Author Topic: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja  (Read 13896 times)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« on: May 27, 2018, 10:19:24 AM »
Pozdrav drage kolege.

Dugo vremena je proslo otkako su mi regulative ubile zelju za ovim sportom. Usao sam u ceo ovaj svet zbog FPV-ja jos pre 6+ godina, i onda kada se desilo sve ono sa dronom na utakmici, jedan quad mi zaglavi na carini iz xyz razloga jer DCV nije regulisao BPL. Dron naravno ode nazad u Kinu a ja kraci za 200EUR DHL slanja nazad. Smucilo mi se to sve oko novog zakona da sam i Bixlera spakovao i sklonio. Posvetio se poslu, porodici, ali u meni je i dalje ostala zelja za FPV-jem.

U doba kada sam ja bio aktivan je bila Phantom dvojka... zadnjih par dana sam video da su stigli novi DJI modeli, ima svega i svacega. Srecom ta promena je uticala da se posvetim poslu, pa sam sad resio da se ipak, i pored svega sto se izdesavalo, vratim ovom hobiju. Poletim i odmah kupim Ryze Tello da se malo smirim :)

Citao sam sva ziva pravila, naucio zakon napamet, bukvalno se spremio za polaganje ispita. Nisam leteo napolju otkad je donesen zakon i ne zelim da dovedem sebe u takvu situaciju. Razmisljao sam se da izadjem sa Tello-m i napravim koji krug, ali 'bem li ga, kako su mi rekli iz DCVa, maksimalni radijus ne sme da predje 15 metara. Mislim da je nemoguce ograniciti bilo sta na 15 metara a da leti :)

Elem, odlucio sam se za nabavku DJI Mavic Air komboa, sa 3 baterije, itd... znam da cu posle da puknem brda para na iste, bolje odmah sve da uzmem.

Ono sto me interesuje je, s obzirom da je letelica tezine 300 i kusur grama, ali radijusa 2KM po evropskim pravilima, u koju kategoriju cu uleteti s modelom, trecu?

Koje ostale dazbine me ocekuju i da li i za hobi (fizicko lice) mora da se placa osiguranje na godisnjem nivou, i gde to uopste da uradim? Google ne daje nikakve rezultate koja osiguravajuca kuca radi to. Znaci kompletna registracija modela sa svim dazbinama da bih mogao da letim u reonima 3 i 4, s obzirom da 1 i 2 nisu dostupni fizickim licima bez dodatne dozvole.

I verovatno cu pitati nesto sto niko ne moze da mi kaze sem iz licnog iskustva, ali koje su sanse da ispred zgrade gde imam obicnu zelenu povrsinu bez drveca i ljudi mogu da iskoristim da sprzim koju bateriju po danu a da me niko ne startuje za to?

Zelim da obavim sve po proceduri (nazalost znao sam da nece moci nista da ode od prvobitnog plana), ali eto, voleo bih da ponekad mogu da poletim na pola sata na mestu koje je bukvalno trenutno reon 4 bez trazenja alokacije prostora, u visini do 10 metara, radijusa ne veceg od 30-40 metara.

Hvala vam svima unapred i zelim vam cisto nebo i srecne letove.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #1 on: May 27, 2018, 12:11:21 PM »
Mislim da su i oni koji su doneli zakon postali svesni da su promasili. Dolazili su neki iz DCV-a na trinaesticu, bili u Valjevu prosle nedelje i videli kako to izgleda, pogotovo kad su avioni u pitanju. Ekipa RC Drones leti stalno na Uscu kod Muzeja savremene umetnosti i kako kazu nisu imali problema. Bitno je da nisi blizu civilnih aerodroma, vojnih objekata, zgrada i ljudi i ne bi trebalo da imas nekih problema a vidis i po forumu da ljudi lete kojekude

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #2 on: May 27, 2018, 12:53:14 PM »
Pozvani ili nepozvani dosli na trinaesticu? :D

Video sam sajt ekipe u celoj ovoj pretrazi poslednjih dana, ali mi deluje da su vise za RC trkice po livadi nego za let od 10 metara malo vecim modelom, ako Mavica mozemo nazvati vecim :)

