Author Topic: Elektro jedrilica Roda 2  (Read 41177 times)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #120 on: May 23, 2020, 12:15:00 PM »
Šteta što nisam bliže! Verujem da lepo leti. Kakvi su vam utisci?

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #121 on: May 24, 2020, 12:42:37 PM »
Iako sam sada već drugi put izašao na aerodrom još uvek nisam zapravo leteo model, osim iz ruke. Imam problem sa mojom RC stanicom, nije mi dopuštala da uključim motor, čudo jedno, svašta sam probao, kao da sada sve zavisi od redosleda uključivanja prekidača...Ako je tako vreme je da promenim stanicu. Sada to proveram...pa ću ponovo izaći na livadu.
« Last Edit: May 24, 2020, 12:49:23 PM by SloMi »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #122 on: May 24, 2020, 01:27:07 PM »

Да ли си пробао да команду гаса пребациш на "revers"?

Поуздано знам да Futaba станице тако функционишу са Jeti контролерима.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #123 on: May 25, 2020, 01:13:56 PM »
Kod mene je komanda gasa na potenciometru.

Definitivno moja stanica radi na neočekivani način. Programirana tako da gas može da se koristi samo ako je neki prekidač u ON stanju, a on će to razumeti samo ako je palica (gasa, a kod mene flapsova) u prednjem položaju. To je uslov pod uslovom, zato je i došlo do zabune  jer mogu i oba ta uslova da budu ispunjena a da motor ne proradi.  Treći uslov je da palica mora da bude nepred , pa tek onda da se uključi prekidač....Sada radi, ali više nisam siguran kada će opet da me pređe...Nije ni čudo što moderni BOING avioni tako često i tako lako padaju... Za to su krivi "svemoćni" programi
« Last Edit: May 25, 2020, 01:27:54 PM by SloMi »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #124 on: May 25, 2020, 03:33:10 PM »
zasto neiste uradili prebac ,da flapsove stavite na prekidac a gas vratite na palicu umesto flapsova ,mislim da je tu resen problem i naravno sve vratite u normalu

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #125 on: May 25, 2020, 04:24:06 PM »
zasto neiste uradili prebac ,da flapsove stavite na prekidac a gas vratite na palicu umesto flapsova ,mislim da je tu resen problem i naravno sve vratite u normalu


Nije prakticno za F5J tip jedrilica da imaju flaps/crow kocnicu na prekidac, jer se pri sletanju mora dosta korigovati kocnicama, da bi model sto preciznije sleteo u/od cilja
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #126 on: May 25, 2020, 06:28:29 PM »
Imao sam to ranije na Geronimu. Tada su flapsovi bili pod tropoložajnim preklopnikom ali se pokazalo da je to isuviše grubo za vrlo precizno sletanje kada treba imati regulisanu kočnicu, jer treba i sleteti na par santimetara od tačke i to u poslednjoj sekundi... To na tako grub način nije moguće...


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #127 on: May 25, 2020, 07:32:19 PM »
Pa onda ako je tako kao sto vi kazete Aurora 9 je savrsena za takve stvari ,ona ima bocne potenciometre za komandovanje i fino nalezu na kaziprst

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #128 on: May 26, 2020, 11:09:12 AM »
A da li si kalibrisao ESC ? Ako ESC nije kalibrisan, motor nece uopste da reaguje na komandu gasa.
TX palica/pot gasa na full, prikljuci se baterija na ESC I posle dugog beeeep, palica/pot gasa TX-a vrati se na nulu. Iskljuci se I ukljuci se ponovo esc. Ovo je neka standardna procedura za vecinu esc-ova.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #129 on: May 26, 2020, 05:58:10 PM »
E to je dobra ideja.... i inače sam imao nameru da aktiviram kočnicu elise i sada je pravi momenat...

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #130 on: May 26, 2020, 11:51:00 PM »
A da li si kalibrisao ESC ? Ako ESC nije kalibrisan, motor nece uopste da reaguje na komandu gasa.
TX palica/pot gasa na full, prikljuci se baterija na ESC I posle dugog beeeep, palica/pot gasa TX-a vrati se na nulu. Iskljuci se I ukljuci se ponovo esc. Ovo je neka standardna procedura za vecinu esc-ova.

Cenim da je 99.99% problem upravo u ovome.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #131 on: May 27, 2020, 10:13:10 AM »
Nikad mi se nije desilo da neće motor da radi bez kalibrisanja ESCa. Ne vrti punom snagom, ali vrti.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #132 on: May 28, 2020, 12:16:55 AM »
Setovao sam na ESC kočnicu elise i sada kod probe na stolu elisa odmah staje po isključenju motora.
Motor radi ali redosled uključivanja prekidača na stanici i dalje mora da se poštuje inače motor neće da proradi.
To je do stanice TX 9C. Posle 1000 ponavljanja tog redosleda to uđe u prste, obična rutina!!!
« Last Edit: May 28, 2020, 12:19:08 AM by SloMi »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #133 on: May 28, 2020, 11:20:47 AM »
Ne poznajem stanicu  TX 9C i obzirom da postoje zavisnosti, verujem da su podlozne promeni/konfigurisanju. Kod sebe na JR 11X sam napravio uslov da mogu da startujem motor samo kada mi je model u "launch" mode-u i kada postavim prekidac za motor (dodeljen je kroz podesavanja) na polozaj "On", tek tada klizac/potenciometar sa desne strane stanice ima kontrolu nad motorom/gasom. U svim ostalim mode-ovima se nece ukljuciti.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #134 on: May 28, 2020, 10:57:15 PM »
Moja TX stanica je Turnigy 9X, ja je nisam dobro nazvao.  Nju ima  veliki broj modelara. U nju sam ubacio novi firmware ER 9X koji je zaista moćan i koji omogućuje miksovanje svih potenciometara i prekidača, u bezuslovnom i uslovnom režimu i baš to jako komplikuje stvari i omogućava da se lako pogreši u programiranju. Zahteva dobru koncentraciju, oprez i dobru proveru fukcionisanja pod ralličitim uslovima. Kod mene ovo sada sve radi kako sam predvideo ali pošto se uglavnom jako retko izlazi na livadu lako se sve zaboravlja i to je potencijalna pretnja da se načini greška. Zato neki modelari praktikuju vežbanje sa stanicom i modelom u stanu i komandujući kormilima, motorom i kočnicama zamišljaju kao da zapravo lete na livadi...