Author Topic: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja  (Read 13892 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #15 on: June 01, 2018, 09:07:23 AM »


Evo ti pa uživaj
The ground is the limit (or a water)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #16 on: June 02, 2018, 04:52:35 AM »
Hvala na linku. Moram reci da sam pogledao svih par sati materijala jer me je interesovalo kojih ce se sve tema dotaci.

Da prvo kazem, ljudi koji regulisu i sprovode sva pravila iz DCV-a (kontrolori), pa cak i gospoda sa videa me ne brinu toliko koliko me brine sta ce postupci istih proizvesti u nasem svetu. Dakle brine me praksa, sta se zaista desava na terenu, a ne ko pise zakone, vec da li ce i kako ce se isti sprovoditi. Cini mi se da jedino gospodin iz "klastera" ima neko poznavanje BPL.

...to sam sve mislio dok nisam video da je spomenuo reon 1 letenja, i rekao da isti ne zahteva alokaciju prostora jer su u pitanju uglavnom njive. O da, po DCV pravilniku, itekako zahteva.

Sa druge strane, da li zbog izmorenosti zbog duzine sastanka, par puta su dali totalno kontradiktorne informacije. Prvo je da je nemoguce detektovati ilegalan let BPLa, a potom se prica o tome kako se ubrzano radi i vec postoji softver koji ce da detektuje cim se upali radio stanica na zemlji, a potom i cim se upali model?! Master sam informacionih tehnologija ako ista znaci, i sa 99.9% sigurnoscu mogu da kazem da se signal koji, recimo mavic ili spark emituju, NE MOZE razlikovati od bilo kog kucnog rutera! Znaci ako taj njihov softver zaista radi, onda bi imali tackice svih upaljenih rutera u Srbiji.

Onda sam video da prica da saradjuju sa DCV vrlo direktno i da zele cak da smanje tezinu vazduhoplova prve i druge kategorije na 250 grama. Okej, nema problema, smanjite tezinu na 250 grama. Moja letna tezina je preko toga svejedno. Ali bar onda promenite pravilnik i dozvolite ljudima koji lete rejsere da mogu da lete gde god ne ugrozavaju ljude ili neko drugo dobro bez zahteva za alokaciju prostora, u te prve dve kategorije, i ne terajte ih da registruju rejsere.

Mislim, po DCVu, svaki "incident" treba da se prijavi, znaci ekipa koja leti kod muzeja treba da ih zove sve vreme leta, svako ponaosob, i da im govori da su ostali bez propelera koji je ostao u drvetu? :)

Takodje, na pitanje "ko trenutno regulise sve ovo i kako to izgleda u praksi" je odgovorio da je vrlo lose, niko ne regulise pravila jer imaju vrlo malo kontrolora koji verovatno vise posla imaju na aerodromima (moje misljenje), i da ce najverovatnije MUP da preuzme duznost. E kad se to desi, u problemu smo.

Jesu protracena 4 sata vremena ali svaka informacija je vredna informacija :) I to da ce "mozda" da saradjuju sa DJI da otvori linkove svojih letelica da organi reda mogu da vide ko leti, gde leti, sta radi... Sta znam, kad gledam da je DCV pravilnik pisan 2015. godine a sad smo u 2018. i ovakva je situacija, ko zna sta ce se i kad desiti. Rekao bih da svi imaju svejedno vece probleme od ovoga.