Da li su promasili ili nisu, nazalost nije na meni da sudim, samo znam da sam zbog tih regulativa prestao da letim pre par godina. Jednostavno mi je bilo previse, bukvalno kada ti u ovoj nasoj drzavi jos ista zabrani izduvni ventil, poludis. Nikada u zivotu svojim letom nisam ugrozavao niciju imovinu niti zivot, nikada nisam preletao preko ljudi ili izgradjene teritorije, objekata. Leteo sam Bixlera po Savskom nasipu ali ni blizu da mogu da ometam neki avion, aerodrom je na 10+ kilometara odatle, a i to je sve bilo pre ikakvih regulativa. Sa druge strane, opet, ni mi sami ne znamo kada ce neko da digne kvada negde gde mu nije mesto. I iskren da budem, i kada sam recimo u Topciderskom parku ranije leteo, samo sam dobijao pozitivne komentare. Ko je zeleo da posmatra priblizio mi se, leteo sam daleko od ljudi.

Ono sto je sigurno je da se zakon nece menjati, bar ne skoro, i ne na preterano bolje. Kapiram da DCV kontrolora nema previse i da ne mogu da se stvore bilo gde tek tako, ali verujem da je policija dobila uputstva kako da reaguje. Sad opet, verovatno je kako se zalomi i na koga covek naleti. Zato su me zanimala iskustva drugih, da li su imali nekih problema.

Vidim da ima snimaka svuda, ali opet, nije moje da pitam da li su bez dozvole ili sa dozvolom ovde na forumu :) Kako bih najmanje ugrozio bilo koga, najbolje je samo da pitam za licna iskustva. Leteo sam kvadove bar 3 godine, nesto duze slow flyere.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #3 on: May 27, 2018, 01:13:56 PM »
Na trinaestici je bio covek iz DCV-a verovatno zbog samog aerodroma i uz put svratio do nas modelara, pogledao kako to izgleda i rekao nam da letimo bez problema posto aerodrom ima prijavlene aktivnosti. Svracala je jednom i policija i onda im je nas profa demonstrirao kako leti heli, ljudi bili odusevljeni i nikom nista tako da generalno ako se leti u bezbednom okruzenju nema problema. Jedino ako se napravi neka glupost onda zakon dobija svoj smisao i ovo oko registracije i osiguranja da mogu da ti skinu skalp.
« Last Edit: May 27, 2018, 01:20:10 PM by alzo »

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #4 on: May 27, 2018, 04:49:59 PM »
Kao sto rekoh u privatnoj poruci, mislim da o sprovodjenju tog zakona vise brinemo mi (vi) nego oni koji bi trebali da ga sprovode. Letim gde stignem i kad stignem, mnogo vise nego sto se moze videti jer sam lenj za sredjivanje, i nikad me niko nije cimao. Naravno ako zanemarimo smarace sa dosadnim pitanjima, a medju njima je bilo i prolaznika a i po neki pandur. E sad, koristim Spark-a, ali isto se moze reci i za Mavic Air. Mali je i svima deluje kao igracka, stabilan i pouzdan, pa se niko ne plasi. Cesto se desava, i ako izbegavam letenje ljuduma iznad glava, da se neko nacrta tik ispod njega i nesto ga zagleda. Trazili su mi da ga spustim tik pored glave da naprave selfi. Desavalo mi se da se skupi guzva i nemam gde da sletim, pa moram da ga hvatam u vazduhu. Jednostavno ljudi nemaju ni trunku straha, i koliko god se ja sklanjam sami prilaze. Naravno, koliko je moguce izbegavam letenje iznad ljudi, gde je velika guzva gledam da se sklonim negde u stranu i da dron bude iznad mene ili letim tamo gde ispod nema nikog, cesto proveravam propelere... Da imam neku tezu letelicu ili neku DIY varijantu sigurno se ne bih usudio da uopste letim u naseljenim mestima, ali mislim da njima tu i nije mesto. Nemam interesovanja za bilo sta vece od tog Mavic Air-a niti za letelice druge namene, pa ne bih previse komentarisao. Ali kontam da ako smo savesni, razumni i pre svega svesni mogucnosti svoje letelice i opasnosti koju ona moze da prouzrokuje, ne treba nam zakon koji je svakako krajnje smesan. Tako da, sa tom letelicom opusteno. Prvo malo na livadu da se dobro upoznas sa njim, a posle mozes kako hoces i po svojoj savesti :) Vec se iz prethodnog pisanja moze zakljuciti da je imas i da vodis racuna pre svega o bezbednosti.

