Author Topic: ASW28 novo krilo  (Read 25715 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #15 on: February 28, 2018, 09:42:54 AM »
E jebat ga, sad ste me ubedacili. Celo vece i jutro razmisljam sta da radim.
Pa sam odlucio sledece:
1. na glavnom krilu cu od ramenjace do napadne ivice da udenem jos po jedno polurebro tako da cu tu imati razmak izmedju rebara 50mm na tom prednjem delu (od ramenjace do napadne ivice gde ide plank). I ta polurebra cu prakticno da lepim na ramenjacu i prednjaku. Ili da dodajem kompletno rebro sto bi znacilo i secenje novih ramenjaca.
2. sto se uske tice dodacu kompletno nova rebra tako da mi razmak i tu bude 50mm - jedino sto mi je tu veca zajebancija sa "skaliranjem" novih profila  i moracu novu ramenjacu za usku da pravim i da ponovo secem.

Takodje moram da jurim balzu 1.5mm i to ce mi trebati podosta jer mi je dimenzija totalno bez veze: prakticno jedan plank = jedan furnir (tj min 8 furnira) i onda ostane deo koji ne mogu da upotrebim dalje.

Nije ovo nesto komplikovano al je zezanje sa crtanjem. I ponovo trosim materijal.

Sta mislite o ovome ?

PS. Pre pocetka projektovanja glavna enigma bila taj razmak izmedju rebara. Gledao razne projekte i pitao sam par drugara i na kraju dosao do "zakljucka" da je dovoljno ovako kako sam napravio. Nema sta, nauk se placa !

« Last Edit: February 28, 2018, 09:45:05 AM by pnedic »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #16 on: February 28, 2018, 04:51:58 PM »
Quote
Sta mislite o ovome ?
Ja mislim samo najbolje za odluku. Dakle dovoljno je ubaciti po jedno polurebro napred i zameniti plank na 1.5mm debljine. Sve će biti mnogo bolje. Plankove od 1mm možeš upotrebiti negde drugde ili recimo slepljeno kao šper u 3 ili 5 sloja. U mnogim konstrukcijama često tako nešto treba, a ne može da se kupi.

Quote
Gledao razne projekte...
Ne gledaš dobre. Ako se oslanjaš samo na internet sadržaje, promeni govorno (umno) područje na neko evropsko.
Pogledaj recimo ove planove i konstrukcije jedrilica.

 ;namig
« Last Edit: February 28, 2018, 09:19:12 PM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #17 on: March 05, 2018, 11:08:07 AM »
Preko vikenda nista (krupno) nisam radio osim sto sam izplotovao novu verziju krila i uski. Stigao sam da odradimsitne (ali bitne stvari) kao sto je otvori na rebrima za provlacenje serv o kabla, pripremio one blokove od balze koji su u korenu krila i ulaze u trup, za spajanje sa glavnim krilom.
Danas treba da idem da secem ostalo na laseru.

Evo ovde nova verzija krila i uski u razmeri 1:1. Ukoliko neko zeli dwg file, neka se javi.
Na glavnim krilima sam izmedju prednjake i ramenjace udenuo jos po jedno polurebro tako da tu imam rastojanje izmedju rebara/polurebara 50mm, i tu ce da ide plank od 1.5mm. Uske sam prepravio tako da imam rebra na razmaku od 50mm.

https://www.dropbox.com/s/jp5212bb7tptryq/Krila_za_Stampu%20M1-1.pdf?dl=0

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #18 on: March 27, 2018, 10:49:44 AM »
Nije se nesto mnogo radilo zbog nedostatka vremena. Za sada se sve uklapa odlicno. Evo zavrsio sam sklapanje kosura desnog dela krila.


Deo krila na koji ce da se pricvrsti desna uska. Otvori za karbonske sipkice su "ispali" tacno kao na crtezu.


