucao... vreme proticalo. Tako sam doveo sebe u situaciju da sam ofarban čamac ponovo šmirglao i gitovao, sreća na dnu korita, pa se ne vidi...

Dakle, šmirgla mora da radi do te mere da samo epoxy primer ide pre farbanja. Pre epoxy primera, obavezno, na plastiku prvo plastic primer ušpricati, jer se, čini mi se, sve što na svetu postoji odvaja od te masnjikave plastike za 3D štampu.

Srećno, saborče u 3D modeliranju.
« Last Edit: April 30, 2020, 01:11:10 AM by Stanko BG »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Mirage 2000
« Reply #12 on: April 30, 2020, 07:10:10 PM »
Pozdrav,

Hvala Stanko BG na odgovoru i savetima oko pripreme za farbanje makete (modela)

Dobio sam informaciju od jednog farbara da mogu ovo da koristim za pripremu 3D stampanih delova za farbanje.

http://dragicevicauto.rs/product/body-p334-41-hs-filling-prajmer-1l-725-729-body-herter/

Molim za misljenje i savet adko si radio sa ovim Body setom , da li moze da se koristi za plastiku?
Da li on sadrzi i plastik prajmer (tako sam cuo). Kazu da sa njim mogu da uradim ceo model i ostavim da se dobro osusi presmirglam i opet ostavim dan dva da odstoji i mogu slobodno da farbam.
Koje boje mi preporucujes za farbanje?

Ako imas jos koji savet oko pripreme i farbanja.

Pozdrav Hvala.

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Mirage 2000
« Reply #13 on: May 01, 2020, 08:01:08 AM »
Autolakirer te je dobro uputio - suština je u tome da koristiš tečni cement git iz kantice, a ne onaj u sprejiću, što sam gore opisao. E, sad, koju ćeš firmu odabrati, ne mogu ti u vezi sa time pametovati, ali imam skoro trideset godina iskustva u radu na oldtimerima i, moram ti priznati da smo se u garaži odlučili za firmu MAX MEYER. Postoje mnoge dobre firme koje prave materijale za zaštitu i farbanje automobila: PPG, GLASURIT, MAX MEYER, LECHLER... Iskustvo mi govori da je Body pri dnu lestvice. Pa ipak, verujem da je svaki proizvođač dobar izbor, ako se čovek drži pravilne procedure.

Mi smo odabrali MAX MEYER, zato što naš prijatelj i genije za izradu boja radi u jednoj od prodavnica firme "Ehom". On se zove Miloš i može ti dati sve moguće i nemoguće savete u vezi sa farbanjem. Ako živiš u Beogradu, srdačno ti preporučujem da odeš do njihove prodavnice u Zemunu (Ugrinovačka ulica) i tamo se opskrbiš, a usput pitaš Miloša za sve što te zanima: Evo ti link do sajta firme "Ehom"...

https://ehom.co.rs/kontakt.htm

Što se farbanja plastike tiče, ja bih primenio sledeće korake:

1) nakon šmirglanja, na plastiku bih naneo plastic primer:

https://refinishsystems.com/product/max-meyer-1k-plastic-primer-aerosol-400ml/

NAPOMENA: postoji jedna stvarčica koja se zove antisilikon, ili antisil. Njega uvek koristimo pre nanošenja farbe, ili tečnjaka, ili, u ovom slučaju plastic primera, na karoseriju. Ova hemikalija otklanja masnoću sa površine. Genijalna sprava! Na primer, da bi ošmirglao svoj avion, ti moraš da ga hvataš rukama. Masnoća sa ruku se zalepi za površinu i onda boja ne može lepo da legne. Dakle, ako želiš savršenu proceduru, obavezno nosi rukavice prilikom šmirglanja, a pre plastic primera obriši model antisilom. Mi koristimo antisil firme 4CR:

https://www.gabi-boje.rs/proizvodi/auto-kozmetika-i-prateci-materijal/4cr-4cr-antisil-1l-3370
 
2) potom bih čitav model prekrio tečnim cement gitom, koji je na akrilnoj bazi (filler):

https://shop.autopaintsbrighton.co.uk/maxmeyer-3011-hs-two-pack-primer-25l--8000-activator-500ml-8653-p.asp

3) u automobilizmu se, nakon šmirglanja tečnjaka, nanosi špric git koji je još finiji i dobar da popuni sitne pore, ali ti ne moraš da prskaš i taj sloj, poglavito zbog toga što ćeš nabacivati masu - za avion je bolje i da je neravan, a da ima manju masu...

4) pristupaš farbanju i za tu priliku koristiš, naravno, MAX MEYER akrilne boje sa njihovim učvršćivačem i njihovim razređivačem...

Veoma je važno da se držiš istog proizvođača zbog sušenja materijala i međusobnog odnosa pri promeni temperature. Opet, shvatičeš i sam, razređivač za tečnjak i boju je isti, jer su i jedan i drugi materijal na akrilnoj bazi... Dakle, akril na akril, a pre toga plastic primer. Naravno, srdačno ti preporučujem da uopšte ne koristiš cement git (onaj što se nanosi špahlom, a potom se šmirgla - probaj da ga u što manjoj količini i debljini nanosiš). I, još nešto, pošto je tečni cement git mnogo masivniji i gušći od farbe, potrebno je da na farbarskom pištolju menjaš dizne. Za tečnjak treba da je 1.5 do 2mm prečnik dizne, a za farbu ispod 1mm. Pritisak farbanja je od 3.5 do 4 bara.

P. S.

Uskoro ću raditi novu maketu i mislim da ću ovog puta koristiti giteve i boje ne epoxy bazi, jer je taj materijal podesniji za pokrivanje plastike, ali je deset puta skuplji.

Još nešto, gore sam napravio lapsus, sad vidim, pa da stvar razjasnim. Oprosti mi... Špahl gitevi su na poliester bazi, a svi ostali (tečnjak, špric git) trebalo bi da su na akrilnoj bazi. Iako su ovo srodni materijali, postoji razlika u diletacijama i volumenskim promenama ovih materijala - razlog više da izbegneš špahl cement giteve (zamisli svoj model na pisti aerodorma u podne, a napolju je, recimo, 42oC).

Ili, a to nisam do sada probao, mogao bi da gituješ cement gitom na akrilnoj bazi, ako to uopšte postoji... postoji, naravno u građevinarstvu, ali ne znam da li postoji u auto industriji.

Zbog svega ovoga, spremam se da isprobam epoxy materijale pa da vidim razliku o kojoj svi tolliko pričaju.

Srećno!
« Last Edit: May 01, 2020, 08:56:19 AM by Stanko BG »