Author Topic: Stari-Novi F-22 Raptor  (Read 18857 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Stari-Novi F-22 Raptor
« on: June 13, 2018, 01:10:23 AM »
Pre oko pola godine ovaj skoro zaboravljeni avion dosao je u moje jato nakon dugog ubedjivanja samog sebe da li mi uopste treba...
U originalu ovaj Hangar 9 F-22 Raptor dolazi sa 0.46 Evolution glow motorom kako sam ga i ja dobio. Posto se glow motori i ja ne podnosimo previse odluka je pala da ga prebacim na  elektro-brushless varijantu i to ekspresnom metodom a glow motor prodam. Ovo je star i zaboravljen avion pa i informacija na internetu manjka  sto se tice same konverzije. Nazalost, osim samo par nema ni dobrih videa na netu koji govore o ovim avionima u elektro varijanti.
Svo vreme kroz glavu mi prolazi da li i kako ce leteti i kako se uopste ponasa ovaj avion. Posto vec godinama imam setap koji setam iz aviona u avion pitanje je bilo i kako ce se sam setap uklopiti i hoce li biti efikasan na ovom avionu jer je prva restrikcija bila velicina elise uslovljena malim klirensom.
U pitanju je Turnigy TR 5055 600 motor i 70A Thrust ESC u kombinaciji sa 5S 5000 Lipo baterijom. Proverena kombinacija kad su u pitanju avioni izmendju 3 i 4 kg mada sa 13 ili 14 inca elisom. Ovde je maksimalno mogla da stane 12 inca elisa pa sam odlucio da probam 12x8x3 koju sam preobe radi skinuo sa manjeg skala aviona. Oko samog montiranja motora na pozarni zid nisam se preterano bavio filozofiranjem nego na najprostiji nacin koristeci navojne sipke i vec ukopane slepe matice koje su osale od nosaca glow motora zakacio nosac brushless motora sto mi je na kraju davalo mogucnost da maticama podesavam uglove motora. Sve uglove sam inicijalno stavio u 'nulu' sa namerom da ih trimujem nakon probnog leta ukoliko bude potrebe.

Posto sam uz avion dobio i dosta delova pronasao sam u gomili i 'neseceni' kapotaz i koji mi je i bio vodilja sto se tice pozicije motora. Sam avion je sklapan od dva razlicite boje pa sam neke delove morao da ofarbam sivim sprejom. Kasnije sam sve sarene delove ofarbao u sivo prethodno tretirajuci monokot plasti-prajmerom. Samo sam donje delove krila ostavio crveno bele radi lakse orjentacije kad je u vazduhu.
Kad sam sve sklopio i montirao ceo avion sa batrijom je tezio 3.5 kg  a setap nudio 4.1 kg potiska sto mi je izgledalo dovoljno. Jedina zamerka mi je u tom trenutku bila sto su se motor i kontroler opasno grejali jer je sve bilo uvuceno pod kapotaz koji je bas tesno nalegao na prop holder. Sto je dovelo do toga da sam kapotaz  ipak izbusio na par mesta nakon toga motor je bio potpuno hladan a kontroler samo mlak.
Nekako se sve uklopilo savrseno pa se i predvidjeni CG pogodio sa baterijom bas ispod kabine sto je cini veoma pristupacnom.
Sam model je uradjen propisno pa se i u delu za servoe nalazi dosta slobodnog prostora.
Obogatio sam ga i sa Spektrumovim AR636 risiverom sa AS3X sistemom stabilizacije.

Nemam pojma kako sam uopste skupio hrabrosti da napravim prvo poletanje a izgledalo ja bas kao i na snimku dole, jednostavno kao da se druzimo vec 10 godina i dobro se poznajemo. Jednom recju VAU! ISpostavilo se da setap daje sasvim dovoljno snage da model leti prilicno brzo i polece na pola gasa bez preterivanja. Uopste mi nije jasno zbog cega je zaboravljen?
Nijedan avion u zadnjih 5 godina me nije ovoliko odusevio kao ovaj Raptor i bas se radujem svakom nasem susretu.
Nakon par letova shvatio sam da mu stabilizacija nije ni potrebna jer sam model u vazduhu ostavlja veoma krut osecaj pa ga vetar preterano i ne zabrinjava. Veoma okretan pri punim otklonima a opet toliko pitom na sletanju. Ova baterija nudi oko 10 minuta prilicno agresivnog letenja. Nisam jos probao da ga polecem sa trave zbog klirensa kog nema puno a na betonu je veoma okretan i poslusan.

