Author Topic: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018  (Read 38807 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #60 on: September 18, 2018, 06:47:09 AM »
Ljudi, organizacija je veoma prosta  :big smile Samo je potrebno da imate aeroklub i u njemu Miloša Ogrizovića koji se ne obazire na komentare: „Ma to je nemoguće..." Klub je potreban da bi vas prepoznao VSS, a ljudi poput Miloša i Laze su nezamenljivi.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #61 on: September 18, 2018, 05:53:43 PM »


Rad majstora Aleksandra i Miloša ''Drondžije'' - alal vera momci! Svaka čast!

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #62 on: September 18, 2018, 06:33:02 PM »
 (:good)


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #64 on: October 07, 2018, 02:09:30 PM »
Nećemo vajda i ovde u off topic??
Što se mene tiče nakon subotnjeg takmičenja, na stolu je već novi projekat jedrilice koja će dogodine izaci na crtu ovim profi koje su dominirale. na takmičenju. I za mene je to podsticaj da napravim nešto novo bolje i kvalitetnije. Momci iz Subotice su nam prezentovali  pravila takmičenja jer ih oni stalno posećuju, pa zatim i pokazali kako se pobeđuje i hvala im za to. Usput smo malo krali ideje sa njihovih jedrilica koje ćemo primenti na svojim projektima. Ove g. nismo došli da osvojimo prvo mesto, vec da učinimo napor i damo podršku ljudima koji su se izborili da se ovo takmičenje uspešno održi. Reći samo da je važno učestvovati za mene lično nije dovoljno. Za mene je motiv što bolji plasman (čitaj pobeda).  E zato ćemo sledeći put doci sa novim jedrilicama, a valjda je to i bio motiv ovog takmicenja da nas omasovi. Mene ste potpuno zatrovali.
Adame držte se dogodine, ekipa sa 13-ice ce biti spremna za okršaj.
Pozdrav Dragance

Meni je stvarno žao što nisam prisustvovao skupu jer sam rezervisao priču na skupu AmperParty u Budimpešti tog dana. Svakako ću ispratiti narednu godinu uz citate Draganove da će se spremati nešto na tu temu sobzirom da već posedujem jedrilicu od 3m iz samogradnje. Dolazim sa motivom važno je učestvovati i naravno kao i na svakom takmičenju nadajući se što boljem plasmanu...

Vama kao organizatorima čestitam u nadi da dogodine se utrostuči broj takmičara...

Veliki pozdrav iz Valjeva
Slobodan
« Last Edit: October 07, 2018, 02:17:01 PM by rajevic »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #65 on: October 07, 2018, 06:40:10 PM »
Nećemo vajda i ovde u off topic??
Što se mene tiče nakon subotnjeg takmičenja, na stolu je već novi projekat jedrilice koja će dogodine izaci na crtu ovim profi koje su dominirale. na takmičenju. I za mene je to podsticaj da napravim nešto novo bolje i kvalitetnije. Momci iz Subotice su nam prezentovali  pravila takmičenja jer ih oni stalno posećuju, pa zatim i pokazali kako se pobeđuje i hvala im za to. Usput smo malo krali ideje sa njihovih jedrilica koje ćemo primenti na svojim projektima. Ove g. nismo došli da osvojimo prvo mesto, vec da učinimo napor i damo podršku ljudima koji su se izborili da se ovo takmičenje uspešno održi. Reći samo da je važno učestvovati za mene lično nije dovoljno. Za mene je motiv što bolji plasman (čitaj pobeda).  E zato ćemo sledeći put doci sa novim jedrilicama, a valjda je to i bio motiv ovog takmicenja da nas omasovi. Mene ste potpuno zatrovali.
Adame držte se dogodine, ekipa sa 13-ice ce biti spremna za okršaj.
Pozdrav Dragance

Meni je stvarno žao što nisam prisustvovao skupu jer sam rezervisao priču na skupu AmperParty u Budimpešti tog dana. Svakako ću ispratiti narednu godinu uz citate Draganove da će se spremati nešto na tu temu sobzirom da već posedujem jedrilicu od 3m iz samogradnje. Dolazim sa motivom važno je učestvovati i naravno kao i na svakom takmičenju nadajući se što boljem plasmanu...

