Author Topic: DURALUMINIJUM  (Read 6826 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
DURALUMINIJUM
« on: May 20, 2019, 11:03:08 PM »
Može li mi neko pomoći u vezi sa ovom temom?

Verujem da je vreme kada je duraluminijum bio samo misaona imenica i mogao se nabaviti ispod žita u nekim od ogranaka naše vojne vazduhoplovne industrije prošlo... Pa ipak, nigde na našem tržištu nisam uspeo da nađem dobavljača za Dural.

Najpriblišnije što sam našao jeste sirovi Aluminijum, oznake: ENAW 7075-0 na nekoliko prodajnih mesta: RAJAN (u Zemunu), ALCu (u Nišu). Problem je što je ovaj dural tek dobijena legura i nema neke naročite mehaničke karakteristike jer nije termički obrađivan. Meni bi trebala legura aluminijuma 7075-T6 ili bolja.

Ili, možda neko poznaje nekoga ko ume da temperuje i ima potrebnu opremu za ovu specifičnu leguru. Naime, 7075-T6 dobija se progrevanjem (na 480 stepeni Celzijusa) pa zatim gnječenjem osnovne legure 7075-0 u tačno predviđenim uslovima, da bi se zatim dobijeni otpresak podvrgao veštačkom starenju u trajanju od 24h na temperaturi od 120 stepeni Celzijusa... Da ne dužim, procedura je toliko komplikovana da čovek ne može samostalno da je izvede, jer čeljusti prese zapravo moraju imati grejače u sebi kako bi vršile pritisak na komad materijala. Opet, prevelik pritisak uništava proces rekristalizacije, pa je potrebno uvesti vremenske intervale gnječenja sa tačno određenom krivuljom hlađenja... rezultat je, međutim, zaprepašćujuć: ako 7075-0 koji nije skup, ima zateznu čvrstoću Rm=180MPa, 7075-T6 može imati i Rm=560MPa. To je ipak, ogromna razlika. Zato sam siguran da u zemlji Srbiji niko nema ni alat ni znanje da pravilno temperuje dural, ali možda neko kupuje i donosi dural...

Ima li iko ideju kako doći do durala 7075-T6?
« Last Edit: May 20, 2019, 11:11:15 PM by Stanko BG »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #1 on: May 21, 2019, 11:30:36 AM »
A zasto ne nadjes lepo 6061 t5 stanje i zavrsis posao , 7075 je konstruktal i nije kao sto rece termicki obradjen

Cemu ti je namena ,da li ti mozda treba za stajni trap

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #2 on: May 22, 2019, 06:53:46 AM »
Hvala za predlog. Pogledaću mehaničke karakteristike šestice koju si predložio... Meni treba aluminijum od najmanje Rm= 400MPa.

Dural mi treba za nosač jednog zupčastog para... Mora da ima veliku zateznu čvrstoću i tvrdoću, a ploča od koje je taj nosač izrađen ne može zbog prostora da bude velike debljine. Ako se taj nosač makar malo deformiše, ili zavibrira, zupci će se ojesti. Nabavio sam polovan anlaser firme FEMA, ali mi nedostaje nosač zupčastog para koji se stavlja na motor (na slici u datom linku to je nosač crne boje). Evo kako ta sprava izgleda:

https://www.amazon.com/ONBOARD-STARTER-40-50-RC/dp/B001FD44K8/?tag=chleo3-20

A, evo i linka za FEMA katalog:

https://drive.google.com/file/d/1SJECTT3u893_PU3jJfQmFIL27sVhwSrk/view?usp=drivesdk
« Last Edit: May 22, 2019, 07:21:52 AM by Stanko BG »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #3 on: May 22, 2019, 10:08:42 AM »
Ma daj ne trazi nista od toga uzmi seriju 5 limova i nemas brige ,na kraju krajeva tebi treba parce ne vece od A4 formata i debljine ne vise od 3mm

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #4 on: May 22, 2019, 10:22:33 AM »
Ne treba mi ni toliko. Dovoljna mi je pogača prečnika 150mm i debljine 12mm.
Našao sam lep komad 7075 t651 u Americi. Tamo prodaju dural „u supermarketu"... Neću sebi da dozvolim da mi hobi, koji služi za uživanje i radost, unakazi činjenica da živim u Srbiji i da treba na svoj model da stavljam od traktora delove.

https://www.ebay.com/itm/6-7-8-Rounds-1-445-Thick-Aluminum-Plate-Round-Disc-Waterjet-Cut/362633875802?hash=item546ea9d15a:g:WRkAAOSwCgJc1aPi:sc:USPSPriorityMailPaddedFlatRateEnvelope!10044!US!-1
« Last Edit: May 22, 2019, 10:28:37 AM by Stanko BG »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #5 on: May 22, 2019, 10:40:41 AM »
Pa neces leteti air traktora vec svoj avion koji budes pravio sa sopstvenim paljenjem masine ,

Ako si ga nasao vec tano ti ga naruci i resio si problem i zaobilazenje onoga sto kod nas ima


Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #6 on: May 22, 2019, 11:03:32 AM »
Sa Air traktora bih rado skidao delove 😊

Evo, odgovorili mi iz FEME. Za čudo, imaju te delove na stanju... Tamo ću to naručiti.

