Author Topic: Elektro jedrilica Roda 2  (Read 41172 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #75 on: March 28, 2020, 12:58:10 AM »
aha vama se uvuklo rebro na unutra pa na samom sastavu se stvorio razmak od par milimetara ,to nije strasno sem sto eto narusava estetiku,ali ulepljivanjem jos jednog dodatnog rebra i usmirglavanja problem se resava za 10 do 15 minuta ,ja sam mislio da je pocela konstrukcija da se uvija sto i nije bas lepo ,ali ako se stvorio taj razmak to je nista od problema

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #76 on: March 28, 2020, 07:02:04 AM »
Da, baš tako, samo što taj problem  ja rešavam više sati ...
« Last Edit: March 28, 2020, 07:19:24 AM by SloMi »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #77 on: March 28, 2020, 10:55:21 AM »
Kako su planirani montaža krila na trup i povezivanje instalacije krila sa instalacijom u trupu?

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #78 on: March 28, 2020, 06:57:12 PM »
Krila će se fiksirati na trupu sa 4 najlonska vijka M4 (slika 2 na Reply #62).
Sva kabliranja servoa biće sa trožilnim provodnicima sa paralelnim žilama završenim ženskim trožilnim konektorima. 
Spojevi vodova biće sa jednorednim žičanim letvicama sa rasterom 2.54mm.
« Last Edit: March 28, 2020, 07:04:50 PM by SloMi »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #79 on: March 29, 2020, 07:20:44 PM »
Imam veoma lose iskustvo sa najlonskim srafovima od 4mm.  Veoma lako se navoj na njima osteti, cak se i ne vidi da se ista desilo, ali sraf ne drzi.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #80 on: March 29, 2020, 10:14:09 PM »
Pa dobro, nije loše to znati. Onda može recimo dva napred da budu od čelika ... To nije značajno povećanje težine ali je mnogo sigurnije...Hvala


Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #81 on: March 31, 2020, 10:31:02 AM »
Konačno, uške su gotove. Svaka ima po 110 grama. Šarka je trebalo da bude sa gornje strane ali se desilo da bude sa donje.
Nadam se da to neće biti velika greška.

Evo i par detalja mada sve sa slika vidi skoro sve.
Šarke elerona su od samolepljive trake koja se pruža duž cele donjake krila. Sa gornje strane ubačena su još 4 komada
iste trake u dužinama od po 10 cm na krajevima elerona i uz rogove i to tako da se ova traka dodiruje u pregibu sa donjom trakom.
To tako funkcioniše na mom Paragonu zadnjih 30 godina.


« Last Edit: March 31, 2020, 10:32:37 AM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #82 on: April 02, 2020, 08:58:36 PM »
Krila završena
--------------

Krila su gotova. Teška su 535 grama. To je tek malo više od očekivanog
pa sa te strane mogu biti zadovoljan. Ono što nikako ne uspevam je da flapsove
usaglasim da rade potpuno paralelno iz dva kanala. Kanda ću morati da menjam
hardverski smer u jednom od ta dva servoa pa da koristim Y-kabl za pobudu
oba servoa iz jednog kanala. Još ću se malo baviti time.

Inače generalno baš i nisam preterano zadovoljan kako je to ispalo. Mislim
da sa ovim načinom presvlačenja krilo treba praviti sa profilima koji imaju
odignute donjake i ravne odsečke do i od prevojne tačke linije donjake. Tada
bi ta prevojna tačka bila granična linija za flapsove i elerone i svi
pojedinačni delovi bi se pravili sa ravnim ležećim površinama što bi značajno
uprostilo montažu i doprinelo tačnosti izrade. Међутим то би мало погоршало
аеродинамичке  особине профила али ценим минимално...
« Last Edit: April 02, 2020, 09:13:41 PM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #83 on: April 03, 2020, 10:43:56 AM »
I taj problem sa flapsovima sam rešio. Koristiću Y-kabl za pobudu oba servoa iz istog kanala a servo desnog flapsa ću okrenuti u gdezdu za 180 stepeni tako da leži u istom položaju kao servo levog flapsa. To će zahtevati i novi trn na flapsu...

