Author Topic: DJI Spark i RC  (Read 16865 times)

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #15 on: September 20, 2018, 11:13:42 PM »
Namesteno na S7. Skinuo sam neki OTG Troubleshotter i odmah je ubacio drajvere i pokazao RC. Probacu ujutru, ali za sada radi ko na Iphone.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Spark i RC
« Reply #16 on: September 20, 2018, 11:53:57 PM »
Ne bih ja rekao da je to propust. Pre dil sa Apple-om. Veliki su, nemaju ozbiljnu konkurenciju, pa im se moze. Svaki njihov dron je daleko najbolji u klasi, pa mogu sebi da dozbole i tako po neki ''propust'' koji je premostiv. Nas u EU su dugo kinjili nepodrzavanjem OTG, pa ti bukvalno nisi imao drugog resenja za koriscenje Sparka osim Iphone, karabudzene aplikacije i otkljucavanje FCC rezima ili koriscenja starijih verzija aplikacija. Pa ipak se Spark uspesno prodavao u EU. Sad su se kao smilovali posle silne kuknjave i zvanicno podrzali OTG.

Zapravo, i Apple i DJI krse zakone EU jer koriste frekvencije koje nisu dozvoljene za civilno koriscenje, odnosno koriste ih bezbednosne sluzbe. I ipak opusteno posluju sirom Evrope. Tako je to kad si veliki :)

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #17 on: September 21, 2018, 04:45:16 PM »
Danas i zvanicno svecano pusten u rad RC. Bio sam na sportskom aerodromu u Davidovcu i sve je bilo ok. Bio je letni dan pa sam samo kratko mogao da ga probam


Zanimljivost je da sam danas nasao original Nokia OTG kabl sa kojim nije hteo da se poveze, a sa ovim kineskim MS Industiral radi bez problema. Ne razumem u cemu je tu logika, ali ajde. Vazno da radi.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Spark i RC
« Reply #18 on: September 21, 2018, 09:27:02 PM »
Ma sta ce ti za Sparka sportski aerodrom? Za vezbanje bilo kakva livada, park, igraliste... Pouzdan, stabilan, mali, lagan, tih, spor(u normalnom rezimu)... Ljudi ga se ne plase, a i tesko mozes njime nekog da ugrozis. Meni se cesto desava da se ljudi skupe da gledaju i da ne mogu da sletim od guzve. Pre neki dan na Bledu, baterija pri kraju, ja na nekoj drvenoj stazi pored jezera a home point u jezeru. Skupilo se nekog naroda, navijaju, ja kukam a niko se ne pomera. Provuko se nekako izmedju dve bake i zgrabio Sparka rukom u zadnjem momentu. Babe nista, ko da je prosla musica pored njih, a ja se sav preznojio od muke.

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #19 on: September 21, 2018, 09:31:04 PM »
Prvi put letim preko RC-a, pa sam hteo da se izvezbam na sigurnom mestu. Kada sam dosao kuci, hteo sam samo da ga podignem u visinu da snimim sta se vidi odatle, medjutim javljao mije NO GPS (Atti). Na kratko je imao GPS fix, ali se gubio. Baterija je bila pri kraju, pa mozda zbog toga...

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: DJI Spark i RC
« Reply #20 on: September 21, 2018, 09:39:16 PM »
Nije propust, to je "feature".

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Spark i RC
« Reply #21 on: September 21, 2018, 10:31:51 PM »
Ne bi trebalo da je zbog baterije. Pre da mu je nesto zaklanjalo satelite, ili si poleteo pre nego sto se povezao. U urbanim podrucjima mu po nekad treba malo vremena. Nemoj da zuris sa poletanjem, uvek sacekaj da se poveze i apdejtuje home point, jer ume da bude totalno blesav u atti modu. Narocito dok malo ne naviknes. Takodje, vodi racuna o bateriji i budi u pripravnosti da po potrebi otkazes RTH. Dok se dobro ne navezbas izbegavaj da ti baterija ide u crveno, jer kad je baterija pri kraju on se vraca na home point, koji ume da baci 20 metara od mesta poletanja, i to cesto na nezgodno mesto. Proveri home point i po potrebi ga manuelno postavi, jer po pravilu, ako poleces pored jezera, home point ce ti biti u jezeru :)