Ali, naučili smo da je dural u našoj zemlji i dalje teže nabaviti nego kilogram kokaina.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #7 on: May 22, 2019, 02:08:36 PM »
Ma nije samo treba se dobro raspitati i tacne oznake dati i traziti ,ja se bavim AL radim avio delove za Boeinga i sve dobijem sta trazim

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #8 on: May 23, 2019, 07:58:04 AM »
Hvala mnogo za savete i pomoć. Sad, kad sam pronašao originalne delove, dural mi ne treba. Ali, bilo bi korisno da nam, ako neko zna nešto, ovde kaže i pomogne.

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #9 on: June 05, 2019, 08:36:57 PM »
STIGLI DELOVI IZ FEME!!!

Mnogo sam srećan. Uzdužne grede su od durala, a prednji trapezoidni nosač je čelični pa cinkovan. Samo on ima skoro 80gr i debljine je 5mm. Nisu se šalili. Očigledno ne sme nimalo da zavibrira jer bi u tom slučaju časkom stradali zupci.


Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #10 on: June 13, 2019, 01:29:52 AM »
Večeras smo Bole i ja svečano spojili femu sa motorom po prvi put. Ispostavilo se da je naša kupovina na delove, jer kit više nigde na svetu ne može da se kupi, urodila plodom. Neke delove smo kupili u Americi, neke direktno od feme iz Nemačke i evo, sada posedujemo Onboard starting system. Sreći nema kraja. Iako smo sve kupovali na osnovu slika, i procene, a Fema proizvodi preko 10 modela elektro anlasera, uspeli smo da pogodimo pravi i jedini koji pasuje na naš Os Max FS120 Surpass. Evo nekoliko slika - biće to prelep detalj na jednom našem modelu koji ćemo praviti - još uvek je rano da otkrivam šta je u pitanju...




Stari Graupnerov Speed 500 četkičar... Mi imamo i Speed 600, od pre dvadeset i četiri godine, nov u kutiji, ako zatreba :)








Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #11 on: June 13, 2019, 02:11:03 PM »
Pa ovo ce  iti stvarno lepo videti da bez potrebe covecjih sila motor sam upali .alnasujes i kres ,teraj bato u vazduh

Lepo i jako lepa ideja jos kad bude cucnuo na model tek ce biti babaroga

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #12 on: June 13, 2019, 03:11:48 PM »
Da!!!  (yay)

Bole i ja se mnogo radujemo. Hvala Dejane za podršku i pohvalu  :big smile

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #13 on: June 13, 2019, 07:44:44 PM »
Iskreno da ti kazem meni je jako davno padalo napamet da tak nesto sprovedem u moju katanu ali posto mi se motor lepo pokazao na orst tako je i ostao ,do duse nikad nije kasno da se ugradi i nadogradi takav mehanizam za alnasovanje motora stim sto bih ja ipak zaseban akumulator za to postavio da nema ni jednu dodirnu tacku sa ostalom elektronikom u modelu

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DURALUMINIJUM
« Reply #14 on: June 13, 2019, 08:34:41 PM »
Takvo i jeste rešenje. Doduše, avion ima teret više, ali... kad je bal nek je pir  (pijanoo)

Štaviše, tu bateriju za anlasovanje koristi i elektronika za grejanje svećice, tako da je sistem zaista potpuno samostalan. Ta elektronika je dosta pametna i može se programirati da dogreva svećicu na leru i tako stabilizuje rad motora. O svemu je Švabo mislio.

Dodajemo i micro servo za klapnu sauha, ali o tome ću detaljno pisati kad počnemo Bole i ja da pravimo spravu.

Zamišljam već pretpoletnu check listu:

Bole: „Sauh potegnut."
Stane: „Pun gas, verglanje jednu sekundu."
Bole: „Motor nasisan, Stane sve je spremno. Dogrevanje svećice pokrenuto. Od elise! Zapuštam!"
Stane: „Lomi, sinovče!"

Biće to luda zabava 😁
« Last Edit: June 13, 2019, 08:51:54 PM by Stanko BG »