--- malo lepsih stvari ---

Inace, danas sam prelomio i uzeo Mavic Air-a. Neckao sam se par dana zbog sume, pre koju godinu je Phantom 3 standard isao za nekih 75.000, na popustima i oko 60ak hiljada, ali stara ljubav je prelomila. Zadnjih dana sam leteo Tello-a, nisam imao problema ni sa FPV ni sa LOS letenjem, mali je cudoviste. Jedino sto su vrane htele da ga otmu par puta :D

Sada sam zavrsio apdejte i podesavanja Air-a, armovao motore u ATTI modu (staromodan sam, sta da se radi), vazdigao ga u kuci i skapirao koliko je jak ustvari. Bice par dana aktivnog letenja po livadici dok se ne oslobodim opet. Ne znam da li je neka nova praksa, ali sam se zbunio kada sam skapirao da letelica ima i ventilator za hladjenje elektronike u sebi... Elem, necu da pisem puno o istom u ovoj temi, mozda bi mogla nova da se otvori. Trenutno je ogroman apgrejd u poredjenju sa Sparkom, Spark je dve strane zelene jeftiniji (naravno model sa bar stanicom, bez iste necu ni da gledam cenu) i mislim da vredi toliko vise. Zivo cudo je sto svuda ima Sparkova na sve strane po popularnim prodavnicama, a Mavica nigde, jedva i lager uvoznika ima koji.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #17 on: June 02, 2018, 09:29:12 AM »
Ta ista ekipa iz tog takzvanog klastera sarađuje sa DCV samo iz razloga ne bi li se nekako uvukli u priču obuke pilota gde će naravno da se izmisli neka licenca za to koju će oni dobiti na nakom ručku a posle će izdavat sertifikate. Mene je lično bilo sramota što sam pogledao i šta sam video ne tom snimku. Ne bavim se snimanjem iz vazduha niti me to zanima, ali vrlo brzo će da i nama koji vozimo racere da ooduzimaju i plene koliko vidim...... Moraćemo da idemo u škole i da nam tamo neki SRBA koji je inače NAJISKUSNIJI pilot LUSTERA U SRBIJI trenutno, da nam objašnjava kako da razdvojimo prste.... :sljus
Onog momenta kada dođe do policije i njihove ndležnosti NAJEBALI SMO jer oni ni svoj posao ne znajju da rade kako treba a ne još i ovo.
Da ne pominjem špijun babe i čvoroviće koji su prisutni svuda i koji će jedva dočekati da te vide kako polećeš da te prijave uz rečenicu eno ga onaj isti što nam je na stadionu uzimao KOSOVO....
Kad se to desi leteće se whoop-ovi
A one nebuloze tipa da DJI može u svako trenutku da zna koja letelica i gde leti i to sa otkrivanjem ko gde leti iz jednog centra ne treba komentarisati kao što ne treba ni one sa mravima, krpeljima, ambrozijom, komarcima, putevima i bilbordima......
Što se tiče kontradiktornih informacija nisu one davane zbog umora nego zbog VINJAKA! Umorili se nisu sigurno jer je bilo milion pauza.
 
« Last Edit: June 02, 2018, 09:36:46 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #18 on: June 03, 2018, 01:06:36 AM »
Haha, pa to polaganje ne postoji nigde u svetu :) Gledam amere, pisali smo i ovde valjda, registrujes se za 5 min, zalepis nalepnicu bilo gde!!! na BPL (obicno lepe ispod baterije, bitno da ne mora srafciger da radi) i letis po FAA pravilima, valjda ne sme preko 400ft (120 metara) i ne znam koliko u daljinu ali zadovoljni su. Kod njih je limit pola funte tezine, znaci 250gr za registraciju... rejsere vozis kako oces, i kad se registrujes niko te ne smara dok god pazis sta radis.

Kako li razmisljaju da sprovedu tu "obuku" kad ima brda letelica, pa samo za rc avione svaki leti drugacije... a quadovi valjda ATTI mod i to je to. Mada mislim da nece skoro biti ista novo na tu temu, gledam sajt DCVa i nema NICEGA za BPL vec 3 godine novo...


Videcemo... prenosicu svoje iskustvo iz prakse i sta sam radio, sta sam saznao...

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #19 on: June 05, 2018, 09:34:32 AM »
I tako....


