Author Topic: F5J u Srbiji  (Read 43156 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F5J u Srbiji
« Reply #45 on: October 18, 2018, 02:43:10 PM »
Ja sam rekao, ja znam, ja sam probao, ja sam leteo...
Postavlja se pitanje kolika je to kolicina sujete ( u tonama, metrickim tonama, metara3....) koja je potrebna da postovi dobiju vakcinu protiv gluposti ( citaj: makaze)?

« Last Edit: October 18, 2018, 02:57:53 PM by coka »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F5J u Srbiji
« Reply #46 on: October 18, 2018, 03:26:40 PM »
Coka, da li ste vi letei jedrilicu? Bilo koju.
Imate li nesto da podelite od iskustva sa kolegama vezano za to?
« Last Edit: October 18, 2018, 07:54:37 PM by tibeteagle »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F5J u Srbiji
« Reply #47 on: October 18, 2018, 03:38:03 PM »
 Odgovor je:da.
Leteo sam veoma intenzivno club klasu i jedno vreme smo se otac i ja takmicili u F3b kategoriji.

Ako te interesuju rezultati, potrazi izvestaje sa takmicenja iz tog vremena.

Savete ne dajem jer sam prestao da se bavim ovom kategorijom i ono sto nisam zaboravio je sada u domenu " vintage".
Koje je tvoje opravdanje za gusenje i davljenje kojim ovaj forum svakodnevno opterecujes?

Kad smo kod saveta, evo najdragocenijeg:

Ne slusajte Tibet igla. Prepustite lecenje kompleksa nosiocima istog.
« Last Edit: October 18, 2018, 03:46:52 PM by coka »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F5J u Srbiji
« Reply #48 on: October 18, 2018, 05:58:10 PM »
Taman sam pomislio da ova priča ide u najpozitivnijem mogućem pravcu kad ono ...

Ja razumem potrebu da se svojim savetom pomogne (zato je ovaj topik i pokrenut) da se što više ljudi upozna sa što više detalja iz ove klase ali bih molio sve one koji imaju nešto da kažu, napišu - da to učine u smeru delenja nekih korisnih informacija sa svima nama a ne u neko beskorisno ''nadmozgavanje''.

Molim vas, da, koji put i preskočite nečiji, možda, neodmeren komentar a sve u cilju da ova tema ostane na kursu na kom je i postavljena.

Verujte, nagutao sam se toga prilikom organizovanja takmičenja u Pančevu. Zajedljivosti i zluradosti kod nas nikada nije nedostajalo. Da sam na sve reagovao - takmičenja ne bi ni bilo a ni ove teme.

Pozdrav za sve vas.



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F5J u Srbiji
« Reply #49 on: October 18, 2018, 06:06:50 PM »
Coka, hvala na odgovoru za temu. Ostalo je samo vasa individualna frustracija koju projetujete na druge. Niko za to nije kriv. Sve to morate sami sa sobom da resite. Pocnite sa necitanjem foruma ili budite korisno (inter)aktiviniji. Ja vas iole i dalje volim i  strikno se drzim teme kao i uvek.






Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: F5J u Srbiji
« Reply #50 on: October 18, 2018, 07:30:21 PM »
Ovde smo svi kao u jednom velikom "Bosanskom loncu". To vam je corba od svega i svacega, kao sto smo i mi ovde od svih fela, obrazovanja, godina i
temperamenata. Sve je to jos u prihvatljivim granicama. Ali ipak moj savet svakom je da pre slanja ponovo pazljivo procita svoj tekst, ispravi neke pravopisne greske  koje se u brzini ne mogu izbeci i da izbroje u sebi  (a može i naglas) do 10, da bi izbegli  vređanje bilo koga.

