Author Topic: Elektro jedrilica Roda 2  (Read 41400 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #90 on: April 04, 2020, 06:38:18 PM »
Ovako sa slike gledano ,cini mi se da vam bas i flapsovi nisu ujednacine jedan sa drugim kada se vrate u ravni krila ,kao da je jedan flap malo vise uzbignut od drugog a ta razlika se nebi smela pokazati nikako ,probajte na finu stelu mehanickim putem da anukirate sve to pa posle preko palice da se ponovo isproba ,ako su dva ista servoa a vidim da jesu oni moraju raditi potpuno isto sa datim otklonima preko palice

Sagledajte kako su postavljeni hornovi na kojoj daljini ,visini i u kom su polozaju polugice na servou ,ako se iole negde nesto neslaze eto problema sro se tako desava


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #91 on: April 04, 2020, 06:43:16 PM »
I jos kedna jako bitna stvar pre upotrebe oba servoa na isti kanal zaaebno jedan po drugi da se dotera u nulu nikako istovremeno oba

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #92 on: April 04, 2020, 10:11:14 PM »
Ovako sa slike gledano ,cini mi se da vam bas i flapsovi nisu ujednacine jedan sa drugim kada se vrate u ravni krila ,kao da je jedan flap malo vise uzbignut od drugog a ta razlika se nebi smela pokazati nikako 

To se tako čini sa slike, a radi se o tome da je prvo rebro flapsa malo ukrivo postavljeno pa je veći zazor na početku flapsa. Gledano sa strane oba flapsa su potpuno poravnata sa osnovnim profilom. 

« Last Edit: April 04, 2020, 10:14:52 PM by SloMi »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #93 on: April 05, 2020, 02:21:14 AM »
Ipak me oko ne vara ,imate deformaciju na krilu ,iz iskustva da vam ne kvarim proekat ali znajte da ce uslediti cudan let ,moracete podosta da se namucite i utrimovati model ,slazem se da je vama bio cilj da naoravite veliki a lagan modell ali kod drvene izrade modela daleko jace mora da se ojaca sama konsrrukcija nego kao sto je kod vas ,u svakom slucaju pratim vas rad ,svidja mi se ali imao bih podosta primedbi i ispravke samih krila

Kad se vwc to tako desilo na samom flapsu onda proverite oba krila u kakoj su ravni ,da slucajno nije doslo da malog vitoperenja zbog deformacija sa folijom pa da vam to kasnije predstavlja jos veci problem

Krilne elemente zagledajte sa donje strane od napadne ivice ka izlaznoj stim sto morade sagledati paralelu maksimalnog izvijenog dela donjake i samog izlaza na krilu gde se kaci flap ili eleron ,na alikama.se to nemoze uvideru ali posto ste vi izvodjac radova vi to mozete lepo sagledati i uvideti situaciju

Postovanje

Vedro

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #94 on: April 05, 2020, 08:48:56 AM »
Ne brini ništa derane. Sve je pod kontrolom
« Last Edit: April 05, 2020, 10:43:28 AM by SloMi »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #95 on: April 05, 2020, 11:55:46 AM »
 :)aplauz

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #96 on: April 05, 2020, 02:01:15 PM »
 :_D
Trup
------

E a sada trup. Prvo ću ga dobro pregledati i oceniti trebaju li gde kakva ojačanja. Posle toga dolazi na red nosač motora od špera pa ležaj sa držačima krila... Motor je SK3-3530-1150kv, za LiPo 3S bateriju. Imam i TR 2217/20 ali on je slabiji. ESC će biti YEP 30A, anručen je , treba da stigne iz HK.
« Last Edit: April 05, 2020, 02:08:33 PM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #97 on: April 07, 2020, 11:57:01 AM »
 Направио сам носач мотора од шпера 4мм па сам констатовао да треба да буде мало већи и направио нови. Он се види на слици. Труп сам још мало скратио да буде према шпинеру пропелера Д40мм. Означио сам и место отвора на трупу испод крила. Онај огромни шраф М8мм је за центрирање носача мотора. Планирам нагиб осовине мотора надоле од 5 степени, можда би требало више?
 
« Last Edit: April 07, 2020, 12:01:59 PM by SloMi »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #98 on: April 07, 2020, 01:35:59 PM »
Jedna sugestija, ako još nije kasno. Ne bih otvarao toliki otvor već najmanji mogući. Razlog tome je što su moguće pukotine u uglovima otvora. Imam jedan manji ali prilčno jak trup na kome sam lečio isti taj problem.

Pozdrav.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #99 on: April 08, 2020, 12:06:37 PM »
Šta je tu je,gotovo je. Nosač motora ulepljen na mesto.
Druga slika je detalj pričvršćenja krila na trup...

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #100 on: April 08, 2020, 05:43:59 PM »
Ima jedan pametan savet kako da se sačuvaju servoi flapsova koji rade i kao koćnice. Naime radi se o sledećem: Ako slećete na tačku pod jako izvučenim flapsovima oni mogu lako da zapnu za zemlju i da preko spone žestoko trgnu polugu servoa i  da pritom okrune zupce zupčanika. Da se to ne bi desilo a vi i dalje hoćete maksimalno da kočite flapsovima treba da postavite polugu servoa maksimalno nagnutu napred pa kad zakočite dužina kraka poluge servoa biće najkraća moguća te će i servo najmanje trpeti. Pošto mi je na to skrenuo pažnju češki modelar Ivan Horejši zahvalio sam mu se i svakako ću to uraditi uskoro. Treba samo da napravim dužu sponu i malo preuredim vešanje flapsova..

Inače danas sam sebi dao slobodan dan, ništa krupno od modelarenja. Umesto toga evo CIAM Flajera.
 
« Last Edit: April 08, 2020, 05:49:59 PM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #101 on: April 09, 2020, 10:21:54 AM »
Zalepio gredice od tvrdog drveta na koje će se šrafiti krila. Kasnije ću u njima urezati navoje M4
« Last Edit: April 09, 2020, 10:25:20 AM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #102 on: April 10, 2020, 02:36:14 PM »
Ležaj krila na trupu i navoji M4 su gotovi ...

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #103 on: April 10, 2020, 06:04:43 PM »
Odličan rad.
Ima jedna dobra fora kako na brz  i lak način staviti matice za pričvršćivanje krila. Nije problem ako ima dosta prostora u trupu ali na dlg modelima ne možeš često zavući ni mali prst u trup.
Ukratko... prostor na kome će biti matica ojača se iznutra sa još par dodatnih  slojeva karbonskog platna i epoxyja.
Nakon sušenja  se uzme ova spravica i sve je gotovo za minutu.
.
Sretno sa gradnjom!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #104 on: April 10, 2020, 06:40:17 PM »
ja sam isprobao ovakve matice i za sad ih ne menjam ,lako se ugradjuju ,kad se ugrade nema skidanja ,jedino sto se zahteva tacno pozicioniranje srafa tj rupe gde ce da nalegnu ,utiskuju se sa donje strane podloge i ovi siljci ne dozvoljavaju ikakvo dalje mrdanje matice