RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI

Stari-Novi F-22 Raptor

(1/5) > >>

ivanmagd:
Pre oko pola godine ovaj skoro zaboravljeni avion dosao je u moje jato nakon dugog ubedjivanja samog sebe da li mi uopste treba...
U originalu ovaj Hangar 9 F-22 Raptor dolazi sa 0.46 Evolution glow motorom kako sam ga i ja dobio. Posto se glow motori i ja ne podnosimo previse odluka je pala da ga prebacim na  elektro-brushless varijantu i to ekspresnom metodom a glow motor prodam. Ovo je star i zaboravljen avion pa i informacija na internetu manjka  sto se tice same konverzije. Nazalost, osim samo par nema ni dobrih videa na netu koji govore o ovim avionima u elektro varijanti.
Svo vreme kroz glavu mi prolazi da li i kako ce leteti i kako se uopste ponasa ovaj avion. Posto vec godinama imam setap koji setam iz aviona u avion pitanje je bilo i kako ce se sam setap uklopiti i hoce li biti efikasan na ovom avionu jer je prva restrikcija bila velicina elise uslovljena malim klirensom.
U pitanju je Turnigy TR 5055 600 motor i 70A Thrust ESC u kombinaciji sa 5S 5000 Lipo baterijom. Proverena kombinacija kad su u pitanju avioni izmendju 3 i 4 kg mada sa 13 ili 14 inca elisom. Ovde je maksimalno mogla da stane 12 inca elisa pa sam odlucio da probam 12x8x3 koju sam preobe radi skinuo sa manjeg skala aviona. Oko samog montiranja motora na pozarni zid nisam se preterano bavio filozofiranjem nego na najprostiji nacin koristeci navojne sipke i vec ukopane slepe matice koje su osale od nosaca glow motora zakacio nosac brushless motora sto mi je na kraju davalo mogucnost da maticama podesavam uglove motora. Sve uglove sam inicijalno stavio u 'nulu' sa namerom da ih trimujem nakon probnog leta ukoliko bude potrebe.

Posto sam uz avion dobio i dosta delova pronasao sam u gomili i 'neseceni' kapotaz i koji mi je i bio vodilja sto se tice pozicije motora. Sam avion je sklapan od dva razlicite boje pa sam neke delove morao da ofarbam sivim sprejom. Kasnije sam sve sarene delove ofarbao u sivo prethodno tretirajuci monokot plasti-prajmerom. Samo sam donje delove krila ostavio crveno bele radi lakse orjentacije kad je u vazduhu.
Kad sam sve sklopio i montirao ceo avion sa batrijom je tezio 3.5 kg  a setap nudio 4.1 kg potiska sto mi je izgledalo dovoljno. Jedina zamerka mi je u tom trenutku bila sto su se motor i kontroler opasno grejali jer je sve bilo uvuceno pod kapotaz koji je bas tesno nalegao na prop holder. Sto je dovelo do toga da sam kapotaz  ipak izbusio na par mesta nakon toga motor je bio potpuno hladan a kontroler samo mlak.
Nekako se sve uklopilo savrseno pa se i predvidjeni CG pogodio sa baterijom bas ispod kabine sto je cini veoma pristupacnom.
Sam model je uradjen propisno pa se i u delu za servoe nalazi dosta slobodnog prostora.
Obogatio sam ga i sa Spektrumovim AR636 risiverom sa AS3X sistemom stabilizacije.

Nemam pojma kako sam uopste skupio hrabrosti da napravim prvo poletanje a izgledalo ja bas kao i na snimku dole, jednostavno kao da se druzimo vec 10 godina i dobro se poznajemo. Jednom recju VAU! ISpostavilo se da setap daje sasvim dovoljno snage da model leti prilicno brzo i polece na pola gasa bez preterivanja. Uopste mi nije jasno zbog cega je zaboravljen?
Nijedan avion u zadnjih 5 godina me nije ovoliko odusevio kao ovaj Raptor i bas se radujem svakom nasem susretu.
Nakon par letova shvatio sam da mu stabilizacija nije ni potrebna jer sam model u vazduhu ostavlja veoma krut osecaj pa ga vetar preterano i ne zabrinjava. Veoma okretan pri punim otklonima a opet toliko pitom na sletanju. Ova baterija nudi oko 10 minuta prilicno agresivnog letenja. Nisam jos probao da ga polecem sa trave zbog klirensa kog nema puno a na betonu je veoma okretan i poslusan.







Nakon 20 ak letova i dalje me drzi sjajan osecaj dok je Raptor u vazduhu pa sam u znak zahvalnosti odlucio da ceo model presvucem novim monokotom i dam mu novu kolor semu jer je ovako stvarno neugledan. Cini mi se da ce mi biti potrebna savetodavna pomoc oko presvlacenja jer nisam bas nesto umesan sa folijama. Porucio sam foliju sa HK i cekam da stigne a do tada razmisljam sta jos od detalja mogu da mu uradim da izgleda vise skala. Dok je model vec oguljen postavicu mu rasvetu, cak mi i fake jet exaust izgleda interesantno... Ideja mi je da bude crno narandzasti u nekom urbanom tigar fazonu. NAravno su svi predlozi dobrodosli.