22926-022928-122930-222932-322934-422936-522938-622940-722942-822944-922946-1022948-1122952-1222954-1322950-1422956-1522958-1622960-1722962-1822964-19





Nakon 20 ak letova i dalje me drzi sjajan osecaj dok je Raptor u vazduhu pa sam u znak zahvalnosti odlucio da ceo model presvucem novim monokotom i dam mu novu kolor semu jer je ovako stvarno neugledan. Cini mi se da ce mi biti potrebna savetodavna pomoc oko presvlacenja jer nisam bas nesto umesan sa folijama. Porucio sam foliju sa HK i cekam da stigne a do tada razmisljam sta jos od detalja mogu da mu uradim da izgleda vise skala. Dok je model vec oguljen postavicu mu rasvetu, cak mi i fake jet exaust izgleda interesantno... Ideja mi je da bude crno narandzasti u nekom urbanom tigar fazonu. NAravno su svi predlozi dobrodosli.

Raptor virusom sam zarazio i par ljudi pa se prica siri, voleo bih da cujem od ljudi koji ga imaju i lete njihova iskustva i muke. Nadam se da ih nije ostalo samo 3 za koje ja znam!

Pozdrav!





Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #1 on: June 13, 2018, 09:43:26 AM »
Bravo Ivane ja sam ljubitelj jet prop aviona odlcan model a i letis ga opasno dobro samo napred

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #2 on: June 14, 2018, 12:30:22 AM »
Interesantan poluskala model i dobra konverzija.  (thumb)
Meni samo jako bode oči elisa. Ona je sa nekog WW2 skala modela, a aerodinamički je dosta neefikasna. Predlažem alternativu kao dve elise APC E 12x6" jedno na drugo okomito. Kalkulator kaže da će sa njima na maks. gasu vučna sila biti oko 3770g, a potrošlja struje biti oko 50.63A, a isto će da leti prosečno 10 minuta.
Mogla bi i manja elisa da se stavi  isto duplo 11x6" ali onda bi trebao LiPo paket kao 6S. Trošio bi 52.76A i vukao bi maks. 4270g. Pošto bi tako i obrtaji porasli sa 9500 na 11500 o/min, krajnja brzina modela bi bila veća.
Ako je krajnji položaj motora određen, bolje je da se na dugačke gole brezone, kao nosače motora, navuče alum. cev između krsta motora i fajervola trupa. Tako će motor manje da vibrira, što se sada verovatno može videti gledanjem osovine na maks. gasu, jer sadašnja elisa puno doprinosi tome. APC E elisa i iz tog razloga će da bude mnogo bolja.
Treba nekako obezbediti i prostrujavanje trupa, da se i LiPo paket hladi. Jedna ili dve što veća rupa negde napred i jedna dve negde pozadi, naravno da se što manje vidi.
 ;namig
« Last Edit: June 14, 2018, 12:42:05 AM by tibeteagle »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #3 on: June 14, 2018, 01:05:22 AM »
Elisa je sa Trojana i u kombinaciji sa pomenutim setapom nudi 4.1 kg potiska. Mislim da se ne bi upustao u nesto sto bi mi dalo manje potiska nego sadasnja kombinacija. Najveci problem kod dve odvojene elise u mom slucaju je kratak nosac elise, ranije je dobio par udaraca pa je u jednom trnutku skracen sto mu sad ne dozovoljava da se matica navrne celom duzinom navoja, veoma je specifican i velik i nemam nigde da ga nabavim jer je u pitanju M10 sa 17mm navrtkom. Inace je motor deklarisan kao 3-5S pa ne znam kako bi podneo 6S.
Sto se tice vibracija motora ima ih samo na maksimalnom gasu i to vrlo malo, elisa jeste trokraka i teze ju je balansirati od dvokrake ali je prilicno dobro izbalansirana.

Mozda samo uzeti efikasniju trokraku ili cetvorokraku elisu, mada bez probnog stola, vat-metra, vage i par varijanti elisa ne mozemo sa sigurnoscu utvrditi koja varijanta bi bila uspesnija od trenutne. Znate i sami da cak i elise iste velicine i koraka a razlicitih proizvodjaca ili namene daju razlicite rezultate.

Sto se prostrujavanja trupa tice ne bih busio nista jer se baterija ne greje puno i nakon leta bude mlaka, nikako vruca.