Deo krila koji ulazi u trup. Tu je jos predvidjeno da se sa donje strane zalepi dodatna plocica od aviospera dimenzija 17x200 mm. Tu plocicu sam napravio od dva parceta avio spera debljine 2mm koja sam isekao i zalepio tako da su teksture ta dva parceta pod 90 stepeni. Ta letvica je kao na originalnom krilu, i sluzi za spajanje levog i desno krila (prolazi kroz trup)

Kako izgleda krilo (nisu bas dobre fotke). Pre neki dan sam provukao kablic za servo motor za eleron, ali to nisam uslikao.





Konacno koreni krila o kojima sam ranije pisao, provizorno stavljeni u trup

Nastavljam da izradom konstrukcije desne uske. Kada zavrsim konstrukcije kompletnih krila, krecem na plankiranje. Hm, potrajace :)



Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #19 on: March 28, 2018, 11:11:00 AM »
Ma lepo to izgleda. Pretpostavljam i da će leteti tako (u svakom slučaju bolje od dosadašnjih). Srećno !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #20 on: March 28, 2018, 04:27:01 PM »
Zaboravih da dodam ubacenu cevku za spajanje krila. Cevka je od antene fi10 i zalepljena je dodatno za ramenjacu.


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #21 on: March 28, 2018, 04:27:40 PM »
Ma lepo to izgleda. Pretpostavljam i da će leteti tako (u svakom slučaju bolje od dosadašnjih). Srećno !

Hvala, nadam se da ce i lepo sluziti :)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #22 on: April 02, 2018, 11:02:53 AM »
Uspeo sam za vikend da stignem da pocnem sa eleronom. Pa evo malo slika.

,

Ovo je sablon koji sam koristio za poravnanje rebara elerona sa odgovarajucim rebrom na uski.


Evo kako je primenjeno



I ovo je desno krilo pre plankiranja. Provukao sam kablic za servo kojeg jos treba da zalemim produzetke i izolujem. Proverio (nisam slikao) kako uleze u trup - za sada ko dupe na nosu.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #23 on: April 02, 2018, 05:02:50 PM »
Pero evo ga April krenula termika , pozuri.

Bas me zanima krajnja tezina koju ces dobiti kada bude sve spremno, ali i kako ce da leti/jedri.  Sto se tice produzivanja servo kablova dobro je to sto si napravio. Ne vidim ili sam propustio, da li si planirao  flapsove kao na originalu ? Ako jesi, mozda si mogao da ubacis trakasti kabel sa jednim peto ili šestopinskim konktorom na kraju. I sam znas koliko je pipavo kacenje krila kod ASW sa po dva konektora na svakom krilu.
Pozdrav   

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #24 on: April 03, 2018, 08:56:19 AM »
Pero evo ga April krenula termika , pozuri.

Bas me zanima krajnja tezina koju ces dobiti kada bude sve spremno, ali i kako ce da leti/jedri.  Sto se tice produzivanja servo kablova dobro je to sto si napravio. Ne vidim ili sam propustio, da li si planirao  flapsove kao na originalu ? Ako jesi, mozda si mogao da ubacis trakasti kabel sa jednim peto ili šestopinskim konktorom na kraju. I sam znas koliko je pipavo kacenje krila kod ASW sa po dva konektora na svakom krilu.
Pozdrav

Ne, odustao sam od flapsova. Eleroni su mi veliki pa mogu da isprogramiram flaperon. A i zbog tezine. Razmisljao sam eventualno da ugradim kocnice, koje jos mogu da postavim (jos nisam sasvim odlucio).
Verujem da ce krilo biti znacajno teze od originalnog, ali sa bar 30% vecom povrsinom i debljim profilom. Tako da mi je samo pitanje kako ce onaj motor da je vuce na gore. Siguran sam da ce imati dovoljno povrsine za lepo jedrenje.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #25 on: April 03, 2018, 09:16:18 AM »
Baš me zanima kako će da jedri.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #26 on: April 03, 2018, 04:23:12 PM »
Obavezno idi na  4S. Sa 3S je u originalu lenja, a ti imas jos i povecanje tezine krila mmmm
Kocnice imas gotove da uzmes ali razmisli jer ce ti  i to jos povecati tezinu.
 