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #84 on: April 03, 2020, 11:21:46 AM »
Slobo, svaka čast na pedantnosti.

Bez želje da pametujem ali razmislite još jednom o tom Y-kablu na flapsovima. Time gubite mogućnost miksovanja. Šteta bi bilo.

Ta razlika u servoima, ako sam dobro razumeo, može se anulirati i setovanjem a i mehanički.

Očekujemo radove na trupu.

Pozdrav.







Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #85 on: April 03, 2020, 11:53:50 AM »
Besprekoran rad i divna jedrilica. Hvala za prikazano, uzivao sam da citam o detaljima izrade.


Ta razlika u servoima, ako sam dobro razumeo, može se anulirati i setovanjem a i mehanički


Softverski ta razlika se moze resiti sa 'travel adjustment'. Znaci ovo je varijanta bez Y kabla, tj ako jedan flaps ima veci hod, softverski se moze smanjiti/ograniciti hod da bude nesto manji od drugog flapsa i samim tim ce se donekle ujednaciti. Meni to radi na DLG-u, jer mehanicki je jaaaako tesno doterati da sve dude jednako.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #86 on: April 03, 2020, 01:48:33 PM »
Bolje je resenjenna Y kabal nakaciti dva servo i da su u istom smeru nego postaviti ih na dva kana svako za sebe pa da se preko stanice dodeljuje preklopnik,ja tako radim na eleronima ali servoi idu jedan od drugog dok kod flapsova moraju biti u istom smeru ,e sad dobro je to sto na preklopniku ima tri polozaja ,pali gasi pali ,postave se na gornji polozaj pali da budu u ravni profila ,onda gasi da bude na dole za nekih 8mm i kada se da dole upali onda se spuste na 35  37° i budu kao kocnica

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #87 on: April 03, 2020, 02:25:58 PM »
Nikola, nije baš da je jednostavno ali nije baš ''jaaako tesno''. Malo zezanja i strpljenja i može se. Starije stanice nisu imale mogućnosti podešavanja, pa se letelo.

Ali u svakom slučaju je daleko lakše i jednostavnije to uraditi na stanici.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #88 on: April 03, 2020, 05:52:32 PM »
Kako god, rečeno učinjeno. Stari trn sam odsekao novi ulepio u isto polje preko puta...Sutra ću taj flaps  ponovo montirati i isprobati sa Y-kablom. Da miksujem flapsove nema potrebe, ovo je ipak hobi jedrilica a mogu je koristiti i za naša takmičenja kojih nema čak  ni kada nema virusa ....

Ovaj trn sam nacrtao na PCB pločici kao pravougaonik, označio otvore za burgije 1.5mm i 4 mm i testerom za metal odsekao i to parčence 10x22mm i ubacio u ferihrorid. Posle 2 sata bakar sa pločice je nestao, pa sam je oprao vodom pod slavinom, obradio turpijom za metal, i zalepio epoksi lepkom na novo mesto.... Dok dlanom o dlan bilo je gotovo, jedino što je prošlo celo pre podne ...
« Last Edit: April 03, 2020, 06:05:22 PM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Elektro jedrilica Roda 2
« Reply #89 on: April 04, 2020, 12:38:06 PM »
Sada posle preuređenja servoa flapsova i uz primenu Y-kabla krajnji položaji flapsova izgledaju kao na slikama.
Krajnji položaji izbačenih flapsova razlikuju se za 10 stepeni  (jedan je 90 stepeni drugi je 80 stepeni) dok su ostali
položajji približno isti ...Ostaviću zasada tako pa ću posle letenja odlučiti da li mi to smeta ili ne.

Ja flapsovima komandujem palicom gasa (leva ručica napred nazad) i to tako da kada je palica nazad flapsovi su u
neutrali a kada je napred flapsovi su maksimalno spušteni. To znači da su moji flapsovi zapravo vazdušne kočnice:
što jače pritiskaš napred više kočiš! To omogućuje fino kočenje kod preciznog sletanja na tačku...
 
 
« Last Edit: April 04, 2020, 02:02:27 PM by SloMi »