Author Topic: Guma za sobne modele  (Read 5165 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Guma za sobne modele
« on: November 18, 2019, 10:08:30 PM »
Na aliexpress_u sam naleteo na gumu za sobne modele (ili gumenjake) i kupio malo.

Guma je po meni dobrog kvaliteta, a nije skupa i postar vam je donese na kucni prag.

Probao sam da je razvlacim rukama...   i moze da se razvuce skoro 7 puta i dosta dobru silu daje kada se vraca u pocetnu duzinu.

Nisam vrsio detaljna ispitivanja..., ali onako, odokativno izgleda mi da je ok.

Pa, ako neko trazi gumu...  eto sad zna, gde ima lako da se nadje. Trazite na aliekspresu ovo:

Elastic Rubber Band Special Supplies for Model Airplane

pozdrav

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Guma za sobne modele
« Reply #1 on: December 26, 2019, 10:57:23 AM »
Hajde da dodam jos nesto.

Kupio sam oko 100 grama gume, od nekog americkog trgovca, "retro rc" mu je naziv.

Guma je neka FAI TAN super sport (TSS).

Bolja je od ove sa aliexpress_a, razvlaci se 10.5 puta do kidanja, a ova sa aliexpress_a 6.7 puta.

Samo sila sa kojom se razvlaci je dosta manja...  tako da razlika sigurno nije 10.5/6.7....   nego ako bi uzeo tu kinesku 1mm*1mm, a ovu TSS 1.5mm*1mm  i da je kineska duza za 1.5 put, verujem da je tada razlika manja.

Inace to je jedno mesto gde sam nasao da ima da se za male pare (28 dolara sa postarinom) kupi ta "fensi" guma...

pozdrav

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Guma za sobne modele
« Reply #2 on: December 26, 2019, 03:02:34 PM »
Gumu za sobnjake je jedno a guma za gumenjake ili ti F1B je nesto drugo,ako ti treba guma za gumenhake F1B mogu da ti posaljem punu kesu

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Guma za sobne modele
« Reply #3 on: December 27, 2019, 01:03:34 AM »
Ja sam nekad, davno, pre 35 godina... pravio sobne modele i takmicio se... tako da nisam totalni laik...

I kad ovo kazem, ne mislim ni da sam pametniji od tebe, a ni da imam vise iskustva od tebe.  Ja tebe jednostavno, ne poznajem.

Nekad, davno, sam uvek imao problem sa gumom...   Neko, nije imao (ko je imao nacin da dodje do gume lako, recimo da mu ujak donese...), ja sam imao...

Tako da sam koristio gumu loseg kvaliteta, kupljenu u CVM_u, neka zelena...

Onda bi nekako pred takmicenje iskamcio i to od "konkurencije" (to jest drugara) po koji "motor" gume "pireli" koja je tada bila u modi...  bila je smedja i od ovo moje mnogo bolja...

Meni i ova sto sam kupio na aliexpressu i ova TAN super sport izgledaju sasvim OK...

Kad kazem sasvim OK, ne mislim da su odlicne za postavljanje svetkog rekorda u F1D...........

A, ako si primetio u mojim postovima... da kazem "za svoju dusu".

Covece, ovo je za opustanje zivaca, a ne natezanje.

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Guma za sobne modele
« Reply #4 on: December 27, 2019, 01:38:38 AM »
Kad u društvu modelara koji se bave slobodnoletećim modelima, kažeš "gumenjaci", svi će pomisliti da govoriš o F1B modelima, a kad kažeš "sobni modeli" /"sobnjaci" /"sobari" jasno je na koje modele se misli.
Van ovih kategorija, može se govoriti o raznim modelima na "pogon gumom" /"gumenim motorom" i sl.,  ali ne spadaju u kategoriju sobnih modela.
O tome je pisao dejans_ts, nego nema vremena, pa ga sklepa onako...  ")
« Last Edit: December 27, 2019, 01:56:56 AM by Jedrilicar »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Guma za sobne modele
« Reply #5 on: December 27, 2019, 01:54:55 AM »
A ha, jasno mi je.

Hteo sam da kazem modeli na pogon gumom (pri tome misleci na sobare, sto se iz aviona vidi).

Znaci, ne mozes da izgovoris jednu rec koja se nekom ne uklapa u "kalup", a da ne budes oznacen kao budala...

A pride, kad se setim onih milion poruka pogrda sto sam imao prilike da gledam svih ovih godina (jer se za.ebah pa se prijavih na yahoo grupu...  za "slobodno letece"), sad mi je jasno.

Umesto, da, kao nekad (kad sam ja bio dete... pa isao kod nekog Desimira u Zemun kod onih "talenata" da usavrsim "sobare") po svim osnovnim skolama imamo "sekcije" za sobare...  i takmicenja, mi imamo salve necega...

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Guma za sobne modele
« Reply #6 on: December 27, 2019, 10:56:54 AM »
O gumi za sobne modele mogu da kažem mnogo jer se time uspešno bavim od 1989 godine. Pitanje je samo za koje namene će se guma koristiti?
Ako je to za takmičarske modele za postavljanje novih državnih rekorda to je jedna priča, za svetske rekorde je druga a za hobi letenje je treća priča.

Za hobi letenje gumu možete dobiti od svakog "gumenjaka" koji leti F1B modele. Kod njih uvek ima nekih restlova dobre gume ili pokidanih gumenih motora.
Za  ozbiljna takmičenja danas se koriste gume TAN Super sport koje se mogu kupiti u FAI prodavnici u SAD.  Za postizanje najboljih rezultata kod sobnih modela potrebno je nabaviti gume TAN II maj/1999 ili TAN II jun /2002. To su dve najbolje gume za sobne modele do sada. Nažalost one mogu da se kupe samo od pojedinaca koji su ih pokupovali na vreme i sada zarađuju na njima. Cena im je astronomska... Ja sam sve svoje rekorde u sobnim modelima postavio sa gumom TAN II maj/1999.

Drugi problem će se pojaviti kada tu gumu hoćete da upotrebite jer nije odgovarajućeg poprečnog preseka. E tu će vam pomoći oprobani modelari sobara
koji imaju svoje mašinice za sečenje gume širine 2.5mm u rezančiće željene širine ...
« Last Edit: December 27, 2019, 11:01:42 AM by SloMi »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Guma za sobne modele
« Reply #7 on: December 27, 2019, 12:39:40 PM »
Hvala na ponudi, ponudjen ko pocascen.

Uzeo sam sa aliexpressa gumu (1*3)mm   i   (1*1)mm.   A ovu FAI TAN super sport (1*1.6)mm.

Ova kineska ima dosta vecu silu, ali se manje razvlaci... pa racunam da ce doci na slicne namotaje/silu, ako ostavim da "motor" bude duzi...

Inace nasao sam jedan sajt na internetu, gde covek isprobava tu TAN super sport gumu...   iz razlicitih godina...    i vidi se da od najbolje do najgore je rezlika 10%.

A posto ne nameravam da postavljam rekorde (mozda, ali ne u domenu sobnih modela, zanima me mnogo vise jedan drugi domen i ovo ne kazem da bih nipodastavao sobne modele, nego, samo kazem, eto tako, cinjenicu), nego hocu da napravim jedan ili dva modela za moju dusu...,  obe ove gume su za mene sasvim OK.  Ranije sam isto kuburio sa gumom... pa sam stavljao na model od jedne strune 1*3mm, do 3 strune 1*1mm...  Tako da se i bez secenja moze nesto nakalemiti.

A i par puta sam makazama sekao tu gumu 1*3mm  (izgledalo je kao da je gumu krava zvakala, ali je radilo...).

pozdrav

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Guma za sobne modele
« Reply #8 on: February 25, 2020, 11:34:57 AM »
U medjuvremenu sam napravio jedan sobni model  pa  da podelim iskustvo sa gumom.

Ova kineska guma je mnogo losija nego ta FAI-TAN-super-sport guma.