Author Topic: SUP 19  (Read 27887 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
SUP 19
« on: May 21, 2019, 05:10:27 PM »
Kako je gradnja i sastavljanje raznih modela uzelo maha (što je jako dobro) reših da i ja dam svoj doprinos tom zamahu u nameri da još nekoga animiram i ohrabrim da se odvaži i otisne još dublje u ovaj prelepi hobi.

Na prošlogodišnjem takmičenju u Pančevu, domaćini se baš nisu pokazali u svetlu u kome to zaista zaslužuju pa smo rešili da dogodine (tj. ove godine) stvar promenimo i predstavimo se što je bolje moguće. Takmičenje je pokazalo da se modeli koji su nastali u domaćim radionicama mogu  uspešno nositi sa već dokazanim pticama. Euforija nas je još uvek držala pa smo se nas par dogovrili da nađemo model koji bi nam bio osnova na koju se treba ugledati i iskoristiti tehnička rešenja već postojećeg modela. Izbora je pao na Circle Dancer k-3600 (varijanta čuvenog Bubble Dancera još čuvenijeg konstruktora Marka Drele) što zbog naših tehničkih mogućnosti, konstrukcije, što zbog karakteristika tog modela. Shvatili smo da je priča sa CNC glodalicama i kalupima za krila i trup naša daaaaleka budućnost a da bi konstruktivni model sa dosta karbona na sebi bio pravi izazov za nas. Da ne zaboravim, to mi smo naš drugar Damir (na forumu poznat kao Guga) i moja malnekost.


Nagledali smo se fotki, detalja, zapažanja i krenuli polako u crtanje plana. Moja malenkost je bila zadužena da sve te detalje prenese na PC a zatim na papir. Odabrali smo i već mnogo puta oprobane Dreline profile AG 24, AG 25, AG 26. a za repne komande HT13 i HT 14

Na laseru smo isekli osnove a rebra odradili po starom principu. Balza je od 3mm koju je Stanko majstorskim okom i osećajem za težinu izabrao - 26 gr po tabli! Konstrukcija je zamišljena kao klasično konstruktivno krilo sa d-boxom karbona i tzv sendvič-ramenjačom (5x1x1000 karbonska traka sa gornje i donje strane a u sredini 5mm balza sa godovima okrenutim pod uglom od 90) umotanom u kevlarski konac. E sad, kevlarski konac nam je iz više razloga bio nedostupan (i pije puno smole a samim tim povećava težinu) pa smo ga zamenili pecaroškim predvezom za grabljivice koji se pokazao kao daleko lakše, jače i jeftinije rešenje. Kevlar zvuči kao SF al naš cilj je bio željena čvrstina a da li je kevlar ... who cares? Letvice od balze koje povezuju rebra ojačane su karbonom. Trup je, u mom slučaju, prednji deo nekog trupa koji sam već imao nastavljen sa karbonskim bumom.

Ciljana težina modela je 1600-1700 gr.



Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: SUP 19
« Reply #1 on: May 22, 2019, 10:47:04 AM »
Baš lepo! Daj malo više slika ako ih imaš.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #2 on: May 22, 2019, 02:06:43 PM »
Da nastavimo.

Reč-dve o imenu. Zašto baš SUP?. Za ovo vreme bavljenja modelarstvom previše sam sretao Košava, Galeba, Jastreba, Albatrosa, Pelikana i sl. a tek o stranim da i ne govorim.

Kako nemamo baš previše autohtonih vrsta ptica, a hteo sam da to bude nešto domaće a dosad nekorišteno, izbor je pao na supa tj beloglavog supa a inspirisan emisijom o brizi o njima u kanjonu Tare. Poznati su po izuzetnom osećaju za termiku jer im ogroman raspon krila i vitkog trupa omogućuju duge letova uz utrošak energije sveden na minimum zbog veoma oskudnih izvora obnove energije.

Kad se sve to sabere, izbor je bio sasvim logičan ...