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #20 on: June 05, 2018, 05:26:44 PM »
to da ih koriste za šverc i izviđanje to je tačno (kada prenese samo 500 gr praha on je na konju)

E sada što ih ne skidaju to je naš problem....
The ground is the limit (or a water)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #21 on: June 05, 2018, 06:40:46 PM »
Problem je sto ovakvi novinski textovi, bazirani na izjavama ''strucnih'' pojedinaca, dovode do toga da ionako ogranicen narod  i vlast pocnu jos gore da gledaju na multikoptere...

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #22 on: June 05, 2018, 06:55:56 PM »
Tacno je da ovakvi tekstovi ne idu u korist multikoptera ali ne treba zaboraviti da je ovo ipak tekst o pogranicnom podrucju tako da tu i  balon, pas ili golub mogu da budu bezbednosno interesantni i mogu da se zloupotrebe  ::)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #23 on: June 05, 2018, 06:59:15 PM »
Uvek racunam na ogranicenost ovog naroda.... Vozili smo crawlere ispod mosta na adi sa nbgd strane, matori nam je zvao muriju jer ''se tu motaju neki sa dronovima''.... Srecom panduri bili normalni, cak se raspitivali gde i sta da nabave...

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #24 on: June 05, 2018, 07:12:37 PM »
Nisam jos cuo da je neko kod nas stradao od kvada i da su opasni po zivot....pa pre moze neko da me ubije na keju bajsom ili rolerima nego da me pogodi dron u glavu a za bajs i rolere nema ni polaganje ni registracija a voze klinci ko manijaci...ma nema frke sa policijom dok niko nje ugrozen

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #25 on: June 05, 2018, 10:32:03 PM »
Mislim da policija trenutno ima nadleznost samo po clanovima vezanim za ugrozavanje bezbednosti, ometanja reda i mira, itd...

Trenutno sam u kontaktu sa komsijom koji leti airbus BG->NY. Ima dosta nelogicnosti u svemu sto su oni doneli sa pravilnikom (dcv) i on se trenutno raspituje a i ja.

Kazna me generalno ne brine ako naletim na nekoga kome se ne svidi prica, vise me zanima da l' pada konfiskivanje letelice trenutno.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #26 on: June 05, 2018, 10:32:54 PM »
I sta, po ovom textu, fantomima prevoze migrante preko granice? :D

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #27 on: June 05, 2018, 11:59:00 PM »
Mislim da policija trenutno ima nadleznost samo po clanovima vezanim za ugrozavanje bezbednosti, ometanja reda i mira, itd...

Trenutno sam u kontaktu sa komsijom koji leti airbus BG->NY. Ima dosta nelogicnosti u svemu sto su oni doneli sa pravilnikom (dcv) i on se trenutno raspituje a i ja.

Kazna me generalno ne brine ako naletim na nekoga kome se ne svidi prica, vise me zanima da l' pada konfiskivanje letelice trenutno.

Mislim da mogu da ti oduzmu litelicu samo ako je predmet krivicnog dela ovako mogu samo da napisu nekakvu kaznu.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #28 on: June 06, 2018, 06:51:18 AM »
Drugar iz NS-a je na poziv jednog od investitora pre donošenja ovog pravilnika snimao njegovu zgradu radi reklame, jer se duže već bavi ovim poslom. Zgrada je bila preko puta Suda u Rumi, odmah je došla policija i oduzela mu svu opremu i poslala u odeljenje za visokotehnološki kriminal. Letelica i oprema su vraćeni ali tek posle ohoho vremena. Naravno sada sledi tužba jer je imao registrovanu firmu za snimanje, ali ko će se sa državom izboriti a i  pogubio je lepe poslove, morao da kupuje letelicu da bi nastavio sa radom.....
The ground is the limit (or a water)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #29 on: June 07, 2018, 01:35:51 AM »
Znas li koji je razlog takvog postupka? Verovatno je proizvod letenja pored drzavne institucije, ali sta mu je u "optuznici"?