Sto se baterija tice, 3 baterije sa njegovom autonomijom znace sasvim pristojno vreme u vazduhu. Narocito zato sto se ne radi o nekoj spravi za akrobacije za cije uvezbavanje ti treba dosta vremena. Mislim da bi i sve preko toga uzastopno bilo preveliko opterecenje za njega. Ja imam 4 i sasvim su mi dovoljne, s tim sto imam i auto punjac mada ga retko koristim. Imam punjac za 4 baterije, pa ako obilazim vise mesta, svratim negde na kafu i zamolim za malo struje. Punjenje traje oko sat vremena, mada i u kolima je to pola sata vise za sve cetiri.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #5 on: May 28, 2018, 04:13:29 AM »
Hehe, pa 15 minuta u vazduhu = pola sata na zemlji :) Ja sam i u punoj zelji za letenjem istu utapao u pola sata letenja, jednostavno ne moze covek vise :) Kada imas nesto da snimis, onda baterije i imaju smisla, i vise vremena u vazduhu.

Inace i FPV uvek letim sa spotterom, tako sam do pre 3 godine. Onda isti taj spotter moze da odgovara na pitanja koja su upucena meni ako dodje neki posetilac, trudim se da budem prijatan prema svima jer znamo sta sve moze da izadje iz svega toga. Pogotovu kad je Bixler bio u pitanju, nisam se usudjivao sam ikad da odem da napravim let s njim, koliko god bio siguran u sebe, a imam jedno 100 sati letenja sa istim. Danas mislim da bih jedino na aerodromu leteo s njim, zato sam i presao na kvadove. Ne bih mogao da letim bixlera i da pricam u isto vreme, to je sigurno :)

Mavic je u sustini isto sto i spark, mozda je malcice veci, ali mi se svidja veca autonomija baterije i ne bih da se cimam da ga prebacujem u FCC mod zbog veceg dometa, slika mi deluje bolje (na dosta snimaka na netu sam video da ljudima secka video, da li je zbog toga sto koriste SD kartice sa slabijim write performansama nego sto mu trebaju, ne znam). Spark je prvi zapao za oko, naravno zbog cene, ali onda dok se ubaci kontroler, dodatne baterije, pa sve to preko OTG kabla jer ne bih da koristim bluetooth i wifi u isto vreme, pa se tu nabije cena za "fly more combo" na 80k... jos malo pa se stigne do mavica, a verujem da bih ubrzo stigao do granice sparka i da bi mi mozda bilo zao sto nisam uzeo mavica.

Spark + kontroler + 2 baterije = 80k
Mavic sa kontrolerom + 3 baterije = 117k.

Hvala Vam obojici najlepse, razresili ste mi dilemu oko "prakse". Verovatno ce se desiti nekad da cu imati "posetioce", zato planiram ipak da polozim ispit i pokrijem se koliko toliko, isto vazi i za registraciju modela, sigurno nece skoditi. Ono sto mi je jedina dilema je osiguranje letelice, tj. "odgovornost od trecih lica". Video sam da su polise ogromne, verovatno zbog kolicine stete. Sad pocinje ponedeljak pa cu zvati par osiguravajucih firmi da se raspitam. Kapiram da i ako se desi da "ne alociram prostor" pri letenju u mestu gde nikome ne mogu da naudim, ako imam uputstvo kod sebe, sertifikat od ispita, registrovan model, shvatice me ljudi za ozbiljno da nisam prolazio kroz sve to da bih napravio neku glupost.

Za sad cu jedno 10-15 dana da se igram sa Tello-m, cisto da mi se povrati osecaj :) A ima i 80 grama, nema sanse da ce za to neko da me cima. Cisto da snimim situaciju ponasanja okruzenja. Jedina mana malog Tello-a je sto se u potpunosti oslanja na VCS senzore na dnu za stabilizaciju.


Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #6 on: May 28, 2018, 11:47:21 AM »
Definitivno je Mavic Air bolji izbor od Sparka. Ja sam kupio Spark kad Mavic nije bio ni u najavi, a ipak mi je dovoljan i nemam potrebe da ga menjam. Mozda kad bude postojalo nesto slicno sa dosta duzom autonomijom, sto mi je jedina ozbiljna zamerka. Inace, mislim da je najveca prednost Mavica u odnosu na Spark treca osa stabilizacije. To je najcesce i glavni razlog seckanja videa pri bocnim pokretima, mada se uz malo vezbe i to solidno apsorbuje. Inace, uz Mavica ti nece trebati pomocnik. Kad pustis komande on stoji u mestu, i ti opusteno caskas sa okolinom i planiras dalje poteze :) Jedino ako je baterija pri kraju, ali ja u urbanim podrucjima vec na 30% slecem, da ne bi doslo do nezeljenih situacija. Pri svakom poletanju obavzeno proveris "home point", da u slucaju gubitka signala ili pucanja baterije ne bi sleteo u neku masu. Ja sam to naucio na tezi nacin. Bio sam zahvalan drvetu koje se naslo dronu na putu, jer je home point postavio na sred jezera Tresnja. A ja cedio bateriju do kraja. Imas i prednji ultrazvucni senzor koji sprecava udaranje u prepreke sa prednje strane, ali je iskljucen pri automatskom vracanju na polaznu poziciju.

Kad si vec resio da udjes u te legalne vode, javi kako si prosao i koliko je u praksi zahtevna procedura. Nikad se ne zna, mozda zatreba :)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #7 on: May 28, 2018, 12:03:59 PM »
Da, cak ima i "parking senzore" i APAS zaobilazenje prepreka :) Ima dosta tehnologije vise nego Spark, ali mu je zato i cena jaca. Bukvalno gledaju da pokriju sve kategorije letelica, i od svakog uzmu poslednji dinar :D

Sto se tice "legalizacije"... Ispada da zbog visine leta nase letelice (vec pricam kao da imam Mavica) spadaju u kategoriju 4. Ne znam da li to ista menja, tacnije ne vidim kakve su to olaksice ili razlike izmedju kategorije 2 i 4. Dalje, da bi se letelica registrovala, pa cak i u licne svrhe fizickog lica, neophodno je osiguranje. Za sad najjeftinije sto sam nasao je Dunav, traze 75EUR + 5% na godisnjem nivou, uz to naglasavaju da je za amatersku upotrebu (ono za sta sam i pitao jer sam fizicko lice) zabranjeno letenje u naseljenim mestima (po pravilniku DCV reoni 3 i 4). To su sveze informacije, sve od danas. Bukvalno me izadje skuplje registrovanje drona nego automobila :)

Po trenutnom misljenju svi ovi potezi su mac sa 2 ostrice. S jedne strane svuda potpisujes da si svestan da ti je zabranjeno da letis u skoro svim uslovima, placas osiguranje a jedina stvar koju mozes da ostetis je neciji kukuruz, ako te startuju a nisi alocirao prostor, automatski ispada da sa polozenim ispitom si sigurno upoznat sa pravilnikom, osiguranje moze da ti uradi ko zna sta ako letis u naseljenom mestu... Nisam pametan.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #8 on: May 30, 2018, 11:50:34 AM »
Zakljucak do sada, ko bi da se igra sa "dronom", i dalje ne mogu da se naviknem na izraz jer sam iz doba "quadcoptera":

1. Beograd je kompletno zabranjen za letenje;
2. Potrebno je polaganje testa u DCV, sto iziskuje minimum mesec dana cekanja;
3. Potrebna je registracija modela, i vecina njih spada u cetvrtu kategoriju zbog maksimalne visine letenja ili doleta/dometa/nije definisano najbolje;
4. Za registraciju je neophodno osiguranje koje je minimum 80EUR i vazi samo ukoliko se leti u nenaseljenim mestima (isto nema logike);
5. Neophodno minimum 5 dana za alokaciju prostora;
6. Snimanje uz dozvolu ministarstva odbrane.
7. Maksimalna visina letenja 100 metara, maksimalna daljina od operatera 500 metara sa obaveznim vidnim poljem.

Dakle, prodjete kroz muke i paprene troskove da biste tu i tamo mogli da dignete letelicu iznad nekog kukuruznog polja. Osiguranje mi zaista ima smisla i svidela mi se ideja da pokriva stetu koju letelica moze da napravi, dok nisu dosli do dela oko toga kad isto vazi i u kom slucaju. Mada svejedno je zabranjeno letenje u svakom naseljenom reonu...