Neku reč o repu koji u konstrukcionom smislu odstupa od modela za kojim sam se rukovodio i koji sam uspeo da dozlaboga iskomplikujem. Naime, oba servoa su u stabilno delu vertikalca a horizontalac se u celosti pokreće. Nepomični deo vertikalca je urađen od stirodura a presvučen karbonom sa ulepljenom lajnsom od balze na sastavu sa pomičnim delom jer je planirana ugradnja malih šarki. U pola izgradnje izbor je pao da se ne ide na šarke već da se oba dela sastave folijom za presvlačenje! E toga ''u pola izgradnje izbor je pao na...'' je bilo više puta ... Pomični deo je klasičan konstruktivac sa karbonskim ojačanjem noseće letvice kao i rebara. Na slici se vidi karbonska izlazna od 0,8 ali se prilikom zatezanja folije peglom pokazala kao suviše elastična pa je kao takva odbačena i ugrađena je čvršća, drvena.
24628-0

U rep su ugrađeni Corona servoi  MG843 koji treba da posluže i kao balans jer je trup od napadne ivice velikog krila do firewall-a za motor, relativno kratak tako da veći deo težine opterećuje prednji deo modela. Nadam se ...
24632-124634-224638-324636-4
Nosač za horizontalac je čista klasika koja je ispočetka izgledala komplikovano ali uz malo saveta Laze, Stanka i Save, ispalo je mnogo jednostavnije nego što sam mislio.
24640-524642-624644-724646-824648-924650-10

Model je inače raspona 3,5m, dužine 1,75 set-up Turnigy 3858 960kv  prop 13x8 ESC YEP 60A, bat. Turnigy Graphene 3s 1300 mAh 65-90 c


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: SUP 19
« Reply #3 on: May 22, 2019, 02:20:55 PM »
Da mi ne zameris ali imam ti mali prigovor u vezi koriscenja karbon traka a i sama konstrukcija dal ti je to horizontalac ili vertikalac sta vec

Trake koje polazes na rebra ti nisu dobrog pravca trebaju biti u jednom smeru a ne kao kod tebe radjene od tkanja pa seckanje ,tebljina trake od 0.15 do 0.20mm , 
Konstrukcija sa Fi ramenjacama to ti je vrlo nestabilno i bice ti razvakano cim ga budes geknuo na malo jacem grubljem sletanja

Za ramenjacu bolje da si primenio pravougaonu napravljena od balze i karbona i umotana malo u kevlar i to nema kud plus dodatno ojacanje manji plank od karbona kao skoljka u prednjoj zoni napadne ivice (SLICNO FAZONU KONSTRUKCIJE U F1A)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: SUP 19
« Reply #4 on: May 22, 2019, 03:51:26 PM »
Ovak

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #5 on: May 22, 2019, 05:25:19 PM »
Ne zameram, ama baš ništa. Vidi, za trake si milion posto u pravu - hteo sam da probam. U svakom slučaju čvršće je i jače nego da je samo balza. Za ramenjaču se ne bih složio sa tobom. Zato što sam to već više puta probao i pokazalo se kao dovoljno lagano, dovoljno jako i dovoljno jednostavno. Moglo  je tu da ide što-šta ali sam se ja ipak odlučio za ovo rešenje koje je na kraju krajeva i najjeftinije. Naravno, to nije bio osnovni motiv za odabir. Da li može jače - verovatno da. Da li može lakše - i to se slažem. Meni je ovo dovoljno. Uostalom, vreme će pokazati ....

Plank od karbona je mogao da bude malo ''plići'' - slažem se ali sam išao po standardu - do ramenjače. F1 krilo se ne rasklapa na 3 dela a ja sam morao i o tome da vodim računa, gde i kako u tako vitom profilu ugraditi bajonete i njihove nosače a dobiti ugao od 5 stepeni na uškama a u isto vreme imati mali uzak plank.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: SUP 19
« Reply #6 on: May 22, 2019, 07:03:03 PM »
Moj Paragon je slične konstrukcije, ali nema ni flapsove a ni elerone a i trup je kutijast od balze i špera. Krila su 3m i imaju površinu od 70dm2.
Težina modela u letu je 1600g. Motor je 3548-900 , ESC je 60A, prop je 13x8" ali baterija je 4S, jer sa 3s loše penje... Ali, o tom potom.
Prvi letovi će pokazati da li je 3S dovoljno...

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #7 on: May 23, 2019, 07:29:15 PM »
Flapsovi i eleroni su rađeni konstruktivno i uzeli su baš proprilično vremena zbog vitosti profila pa je sečenje i lepljenje oduzelo mnogo vremena.24658-024660-124662-224664-324666-424668-524672-6

Nije reklama ali može nekom da posluži - odličan lepak kojim je lepljena većina stvari na modelu. Izuzetno lagan, veoma jak i lagan i jeftin. Preporučujem ga.24670-7

Eleroni pokrivaju skoro celu dužinu uške (osim vinglete) i ojačani su karbonom sa dve strane. Flapsovi pokrivaju gotovo celu dužinu centroplana osim dela koji ide preko trupa.

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: SUP 19
« Reply #8 on: May 24, 2019, 01:00:32 PM »
Samo hrabro Miloše i Damire. Biće to veoma lepa jedrilica!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #9 on: May 24, 2019, 03:31:03 PM »
Zaboravio sam da napomenem da je Damir odustao od zajedničkog projekta (mislim da ga je samo odložio) još negde na početku i posvetio se svom projektu koji je već započeo a sa kojim već trenira za takmičenje u Pančevu.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #10 on: May 28, 2019, 12:46:03 PM »
Centroplan i uške spojeni pro forma ...
24700-0
24702-1
 
A onda je nastupio košmar zvani karbonski d-box. Neverovatno je kako je teško naći, u gradu koji ima 100.000 stanovnika, koje je slovio kao jedan od centara metalske industrije (Utva -ovo, Utva-ono, Minel ...), limara koji će saviti 2 lima sa zazorom 0 ili što bliže tome. Daš mu tehnički crtež sa ucrtanim uglovima, radijusom savijanja, ama baš sve i ... sve zna kako nešto ne može! Filozofa i mudraca - za izvoz, a rešenje nijedno ..! Bolje da ne pričam, opsovaću nešto!

Sa nekako savijenim kalupima odvažio sam se da po prvi put napravim d-boksove od karbona za centroplan i krila. Karbon 180 gr tkanje + stakloplatno 160gr tkanje  + smola na kalupu pritisnuto (svim i svačim naravno primitivnim ''spravama'') i grejano na nekih 60 stepeni u trajanju od nekih 180 min. Trudio sam se maksimalno da istisnem višak smole i nisam uspeo u tome koliko sam zamislio ali je taj osećao pobeđen oduševljenjem koliko sam čvrstine dobio na uškama i centroplanu.
24704-2
24706-3
24708-4
24710-5
na kraju težina uški po 155 gr a centroplana 354 bez folije, servoa i instalacije. Ciljana težina potpuno opremljenog krila je 900 gr.
24712-6

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: SUP 19
« Reply #11 on: May 29, 2019, 10:06:06 AM »
Sve manje je pravih majstora.
Biće to strašna jedrilica!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: SUP 19
« Reply #12 on: May 29, 2019, 10:44:23 AM »
Hvala Stevo. Videćemo to još ... Let je jedini dokaz, sve drugo je prazna priča.

Vidimno se opet u Pančevu?

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: SUP 19
« Reply #13 on: May 30, 2019, 12:58:43 AM »
Odlicno izgleda za sada,  :)aplauz

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: SUP 19
« Reply #14 on: May 30, 2019, 10:20:35 AM »
Hvala Stevo. Videćemo to još ... Let je jedini dokaz, sve drugo je prazna priča.

Vidimno se opet u Pančevu?

Nadam se. Prijavio sam se da vam smetam dok letite :)