Mislim da cu se za sada skoncentrisati na presvlacenje modela i drugaciju kolor semu...evo sta mi je zapalo za oko:



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #4 on: June 14, 2018, 11:52:51 AM »
Suština moje preporuke je da je sadašnja skala (ukrasna) elisa sa veoma lošom geometrijom. Krajevi prave veliki suvišan aerodinamički otpor i sa time nepotrebno opterećuju motor i ujedno generiše vibracije, ma koliko je dobro izbalansirana. Motor se više greje, a ne povećava se vučna sila. Taj otpor se može  smanjiti za 10-20% sa dobrom elisom, što će i vreme leta produžiti.
Kalkulator (ecalc) razlikuje tipove elise i dovoljno je precizan. Ja sam birao da računa sa APC E tipom, jer je ona najpriznatija kao dobra i jeftina varijanta danas. Dobre tro- ili četvorokkrake elise su i do 5 puta skuplje od dve dvokrake. Naravno za duplu elisu bi tebao nosač sa dužom osovinom, ali je to laki posao na jednom manjem strugu.
Motoru ne bi smetao napon iz 6S paketa, ako električna snaga [W] ne bi prešla deklarisanu vrednost, a kalkulisano sa 6S i dve 11x6" je još dosta ispod, što znači da bi i manji motor bio dovoljan. Da se sada biraju delovi, ovu kombinaciju bih preporučio.  Vučna sila i krajnja brzina je veća (gore navedeno). Kod ovakvog tipa modela je važnija mogućnost velike brzine, a mnogo manje statička vučna sila. Sa većim naponom motor je nešto efikasniji, što znači da se manje greje i više snage se transformiše na osovinu.
Vatmetar je svakako obavezno imati uz elektro pogon, a sa jednim ribarskim dinamometrom zakačeno na kraju modela je gotova laboratorija da se sve proveri. Imati više veličina i vrsta elise u opremi je uvek bilo, pa i sada je normalno, iako danas već ima mogućnosti da se unapred izračuna koji će biti dobar a koji manje dobar, a u stvarnosti da se vidi koji će biti najbolji za traženi stil letenja.
 ;namig




« Last Edit: June 14, 2018, 03:59:38 PM by tibeteagle »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #5 on: June 16, 2018, 12:33:27 AM »
ne bih da se mesam nisam potkovan, teoretski, ali recimo da jesam prakticno...
Dugo sam leteo taj avion, ali na nitro pogon, prvo sa originalnim 7.5cc (cvai takt) zatim sa dodao original EVO pistalicu od auspuha i dobio na snazi i obrtajima, po mojoj slobodnoj proceni oko 25% u plus.. sve vreme sam koristio gorivo sa 30% Nitra.. vrteo se ko lud, imao je par letova sa 3-kraka originalnom elisom, posle sam presao na 2-kraka, onda je poludeo, u pozitivnom smislu.. sve njegove originalne PTS dodatke sam poskidao, instalirao servo na flapsove, koje sam jako retko koristio... Leteo je za sve pare, poslusan, lepo utrimovan, ravno leti kao strela, uzbdo nizbrdo kako pozeli, a snage u nmjemu koliko hoces od 75 do 100 % gasa reaguje kao munja... Rolu je radio u pravcu, kao busilica na ogromnim obrtajimai te neke osnovne figure koja jedino s=znam i praktikujem, cak ne znam ni kako se zovu... na ledja nikad nisam ni probao
Imelman, ako se tako zove, savrsen... mozda sam zeznuo ime figure nije bitno...
da rezimiram, prilicno je bio tezak, relativno mali, sa malim povrsinama, na komande ostro reagovao, ali poslusno..
Mislim da mu overpowered pase i jako odgovara i treba, zbog okretnosti i brzine, pa i vadjenja iz neoprijatnosti..
Mislim da je sve mimo 2-krake elise NEpotrebno i suludo.. ali sto vise snage i snage... Glava ne boli.. i verovatno veliko "C" na bateriji

Bio je takav i Mustang, identican PTS mislim oko 1.2m raspona.. ali nije, po mom skromnom misljnju, mogao da se meri sa uzitkom letenja Raptora, to ne znam da objasnim, moja impresija je takva...

Jeste malo cudno za videti, realno mlazni avion, a nitro cvaja.. doduse kad je stavljena pistaljka drugi je bio zvuk nadrealan...