Ja sam u prošlom veku leteo sa Cokom i njegovim ocem na Ceneju F3B i F3J. Toga se sećam ...  Jako bih voleo da se Coka ponovo uključi u F5J sigurno bi bio dobar. Isto tako voleo bih i da nam se na livadi pridruži i već čuveni Igl sa tibeta. Ta ptičurina mora da je nešto posebno. Verujem da bi mi svi imali šta da naučimo o tom vrhunskom letenju. Samo da ne bude orao grabljivac onda smo nadrljali... Ali ima on svojih svetlih trenutaka ... I Dalaj Lama je sa Tibeta, tamo su svi jako mudri, naučili su to od orlova ...

Evo izbrojao sam do 10 i šaljem ovo u etar ...živeli!
« Last Edit: October 18, 2018, 08:24:22 PM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: F5J u Srbiji
« Reply #51 on: October 18, 2018, 08:49:57 PM »
Prilično smo se svi upoznali sa problematikom pravila za naše takmičenje pa predlažem da se uskoro opredelimo po kojim pravilima ćemo se takmičiti 2019 godine. Ja ne poznajem tehničke mogućnosti ovog foruma, pa ne znam da li može ovde da se organizuje (tajno) glasanje  po  pitanjima koja nas žuljaju, i da se da rok za glasanje, posle čega bi se obradili rezulatti i javno objavili. 

Ali naravno neko prvo treba da sastavi pitanja za glasanje. To ne moraju biti samo 2 pitanja, može ih biti više, ali je važno da se na pitanja kada se konačno objave  odazove što veći broj ljudi kako bi imali verodostojno mošljenje modelara sa ovog foruma. Jedno od pitanja može biti kada da počnemo sa striktnom primenom FAI pravila kod nas za F5J.

E to su sada pitanja o kojima bi trebalo malo prodiskutovati ...   

Za nosioce ovih aktivnosti predlažem Miloša i Lazu koji su najzaslužniji za održano prvenstvo Vojvodine i Srbije F5Jm (od modified) u Pančevu, i koji žele da to ponove i 2019. godine.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: F5J u Srbiji
« Reply #52 on: October 18, 2018, 09:22:23 PM »
Za g-dina TE ,da li znas sta su modeli F1A pa tako pricas ,da li znas razliku u prackanju modela na 120m i 50m ,ja nemam nista protiv karbon tehnike slazem se novija je generacija materijala i treba da se gura ,a sta oni koji ne znaju kako se sa tim barata vec drvo u ruke i pravi drvene modele ,kao sto rece coka vintage ,sdrugevstrane cuo sam da ce drvenarija da ima posebno takmicenje od karbonaca a sto se tice rc modela meni su isti potpuno vec je samo stvar u modelaru koji bi trebao da zna da leti ili jednostavno ne ume

Ja se bavim ovim hobije dugi niz godina da bi sebe zadovolji ,takmicio sam se iz interesa da bih napravio neke rezultate sto i jesam na vecini takmicenjima i bude to neko prezime žarin na nekom papiru i da kazu ej to je onaj decak iz AK trstenika razbija kako pravi i leti svoje modele ,nisi bas sasvim kad pricas tako nesto a pritom vidim da i ne poznajes tematiku tih jedrilica ,mora da si od kupovnih modelara

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F5J u Srbiji
« Reply #53 on: October 19, 2018, 08:25:12 AM »
Quote
,da li znas sta su modeli F1A pa tako pricas ,da li znas razliku u prackanju modela na 120m i 50m
Poznato mi je sve oko slobodnoletecih modela. Skoro nista od iskustva steceno od njih se ne moze preneti na RC jedrilicarstvo. Razlika je kao nebo i zemlja i osim opste teorije aerodinamike i da oba imaju krila, nema nista zajednicko. Dinamicko ispucavanje sa sajlom vise nema, od kada je vitlo u nosu modela u F5J klasi. Modeli lete veoma razlicito, profili su izuzetno razliciti i rezimi leta su jako jako razliciti.

