Author Topic: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale  (Read 27963 times)

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #15 on: April 10, 2019, 09:20:33 PM »
Evo i jednog poklona od kolege iz Hrvatske, 3D printani "dummy engine"  (pijanoo)



« Last Edit: April 10, 2019, 09:24:13 PM by Savo »

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #16 on: May 07, 2019, 10:52:33 PM »
Evo jos jednog poklona od mog imenjaka Save! Ovim putem da mu se jos jednom zahvalim za sve sto je ucinio za mene, kapotaz je savrsen! Puno hvala jos jednom imenjače!  ()-() (res)



« Last Edit: May 07, 2019, 11:01:29 PM by Savo »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #17 on: May 08, 2019, 07:50:02 PM »
Kapotaž je savršen. Ništa bez Save genijalca.  :)aplauz

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #18 on: May 08, 2019, 10:45:52 PM »
Ma Sava je legenda! Ne bi se dzabe zvao SAVA  lol  (res) ()-()

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #19 on: May 13, 2019, 10:21:24 PM »
Evo i prvog leta iz Skopja koji na zalost i nije bas prosao savrseno. Imao sam problema sa tezistem,Pajper je bio previse repat tako da sam imao minimalnu kontrolu ali sam kako tako uspeo da ga prizemljim jako daleko jer sam se plasio ljudi koji su bili iza mene da neko ne daj boze ne bude povredjen. Model nikako nije hteo dole, zakljucio sam jos da je motor prejak na njegovu tezinu od nesto vise od 6.5 kg. Ali neka, jos i bolje. Pretprpljena šteta je stajni trap prednji i zadnji. I napuknuće trupa iza kabine. Sve u svemu, nista strasno popravka za 3 sata rada.



« Last Edit: May 13, 2019, 10:25:41 PM by Savo »

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #20 on: May 14, 2019, 08:56:09 AM »
Savo čestitke za prvi let iako nije bio savršen verujem da uz minimalne popravke i korekcije svaki drugi će biti pravo zadovoljstvo.  (res) (res) (<--) (<--) (pijemo)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #21 on: May 14, 2019, 10:30:12 AM »
Možda si malo bio nestrpljiv, ali šteta je minimalna. Obično kod tvrdog sletanja pucaju odmah iza kabine. Mesto je pristupačno za popravku. Kada postaviš kapotaž i težište će se popraviti.
Ajd sa srećom, ako treba nekakva pomoć, zovi. :big smile
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #22 on: May 14, 2019, 02:09:25 PM »
Cestitke za maiden.
Sto se tezistas tice vise se i ne secam jer je davno bilo ali znam da sam vodio bas velike polemike gde ono treba da bude.
Ukoliko se dobro secam treba da bude na 1/4 duzine od napadne.

Iao je model lagan i iako sam gurao servoe iza tezista, ipak sam i pored teskog motora morao da stavim celicne nosace motora
a i jedno 200 olova.

Zbog jacine motora, morao sam i da napravim mod za sletanje, letenje i sletanje tako da nema mnogo rada plaicom
vec se tim modovima zauzima polozaj kontrolnih povrsina koji odgovara za odredjenu fazu leta.

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #23 on: May 14, 2019, 02:38:10 PM »
Hvala Slobice, ma sve se moze popraviti.....Ma imenjace iskreno da ti kazem jesam pozurio, ali to sam sad uradio i nikad vise. Ovo nek mi bude skola! Hvala i tebi Mišo, morace taj CG malo boljr da se studira, sto kaze Sava kad legne kapotaz napred stvari ce se popraviti mnogo. Mozda bude trebao neki gram olova jer su mi sve baterije vec iza pozarnog zida. A sad polako da sredim ovo malo štete  (pijanoo) U stvari, ja sam bre opasan pilot kada sam uspeo da spustim repatog Pajpera sa minimum štete  lol lol lol

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #24 on: May 14, 2019, 04:44:04 PM »
Pajper Karl Goldberga ima težište na 35% od napadne ivice krila.  Pajper S.I.G   ima težište na 30% od napadne ivice krila. Uglavnom se kreće težište od 25% do 35%. Veoma važni su napadni uglovi krila i horizontalnog stabilizatora. Ako je tu nešto menjano u odnosu na originalni plan, moglo bi da bude problema. Kod dodavanja gasa, nebi trebao da penje ili ne osetno da penje. To su moja lična iskustva oko Pajpera. Poznati su i po tome što kod zatrčavanja hoće da beže levo ili desno. Lek je postepeno dodavanje gasa i naravno držanjem vertikalca. No da ne smaram, pričam o poznatim stvarima.
ex pseudonijum: licider

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #25 on: May 14, 2019, 05:18:12 PM »
Ja sam imenjace ovde stavio teziste na 30% i eto ne valja za dalje cu videti kako i sta. E sad sto se penjanja tiče, necu ga dirati za sad, samo sam razmisljao mozda o malom obaranju mptora na dole, ali opet mislim da se tu nista promeniti nece. Na poletanju je skroz ok, mozda po malo hoce da povuce na levo ali lako se koriguje vertikalcem a mozda je čak bilo i zbog trave.... Video sam da sam napravio jos jednu vecu gresku, a to je "horn" i poluga koju nisam stavio na drugu polovinu horizontalca. Gurao je samo jednu stranu. Tako da cu sad probati da napravim "Y" račvu koja ce gurati i dfugu polovinu preko jednog servoa ()-()

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #26 on: May 15, 2019, 11:47:16 AM »
Igrati se oko tezista u polovinama i procentima nije isto , ako je dato negde u procentima tipa 25   30   ili 35% nije isto kao i    1/3    1/2   1/4   1/6

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #27 on: May 15, 2019, 01:23:24 PM »
Dejane, ja na planu nemam nigde dato. Čak sam pravio bez plana oba Pajpera koja imam. Nikakav plan nisam imao, drugo mi nista ne preostaje nego da se vodim time da to bude 30% od napadne ivice kao sto sam do sad na svakom modelu radio i bilo je svaki put u redu. Ali sad je eto izuzetak. Poslušaću Mišu ovaj put.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #28 on: May 15, 2019, 02:06:47 PM »
Dobro je kad se ne stavlja na 50 ili 51% teziste



Savo samo napred leteces ti njega sa uzivanjem ,sta se desilo desilo se to je prosla a sad ce teras kako treba pa nece biti ispadi

Model nije model ako ne olivadi malo ,nije za djabe receno prvi let

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #29 on: May 15, 2019, 03:44:48 PM »
Nesto ću već i rešiti  (pijemo) polako, ne zurim sad nigde