U svakom slucaju avion za uzivanje i top treba iskoristiti.. maksimalno

Uzivaj :)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #6 on: June 16, 2018, 02:18:24 PM »
Bravo Ivane zao ovu temu ,vecinu ovog sto si napisao znam, jer smo u kontaktu uvezi ovog modela,posto i ja imam ISTI MODEL ,fali jos baterija 6s i gotovo sve je spremno za sklapanje .A i baterija je na pragu da je nabavim ,jedini problem sto idem malo preko grane pa necu da zurim sa sklapanjem kad sam vec cekao do sad .A najveci problem je poletanje posto nemam betonsku pistu u blizini ,to me i kocilo da isprobam ranije model sa prvo nabavljenim motorom koji je davao na 6s bateriju i 11x7 elisu 3kg potiska a to je ovaj motor.

/www.hoelleinshop.com/Alles-fuer-den-Elektroflug/Elektromotoren-Antriebssets-Getriebe/Buerstenlose-Elektromotoren-Antriebssets/Direktantriebsmotoren/Roxxy/ROXXY-BL-Outrunner-4250-07-720-U-min-Volt-195g-Multiplex-314781.htm?shop=hoellein&SessionId=&a=article&ProdNr=M314781&t=49302&c=73356&p=73356.

E sad sam nabavio drugi jaci motor koji na 6s sa 12x6 elisom daje potisak 3,5 kg
Pa pitanje za Lasla sta misli o ovom motoru ,posto vidim da prati ovu temu ,a poznato mu je sve sto se mog RAPTORA tice sta smo razgovarali .
A  evo i koji je motor u pitanju.A inace sam spremio esc 60a do 6s .
http://esomodels.wz.cz/zajimavosti/Motory/Motory/Turnigy%20SK4250-650.htm

 Ivanovim modelom sam odusevljen kako leti ,mada realno mi malo smeta na ovom modelu sto je motor i elisa napred pa mi  malo ruzno izgleda  zbog toga,inace Ivane nova kolor kombinacija mi se svidja i bice super model ,ako meni ide kako treba i poletim model bez problema isto sleduje verovatno i mom modelu ,mada je i ovako lep, ali ne lici ovakva boja za ovakav model.Samo napred i  :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #7 on: June 16, 2018, 06:24:53 PM »
Quote
E sad sam nabavio drugi jaci motor koji na 6s sa 12x6 elisom daje potisak 3,5 kg
Pa pitanje za Lasla sta misli o ovom motoru ,posto vidim da prati ovu temu ,a poznato mu je sve sto se mog RAPTORA tice sta smo razgovarali .
A  evo i koji je motor u pitanju.A inace sam spremio esc 60a do 6s .
Da, motor i sve drugo izabrano će jako dobro da funkcioniše na ovakvom tipu aviona. Brzina od 100km/h je zagarantovana na punom gasu, do 15 sekundi periodično radi sigurnosti pregrevanja.
Ja sve pratim što ima veze sa novim tehnikama i tehnologijama novijeg doba, a koje su jako puno korisnog doneli RC modelarstvu i modelarima, a među njima je svakako fenomenalni BLDC pogon. Rado pomažem u preciziranju parametara delova setapa unapred, jer ako nešto ne štima u skladu među komponentama i modelu, lako može da se ne dobije željeni rezultat ili da se ne izvuče iz pogona ono što može da pruži, a u najgorem slučaju da gori.
 ;namig
« Last Edit: June 16, 2018, 06:45:37 PM by tibeteagle »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #8 on: June 21, 2018, 01:23:57 AM »
Monokot (ili neka varijanta) sa HK je stigao, usput sve pohvale za HK EUR, roba porucena 12.6, poslata 14.6, stigla u Srbiju 16.6. i kod mene kuci 18.6.
Porucio sam crni i narandzasti jer je varijanta koju nameravam da uradim u varijanti te dve boje eventualno jos neka siva ili bela za neke sitnice ali to cu PVC folijom jer mi je lakse da je secem precizno na kateru.
A avion sam 'vratio na fabricko podesavanje'.
Ogulio sam staru foliju i poskidao i razmontirao sve sa modela. Metod za skidanje lepka i ostatka folije sa selotejpom mi se pokazao kao vrlo ucinkovit.
Usput sam primetio da je balza na par mesta popucala pa taman eto i dobrog trenutka da se sve proveri i sanira.
Jedino sto nisam skinuo sa trupa je motor, da izbegnem ponovno zezanje sa uglovima.

Sarke na modelu su sve bile papirne i morao sam da ih isecem da bi oslobodio sve pokretne povrsine. Sarke cu najverovatnije praviti, mislio sam da koristim rengen snimak ili nesto slicno za izradu.  Busicu rupe odmah do starih da ne bi morao da se borim sa ostacima super lepka.