By the books - katastrofa. Igram se sa tello-m napolju pa cekam da li ce neko da me startuje i ko uspe da preko wifi-ja ode dalje od par desetina metara ako me bude pitao za to, iako je max u svoj podrucju koji sam dostigao oko 50 metara - sto vec zahteva dozvolu i alokaciju prostora koju u BG ne mogu da dobijem. Znaci dron koji je sa sve elisama velicine moje sake ne sme da leti ni u 5-6 ujutru kad koristim vreme, kad nema zive duse napolju.

Ne znam kako je sa profesionalcima, da li uspevaju da dodju do dozvola za letenje i snimanje po sirem centru BGa. Gizmo definitivno ima najbolje odgovore, ako gleda ovo.


Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #9 on: May 30, 2018, 12:54:17 PM »
Malo sam se pozabavio ovim Maciv air dronom i nije mi jasno zašto sebi komplikuješ život....on je težak 430 grama, kad odbiješ bateriju od 140 grama ti si ispod težine za prvu grupu za koju ne treba ni dozvola pošto se baterija ne računa i niko ti ne može ništa, poštuj bezbednost i mir i tišina  8)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #10 on: May 30, 2018, 01:19:24 PM »
Quote
Zakljucak do sada, ko bi da se igra sa "dronom", i dalje ne mogu da se naviknem na izraz jer sam iz doba "quadcoptera":
Jok. Nije ni jedno ni drugo.  Sve su bespilotni vazduhoplovi po tekstu pravilnika, u kojem u prvom članu piše izuzeće za lakše od 0,5kg. Citat
"Овај правилник се не примењује на беспилотне ваздухоплове чија је оперативна маса мања од 0,5 kg, ако њихова максимална брзина не прелази 20 m/sи који достижу максималн и  долет до 15m и  максималну висину до 10m"

Ovo 15m doleta i 10 visine je takođe deo vica.
Izvor: http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20(Sl%20glasnik%20RS,%20broj%20108-15).pdf



« Last Edit: May 30, 2018, 06:25:03 PM by tibeteagle »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #11 on: May 30, 2018, 01:51:30 PM »
A u nastavku pise:

Према оперативној маси и перформансама беспилотни ваздухоплови серазврставају наследеће категорије:

категорија 1 –обухвата беспилотне ваздухоплове чија је оперативнамаса мања од 0,5 kg, са максималном висином лета до 50 m, максималном брзином лета до 30 m/s и максималним долетом до 100 m;
i ovi se ne upisuju u evidenciju....e sad nek ti neko izmeri koliko si daleko i visoko leteo a otkud ko zna kakteristike tvoje letelice...pa mali Eashine 011 sa malo pojacanom antenom na stanici dobaci preko 100 metara a on sa FPV opremom i baterijom ima 30 grama i sta da ga bacimo u drugu kategoriju zbog dometa i da ga registrujemo...čista glupost



« Last Edit: May 30, 2018, 01:59:45 PM by alzo »

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #12 on: May 31, 2018, 01:35:34 AM »
Da, sve mozemo da ih zovemo BPL, da l' bio avion, heli, quad...

Po klasifikaciji, "letna tezina" je tezina letelice sa svom opremom koja joj je potrebna da leti. Pricao sam sa ljudima iz DCV, i gledaju se kategorije po tome sta svaka od stavki "probija". Dakle probija visinu leta, koju je DJI stavio kao 5KM u vis (hvala im na tome...) i to su mi uzeli kao relevantno, tako da BPL spada u 4. kategoriju. Elem, nije ni bitno, i da je tezak 50 grama, previse visoko moze da ide po njima.

Kategorija 1 se ne upisuje u evidenciju koliko znam ali zahteva alokaciju vazdusnog prostora. A u isto vreme zahteva se da operater nosi uputstvo sa sobom, te je lako proveriti max domet upravljanja i sve letne karakteristike. A za Beograd nije moguce dobiti alokaciju prostora pa ni igranje u BGu nije dozvoljeno po famoznom zakonu/pravilniku :D

Da je donekle glupo napisano, glupo je, ali kao sto sam rekao, delicu sa vama sve informacije koje dobijem od DCV-a, osiguravajucih drustava, svih zivih, da bismo na kraju teme imali i praksu i teoriju pokrivenu. Ovo je teorija za sad, sve sto leti dalje od 15 metara od stanice, trazi alokaciju...