Kompozitne top jedrilice su skupe i to ce tako i da ostane, jer je tome osim skupih meterijala, kriva veoma neproduktivna rucna tehnika izrade iz skupih metalnih kalupa (aluminijum ili celik), od kojih ima preko 10 komada po mdelu. Iz kalupa se moze izvaditi samo nekoliko komada na dan, ako se radi sa ubrzivacem kristalizacje u smoli. Ako ne, onda samo 1 komad. Uporedjenja radi, isto toliko radnika moze da napravi 10-50 komada od balze + folija, a elapor modela od 500-1000 komada na dan.

Sponzori. Multiplex firma pravi najvise elapor modela u Evropi i iz njihove zarade sponzorise mnostvo takmicara u F5J. Na stotine modelarskih firmi radi na isti nacin. Dok sponzora nemate, nemojte da se prekinete u trosenju novca za modelarsko takmicenje. Kako vidimo, ni drugi nece da trose vise od minimalnog, iako se zna da prosecan hobi model ne daje potreban rezultat za pobedu.
« Last Edit: October 19, 2018, 08:32:15 AM by tibeteagle »

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: F5J u Srbiji
« Reply #54 on: October 19, 2018, 09:30:17 AM »
TE, neki se takmiče samo zbog druženja. Kad su ljudi iz Pančeva rekli da se datum pomera zbog školaraca, baš sam se obradovao i ponadao da će nastavnici/učitelji da dovedu decu da vide modele. Na žalost, od toga nije bilo ništa. Deca se nisu pojavila.
U savkom slučaju, upoznao sam puno ljudi i odlično se proveo. Kako sam samouk u letenju, posmatrao sam i kako drugi lete.  To mi puno znači.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F5J u Srbiji
« Reply #55 on: October 19, 2018, 10:59:50 AM »
Ja ne poznajem tehničke mogućnosti ovog foruma, pa ne znam da li može ovde da se organizuje (tajno) glasanje  po  pitanjima koja nas žuljaju, i da se da rok za glasanje, posle čega bi se obradili rezulatti i javno objavili. 


Može da se napravi glasanje u okviru teme, samo mi dajte pitanja/stavke za koje bismo glasali.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: F5J u Srbiji
« Reply #56 on: October 19, 2018, 06:29:47 PM »

Ovo je moja proba da postavim sliku sa takmicenja u Oregonu 2004. Nezna da li cu uspeti.
Inace na ovu temu je davno bila organizovana rasprava na Forumu koji je jos davno otvorio nas uvazeni clan Nenad Miklusev.
Izgleda se prica ponavlja, a izgleda da ce i rezultat biti isti kao i pre vise od 10 godina.
Znam ranije da je postojala zvanicno klasa F5J400 ge su se koristili modeli sa motorima Speed400 i odgovarajuce velicine modela. Da li nesto slicno postoji i danas ne znam ali verovatno bi Adam mogao na to da odgovori posto je on u tom fazonu.
I sto bi nasi prijatelji Kinezi rekli: "I put od 1000 milja se pocinje prvim korako ...", moja sugestija vam je da krenete manjim korakom, al bar da krenete. Vazno je da se ucestvuje, a nije najvaznije da se pobedi (bar za neke ljude).
Sve najbolje,
Joja

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: F5J u Srbiji
« Reply #57 on: October 19, 2018, 07:11:43 PM »
Jel neko mozda ima fotografije dodatne elektronike koje idu u F5J modela

Taj tajmer za motor
Loger ili sta vec za citanje visine

Moze li to nesto u home made varijanti da se napravi

Voleo bih neko objasnjenje u vezi tih pozicija


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: F5J u Srbiji
« Reply #58 on: October 19, 2018, 07:17:25 PM »
Ako se ja dobro secam jedan od naj jeftinijih varijanti tih spravica,koje se priznaje na takmicenjima  je firma https://aerobtec.com/products/rc-electronics/
I ja imam jedan od tih


Nije sramota učiti !!!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: F5J u Srbiji
« Reply #59 on: October 19, 2018, 07:24:26 PM »
Jel ovaj Altis V4 u sebi ima i taj tajmer za motor ili je to zasebna stavka,ili se to napazi u esc regulator za motorcic