Author Topic: Alternative APC propelerima.  (Read 15821 times)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Alternative APC propelerima.
« on: September 16, 2018, 10:55:19 AM »
Pozdrav svima.
Osim APC propelera, koji su se brandovi pokazali dobri sa elisama za elektro motore ?
Da li su drvene i carbon elise uglavnom namaenjene za glow motore.
Hvala.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #1 on: September 16, 2018, 08:50:30 PM »
Kao najbolja alternativa je CAM PROP, CAM SLIM PROP, E-PROP od Graupnera sa istim pa i nešto boljim kvalitetom sa veoma širokom lepezom za elektro motore. Sa klikom na Filter se mogu birati tipovi i veličine.
https://www.graupner.com/Models/Aircraft/Electric-Engines/Propellers/

Quote
Da li su drvene i carbon elise uglavnom namaenjene za glow motore?
Ne. Oba materijala su dobra za oba pogona.
« Last Edit: September 16, 2018, 09:00:27 PM by tibeteagle »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #2 on: September 17, 2018, 07:41:35 AM »
Hvala.
Ovu koju sam nasao (12x8) je preteska (40gr).
Idemo dalje...
« Last Edit: September 17, 2018, 07:49:42 AM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #3 on: September 17, 2018, 11:07:54 AM »
Ako je težina važna, celuloidne elise su najlakše. Ova je baš izrazito za elektro pogon. Tanka je, laka i jeftina.
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-ultra-light-wood-propeller-12x8-1pc.html
Po obliku sudeći, efikasna je i bolja od klasičnih drvenih. Ja bih kupio i jednu 12x7" veličinu, jer elise sa relativno velikim korakom nisu toliko efikasne na malim brzinama. Naravno ako ima obrtaja na raspolaganju, i elise sa manjim korakom su brze.
Pošto se drvene lakše lome, a pogotovo ova tanka, treba kupiti odjednom više komada. Ovakve elise E tipa se lako prodaju ako ne treba više.
« Last Edit: September 17, 2018, 11:18:19 AM by tibeteagle »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #4 on: September 17, 2018, 07:48:10 PM »
Gledao sam je , ali je iz global magacina. Znaci za 2 meseca je kod mene.
moj motorcic je Turnigy Aerodrive SK3 5045-660Kv
« Last Edit: September 17, 2018, 07:50:10 PM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #5 on: September 17, 2018, 09:35:46 PM »
Quote
Znaci za 2 meseca je kod mene.
Samo 3 nedelje u proseku.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #6 on: September 20, 2018, 06:51:24 PM »
Ako  treba alternativa na model dole, onda samo CAM PROP ili CAM SLIM PROP,  bez obzira na težinu elise. Ako nema u toj veličine, slobodno možete da uzmete 12x7", sa prednostima koje samo već naveo. Tanka drvena je za lakše modele. Inače ova sada je veoma dobra elisa. Čuje se, odnosno ne čuje se nikakav falš zvuk, što znači da reže vazduh kao britva sa malo otpora. Slobodno ga pustute sa velikom brzinom u preletu, ali pazite na osetljivost palice, jer vidim da vam ponekad malo skaće u visinu. Smanjite malo hod komandi ili ubacite malo eksponencijanog hoda slobodno oko 60% ili dual rate posebno za velike brzine i posebno za sletanje.


Letite ga sasvim lepo.  (thumb)


« Last Edit: September 20, 2018, 06:59:58 PM by tibeteagle »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #7 on: September 20, 2018, 08:19:09 PM »
Narucio sam sa Omnimodels Apc 12x8E i sa HK 2x TGS 12x8, pa cu probati ovu poslednju da vidim ima li neke razlike u letu, grejanju motora, esc ....
Juce sam mu stavio 12x8 i cak i ja ovako corav vidim da nema snage...
Na svim modelima koje sam imao koristim isti setup na palicama ( 100% +50% expo za A,E,R). Stalno letim sa makimalnim otklonima. Mislim da mi nije problem leteti na max brzini, vec stalno
nesto eksperimentisem sa njim, leteci najsporije sto mogu. Realno, nisam se jos navikao na sletanje onako kako zelim, ... Praksa cini cudo. Jos sam mlad  (fiu), ima vremena.
Hvala na savetima, ali nema potrebe da mi persirate.
« Last Edit: September 20, 2018, 08:32:22 PM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #8 on: September 20, 2018, 11:52:51 PM »
Quote
Juce sam mu stavio 12x8 i cak i ja ovako corav vidim da nema snage...
Zakačite model za ribarski dinamometar i dajte postepeno gas. To će da pokaže statičku vućnu silu. Elise sa velikim korakom mogu da omano ispod vrednosti na večim obrtajima zbog prirode stvari. Postepeno dodavajte gas i gledajte da li ~linearno raste vučna sila? Ako jeste onda je uredu i ne javlja se stall efekat. Izmerite i broj obrtaja ako imate sa čime i onda je mehanička povretna informacija kompletna. Treba uporediti sa izračunatima i videti razliku.