@alzo, nazalost ispod tezine jesam, ali ostale letne karakteristike spadaju pod 4. kategoriju, upao bi i u drugu da nije visine koja najvise zeza. Da ne spominjem da sama pravila nemaju poentu jer je zabranjeno leteti preko 100 metara u visinu bez posebne dozvole.

Znam da nisam jedini kog ovo sve interesuje, javilo mi se 5+ ljudi privatnom porukom da imaju istu dilemu kao ja. Ukoliko administracija nema nista protiv, voleo bih da nastavimo s temom, necemo davati nikakve ilegalne savete ili preporucivati krsenje zakona, samo utvrdjivati cinjenice i pricati o licnom iskustvu.


Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #13 on: June 01, 2018, 05:41:10 AM »
Imamo li i dalje saradnju sa DCV? Koliko sam cuo i procitao, sve je bilo okej dok se drzavne sluzbe nisu umesale.

I dalje aktivno radim na "legalizaciji" i ima par stvari koje bih promenio, ne znam koliko akcije forumasa i modelara i dalje mogu da urode plodom. Pravilnik je lako promeniti ako postoji zelja obe strane.

1. Osiguranje - dozvoliti fizickim licima da osiguraju letelice u svim reonima leta
2. Alokacija prostora - S obzirom da "kontrola leta" radi 24/7, modernizovati sistem. Danas ko ima para za BPL, ima novca i za android/ios, bilo kakav pametni telefon. Sa trenutne lokacije zatraziti u realnom vremenu dozvolu za let u odredjenom radijusu i visini preko aplikacije, gde kontrola leta moze brzo da proveri da li je podrucje dozvoljeno za letenje i da li drugi vazduhoplovi lete u okolini i na toj visini. Kada stigne dozvola, moze da se leti i to je to. Ako osoba zatrazi let tacno iznad Slavije recimo, zahtev se odbije. Ako drugi vazduhoplov mora da prodje tuda, SMATSA zove odmah operatera i trazi od istog da prizemi letelicu, kao sto je i sad.

Mislim da su ove dve tacke krucijalne kako bi legalizacija urodila plodom. Ne vidim razlog sto bi se ogranicio let fizickim licima u naseljenim podrucjima ako isti poseduju identicne dozvole kao i oni koji se bave profi snimanjem i mogu tu da lete. I jedni i drugi su podlozni istim greskama.

U Beogradu i slicnim mestima ograniciti visinu leta na 50 metara i svi srecni i zadovoljni. Jednokratna registracija i godisnje osiguranje od 80EUR koje pokriva stetu koja moze da nastane prilikom letenja (imajte u vidu koliko kosta osiguranje automobila, a isti je tezi par hiljada puta od vecine letelica i ima ih par hiljada puta vise) bi tada imali poentu.

Ne znam ciji zakon smo mi prekopirali, ali s obzirm na to koliko shopova prodaje BPL u Srbiji u poredjenju sa periodom od pre par godina, kada je letelo mozda nas 1000 u celoj Srbiji, u nekom skorijem periodu taj broj ce vrlo porasti, uglavnom zbog Sparka i Yuneeca koji su dostupni sirim masama u osnovnim verzijama.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Posle 3-4 godine - eto me nazad - par pitanja
« Reply #14 on: June 01, 2018, 08:59:24 AM »
Druže u kojoj ti zemlji živiš? Kakvi bre androidi aplikacije....
Pogledaj na netu serbian dron rc konferencija 2018 ili tako već slično pokušaću da ti nađem link. Posle toga videa gde su snimljeni na konferenciji likovi iz takozvanog klastera, državnih preduzeća i institucija biće te sramota što o tome pričaš u Srbiji. I biće ti muka ko s bavi pravilima i određivanjem propisa.
Isprva će ti biti smešno da se upišaš od smeha o čemu oni pričaju a posle će te biti blam što uopšte gledaš i slušaš STRUČNJAKE ZA DRONOVE šta baljezgaju polu pujani na sred konferencije, i na kraju ćeš se pitat bože što sam ja protraćio vreme gledajući ovo....
Manite se ćorava posla.
« Last Edit: June 01, 2018, 09:01:19 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)