Author Topic: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018  (Read 38670 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #75 on: October 10, 2018, 04:54:20 PM »
Adam, znam da vama ovakvo stanje odgovara. Ako ste fer sportista, onda znate, da biti dobar među slabom konkurencijom nije nikakav podvig. Koliko je sada u Pančevu bila slaba konkurencija, može da se relativizuje na osnovu rezultata vama najbližeg ovogodišnjeg međunarodnom takmičenju. Vi ste na 82. mestu od 91.
http://www.5mp.eu/fajlok2/f5j-hu/2018_f5j_minosito_eredmenyek_www.5mp.eu_.pdf
Vežbajte više.

Ako se već reklamirate kao ozbiljan šverckomerc trgovac modelima i opremom, ponudite dobre takmičarske modele u klasi kao vaša. Kako čujem, sada raste interesovanje za to. Inače za čas se postaje takmičar RC jedrilice. Uđeš u pravu ili virtualnu modelarsku radnju kao laik i izađeš kao modelar takmičar sa kupljenim modelom. Može se to brzo i meni da se desi. Nikada se ne zna. U novije vreme se ne takmičim, baš iz razloga kao većina samograditelja modela. Pravila mnogo dozvoljavaju i bez skupog kompozitnog modela nema smisla juriti rezultat. Koliko koštaju, ni meni toliko ne vredi.  Balza i penasta konstrukcija je u dosta velikom podređenom položaju naspram fiberskih. To ste i vi vremenom shvatili. Vi ste pre imali 2 balza F5J model, a ipak ste prešli na kompozitni.  mmmm

Quote
Pogledajte ovo:Da
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?3119842-Ales-f5j-build
Čovek šalje na mail i projekat jedrilice. Koliko sam video, relativno jeftino se može napraviti.
Nemoste to da gledate. To je žnj klasa modela.
Modeli sa raznim klasičnim nefiber konstruktivnim krilima i trupom se ne mogu napraviti toliko tanki, vitki i čvrsti, kao od kompozitnih materijala. Deblje krilo i trup ima veći aerodinamički otpor i sa time ima lošiju finesu i još mnogo toga slabijeg. Sve to jako jako uprošteno objašnjeno, a ima još gomila važnih detalja u razlici. Dakle opet govorim, nemojte gubiti vreme sa skarabudžijama, osim ako jako volite da gradite i ima šanse da se odvoji takmičenje klasičnih od kompozitnih. Ako bude tako, ima da se kupe dobre gotove drveno foliske jedrilice za trku za solidnu i manju cenu nego da se pravi.

Quote
Nemci su predložili novu F5J klasu, F5J-HFS, Holz - Folie- Schaum. Detaljnije ovde:mmmm

http://www.modellflug-im-daec.de/images/buko/leistungssport/F5J/Rahmenausschreibung_F5J-HFS-3M_2018.pdf
Da, to je suština. Uopšte se ne mora čekati na nikakve odluke modelarske federacije tamo negde preko bare. Ako ima razumevanja, a što ne bi bilo, može se to uraditi i na zahtev modelara bilo gde u lokalu. Organizator takmičenja takođe može da to ponudi, ako hoće. Mogu da lete istovremeno svi, ali se pravi posebna lista.
Ako nemci nešto iniciraju, velika je verovatnoća da će se traženo i legalizovati, jer su oni jedna od 3 velike modelarske nacije.
 ;namig
« Last Edit: October 10, 2018, 04:58:04 PM by tibeteagle »

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 283
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #76 on: October 10, 2018, 07:28:23 PM »
TRIPER EAGLE STRIKES AGAIN...  :sljus
« Last Edit: October 10, 2018, 07:35:22 PM by trivajuve »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #77 on: October 10, 2018, 11:41:09 PM »
Quote
...Usput smo malo krali ideje sa njihovih jedrilica koje ćemo primenti na svojim projektima...
Nemojte gubiti vreme! Mnogi pametni su već probali i na kraju su kupili onaj pobednički. Najpametniji i ne pokušaju da sami prave u današnje vreme ali ni pre. Nema za to dovoljno znanja, a ni skupih i složenih tehnologija i radionica, a ko ima nešto, njima se isplati raditi samo u većim serijama, a za što kod nas nema interesovanja zbog (pre)velike cene i skromne tradicije RC jedriličarskog takmičenja.  :-\

Postovani TE  eto nema se znanja niti  skupih i složenih tehnologija a ni sredstava. ali kada sam rekao da ćemo sledeće godine. izaći na megdan modernim  karbonskim, nisam se šalio. Vreme ne gubimo ne filozofiramo već radimo...