Raptor virusom sam zarazio i par ljudi pa se prica siri, voleo bih da cujem od ljudi koji ga imaju i lete njihova iskustva i muke. Nadam se da ih nije ostalo samo 3 za koje ja znam!

Pozdrav!




bjanko:
Bravo Ivane ja sam ljubitelj jet prop aviona odlcan model a i letis ga opasno dobro samo napred

tibeteagle:
Interesantan poluskala model i dobra konverzija.  (thumb)
Meni samo jako bode oči elisa. Ona je sa nekog WW2 skala modela, a aerodinamički je dosta neefikasna. Predlažem alternativu kao dve elise APC E 12x6" jedno na drugo okomito. Kalkulator kaže da će sa njima na maks. gasu vučna sila biti oko 3770g, a potrošlja struje biti oko 50.63A, a isto će da leti prosečno 10 minuta.
Mogla bi i manja elisa da se stavi  isto duplo 11x6" ali onda bi trebao LiPo paket kao 6S. Trošio bi 52.76A i vukao bi maks. 4270g. Pošto bi tako i obrtaji porasli sa 9500 na 11500 o/min, krajnja brzina modela bi bila veća.
Ako je krajnji položaj motora određen, bolje je da se na dugačke gole brezone, kao nosače motora, navuče alum. cev između krsta motora i fajervola trupa. Tako će motor manje da vibrira, što se sada verovatno može videti gledanjem osovine na maks. gasu, jer sadašnja elisa puno doprinosi tome. APC E elisa i iz tog razloga će da bude mnogo bolja.
Treba nekako obezbediti i prostrujavanje trupa, da se i LiPo paket hladi. Jedna ili dve što veća rupa negde napred i jedna dve negde pozadi, naravno da se što manje vidi.
 ;namig

ivanmagd:
Elisa je sa Trojana i u kombinaciji sa pomenutim setapom nudi 4.1 kg potiska. Mislim da se ne bi upustao u nesto sto bi mi dalo manje potiska nego sadasnja kombinacija. Najveci problem kod dve odvojene elise u mom slucaju je kratak nosac elise, ranije je dobio par udaraca pa je u jednom trnutku skracen sto mu sad ne dozovoljava da se matica navrne celom duzinom navoja, veoma je specifican i velik i nemam nigde da ga nabavim jer je u pitanju M10 sa 17mm navrtkom. Inace je motor deklarisan kao 3-5S pa ne znam kako bi podneo 6S.
Sto se tice vibracija motora ima ih samo na maksimalnom gasu i to vrlo malo, elisa jeste trokraka i teze ju je balansirati od dvokrake ali je prilicno dobro izbalansirana.

Mozda samo uzeti efikasniju trokraku ili cetvorokraku elisu, mada bez probnog stola, vat-metra, vage i par varijanti elisa ne mozemo sa sigurnoscu utvrditi koja varijanta bi bila uspesnija od trenutne. Znate i sami da cak i elise iste velicine i koraka a razlicitih proizvodjaca ili namene daju razlicite rezultate.

Sto se prostrujavanja trupa tice ne bih busio nista jer se baterija ne greje puno i nakon leta bude mlaka, nikako vruca.

Mislim da cu se za sada skoncentrisati na presvlacenje modela i drugaciju kolor semu...evo sta mi je zapalo za oko:


tibeteagle:
Suština moje preporuke je da je sadašnja skala (ukrasna) elisa sa veoma lošom geometrijom. Krajevi prave veliki suvišan aerodinamički otpor i sa time nepotrebno opterećuju motor i ujedno generiše vibracije, ma koliko je dobro izbalansirana. Motor se više greje, a ne povećava se vučna sila. Taj otpor se može  smanjiti za 10-20% sa dobrom elisom, što će i vreme leta produžiti.
Kalkulator (ecalc) razlikuje tipove elise i dovoljno je precizan. Ja sam birao da računa sa APC E tipom, jer je ona najpriznatija kao dobra i jeftina varijanta danas. Dobre tro- ili četvorokkrake elise su i do 5 puta skuplje od dve dvokrake. Naravno za duplu elisu bi tebao nosač sa dužom osovinom, ali je to laki posao na jednom manjem strugu.
Motoru ne bi smetao napon iz 6S paketa, ako električna snaga [W] ne bi prešla deklarisanu vrednost, a kalkulisano sa 6S i dve 11x6" je još dosta ispod, što znači da bi i manji motor bio dovoljan. Da se sada biraju delovi, ovu kombinaciju bih preporučio.  Vučna sila i krajnja brzina je veća (gore navedeno). Kod ovakvog tipa modela je važnija mogućnost velike brzine, a mnogo manje statička vučna sila. Sa većim naponom motor je nešto efikasniji, što znači da se manje greje i više snage se transformiše na osovinu.
Vatmetar je svakako obavezno imati uz elektro pogon, a sa jednim ribarskim dinamometrom zakačeno na kraju modela je gotova laboratorija da se sve proveri. Imati više veličina i vrsta elise u opremi je uvek bilo, pa i sada je normalno, iako danas već ima mogućnosti da se unapred izračuna koji će biti dobar a koji manje dobar, a u stvarnosti da se vidi koji će biti najbolji za traženi stil letenja.
 ;namig




Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version