Moj prvi let sa Sparkom se neslavno zavrsio, ali ja to uvek rado podelim u nadi da ce moje iskustvo nekoga postedeti neprijatne situacije. Posto sam vec isao za BG, jezero Tresnja mi se ucinilo kao idealno mesto da napravim svoj prvi video. S jedne strane sve odradio super, snimio spaljenu zgradu, jezero... Presao sa druge strane i poleteo iz sume na prilicno tesnom prostoru. I tu sve prosli super, ali kad sam trebao da sletim, skontam da sam zaboravio da ukljucim snimanje (navika od prethodnog drona koji je po poletanju automatski pokretao snimanje). I resim da tih 30% baterije iskoristim da uhvatim bar nesto. I normalno, pokrene se povratak na home point, ja zbunjen ne znam sta se desava... Iznad glave granje, a on prvo polece na 30 metara kako bi izbegao prepreke, sto je ovde bila i sreca i nesreca. I tako se on upetlja u granje i krene da kosi i da krci put, ja odozdo gledam i umesto da otkazem RTH, cekam kad ce da padne da ga uhvatim. I tako je on krsio to granje, prilicno dugo vremena kako mi se cini, i kad se baterija skroz ispraznila, jednostavno se ugasio i pao. Uhvatio sam ga pri padu, ali prilicno smotano pa mi je ispao u baricu, ali nije usla voda niti se sta ostetilo osim propelera. Posle sam analizirao situaciju, i naravno, home point je bio na sred jezera sto u slucaju Tresnje i nije neka daljina :) Sve sam mogao da izbegnem samo da sam brzo reagovao i iskljucio RTH, ali ni ovako nije strasno. Ovo mi je bio prvi, poslednji i jedini incident sa Sparkom.

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #22 on: September 21, 2018, 10:39:03 PM »
Prilicno cupava situacija. Ja sam od nezgoda imao samo posekotinu na ruci kada sam pokusao da sletim na klubu u parku a vetar ga je bacio malo u levo. Postavio sam ruku da ne padne i dobio par posekotina, ali nista strasno. Ostri su propeleri kod Sparka.

Malopre sam analizirao snimak od danas. Moracu da smanjim brzinu podizanja i spustanja kamere, posto ovako nema nikakvog smisla.

Imam i jedno pitanje. Gde se kod Sparka biraju modovi letnja? Konkretno me zanima 360 video?

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Spark i RC
« Reply #23 on: September 22, 2018, 09:54:22 AM »
Da, jako bitno a zaboravio sam da pomenem - uvek kad negde zakacis propelerom skini ih i proveri zubice kojima se kace. Spolja se na propeleru ne vidi nikakvo ostecenje, a on skrcao jedan zubic i drzi se na jednom, i kad ponovo zakacis, ili je i taj drugi nacet, Spark postane zvezda padalica :) Meni je u pomenutom incidentu na dva propelera puko po jedan zubic. Medjutim, jednom sam samo malo kresnuo grancicu, nije se ni na snimku videlo da se zaljuljao, a ipak je skrsio jedan. Tako da ne bi bilo lose da vec sad proveris posle tog hvatanja.

Da, brzinu gimbala obavezno smanji, a jedan od funkcijskih tastera podesis za spustanje kamere na dole za situacije kad ti treba brzo da je spustis.

Verovatno si mislio na pano 360? Imas u podesavanjima kamere da izaberes, i onda on pravi jbm li ga koliko slicica od kojih napravi onu sferu. Posle od toga mozes da napravis neku animaciju pomocu nekih drugih programcica, ili su i oni nesto u medjuvremenu ponudili... Nije mi nesto bilo zanimljivo pa sam samo u pocetku probao. Evo sta sam ja napravio uz pomoc nekog theta plus:

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #24 on: September 22, 2018, 10:01:37 AM »
Nisam mislio da taj 360. Kod Ryze Tello sam imao 360 degree flight mode, gde se on sam vrti oko svoje ose i snima.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Spark i RC
« Reply #25 on: September 22, 2018, 11:27:30 AM »
To kod Sparka nema, bar koliko ja znam. Slabo kotistim te modove, osim po nekad tripod. Eto godinu dana imam Sparka, a vecinu od tih fensi fora nisam ni isprobao. Svakako nije problem to uraditi manuelno.

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #26 on: September 22, 2018, 12:22:55 PM »
Da, moze. Jedino mi smeta sto se mnogo brzo rotira. Kod Tello drona je to vrlo lepo odradjeno.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Spark i RC
« Reply #27 on: September 22, 2018, 01:26:20 PM »
Pa ne mora brzo. Malo neznije sa palicom i nece biti brzo :) Ono kod Sparka taj pokret jeste malo sporan jer nema stabilizaciju po trecoj osi, ali svakako bolje nego kod Tello.

Offline milanovic986

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: DJI Spark i RC
« Reply #28 on: September 22, 2018, 04:38:17 PM »
Pa naravno da je bolje. Samim tim sto preko RC-a imas "hardversku" kontrolu, dok i Spark preko mobilne aplikacije, kao i Tello, ima na displeju. Pogotovo me kod Sparka nervirala kontrola kamere sa dva prsta.

Bio sam do Grze malopre. Prvi put sam isao do 220m u visinu. Za voznju po daljini cu morati da ukljucim sport mode izgleda. Brzina mu je samo 10 km/h i mnogo malo prelazi.

Koliki su mu maksimumi po pitanju visine i daljine po default-u?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DJI Spark i RC
« Reply #29 on: September 22, 2018, 07:07:29 PM »
Nisam mislio da taj 360. Kod Ryze Tello sam imao 360 degree flight mode, gde se on sam vrti oko svoje ose i snima.

https://youtu.be/4PQp5YZGdk0?t=182
Nikola | rcfly.in.rs