Author Topic: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO  (Read 40395 times)

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #30 on: May 13, 2019, 06:43:52 AM »
Juce smo sin i ja mal na livadi trenirali do duse malo vise drona nego jedrilice,dosta jak vetar sprecio nas da poletimo.

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #31 on: May 25, 2019, 06:46:37 PM »
Danas sam bio sam na letenju. Dan je bio prilično lep - sunčano najzad! Istina, na putu do piste morao sam kolima da prođem kroz nekoliko blatnjavih bara pa sam posle ribao gume i rubove... lepo se vidi blatnjav točak na slici ispod...


Nakon kosidbe, došao je red na naš, sada već dvadeset godina stari, Eagle 2 - poznati kit Carl Goldberga. Taj avion je predivan. Ovo mu je drugi motor, pa smo i na tom motoru nedavno ustanovili da je izgubio kompresiju i da se greje. Naručio sam kariku za našeg vernog OS Max SF40. Zamenismo kariku, razradismo ga jedan rezervoar i danas mu je bio prvi dan letenja posle osveženja. Motor radi kao sat. Prelepo je kada čovek toliko upozna svoje motore da na vreme oseti kada je potrebno zameniti samo kariku, a ne klip cilindar i kariku, jer bi u tom slučaju stvar bila preskupa. Stari motor bio nam je Irvin 40 i on je odradio svojih sedamdesetak sati, nakon čega je potpuno izgubio kompresiju i, konačno, zaribao. Samo smo ga odložili u njegovu kutiju - greota da se baci.

Ovaj OS kupljen je polovan na E-bay-u i radio je nekih deset sati pre nego što smo uočili da se pregreva i odlučili da ga "ukaričimo". Sada ima nekih sat vremena rada. Danas sam napravio dva starta - jedan je trajao 12 minuta, a drugi 25 minuta. Motor je sada gotovo hladan na dodir i prelepo radi. Stepen kompresije još uvek mu postepeno raste - leže nova karika. Zato i dalje malko crnkasto sagoreva, pa sam ostavio masniju smešu za prvi sat rada, što se lepo vidi i na modelu. Morao sam avion da perem pola sata :) nakon drugog starta.


Vežbao sam prilaze. Napravio nekih tridesetak Touch and goes. Bilo je vetra brzine nekih 16km/h sa udarima do 20 km/h, neretko i bočni vetar - idealno za vežbanje ukrštenih komandi i pariranje vetru.

Divan dan danas.
« Last Edit: May 25, 2019, 06:58:57 PM by Stanko BG »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #32 on: May 25, 2019, 11:47:40 PM »
Lepo od tebe Stanko sa tim Eagle II ,lep izbor modela a i bogami veliku povrsinu ima ,

Pitanje za tebe posto si prckao oko motora ,jesi li mu zamenio sredisnji lezaj kad si vec radio zamenu karike ,da li si merio zazor u karici kad je u stublini bez klipa naravno

Ja sam pravio i manjeg i vecec Igla ali ko zna gde su mi planovi od njih

Iskreno naleteo sam se sa njima bili su bas pitomi modeli ali nazalost svemu dodje kraj  ,otkaz komandi i olivadim ga

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #33 on: May 26, 2019, 12:05:22 AM »
Mnogo mi je žao što si imao peh sa Eagle-om. Onaj manji se zove Eaglet 50. Na tom sam modelu naučio da letim. Sećam se da sam ga kupio svojevremeno od Coke. Imao je na sebi četvorotaktnog Maxa FS 40, kome ću morati da kupim i cilindar i klip i kariku, jer sam samo ja na njemu napravio oko 60 radnih sat, a gde je Coka pre mene. Coka je tom Eagletu bio napravio i flapsove. Leteo sam ga dok se monokot nije oljuštio sa modela, a drvenarija napila ulja.

Merio zazor, jašta. Mada, merenje zazora nema mnogo svrhe ako hilzna nije nova zbog ovalnosti stare.

Hilzna je bila u dobrom stanju, bez ikakvog ajnzeca i bez risova, čak su na njoj još uvek vidljivi tragovi mreže od honovanja. Srednji ležaj je dobar, nema potrebe da se menja - menjaću ga kad crkne. Mada, nikada mi do sada nijedan nije crkao.

Kada sam pažljivo proučio pod mikroskopom kariku - u školi u kojoj radim imamo mikroskope u kabinetu biolologije, ustanovio sam da je neko u Americi rastavljao motor i okrenuo naopako kariku kada ga je ponovo sklapao, pa se cementacija u jednom momentu počela ubrzano trošiti. Karika je crne boje kada je nova, a ova je bila srebrna na mestima i oštrih ivica.

Hteo sam ja, u naletu ludila da kupim i nov cilindar i nov klip, ali sam baš odlučio da vidim koliko je OS Max dobar motor. Pokazalo se, u šta nisam sumnjao ni jednog trenutka, da je odličan.

