Author Topic: F5J u Srbiji  (Read 43157 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: F5J u Srbiji
« Reply #120 on: June 10, 2019, 04:30:36 PM »
Sve si u pravu, Miloše. Treba da vežbamo i usavršavamo ovu klasu, a to znači da se za sledeće takmičenje još bolje založimo, da se ujedinimo na ovom zadatku, razvijemo ili kupimo software, pooštrimo pravila i doteramo F5J klasu bliže FAI standardima.

Što više takmičenja bude bilo, bićemo sve bolji...

Svima nam je u interesu da pokušamo da unapredimo takmičenje, jer ćemo se po pravilima koja napravimo i takmičiti.


« Last Edit: June 10, 2019, 05:21:01 PM by Stanko BG »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F5J u Srbiji
« Reply #121 on: June 10, 2019, 06:21:39 PM »
Dragi moj druže,

ne vidim mesta vežbanju. Ni u čemu, osim u hrani, nismo poboljšali takmičenje u odnosu na prošlu godinu. A morali smo, ako želimo napred. Ako već nešto radiš, radi to kako treba ili nemoj da ga radiš. Onako, tek da se zove  ne služi ničemu osim pojedincima (koji uopšte ne razumeju ovu priču) a koji su u stanju da to proglase za uspeh i da time mašu kad za to dođe vreme. Po meni, jedini rezultat koji je proizašao je taj da se vidi kako to ne treba raditi.

Ponavljam, takmičenje je jedno (a ono ima svoj pravilnik u kome sve lepo piše) a druženje i hedonizam su nešto sasvim drugo.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F5J u Srbiji
« Reply #122 on: June 10, 2019, 07:33:13 PM »
Na početku sam napisao da će se već naći neko ko me neće razumeti i evo našao se.

Kao prvo, reč sabotaža je malo prejaka, zar ne?

Drugari, ne znam šta se još čeka?! 15.Septembar je za nepunih dvadesetak dana.
Imate jedinstvenu priliku da učestvujete na prvom takmičenju elektro RC jedrilica u savremenoj Srbiji,
1. Po pravilima po kojima može da učestvuje i leti praktično sve što ima krila i elektromotor, uz solidne šanse za dobar plasman;
2. Bez obavezne sportske dozvole;
3. Bez plaćanja kotizacije za učešće;
4. Uz obezbeđenu hranu i osvežavajuće napitke;
5. U neposrednoj blizini Beograda, u lepom Pančevu;
6. Na uređenom aerodromu;
7. Posle završene sezone godišnjih odmora;
8. U društvu drugara koji, barem podjednako kao i vi vole RC modelarstvo;
9. Do duše, nisu planirani stritiz, cisterna piva i oblokavanje do zore, ali... mislim... stvarno...  (nene)

Stvarno me zanima kako će obrazložiti nedolazak oni sa kojima se nećemo videti tog dana?!  mmmm  :hehe
Ovo je prvo takmičenje ove vrste, i zaista je nebitan plasman. Jer u ovom slučaju u potpunosti odgovara ono - Važno je učestvovati! Ali je zato važno da se na licu mesta doživi takmičarska atmosfera i adrenalin... Da se vidi i proceni u kom pravcu bi trebalo proširivati ličnu flotu, bilo nabavkom, bilo smogradnjom... Da se družimo i uživo prodiskutujemo kuda i kako dalje...

Dakle, skratite premišljanje i sumnje u svoju opremu i iskustvo. Neće samo vama biti prvi put, a iskustvo se stiče tako što se dođe na takmičenje.

Vidimo se u Pančevu!  (yay)

Kao drugo, voleo bih da mi neko smireno i razložno objasni, šta nije tačno od onoga što sam napisao?

Kao treće, sujeta stanuje obično tamo gde se konstruktivna kritika doživljava kao atak na svoju ličnost.

Kao četvrto, sve ostalo ne zaslužuje bilo kakav komentar ...















Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: F5J u Srbiji
« Reply #123 on: June 10, 2019, 09:48:03 PM »
I dođemo opet do onoga na šta se svede svaka modelarska priča u Srbiji... Sujeta, prepucavanje, nekada i pičkaranje. Nebitno da li se organizuje takmičenje, kosi trava ili nešto treće.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F5J u Srbiji
« Reply #124 on: June 11, 2019, 08:16:15 AM »
Nismo još dotle došli a ne verujem ni da ćemo. Mada ...