Ovo su jedrilice u nastanku pa Vi sami prosudite ......









pozdrav

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #78 on: October 11, 2018, 01:10:29 AM »
 :)aplauz
Quote
...Usput smo malo krali ideje sa njihovih jedrilica koje ćemo primenti na svojim projektima...
Nemojte gubiti vreme! Mnogi pametni su već probali i na kraju su kupili onaj pobednički. Najpametniji i ne pokušaju da sami prave u današnje vreme ali ni pre. Nema za to dovoljno znanja, a ni skupih i složenih tehnologija i radionica, a ko ima nešto, njima se isplati raditi samo u većim serijama, a za što kod nas nema interesovanja zbog (pre)velike cene i skromne tradicije RC jedriličarskog takmičenja.  :-\

Postovani TE  eto nema se znanja niti  skupih i složenih tehnologija a ni sredstava. ali kada sam rekao da ćemo sledeće godine. izaći na megdan modernim  karbonskim, nisam se šalio. Vreme ne gubimo ne filozofiramo već radimo...

Ovo su jedrilice u nastanku pa Vi sami prosudite ......









pozdrav

 :)aplauz (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #79 on: October 11, 2018, 07:22:33 AM »
T.E  eto vidis nije dosta da sam kupio model, dosad ste govorili da onaj ko ima para taj je pobednik, i nije tako, na kojem mestu covek zavrsi takmicenje nije bitno jer prvih petnaest mesta tacno znamo ko uzima, tako da na takmicenja idem zbog druzenja i svojih drugara (nazalost ovo ne mozete razumeti jer vi tako nesto nemate) i tako to ide vec godinama bio sam i 18. i 85.25. i jednom 4. pa sta ???sta ste vi uradili u zivotu sem pametovanja??vi treba da se lecite,nazalost nesto nije u redu sa vama

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #80 on: October 11, 2018, 08:05:34 AM »
Već viđeno, TE nastoji omalovažiti svaku aktivnost pa i ovo takmičenje kroz komentar o takmičarima. Nije mu to prvi put. Mene lično je oterao sa foruma, a vidim da će biti još onih koji će okrenuti leđa. Administratori neka brišu sve što je neprimereno ovom forumu, pa i ovo moje zapažanje.
ex pseudonijum: licider

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #81 on: October 11, 2018, 09:29:14 AM »


Postovani TE  eto nema se znanja niti  skupih i složenih tehnologija a ni sredstava. ali kada sam rekao da ćemo sledeće godine. izaći na megdan modernim  karbonskim, nisam se šalio. Vreme ne gubimo ne filozofiramo već radimo...

Ovo su jedrilice u nastanku pa Vi sami prosudite ......

 
[/quote]

Sjajno izgleda, obecava ... :)aplauz

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #82 on: October 11, 2018, 09:36:44 AM »
Ovaj tibetanski orao je očigledo zalutao među modelare Srbije...
Pobrkao je modele sa orlovima iz svog jata. Dešava se to i orlovima, treba mu pomoći da se vrati ...

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #83 on: October 11, 2018, 10:05:52 AM »
@drjack
Odlično izgleda!

@tibeteagle
Pogledaj Arcus M, od ST-Model ili koji kinez ga već pravi, pa će da vidiš tanka krila od penastih materijala. Nisam verovao da to može da se uradi.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #84 on: October 11, 2018, 03:43:55 PM »
Ne bih da se kitim tudjim perjem , trupove je uradio Pera iz CVM za moje potrebe jer to on bolje radi od mene. Moj je nastavak gradnje,  krila i ostalo .... bice to lepe ptice.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #85 on: October 11, 2018, 05:30:07 PM »
Trupovi su Ok. Raduje to da ih neko pravi i da toga ima i kod nas pa ljudi mogu da to nabave gotov trup i time reše veći deo graditeljskih ''muka'' a primereni našim mogućnostima.