S obzirom na to da sam u životu sastavio preko 200 automobilskih motora, prišao sam čitavoj stvari samouvereno, ali kada sam shvatio da se zazor stare i nove karike razlikuje u mikronima i da nije vidljiv golim okom, svo moje iskustvo postalo je smešno. Morao je mikroskop da uleti.
« Last Edit: May 26, 2019, 12:44:01 AM by Stanko BG »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #34 on: May 26, 2019, 07:22:17 PM »
Da li je na zalost moju ili srecu u nesreci ja sam sa tim avionima naucio onovice letenja rc modelarstva ,inao i jednog i drugog i kuppjeni su kod Gosn Lale iz bg koji barata sa stamparijom nekom ,bilo je to davne 90tih ,

Sto se tice O.S. Max motora po meni prvo oni pa onda ostali motori,cak sta vise O.S.Max ima neku cudnu narav do nekle cak i dobro naravno ko je strpljiv ,kad se naoravi radna temoeratura i ugasi se motor onda na vruce nece da upali vec mora da se saceka malo da se zaladi pa tek onda da se startuje to i dan danas praktikujem sa tim motorima ,bez forsiranja da upali i nasilnickog startovanja na starter ,


Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #35 on: May 26, 2019, 08:19:17 PM »
Da, da.

Sve se slažem. Ovaj Max, sada pali uvek na prvu i to isključivo rukom. Divota jedna od motora!

Lale, ili ti Vladimir Janković bavi se već godinama obnovljivim izvorima energije:

http://communications.rs/serbia-goes-green-2017-vladimir-jankovic-stanovnistvo-nema-interes-za-koriscenjem-obnovljivih-izvora-energije/

Mnogo je uložio truda i novca, a država nema sluha za njegove vizije, kao ni za mnoge druge pametne ideje.

P.S.
Boletov i moj Eagle 2 kupljen je, takođe, kod njega - pre dvadeset i kusur godina...
« Last Edit: May 26, 2019, 08:27:40 PM by Stanko BG »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #36 on: June 03, 2019, 01:00:10 PM »
Hvala na pohvalama - živimo za ovaj hobi, što se može i za tebe, Gabor, reći. Baš sada gledam snimak Top Flite Thunderbolta i uživam. Prelepa ptica. Svaka ti čast za celokupan doprinos modelarstvu u Srbiji.

Komso,
seti me se ponekad :)
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #37 on: June 03, 2019, 01:19:10 PM »
Evo, iduće nedelje je takmičenje. Subota, možemo poći zajedno, Boro  :mhm

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #38 on: June 08, 2019, 09:49:35 PM »
U iščekivanju zvaničnih vesti sa Drugog državnog prvenstva u kategoriji F5J jedrilica, želeo bih da se zahvalim svima koji su danas bili na našem aerodromu u Pančevu i ulepšali prelep letački dan svojim učešćem.

Kao sudija, mogu da pohvalim i kolege sudije i drugare iz kluba, ali i takmičare koji su se borili svim svojim snagama, čak i posle otkaza i posle padova, na suncu koje je, afrički vrelo, opasno izgorelo moj vrat, iako sam se mazao zaštitnim faktorom 50. Sreća, sina Marka sam namazao detaljnije nego sebe :)

Imam samo jednu sliku sa današnjeg skupa - videli ste me da sam trčao i nisam stajao pa ne stigoh malo i da slikam, ali, znam da će drugari iz kluba pripremiti lepe fotografije i video snimak sa današnjeg takmičenja. Ako neko ima neke slike, stavite ovde, slobodno, a možete i u onaj post na kome je takmičenje objavljeno...

Dajte malo da vidimo kako smo se danas proveli...  ;namig

Pozdrav od Makija i mene...

« Last Edit: June 08, 2019, 11:20:56 PM by Stanko BG »

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #39 on: June 08, 2019, 10:04:43 PM »
Stanko savršeno si odradio posao....Nisam stigo da ti se zahvalim pa eto ovako.Jos jednom da čestitam pobednicima kao i ostalim učesnicima,a po gotovo našim juniorima koji i pored pehova su nastavljali takmičenje.sto se tiče slika čim se Miloš oporavi i montira kačimo.Danas mi je treće mesto promaklo za milimetar sledeče bogme ne..........
« Last Edit: June 08, 2019, 10:10:48 PM by guga »

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #40 on: June 08, 2019, 10:20:55 PM »
Zahvalio bi se i Siniši  presedniku aero kluba Pančeva za proslu i ovu godinu na razumevanju i realizaciji oranizaciji ovog takmičenja kao i ostalim članovima.

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #41 on: June 08, 2019, 11:22:03 PM »
Bilo mi je zadovoljstvo danas pomoći i organizovati koliko umem i koliko mogu  (<--)

Hvala još jednom svima!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #42 on: June 08, 2019, 11:44:07 PM »
Hvala što ste lepo organizovali prvenstvo. Bilo mi je zadovoljstvo učestvovati na istom. Nadam se da se vidimo iduće godine, na istom mestu.

Ako možete napišite rezultate takmičenja.
 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #43 on: June 09, 2019, 09:34:11 AM »
hvala jos jednom na pozivu, takmicenje , druzenje, klopa sve je bilo super!!puno pozdrava od suboticana!! (<--)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #44 on: June 10, 2019, 06:25:49 AM »
Očekujemo uskoro i objavu zvaničnih rezultata takmičenja ...
Ono što sam ja slikao nije zvanično...ako jeste imam primedbu ...
Naime letelo se u tri grupe i najbolji u svakoj grupi morao je da dobije 1000 bodova.
Kod vas se 1000 bodova nigde ne spominje, pa izgleda da ste vi sve grupe izjednačili,
bez obzira da li je bilo termike ili ne. To tako nije ispravno i nije po objavljenim pravilima takmičenja.
Neko je pri kraju takmičenja preko razglasa objavio da takmičenje ne važi.
Zaista bio je u pravu, trebalo bi da ponovite ovo takmičenje jer zaista nije bilo ispravno...
« Last Edit: June 10, 2019, 06:40:05 AM by SloMi »