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F5J u Srbiji
« Reply #125 on: December 23, 2019, 02:49:11 PM »
Svi koji ste učestvovali u Raletovom topiku o narednom Evroposkom prvenstvu ste u pravu. I to da kasnimo za Evropom i svetom u tom pogledu i da je to skup (i preskup) sport i to da smo mi podaleko od svega toga i .... još mnogo toga.

Po meni svi ćemo se složiti oko navedenog. Stvar stoji malo drugačije (namerno ne koristim reč ''problem'') u našim pogledima i razmišljanjima kako da počnemo i pokušamo da smanjimo već pomenuti jaz između nas i ostatka sveta.

Već sam više puta iskazao svoje mišljenje o tome pa ako će to nešto pomoći, nije mi teško da ponovim - lično sam za FAI propise za ovu klasu ali prilagođene našim trenutnim uslovima kao što su:
- finansijske mogućnosti takmičara,
- finansijke mogućnosti organizatora,
- mogućnost nabavke konkurentnih modela,
- broj zaintesovanih takmičara za ovu klasu,
- trenutno stanje količine modela koji se uopšte mogu takmičiti,
- tehnička opremljenosti organizatora i još mnogo toga,

a da vremenom dođemo do pune primene FAI pravila. Slično je gledište i VSS na ovu temu jer smo svi svesni trenutka i stanja u kome se nalazi ovaj naš sport (a pogotovu klasa koja je u povoju) i po tom principu je formiran i pravilnik za tu klasu po kome se, inače, letelo već 2 god.

Svetsko, evropsko i neka druga takmičenja su za nas čista utopija iz (opet) svih navedenih razloga i bilo bi dobro da to tako i ostane. Taman da nas 50 dobije sve moguće što poželi za tu klasu, da nas naši klubovi i sponzori maksimalno isprate u svemu, iole ozbiljniji rezultat bismo čekali 10-tak godina.

Nisam za posebnu klasu koju bi smo mi formirali iz više razloga. Prvi je, da bismo dogovorom (a kako drugačije) teško došli do pravila, dimenzija i propozicija takmičenja. Drugo, time bi smo ionako skromnu količinu novca još više udaljili od evropskih i svetskih tokova. Pretpostavljam da bi veoma malo nas moglo sebi da priušti model ''Klub'' klase pa posle toga model za f5j. Pitanje je i ne samo promene modela već i promene propozicija po kojima se leti. Treće, umesto kakve-takve međunarodno priznate klase imali bi smo neku svoju sa kojom ne bi smo mogli nigde. Četvrto, taman smo za mikron pomerili stvar sa mrtve tačke, za neku novu klasu bi morali sve to ispočetka. Peto, a ko bi to preuzeo na sebe? Ima toga još mnooogo ...

Mislim da energija nas koji se ovim bavimo a koja inače nije velika, treba da se usmeri ka animaciji.
- Animacija takmičara - ima dosta modelara koji imaju sasvim solidne modele a ne takmiče se. Trebalo bi ih ohrabriti da i oni
  uzmu učešće na  takmičenjima i time zaista pomognu u ostvarenju krajnjeg cilja.
- Animacija klubova - dosada je AK ''Utva'' Pančevo uz pomoć grada VSV i VSS kao i drugih klubova, kako-tako, uspeo da
  organizuje 2 takmičenja pa bi bilo dobro da se još neko pojavi kao organizator.
- Zašto ne i neki domaći kup?

Sve ovo što navodim, verujte mi da znam da nije tako teško.
 

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: F5J u Srbiji
« Reply #126 on: December 23, 2019, 03:22:50 PM »
Ove godine sam na jednom takmičenju u CRO imao priliku da upoznam višestrukog svetskog i evropskog prvaka u F5J i F3J mladog Arijana Hucajuka.
Reći ću samo jedan podatak, dečko trenira bukvalo 365 dana u godini a njegov otac mi je rekao da je npr. na jednom treningu sleteo oko 2500 puta!!!
Dakle ono što Adam kaže a on je trenutno najbolje što imamo mi smo daleko od svih pa jednu svetlosnu godinu.
Ne kažem da treba odustati ali mislim da treba leteti nešto "naše" pa ako se neko odvoji kao klasa podržati ga.

Pozdrav
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: F5J u Srbiji
« Reply #127 on: December 23, 2019, 03:29:51 PM »
Bravo Ivane

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F5J u Srbiji
« Reply #128 on: December 27, 2019, 12:20:46 PM »
Skoro me pune 3 godine nije bilo na forumu, maltene 5 godina pauze u modelarenju ali zelja se polako vratila pa malo citam sta je aktuelno. Da ne tupim mnogo, bice vec prilike  lol (3 modela o kojima nije do sada bilo reci i jedan da se napokon kompletira).

Drago mi je da jos uvek ima ljudi koji su zainteresovani da se prave takmicenja pa kakva god ona bila. Posle toliko godina bavljenja ovim hobijem naucio sam tj. uvideo da ako se nema neki cilj onda relativno brzo opada i interesovanje, a na takmicenjima covek (pa makar i samo gledanjem) stice tu neku pozitivnu energiju koja ga gura napred.

Ja cu probati da se pridruzim i rado cu i ucestvovati ako bude bilo nesto kod nas. Pripremam i model, nesto krajnje jednostavno za pocetak samo sa repnim komandama jer mi je zelja da se za pocetak posvetim letenju a ne beskonacnom programiranju stanice i trimovanju modela jer kao sto je Ivan napomenuo za bilo kakav ozbiljniji rezultat treba i hrpa vremena a i hrpa para. I jedno i drugo su veliki luksuz.

poz
Veljko

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: F5J u Srbiji
« Reply #129 on: December 27, 2019, 12:58:42 PM »
Dobro dosao nazad Magic  ()-()

Offline dradra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: F5J u Srbiji
« Reply #130 on: December 27, 2019, 03:09:05 PM »
Vidim po stranim forumima da je popularna  klasa F3RES,  nastala kao reakcija na preskupe karbonske modele.
Jedrilica pretežno drvene gradje 2 metra raspona, start na gumu (hi-start 15metara gume i 100m najlona), komande samo na repu i spojler.  Karbon dozvoljen u ramenjači i za repnu cev. Kit košta 150 do 200e, samo 3 jeftina serva, u samogradnji jos povoljnije.  Stanica naravno najjednostavnija.

Za naše uslove prava takmičarska klasa.
 

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: F5J u Srbiji
« Reply #131 on: December 27, 2019, 03:24:20 PM »
F5J pravila dozvoljavaju veoma širok izbor modela, jedino je obavezan onaj alitimetar. Što zanči, da su razni jeftini modeli upotrebljivi. Radian, Easy Glider, Relax/Calypso... Problem je što je ove godine bilo manje ljudi nego prošle, a moglo je svašta, jeftino, da se leti. Nisu pare u pitanju, volja je u pitanju. Slažem se da za vrhunske rezultate trebaju skupi modeli, ali za učestvovanje na "našem" takmičenju treba samo malo volje. Gde su ljudi iz KG, NI, TS, LE...?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: F5J u Srbiji
« Reply #132 on: December 27, 2019, 03:35:15 PM »
Da bi nesto zazivelo kod nas u nekoj disciplini rc modelarstva trebaju ljudi da se upoznaju sa materijom ,verujem da pola nas ne mari za tim vec samo vid razonode i sopstvene volje bavljenja ovim hobijem

Da treba nesto da zazivi slazem se da treba ali ovu pricu treba gurati po klubovoma da se klinci ili stariji ljudi zainteresuju za ove stvari pa da neko predlozi tu disciplinu kao za takmicenje i upru se stvari ,da se pokrene kamen

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: F5J u Srbiji
« Reply #133 on: December 27, 2019, 03:37:10 PM »
Za F5J i F3J to je timski rad od vise ljudi ,nemozes napraviti neke rezultate kao pojedinac ,moze ali sa debelim novcanikom

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J u Srbiji
« Reply #134 on: January 15, 2020, 10:45:23 AM »
Danas mi se javio gosp milivoj hucaljuk iz hrvatske,on je otac  visestrukog svetskog sampiona arijan hucaljuka, covek me je pitao kako bi  oni mogli pomoci da se ozivi ova kategorija u srbiji!! (res) dosli bi i na takmecenje ako bi organizovali, ali da bi ovo imalo smisla trebalo bi da se sve radi po FAI pravilniku,nazalost  po dosadasnjem izkustvu sam mu rekao da od  ove price u srbiji (barem po meni , izpravite me ako gresim)tesko da moze nesto da bude,ja bi voleo da se izjasne i ostali  sta misle, mada  topla voda je vec izmisljena (FAI pravilnik) ()-()
« Last Edit: January 15, 2020, 10:47:14 AM by adam »