Author Topic: Auto dugo nije paljen  (Read 6244 times)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Auto dugo nije paljen
« on: May 25, 2019, 11:09:25 PM »
Nabavio sam autic HSP tornado 1/8 , decko koji mi ga je prodao kazeda nije paljen oko godinu dana. Koje bi mere trebao da preduzmem da ga lakse upalim ili da mozda ne izazovem neki kvar ako je nesto zapeklo?

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Auto dugo nije paljen
« Reply #1 on: May 27, 2019, 08:21:30 PM »
Ako te ne mrzi, skini motor sa auta, vodeći računa o zazoru između pogonskog zupčanika i onog na zvonu kvačila motora. Kasnije bi  trebalo da našteluješ isti takav zahvat zupčanika...

Ako se motor teško okreće na ruku, ne na poteznicu jer možeš pokidati kanapče, znači da je vožen na mešavinu sa ricinusovim  uljem. Ovo je malo verovatno jer većina automodelara vozi na kupovno gorivo. Međutim, ako je to slučaj, sipaj čisti metil pomešan sa petrolejom i uljem za fine mehanizme (Šivol, koštano ulje, ulje za oružje) kroz otvor za svećicu i kroz karburator. Polako pokreni motor rukom, nikako poteznicom. Povremeno naginji motor na stranu i naopako kako bi kroz auspuh i otvor za svećicu izašlo prljavo ulje.

Kada počne slobodo da se okreće, ponovo sipaj gore navedenu mešavinu i tako razradi motor. Naravno, svećicu ne vraćaš nazad tokom pranja da ne bi stresirao motor hidroudarima...

Ako je motor toliko zaribao da ne može da se okrene rukom, moraš skinuti karburator, svećicu, auspuh, kvačilo i zvono kvačila, pa čak i zadnji poklopac, a zatim potopiti motor u vrelo ulje za automatske menjače (ATF DEXRON 2 ili 3, svejedno). Nekih sat-dva na vreloj  ringlu, kako bi motor otpekao. Potom opet isto ispiranje.

Na kraju dobrano podmaži motor ili šivolom, ili after run uljem.
Tako ja radim. Srećno.

« Last Edit: May 27, 2019, 08:28:16 PM by Stanko BG »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Auto dugo nije paljen
« Reply #2 on: June 04, 2019, 09:05:06 PM »
Hvala puno :)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Auto dugo nije paljen
« Reply #3 on: June 09, 2019, 09:53:19 PM »