Vama kao organizatorima čestitam u nadi da dogodine se utrostuči broj takmičara...

Veliki pozdrav iz Valjeva
Slobodan

 (thumb)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #66 on: October 07, 2018, 08:11:14 PM »
Quote
...Usput smo malo krali ideje sa njihovih jedrilica koje ćemo primenti na svojim projektima...
Nemojte gubiti vreme! Mnogi pametni su već probali i na kraju su kupili onaj pobednički. Najpametniji i ne pokušaju da sami prave u današnje vreme ali ni pre. Nema za to dovoljno znanja, a ni skupih i složenih tehnologija i radionica, a ko ima nešto, njima se isplati raditi samo u većim serijama, a za što kod nas nema interesovanja zbog (pre)velike cene i skromne tradicije RC jedriličarskog takmičenja.  Ima izgleda da se to neće menjati uskoro.
« Last Edit: October 07, 2018, 11:24:13 PM by tibeteagle »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #67 on: October 07, 2018, 08:40:02 PM »
Quote
...Usput smo malo krali ideje sa njihovih jedrilica koje ćemo primenti na svojim projektima...
Nemojte gubiti vreme! Mnogi pametni su već probali i na kraju su kupili onaj pobednički. Najpametniji i ne pokušaju da sami prave u današnje vreme ali ni pre. Nema za to dovoljno znanja, a ni skupih i složenih tehnologija i radionica, a ko ima nešto, njima se isplati raditi samo u većim serijama, a za što kod nas nema interesovanja zbog (pre)velike cene i skromne tradicije RC jedriličarskog takmičenja.  :-\

Ima i tu dela istine, pa ovo što ću napisati nije nikakva negacija ili oponiranje, već jednostavno - proširenje teme.  ;namig
Dakle, modelarstvo se ne sastoji samo u letenju na livadi, niti u ultimativnom osvajanju prvog mesta na takmičenjima. Ko ne oseti radost stvaranja i gradnje svojih modela, samo je polu-modelar. Tačnije, uopšte nije modelar, već letač. Prave vrednosti modelarstva su u stvari u tom procesu klikerisanja, proučavanja, konstruisanja, eksperimentisanja... Te veštine su primenljive mnogo šire, a ne samo u modelarstvu. Samo letenje RC modela i nema neku širu primenu, osim ako neko hoće da bude pilot...   (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!


Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #69 on: October 08, 2018, 06:05:29 PM »

Ima i tu dela istine, pa ovo što ću napisati nije nikakva negacija ili oponiranje, već jednostavno - proširenje teme.  ;namig
Dakle, modelarstvo se ne sastoji samo u letenju na livadi, niti u ultimativnom osvajanju prvog mesta na takmičenjima. Ko ne oseti radost stvaranja i gradnje svojih modela, samo je polu-modelar. Tačnije, uopšte nije modelar, već letač. Prave vrednosti modelarstva su u stvari u tom procesu klikerisanja, proučavanja, konstruisanja, eksperimentisanja... Te veštine su primenljive mnogo šire, a ne samo u modelarstvu. Samo letenje RC modela i nema neku širu primenu, osim ako neko hoće da bude pilot...   (pijemo)

Oko ovog stava vodila se velika polemika u krugovima modelara i u FAI jos u proslom veku. Modelari su ljubomorno zastupali tezu da su oni pravi "modelari", jer ih oni konstruisu, izradjuju i lete. Nekada davno je vazilo pravilo da modelar koji se takmici mora biti graditelj svog modela, sto je bilo sve teze za dokazivanje. Negde oko  80-tih godina proslog veka FAI je stao na stanoviste da se na takmicenju ne takmice modelari vec piloti odnosno takmicari a FAI donosi pravila takmicenja. Sa izuzetkom nekih modelarskih disciplina (sobni modeli) gde je to pravilo i dalje ostalo da vazi, u svim ostalim disciplinama odnosno klasama modela, mogu se koristiti na takmicenjima i kupovni modeli. Nije bilo vise vazno ko je napravio loptu nego ko je dao gol. Isto tako ni nas Nole ne pravi reket nego pravi milione...

