Author Topic: Mimi DLG  (Read 11977 times)

Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Mimi DLG
« on: July 05, 2019, 11:07:58 PM »
Pozdrav svima 🙂

Odavno sam se zaljubio u aviomodelarstvo, ali tek pre nekoliko meseci sam bio u mogucnosti da napravim svoju prvu jedrilicu. Zbog jednostavnosti izrade i jeftinog materijala to je bila Mimi sa rasponom krila od 1000mm.
Tragao sam po forumu i nisam nigde nasao da je neko postavio proces izrade Mimi jedrilice sa punim krilom, pa sam resio da otvorim ovaj post 😅
Potrudicu se da opisem slikovito proces izrade, tako da se mozda jos neki pocetnik poput mene odvazi na slican podvig 😁

Offline dradra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Mimi DLG
« Reply #1 on: July 05, 2019, 11:58:38 PM »
Ovo me je vrlo obradovalo, veliki sam fan MiMi. Prvu sam poleteo u decembru 2016. Napravio sam 2 krila plus jedno raspona 1.2m i izlomio jedno 3 trupa i 4 repa. Model je VW buba, lako se pravi, malo kosta a prava je relaksacija. Izvlaci 45-50 sekundi, ali imao sam i letove preko 5minuta

Radio sam semi-solid varijantu, prva trecina krila puna balza presvuceno folijom za dokumenta


Kada sam leteo pored Vortex-a kazem DKK-u "U svemu si bolji duplo ali odnos cena/performanse tu MiMi pobedjuje"

« Last Edit: July 06, 2019, 12:04:30 AM by dradra »

Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Mimi DLG
« Reply #2 on: July 06, 2019, 05:05:54 AM »
@dradra drago mi je zbog toga, ovo mi je druga, prva je poletela i zavrsila karijeru posle par letova, ali ne zbog lose konstrukcije vec zbog pritisnog opterecenja od oko 72kg na krilima  :sljus


Pa da pocnemo

Za krilo ce od materijala biti potrebno
1 tabla balze od 15mm ili 12mm ako neko nadje
1 tabla od 8mm
1 letvica od balze 15x5mm
Malo smirgle P40/P60 za grubo skidanje viska i P120 za fino smirglanje.
1 parce aviospera (najobicnijeg spera) ili nekog tanjeg lima od kog ce se iseci sablon aeroprofila, koji se koristi kao vodjica prilikom smirglanja.

Od alata treba
1 vinkla za obelezavanje
1 lenjit od 30cm, po mogucnosti metalni
1 parce iverice ili neka druga ravna podloga za smirglanje (ne radni sto jer ce biti unisten)
Nesto ravno duzine 25-30cm i sirine oko 5cm, pogodno za lepljenje smirgle, ja sam koristio parce alu kutije 40mmx40mm duzine oko 25cm, imam sa dve naspramne strane zalepljenu smirglu, a druge dve strane mi sluze kao idealnih 90’ za izvlacenje sastava
1 skalpel (najjeftiniji)
1 testerica za secenje

Ovo je nesto najosnovnije i mislim da se mode naci u svakoj radionici  :)

Pocetak radova bi bilo isacanje balze od 15/12mm i 8mm na po 25cm duzine i njihovo medjusobno lepljenje, tako da se dobije tabla 25cmX20cm.


Na slici se vidi zalepljen sablon od spera


Ovako bi priblizno trebao da izgleda koren krila posle smirglanja


Evo jednog merenja, 96.2g!! Poprilicno tesko, moguce je da se olaksa busenjem rupa, ali meni je to nebitno tako da ostaje ovako kako jeste


Pre lepljenja komada sam malo sa cackalicom istackao da bi lepak dublje usao u pore i u teoriji bolje zalepio.

Na ovaj nacin sa sablonima se smirglaju sva cetiri komada krila koji se kasnije lepe, 2 leva i 2 desna, u svakoj fazi izrade oni moraju da budu simetricni.


Zatim se lepe medjusobno delovi tako da se dobije levo i desno krilo

Onda se na krajeve krila lepi parce letvice 15mmX5mm duzine 9,5cm, pa se taj deo odrusi da se dobije krivina



Sve je spremno za lepljenje krila


Na kraju evo i zalepljenog krila


To bi bilo to za pocetak
Ako neko ima predlog/savet neka se ne ustrucava
« Last Edit: July 08, 2019, 09:01:28 PM by SABURO »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Mimi DLG
« Reply #3 on: July 06, 2019, 01:27:29 PM »
Pozdrav,

Svaka cast na radovima i na izboru jedrilice.
Ako mozes da obnovis slike kako bi se videle na forumu i ako imas planove jedrilice okaci i njih.