Probno sam  uradio par delova (hvala Zajko na visku delova za Raptora!)  cisto da probam kako se ponasa folija, nemam puno iskustva sa folijom i presvlacenjem modela ali nekako je islo samo od sebe... Jedina stvar koja me malo plasi je lepljenje monokota preko drugog pri izradi sara. Ne znam da li i koliko ce se skupljati gornja folija ali ako mi bude pravilo problem  sare cu praviti od PVC folije iste nijanse ( ako pronadjem).



Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #9 on: June 30, 2018, 04:18:24 PM »
Mislio sam da ce sve ici mnogo brze ali posto mi je ovo prvi put da radim ceo avion malo sam se preracunao. Kao sto sam rekao ovaj oavion ce biti kombinacija crne i narandzaste boje sa par detalja drugih boja. Posto sam obe boje porucio sa istog izvoraq ocekivao sam i da su folije iste....ali nisu!
Prvo sam se igrao sa narandzastom i pitao se da li je moguce da mi ide ovako dobro, dok nisam probao crnu foliju. Crna je mnogo tanja i manje se skuplja pri grejanju, t.j. maksimalno skupljanje je manje. Kod narandzaste je bilo dovoljno da peglom prelepim krajeve i fenom je zategnem na konacnu dimenziju i oblik. Medjutim crna me je namucila, svaka ogrebotina i udubljenje se jasno videla i neke stvari sam radio po par puta neuspesno jer mi se folija svaki put jako guzvala. Neke delove sam na kraju ostavio izguzvane jer nisam vise mogao da odlepljujem.
Pegla koju sam koristio nije imala navlaku vec samo teflonsko telo pa je to sigurno uticalo na stvaranje udubljenja na mekoj balzi. Mada nisam siguran da li navlaka za peglu i ima funkciju da spreci stvaranje ogrebotina i ostecenja.

Na nekim delovima ide crna preko narandzaste i uopste nisam hteo da se upustam u to da lepim jednu preko druge pa sam za crne fleke iskoristio PVC foliju, nju sam zalepio prilicno lako.

Ostalo je jos par detalja sto se folija tice i to je to.

Nakon toga pocinjem sa pravljenjem CA sarki, za sada ne znam od cega da i pravim, najverovatnije od starog rengen snimka ali mi se on cini predebeo. Razmisljam se o dimenziji i obliku sarki. Jedino gde sam pronasao kupovne CA sarke je kod Zajka ali mi se cini 25 mm ukupne duzine kao prekratko. Ne bih se igrao sa busenjem rupa za sarke koje su okruglog ili debljeg pravougaonog oblika jer mislim da ne mogu precizno da izbusim rupe za pozicioniranje.


 

 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #10 on: June 30, 2018, 06:10:40 PM »
Bi će to jako lepo na kraju.  (photograf)
Možda bi se moglo napraviti mnogo bolji nosač motora od lima. Sada je jako ružno. Motor se preko lima bolje hladi, podešljiv je, lako se napravi, montira i demontira. Skica je samo idejna a dimenzionisanje, izbor debljine i vrste lima, kao i načim izrade je po slobodnoj volji.

23142-0

 ;namig
« Last Edit: June 30, 2018, 07:04:05 PM by tibeteagle »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #11 on: June 30, 2018, 07:22:14 PM »
Da, slazem se da bode oci! Znao sam da je to 'kurafte' resenje ali odradjuje posao. Ovo sto ste nacrtali bi definitivno odgovaralo celom projektu jer nekako daje ozbiljnost, ovo sto sam ja napravio je samo prelazno resenje i iskren da budem mrzelo me i da razmisljam na temu ozbiljnijeg nosaca. Sigurno cu ovo uzeti u obzir jer mislim da mogu da ga napravim sam kod kuce od materijala koji imam.

Nego dajte neki predlog za CA sarke...

Pozdrav Ivan.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #12 on: June 30, 2018, 09:25:05 PM »
Imam ja ove ako ti zavrsavaju posao samo da se dogovorimo kad i gde da ti dam

https://hobbyking.com/en_us/ca-hinge-sheet-180mmx140mmx0-3mm.html?___store=en_us

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #13 on: June 30, 2018, 09:34:05 PM »
O da, mislim da ce mi ta jedna zavrsiti posao!

Hvala Alzo, pisem na PP...

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Stari-Novi F-22 Raptor
« Reply #14 on: June 30, 2018, 11:04:38 PM »
Odlicno Ivane ,fenomenalno ce da izgleda ,samo ta crna boja ne znam kako ce da deluje za oci  u vazduhu . :)aplauz :)aplauz