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #27 on: April 04, 2018, 09:59:46 AM »
Obavezno idi na  4S. Sa 3S je u originalu lenja, a ti imas jos i povecanje tezine krila mmmm
Kocnice imas gotove da uzmes ali razmisli jer ce ti  i to jos povecati tezinu.

Ma nisam planirao da kupujem kocnice, em su skupe em su metalne. Ima prost nacin da se naprave. Medjutim to ce mi jos dodatno otezati za nekih 40-ak gr.

Juce sam izmerio prvi deo koji sam sklopio (ovo sto sam stavio sliku desnog krila pre planikiranja): bez oplate je 150 gr. Merio sam posle i materijal oplate koji cu otprilike upotrebiti za taj deo tako da mislim da ce biti max 200 gr taj jedan deo. Teorijski (pretpostavljam) bi trebalo da se uklopim na 750-800 gr za celo krilo. Sadasnja, originalna krila, su teska oko 630 gr. No videcemo jos.

Da, razsmisljao sam dosta i o novim konektorima, tj novom nacinu kacenja konektora za servoe, onako kako si mi sugerisao (i dalje razmisljam). Medjutim mislim da to kod ove jedrilice nije sigurno resenje jer je trup mekan da bi tu fiksirao jedan konektor (kao za komp) - bojim se da ce kontakt biti sklon otkacinjanju i da nece moci lepo da se prikaci. Tako da sam (jos uvek) na staroj klasicnoj verziji kacenja konektora. Pri tome ovde ce sada biti jedan konektor (osim ako ipak ne ugradim kocnice)
« Last Edit: April 04, 2018, 10:05:14 AM by pnedic »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #28 on: April 19, 2018, 10:56:04 AM »
Malo sam utanjio sa radovima. Dosta vremena sam izgubio na one "sitne" radove koji oduzimaju mnogo vremena a krajnji rezultat vidljiv pod mikroskopom, pa demoralise.

Elem ipak nisam prestajao da radim. U medjuvremenu sam konacno smislio i napravio nosac za servo elerona. Verovatno ima misljenja da sam mogao drugacije/pametnije da uradim ali nakon mnogo razmisljanja, ovo sam nasao kao resenje (bilo jedno 4 dana razmisljanja i na kraju sat vremena posla). To se vidi na donjim slikama.

Ova metalna plocica od lima 0.8 mm (otprilike). Plocica je zalepljena epoksijem.


Za nju ce biti prisrafljen servo sa srafovima fi 2 mm. Nosaci za servo su napravljeni takodje od istog lima i to izgleda ovako:



I gledano od dole


Uska (desna), za sada izgleda ovako.


Napravio sam i napadnu ivicu za usku tako sto sam smirglao do besvesti lipovu letvicu 8x8, koju cu danas-sutra da zalepim (vidi se na slici, provizorno postavljena). Odradicu dodatna ugaona "ojacanja" napadne ivice tako sto cu trouglaste plocice od balze zalepiti izmedju par rebara i napadne ivice. Ovu napadnu ivicu sam bez veze isprojektovao.

Dalje, dok su radovi u radionici stajali, radio sam na racunaru: iskrojio sam oplatu i juce (konacno) isekao na laseru delove. Nisam stigao da proverim iseceno, ali sam pre toga bio odstampao na papiru pa isekao delove od papira i proverio: koliko sam video idealno se uklapa. Pa ce valjda i isecena balza (furnir oko 1.5) biti manje vise ukrojen. Ukoliko nekoga zanima evo link za pdf file koji je pripremljen (kao dxf) za secenje (M1:2)
https://www.dropbox.com/s/zjjdneysltjoeid/Oplate_Za_Laser_M1-2.pdf?dl=0

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #29 on: April 19, 2018, 11:21:36 AM »
Pero mozda si mogao i trup kad vec radis krila ona su najteza da se urade sta ti ostaje trup i vertikalac i horizontalac to je dosta lakse uraditi vec krilo.Dobro si ovo uradio svaka cast samo napred ()-()