Quote
sa njim, leteci najsporije sto mogu.
Memojte očekivati čuda, jer model nije sposoban za male brzine. Krilo nema dosta veliku površinu za svoju težinu, a još je i strelasto. Dakle krilo je konstruisano za velike brzine pa uživajte u tome. Za male brzine su krila drugačija. Za sporiji let pomaže ako je težište nešto malo pomereno nazad od zadate CG i može da leti sa većim alfa.

Quote
Realno, nisam se jos navikao na sletanje onako kako zelim,
Model ima svoju minimalnu brzinu i ispod toga se neće podići a ni sleteti stabilno. Bolje da sletite sa većom brzinom, da ostane upravljivije nego da relativno male komande izgube efekat. Kod 3D modela toga nema, pa ako zaista želite da letite sporo, onda se to sa takvim može raditi i još mnoga čuda. Ja sam sve to isprobao.

Bez brige. Motor će se grejati samo ako dugo forsirate na punom gasu. Može, ali sa prekidima sa pola gasa.

Da mladi smo svakako, jer ste samo 1 godinu stariji od mene i govorim i pohvaljujem realno, bez preteivanja.  :) U tehničkim parametrima je obavezno a i ljudski nam treba povratna informacija, inače kako bi smo znali da li je ono što radimo dobro ili ne?




Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #9 on: September 21, 2018, 08:33:29 AM »
Izvini , greska u kucanju.
Elisa je bila 12x6, sa 12x8 lepo leti.
Zakacio ga je Ivan, staticki potisak je 4.2Kg.
Tehnicko sam lice ( hardware, sftware, serveri) i volvim da analiziram neke tehn. podatke, iako nemam pojma o cemu se radi.
Sto bi reko jedan velikan dobro nam poznat :`tamo sedi  100 inzenjera , a ti se pravis pametan`... Samo da je on nama ziv i da uziva u penzijici .
Screenshot sa ecalc, prilicno je tacan..
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #10 on: September 21, 2018, 09:41:31 AM »
Hvala na podacima!
Da, 12x6" je malo za veliku krajnju brzinu, a za što bi trebalo da imate najmanje 12000 o/min. To bi se moglo postići sa 6S paketom iste težine, recimo kapaciteta 4000mAh. Ostali parametri izgledaju veoma dobro. Maksimumi su apsolutno uredu. Imate sve što treba za ovaj model.
Konkluzija: Konverzija je uspešna. Uživajte.  :)
 ;namig

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #11 on: October 10, 2018, 08:18:54 AM »
Stigle su mi, posle 20 dana, TGS elise. Ubacio sam sa donje strane prsten 8mm, gornji precnik je vec bio 8mm.
Malo smirglao jednu stranu , jer nije bas bila balansirana i nakon toga je probao na livadi. Sve je ok, motor se ne greje, esc takodje,
ima snage...
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #12 on: October 10, 2018, 03:31:55 PM »
Elisa je solidno dobra. Imao sam takvu samo manju. Ima dobar oblik samo ima deblji profil i hrapavija je površina naspram APC. Sve to ne ide u korist smanjenju vazdušnog otpora, ali ne mnogo.
 ;namig

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #13 on: October 31, 2018, 08:36:49 AM »
Da li mislis da bi presmirglavanje krakova sa ~1200 smirglom bilo od koristi ?
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alternative APC propelerima.
« Reply #14 on: October 31, 2018, 02:22:07 PM »
Da. Vredi probati, kao i znatno stanjivanje izlazih ivica, kao sto je to na APC elisama.
« Last Edit: October 31, 2018, 07:51:39 PM by tibeteagle »