Author Topic: Cabin Cruiser Antares  (Read 22034 times)

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #15 on: April 05, 2020, 12:34:53 PM »
Puno hvala Stanko, ne možeš ni zamisliti koliko si mi pomogao i koliko sam srećan. Bio si strpliv i pravi pedagog, učinio si jedno dobro delo za danas.  (pijemo) (pijemo)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #16 on: April 05, 2020, 12:37:44 PM »
Ja i jesam nastavnik u školi  ;namig

Uhaj! Lepa sprava...

To je deplasmansko korito. Ne treba da glisira. Vidim da je motor od motorne testere unutra. Jesi li ugradio osovinski vod? Koliko kubika ima taj motor? Gde će ti izlaziti osovinski vod kroz korito: na zrcalu ili dole ispod. Moraćeš da konstruišeš kvalitetan skeg za fiksiranje osovinskog voda i mislim da je bolje i jednostavnije staviti fleksibilni osovinski vod nego čvrsto vratilo, ali to nije toliko kritično pitanje...

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #17 on: April 05, 2020, 12:50:33 PM »

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #18 on: April 05, 2020, 12:57:02 PM »
Odlično kolega i ja sam nastavnik u školi  :big smile
da ne bih previše morao da pišem ( ipak ja sam nastavnik fizičkog vaspitanja ), postavio sam ovu sliku, tu se vidi manje više kako je to isplanirano, Motor je od trimera za travu i jačina je 2,5 HP ( KS ). Što se tiče osovine kruta je i ide kroz cev, kao na slici, raznišljam da stavim kuglične ležajeve da što više smanjim trenje. Što se tiče propelera, ja sam manje-više odabrao odabrao sledeći: Graupner Propeller 3 blades 65 mm right,stim da jedino nisam siguran za smer okretanja, da li je desni ( a mislim da jeste ) ili grešim pa treba da uzmem levi.
« Last Edit: April 05, 2020, 06:54:47 PM by Bandi73 »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #19 on: April 05, 2020, 01:09:39 PM »
Ovaj setup je za fine, kulturne brzine - vidim da je relativno mali propeler u pitanju... Nema sa ovim brodom glisiranja. Vidiš, moj drugar Bole i ja usavršavamo neki trkački gliser od 1.4m. Zove se Shockwave 55 (dužina je 55 inča, a to je 1.397m). U tom čamcu koji treba da ide oko 100km/h bio je motor od 26ccm, a mi smo stavili motor od 30ccm. Sada smo u velikom problemu jer čamac doživljava tzv TORQUE ROLL (stalno se uvija na desnu stranu) i CHINE WALK (naglo zaokrene u desno čim dodaš gas). Zbog toga se na ovakvim čamcima stavlja osovinski vod izvan uzdužne ose korita na desnu stranu i propeler se oštri dok nije kao žilet oštra njegova napadna ivica, čak se balansira dok nije savršeno ubalansiran, bukvalno u miligram...

Pre nekoliko dana sam balansirao, oštrio i polirao propelere (oni dođu kao poluproizvod, kada ih kupiš):





Koristio sam PRATHER propelere, oznaka 270 i 275. Ove oznake na PRATHER propelerima tumačiš tako što su druga dva broja prečnik propelera, a prvi broj je procentualno izražen korak propelera. Dakle, 270 je propeler prečnika 70mm, a korak mu je 1.2 (120% od prečnika). To jest, korak mu je 1,2*70=84mm. Ovaj propeler će za jedan obrt preći 84mm. Ako tome dodaš činjenicu da se motor ZENOAH, koji smo nabudžili vrti 8000 - 9000 obrtaja u minuti, dobiješ neverovatnu brzinu ovog čamca.

Međutim, taj naš čamac nema veze sa tvojim brodom, iako su sličnih dimenzija. Mi imamo problem što nam je motor toliko jak da bukvalno izbacuje korito iz vode. Propeler nam nije potopljen već radi u režimu Surface drive propelera.

Da bi precizno odredio koji ti propeler treba, moraš znati masu broda, željenu brzinu, snagu i obrtaje motora, itd.
« Last Edit: April 05, 2020, 01:27:02 PM by Stanko BG »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #20 on: April 05, 2020, 01:23:37 PM »
Taj motor od trimera, je onaj od 52ccm. On ima jednu konjsku snagu manje od našeg Zenoaha od 30ccm. Dakle, mislim da bi ti Prather 260 (prečnik: 60mm, korak: 72mm) odgovarala za taj motor. Ali, mislim da je to prejak motor za takav čamac... Mada, ko sam ja da to tvrdim kad i sam imam probleme.  :hehe

Mislim da bi tom brodu lepše pristajao elektro setup i da se kreće manjim brzinama. Ali za takav setup bi mi trebalo malo vremena da proučim čitavu stvar...