Pozdrav

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Mimi DLG
« Reply #4 on: July 06, 2019, 07:18:06 PM »
Bravo za odluku i izradu jedrilice.. samo moras dobro da pazis, HLG-DLG je velika navlaka, i kad jednom pocnes nema nazad...  ;)

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Mimi DLG
« Reply #5 on: July 06, 2019, 10:37:46 PM »
Ima dosta materijala i korisnih savjeta... i dosta zezancija (:
http://www.flyfreak.net/index.php?topic=10999.0

Offline dradra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Mimi DLG
« Reply #6 on: July 07, 2019, 12:58:03 PM »
Po meni, od najveće važnosti je čvrst i lakan trup. Ovo je moja preporuka za karbonski rep za Mimi:

http://www.freetime-ribolov.com/Delovi-za-stapove/Karbon-sekcija-II-deo.html

Dobijate dva trupa, 6.6g + 7.4g.

Može i da se blago ošmirgla sjajani zaštitni lak i skine 0.5g
« Last Edit: July 07, 2019, 01:01:01 PM by dradra »

Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Mimi DLG
« Reply #7 on: July 07, 2019, 06:19:33 PM »
Jedno glupo pitanje kako da editujem predhodni post tako da slike budu vidljive na forumu??

Evo linka ka planovima https://drive.google.com/open?id=1mSrefb10XFECn-a647edAUIzNzvT5jjN

Inace sto se tice planova, konstruktor ih salje svakom ko mu posalje zahtev na mejl mimi@f3k.nl , to radi iz razloga da bi znao priblizno tacan broj napravljenih jedrilica i to bi bilo lepo ispostovati   :D

Sto se tice trupa, prvi put sam ga pravio po nacrtima i bio je ok, ali sada bih pokusao da napravim nesto slicno ovome
« Last Edit: July 07, 2019, 06:36:54 PM by talijano_96 »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Mimi DLG
« Reply #8 on: July 07, 2019, 09:38:15 PM »
Pozdrav,

Hvala na planovima poslao sam mail pa cekam da dobijem.

Hvala

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Mimi DLG
« Reply #9 on: July 08, 2019, 09:04:44 PM »
Sjajan izbor jedrilice za pocetak!  :)aplauz (pijemo)

P.S. za fotke koristi Embed codes -> pa poslednji BBcode URL
Nikola | rcfly.in.rs


Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Mimi DLG
« Reply #10 on: July 14, 2019, 07:12:24 AM »
Evo da nastavim sa jedrilicom, uspeo sam da odvojim malo vremena i napravim rep. :D

Za to sam koristio balzu 2mm, koju sam kasni presvuko sa steklenim tkanjem od 18g.

Pokusaj presvlacenja staklenim platnom je ispao relativno dobro za prvi put i time sam otezao rep za oko 2g.







Urezao sam leziste za vertikalac na karbonskoj cevi, koju sam po preporuci @dradra iskoristio od segmenta pecaroskog stapa  ;D
Napravio sam i nosac za horizontalac, tako sto sam na cevcicu namotao smirglu i ravnosmirglao dok nisam dobio zeljeno udubljenje, sve to provizorno namontirao sa dva srafcica od servo motora i malo selotejpa. Pa cu danas da se zanimam sa definitivnim fiksiranjem i pravljenjem trupa.





Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Mimi DLG
« Reply #11 on: July 14, 2019, 12:58:19 PM »
Sjajno, to je super, pratim sa uzivanjem.

Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Mimi DLG
« Reply #12 on: July 25, 2019, 06:00:39 PM »
Evo posle duze pauze da nastavim sa radovima   :big smile

Trenutno su definitivno ucvrscena repna krila, napravljen nosac krila i do pola uradjen trup i ubaceni servoi...






Inace ima li jos nekog da trenutno pravi MIMI??
« Last Edit: July 25, 2019, 06:02:52 PM by talijano_96 »

Offline talijano_96

  • Newbie
  • *
  • Posts: 12
Re: Mimi DLG
« Reply #13 on: July 25, 2019, 07:41:00 PM »
Stanje je ovakvo  :sljus
Sastavio ja sve delove, i pravo na livadu da oprobam svoje letacke sposobnosi i da vidim kako ce leteti jedrilica.



I tako posle nekoliko laganih izbacaja iz ruke, zabije se trupom u zemlju

i pukne nosac krla na mestu gde su bile zalepljene matice, e sad treba mi savet iskusnijih modelara od cega i kakav nosac napraviti??

I jos jedno pitanje, koji simulator leta koristiti sa 9X stanicom i aux kablom??
 mmmm

Offline dkk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Mimi DLG
« Reply #14 on: July 25, 2019, 11:03:56 PM »
Nosac od balze, kao sto si i napravio samo ga armirati sa staklenim platnom ili karbonskim, mozda u nedostatku istih moze da se obmota sa pecaroskim koncem, umocen u epoksi... a za simulator preporuka pica sim... http://www.rowlhouse.co.uk/PicaSim/