Od tog momenta uzleteo je biznis u izradi najkvalitetnijih letecih modela cije su cene vrtoglavo rasle zbog primene sve skupljih materijala i tehnologija izade. Bitno je samo da je model prijavljen za takmicenje overen od strane organizatora takmicenja da pripada tom takmicaru. Samo overeni modeli mogu se koristiti na takmicienju. Taj stav vazi i danas i nije zabranjeno da se koriste modeli iz samogradnje ... ali to ne donosi takmicaru nikakve privilegije, ali ih stavalja u poziciju da sami naprave u kucnim uslovima jako dobre modele koji ce konkurisati brojnim visoko kvalitetnim modelima iz prodavnica.

I nase drustvo se polako oporavlja od nedaca minulih vremena (dokaz za to je i odrzano prvenstvo Vojvodine i Srbije) i mozda je to i sansa za neke nove ljude da prionu na posao i da ponude nam neke novo stvorene domace modele koji sigurno nece moci da budu jeftini...
 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #70 on: October 08, 2018, 06:55:45 PM »
Quote
Dakle, modelarstvo se ne sastoji samo u letenju na livadi, niti u ultimativnom osvajanju prvog mesta na takmičenjima.
Da, naspram takmičenja avio modelima, je hobi kreativno modelarstvo. Stvari treba razdvojiti. Hobista se divi svom radu, a zapravo se divi samom sebi, dok se takmičar bori za neki svoj cilj da bude bolji od drugih. Dve stvari koje danas ne moraju da budu u isto vreme u istom čoveku. Ima takmičenje i u gradnji modela, ne samo u veštini komandovanja, pa ko želi može i na taj način da se odmeri, takmiči, neka radi, recimo kako je Mirce krenuo, pa...

Quote
Ko ne oseti radost stvaranja i gradnje svojih modela, samo je polu-modelar. Tačnije, uopšte nije modelar, već letač.
Biti "samo" letač je dobra osnova za letačkog takmičara. Više zapravo i ne treba od tehnike. Svo važno znanje je već ugrađeno u ozbiljan takmičarski model, koji je kupljen od nekog šampiona, koji ima i uslove moderne gradnje. Takmičar letač u raznim kategorijama se bori za rezultat i nije ga briga za neke apstrakne pojmove kao kreatvnost ili lepota, jer zna da za pobedu treba imati najbolje za to. Samo u primitvnim drutvima su lovci pravili sebi strelu i lúk, a danas ga svako kupuje. To je postalo normalno i neizbežno u današnje visoko industrijalizovanom društvu.
Sa druge strane su celi ili polu modelari koji šmirglaju godinama svoju leteću drvenu kutiju, da bi se divili letenju svoje kreacije na nekoliko minuta. Ako je nekome modelarstvo ujedno i duga meditacija, pa naka, ako će od toga da postane mirnija duša. Mada po današnjim merilima racionalnosti života je to manje dobar primer uspešnog modelarenja. Modeli se po razvijenom svetu grade mnogo brže i lete ih mnogo više, jer su vremenom izgradili društvo bazirano na velikoj raspodeli rada (puno proizvođača delova i kitova modela) i niko se ne usudi da sve radi sam. Mi im se možemo samo priključiti, kao što decenijama majmunišemo sve ono što izmisle i naprave i planove im čitamo kao bukvar ili sveto pismo koje se ne može promeniti. Malo nas uspe da uradi mimo toga nešto barem malo drugačije.

Quote
Prave vrednosti modelarstva su u stvari u tom procesu klikerisanja, proučavanja, konstruisanja, eksperimentisanja...
To je već prošlo vreme nas starijih i zove se proces učenja teorije preko prakse, jer se drugačije nije moglo. To je duži put do spoznaje, a da se nikada ne sazna ona istinska suština, koja se može saznati samo preko učenja brilijantno čiste teorije. Ko ne poznaje suvu teoriju, ne može ovo da razume i tako ga ni ceniti ne zna. Danas je teorija već u tolikoj meri razrađena i integrisana u virtualne alate, da se više ne prave praktični eksperimenti a ni prototipovi ničega, već se odmah može praviti ono što je simulisano za konkretne potrebe. Svega toga ima i za aeromodelare, a zapravo je to isto za sve vrsta naših letelica, od klizača do Bojinga 777, jer vazduh ne raspoznaje svrhu letelice, samo spoljašnji oblik, brzinu i još po nešto.

Quote
Samo letenje RC modela i nema neku širu primenu, osim ako neko hoće da bude pilot...
Da, modelarstvo je potpuno suvišna delatnost neodraslih ljudi i služi samo kao zamena nečemu. Mnogi kompenzujemo sa njime nešto što smo propustili ili samo zavidimo pticama. Odrasli lete sa pravim avionma kao pravi piloti. To govore oni koji nas gledaju i slušaju sa strane i ništa im nije jasno. Viđa se već odavno velika izvitoprenost ljudskog uma naspram čiste prirode, a modelarstvo je samo kap u moru gluposti koje čovek radi.
« Last Edit: October 08, 2018, 09:32:21 PM by tibeteagle »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #71 on: October 08, 2018, 10:22:00 PM »
Quote
Dakle, modelarstvo se ne sastoji samo u letenju na livadi, niti u ultimativnom osvajanju prvog mesta na takmičenjima.
Da, naspram takmičenja avio modelima, je hobi kreativno modelarstvo. Stvari treba razdvojiti. Hobista se divi svom radu, a zapravo se divi samom sebi, dok se takmičar bori za neki svoj cilj da bude bolji od drugih. Dve stvari koje danas ne moraju da budu u isto vreme u istom čoveku. Ima takmičenje i u gradnji modela, ne samo u veštini komandovanja, pa ko želi može i na taj način da se odmeri, takmiči, neka radi, recimo kako je Mirce krenuo, pa...

Quote
Ko ne oseti radost stvaranja i gradnje svojih modela, samo je polu-modelar. Tačnije, uopšte nije modelar, već letač.
Biti "samo" letač je dobra osnova za letačkog takmičara. Više zapravo i ne treba i kako sam već napisao može da bude i nepismen, jer je svo važnao znanje već ugrađena u njegov model, koji je kupio od nekog šampiona, koji ima i uslove gradnje da to radi. Takmičar letač u raznim kategorijama se bori za rezultat i nije ga briga za neke apstrakne pojmove kao kreatvnost ili lepota, jer zna da za pobedu treba imati najbolje za to. Samo u primitvnim drutvima su lovci pravili sebi strelu i lúk, a danas ga svako kupuje. To je postalo normalno i neizbežno u današnje visoko industrijalizovanom društvu.
Sa druge strane su celi ili polu modelari koji šmirglaju godinama svoju leteću drvenu kutiju, da bi se divili letenju svoje kreacije na nekoliko minuta. Ako je nekome modelarstvo ujedno i duga meditacija, pa naka, ako će od toga da postane mirnija duša. Mada po današnjim merilima racionalnosti života je to manje dobar primer uspešnog modelarenja. Modeli se po razvijenom svetu grade mnogo brže i lete ih mnogo više, jer su vremenom izgradili društvo bazirano na velikoj raspodeli rada (puno proizvođača delova i kitova modela) i niko se ne usudi da sve radi sam. Mi im se možemo samo priključiti, kao što decenijama majmunišemo sve ono što izmisle i naprave i planove im čitamo kao bukvar ili sveto pismo koje se ne može promeniti. Čast pojedincima koji uspeju da urade mimo toga nešto barem malo drugačije.

Quote
Prave vrednosti modelarstva su u stvari u tom procesu klikerisanja, proučavanja, konstruisanja, eksperimentisanja...
To je već prošlo vreme nas starijih i zove se proces učenja teorije preko prakse, jer se drugačije nije moglo. To je duži put do spoznaje, a da se nikada ne sazna ona istinska suština, koja se može saznati samo preko učenja brilijantno čiste teorije. Ko ne poznaje suvu teoriju, ne može ovo da razume. Danas je teorija već u tolikoj meri razrađena i integrisana u virtualne alate, da se više ne prave praktični eksperimenti a ni prototipovi ničega, već se odmah može praviti ono što je simulisano za konkretne potrebe. Svega toga ima i za aeromodelare, a zapravo je to isto za sve vrsta naših letelica, od muve do Bojinga 77777, jer vazduh ne raspoznaje svrhu letelice, samo spoljašnji oblik, brzinu i još po nešto.

Quote
Samo letenje RC modela i nema neku širu primenu, osim ako neko hoće da bude pilot...
Da, modelarstvo je potpuno suvišna delatnost neodraslih ljudi i služi samo kao zamena nečemu. Mnogi kompenzujemo sa njime nešto što smo propustili ili nešto sasvim drugo. Odrasli lete sa pravim avionma kao pravi piloti. To govore oni koji nas gledaju i slušaju sa strane i ništa im nije jasno. Takođe i ja vidim već odavno veliku izvitoprenost ljudskog uma naspram čiste prirode, a modelarstvo je samo kap u moru gluposti koje čovek radi.

Nisam siguran kako i zašto, ali dosta često pobrkaš lončiće i potpuno nepotrebno napraviš tešku filozofiju od veoma jednostavnih stvari. Na primer, rukovodeći se tvojim postovima u diskusiji o nastojanju da se krene sa takmičenjima sa RC modelima, danas bi smo se još uvek vodili beskrajne rasprave, na primer, o tome - zašto se minuta deli na 60 sekundi, a sekunda deli na stotinke... A eto, mi smo već održali takmičenje i bez tog krucijalnog saznanja o šesdesetinkama i stotinkama. I već spremamo sledeće. A da smo slušali sve "ohrabrujuće" reči "podrške", ništa se od toga ne bi događalo.
Kao odgovor na tvoj tekst, napisao sam: "Ima i tu dela istine, pa ovo što ću napisati nije nikakva negacija ili oponiranje, već jednostavno - proširenje teme..."
Pošto izgleda da nisam pravilno shvaćen - da prevedem šta sam rekao. Dakle, to što si bio rekao jeste tačno, ali to nije sve, već je samo jedan deo celine, i nekorektno je i nepotrebno obeshrabrivati modelare koji imaju želju i potrebu da naprave svoje modele i da se njima takmiče. Uostalom, malo ko ima viška od par hiljada €, da kupi model. Dali stvarno misliš da je nemoguća misija, da nekoliko entuzujasta udruže znanja, podele troškove za razvoj, materijale i opremu, i naprave vrhunske modele. Prvo za sebe, a posle... ko ga zna!? Dali to garantuje uspeh? Pa naravno da ne. Isto kao što ne garantuje ni neuspeh.
Šta misliš, kako su počeli oni koji danas proizvode i prodaju RC modele? Sigurno se nisu puno obazirali na savete tipa:
"Nemojte gubiti vreme! Mnogi pametni su već probali i na kraju su kupili onaj pobednički. Najpametniji i ne pokušaju da sami prave u današnje vreme ali ni pre. Nema za to dovoljno znanja, a ni skupih i složenih tehnologija i radionica, a ko ima nešto, njima se isplati raditi samo u većim serijama, a za što kod nas nema interesovanja zbog (pre)velike cene i skromne tradicije RC jedriličarskog takmičenja."
Ko je ispao "najpametniji"? Oni, ili ti koji su im davali takve "ohrabrujuće" savete?
Stvarno me mrzi da sada taksativno obrazlažem sve ostalo što je rezultat nerazumevanja ili izvrtanja (sve jedno) onoga šta sam napisao i šta sam time hteo da kažem. Ko je hteo da shvati, shvatio je. Zato, nemam nameru da se po ovom pitanju ponovo uključujem u raspravu. Što bi rekli advokati - DIXI.  ;namig
 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #72 on: October 09, 2018, 01:01:43 AM »
Quote
Pošto izgleda da nisam pravilno shvaćen...
G Lazo, odlično sam vas svatio i cenim vaše napore, ali oni su za sada samo idealistički. Bez konkretne i jake ekonomske osnove, nema nikakvog sporta i sve se mora platiti. To veoma dobro znate i vi, kao i pobednici po svetu. Sve dok su pravila takva da se mogu svi modeli takmičiti, komercijalni i oni iz samogradnje, mora da je tako. Vredi to pošteno reći i drugima, šta je najbolji put da se isto postigne, osim ako neko ide da bude samo turista na takmičenju.

Quote
Dali stvarno misliš da je nemoguća misija, da nekoliko entuzujasta udruže znanja,
podele troškove za razvoj, materijale i opremu, i naprave vrhunske modele.
Prvo za sebe, a posle... ko ga zna!? Dali to garantuje uspeh? Pa naravno da ne.
U pitanje ste stavili (podsvesno) i odgovor, "nemoguća misija". Da apsolutno tako, pogovo ako se želi pokrenuti  na osnovu entuzijazma, a ne na bazi ekonomičnosti. Dokazano je već mnogo puta da je entuzijazam u-topija, jer se početnički elan odmah topi na prvu pojavu novca.  Na nivou kluba je takođe neizvodljivo, jer je ozbiljnoj proizvodnji sa skupim tehnikama i materijalima je potrebno zdravo ekonomsko okruženje u obliku firme.
Napravite realan biznis plan za ekonomsku opravdanost proizvodnje modela sa svim elemntima koje sve to treba da prati, tako da ćete staviti svoj novac na kocku i bi će odmah sve jasno koji put ja ne predlažem i zašto. U najkraći crtama sve pada na ulaznom parametru kao, skupa tehnologija i materijala, neproduktivna gradnja, malo tržište, siromašni modelari. Ko ima viška novca za neki sport ili hobi, bavi se sasvim drugačijim stvarima. Modelarstvo je važno samo za nas zaražene.
Dakle, najbrže i najeftinije se može doći do najboljeg modela ako platite ma koliko to košta i odmah letite i vežbate do mile volje. Kraj priče. Zapravo ovaj put ste vi već prošli pre oko deceniju i kupili ste odličan takmičarski model u inostranstvu. Ovde ste to i ponosno predstavili sa lepim slikama, kako su vas primili u jednoj češkoj radionici za vrhunske modele. Od tada ga i zovete Čehinja i to je tako odlično od vas. Sa time ste potvredili moje nastojanje da pomognem ljudima sa realnim savetima, da na isti način dođu do modela i da se krene sa pravim takmičenjem, gde niko neće biti u podređenom polođaju već na startu zbog slabije tehnike. Ko ne misli tako, neka uradi drugačije.

Teško je davati savet koji je model dobar za nešto, a koji još bolji.  Pojednostavljeno, važne stavi se uglavnom kriju u detaljima nevidljivim za laike. Ko ne zna da proceni na osnovu aerodinamičkih zahteva, može da se ogleda na to, koje modele lete pobednici po svetu?
 ;namig
« Last Edit: October 09, 2018, 01:04:14 AM by tibeteagle »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #73 on: October 09, 2018, 09:37:00 AM »
tibeteagle ja stvarno neznam sto vi brinete zbog ove price, kako vidim uopste niste zainteresovani niti cete biti, ni mi se ne mesamo u kombat modele i u tu temu,
sto se ostalih tice videcete da je ovo dobar pocetak, kako cujem iz raznih izvora mnogi ce dici nivo svojih modela, svaki pocetak je tezak ali bice ovo skroz ok!!verujet ni preko grane nije bio pocetak lak!!a i vidi se da oko 80 aktivnih takmicara ima u evropi i taj broj se samo odrzava , ni preko nema ju niti para niti vremena ko blata, tako da glava gore i samo napred!! ()-()

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Otvoreno prvenstvo Vojvodine i Srbije u RC modelarstvu - 02.09.2018
« Reply #74 on: October 09, 2018, 09:43:20 AM »
Pogledajte ovo:
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?3119842-Ales-f5j-build
Čovek šalje na mail i projekat jedrilice. Koliko sam video, relativno jeftino se može napraviti.

Nemci su predložili novu F5J klasu, F5J-HFS, Holz - Folie- Schaum. Detaljnije ovde:
http://www.modellflug-im-daec.de/images/buko/leistungssport/F5J/Rahmenausschreibung_F5J-HFS-3M_2018.pdf
Možda je to rešenje za siromašnu zemlju poput naše?