Ono na šta treba livac Pera da obrati pažnju je da su današnji modeli maksimalno zatvoreni što kod ovih to nije slučaj. Trupovi ''sa 2 rupe'' se ne rade za takmičarske modele zbog manje krutosti. Sama tehnika letenja (i sletanja na tačku) zahteva ekstremno krut model koji se može zabosti u tačku bez ikakvih posledica. Tu se čak i otvor za kabinu smanjuje na najmanju moguću meru kako bi trup bio što krući. Servoi za repne komande smešteni su tik uz bateriju kako bi se izbeglo još jedno otvaranje trupa za njih itd itd...

Naravno sve ovo važi za vrhunske takmičarske modele F5J, F3K, F5J-400 ... i niko ne kaže da se sa ovim trupovima  u kombinaciji sa dobrim krilima ne može napraviti jako dobar rezultat. Zlokas i Miklušev su to dokazali u Pančevu.

 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #86 on: October 11, 2018, 08:05:04 PM »
Quote
Ovo su jedrilice u nastanku pa Vi sami prosudite ......
Beda sanja.

Quote
Pogledaj Arcus M, od ST-Model ili koji kinez ga već pravi, pa će da vidiš tanka krila od penastih materijala.

Ne gledajte kineske penaste skala modele igračke. Oni su samo i izrazito samo za razonodu.
RC orlovi za takmičenje u F5J izgledaju ovako. Nisu ni nalik na sobne papagaje.
Zašto baš ovako izgleda? E pa...



 ;namig

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #87 on: October 11, 2018, 10:15:54 PM »
Quote
Ovo su jedrilice u nastanku pa Vi sami prosudite ......
Beda sanja.


Poštovani TE , hvala na ovom divnom epitetu.  Bilo bi vrlo zabavno  da svoju  mišiju rupu, zamenite livadom na nekom od sledecih skupova. a  mislim da bi se tome obradovali još neki članovi foruma.
Siguran sam da se to neće dogoditi u skorijoj budućnosti.
Veliki pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #88 on: October 11, 2018, 10:54:24 PM »
drjack, izvinite, nisam mislio ništa loše da kažem vama a ni drugima. Ovo je jedna narodna izreka, koja sažima sve ono što sam već rekao pre i viđao prošlih decenija. Ne zvuči lepo, ali koja je izreka lepa. One su samo tačne.
Puno želja a malo realizacije. Volje uvek ima dosta, ali je to veoma malo. Elan brzo plane, a isto toliko brzo se i ugasi, kada treba i novac da se potroši i to uvek veći od planiranog, jer se ne pravi tačna kalkulacija unapred. Pokazuije se puno puta trup i još koji kupljeni deo modela ili pravljen ko zna gde, koji je iz starih vremena, a kompletan model se nikada ne rodi za prodaju, a o čemu je ovde bilo reč.
Kao drugo, o modelu i pticama se sudi isključivo po krilima. Pa kako onda da procenjujem išta ako toga nema na slikama. Pokažite i krilo koje imate, Ako nemate, onda nemate ništa. Trupova imam i ja, a pored toga sam se nagledao u životu do mile volje, a po modelarskim radnjama stoje na ulazu kao kišobrani, ali bez krila. Krilo je suština modela!
Još jednom. Kupite zaista dobar kompletan model kao i drugi, inače nikada nećete da uživate u takmičenju.
Hvala, ja se dobro osećam. I neba sam se nagledao u životu gledajući kako lete modeli iznad moje glave, a tek jedrilica. Želim i vama barem toliko.
 (pijemo)
« Last Edit: October 11, 2018, 11:18:02 PM by tibeteagle »

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #89 on: October 12, 2018, 09:39:16 AM »
@tibeteagle
"Zašto baš ovako izgleda? E pa..."
Nisam baš toliki tupson, letelice me zanimaju nekih 35+g, a ćitao sami čitam sve što mi stigne pod ruku vezano za njih.
NIko nije blesav, pa da ne zna kakav mu alat treba za određeni posao. Cilj je da sa što manje ulaganja, dođeš do ok rezultata. Moj cilj je uživanje na livadi, letenje modela i druženje sa ljudima, tako da me finansijska konstrukcija najmanje dotiče. Najlakše je iskeširati 3000e i kupiti odličan model.