Što se tiče odabranog propelera Graupner 65x34, on nije loš za ovaj brod, ali je premali za toliki motor.

Ah, da... Smer propelera se gleda sa zadnje strane. Izlazna ivica je prava, a napadna ivica propelera je zakrivljena. Moj propeler, ovde dole na slici je posmatran sa zadnje strane i okreće se u levo (suprotno od kazaljke na satu). To je levi propeler.


Koji je smer rotacije propelera zavisi od rotacije motora.
« Last Edit: April 05, 2020, 01:47:22 PM by Stanko BG »

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #21 on: April 05, 2020, 01:44:09 PM »
brod je težak ovako bez serva, prijemnika osovine, farbanja is još nekih sitnica oko 11,5 kg, mislim da će kada sve bude gotovo težiti oko 12 kg+- koji gram. Svakako nisam mislio na brzine od 100 km na sat, možda do 60 km. zs obrtaje ću malo da izguglam pa ću valjda naći, samo mi još kaži da li i treba desni ili levi propeler ako se osovina motora vrti u deno ( smer kazaljke na satu ) gledano od motora..
hvala i za ovo do sad, jako puno si mi pomogao, inače vidim da dolazite u Pančevo da letite, ja sam od Pančeva na 25 km...

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #22 on: April 05, 2020, 01:49:56 PM »
Da, dakle, kad gledaš u motor spreda, od zrcala broda, on se vrti u levo (suprotno od kazaljke na satu). To je onda leva propela.

Dolazimo, letimo u Pančevu lepo. Pančevci su dobri domaćini  :)aplauz kako da i ja ne budem dobar prema Pančevcu. Živ bio, drago mi je da sam mogao pomoći.
« Last Edit: April 05, 2020, 01:55:36 PM by Stanko BG »

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #23 on: April 05, 2020, 02:01:00 PM »
Hvala puno

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #24 on: May 05, 2020, 11:07:40 PM »

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #25 on: May 05, 2020, 11:10:54 PM »

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #26 on: May 05, 2020, 11:24:30 PM »
Pzdrav svima!
Eto me ponovo sa nekoliko sličica :)
Danas mi je stigla i druga osovina i odmah sam se potrudio da sve stavim na predviđena mesta. Nisam još ulepio ali sam hteo da vidim kako pasuje. Sve štima, sutra ako uhvatim dovoljno vremena sledi lepljenje. Kada to završim planiram da kernem sa farbanjem. Bilo bi dobro da ako neko ima ideju  predlog i iskustvo posavetuje moju malenkost,  koju farbu i lak da koristim za to. Farbao bih ga u neku mahagoni boju, paluba i gornji deo kabine bih hteo u belo, pa videćemo kako će ispasti.
Nakon toga će opet doći do zastoja pošto nemam servo za kormilo ( planirao sam neki od 20kg/cm ) i prijemnik.Nadam se da će uskoro moći da se nabavlja iz Kine pa ću naručiti.
Stanko me je malo bacio u dilemu, ( havla mu svakako ) verovatno ću morati da nabavim i veći propeler ali to ću videti tek kada ga spustim u vodu ...
Za sada toliko, naravno otvoren sam za predloge i sugestije  :), izvolite
« Last Edit: May 05, 2020, 11:33:40 PM by Bandi73 »

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #27 on: June 24, 2020, 03:11:23 PM »
Lepo izgleda model!
Možda i ne treba toliko jak servo.
Mislim da ti na trupu napred trebaju talasnjače, da odvode vodu koja bi završila na palubi
Čika Sava to dobro poznaje!

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #28 on: July 04, 2020, 08:31:01 AM »
 U planovima talasnjače nisu predviđene, tako da nemam predstavu kako bi trebalo da izgledaju ,ni kao da ih satavim, ako može neko bliže objašnjenje bio bih zahvalan :)

Offline Bandi73

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
  • nebo je granica
Re: Cabin Cruiser Antares
« Reply #29 on: August 16, 2020, 07:09:24 PM »
Danas prvi put na vodi, leži ko da je fabrički...
Samo da nekako nađem servo pa da ga kompletiram.....
Evo par sličica: