Author Topic: COX Babe Bee - Generalka  (Read 17585 times)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
COX Babe Bee - Generalka
« on: February 16, 2018, 06:55:20 PM »
Pošto se nekih 40 godina bavim modelarstvom, a ozbiljnije modelarenje počeo sam sa kružnjacima , vreme je da se zatvori krug , šta bi bilo prikladnije, nego opet  kružnjacima , KKL, U-Control, Control line, Fesselflug, Кордовые, you name it...

Prvo sam jesenas napravio malog Kraguja na elektro ,



čisto da vidim služe li me još refleksi i mogu li izdržati 5-6 minuta "spinovanja" u krug. Pošto sam položio test, zaključio sam da kružnjak na struju ima i radi sve osim:

Buke,
Vibracija,
Mirisa

A to su tri sastojka koja U kontrolce čine  posebnim,- larma, ricinus&nitrometan i cimanje sajle.

Stoga sam se tokom zime angažovao da dođem do Glow pogona, jer sam negde 2000. rasprodao sve što sam imao i prešao na struju. Sada, posle 17 godina, nabavljam sve iz početka.

Prvo sam na EBAYu pronašao i kupio jedan OS MAX 10 FSR, polovnjak, iz Nemačke sa CL karburatorom i auspuhom, u dobrom (mada kozmetički zapuštenom) stanju, koji je služio na pajlonu za startovanje jedrilica.



I ići će na ReModelling mog trećeg KKL modela , jedno rusko 1976 (SSSR) drveno čudo o kome će biti reči u posebnom topiku.

pa onda iz Kanade od https://coxengines.ca jedan COX 049 (0.8ccm)



Koji je namenjen za COX Super Stuntera, tj. njegovu balza reinkarnaciju, moj prvi KKL model iz negde 1977.

I o njemu, kasnije, u posebnom topiku.


Naručio sam i nabavio (nešto na forumu, thx Nikola pantLA) nešto na HK i EBAYu ,  pripadajuću opremu, starter, svećice, štipaljke, elise, vagice...

Preturajući po forumu, nađoh post iz 2009 .

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,2435.msg12624.html#msg12624 

u kome Ivanmagd opsuje svoje muke sa COXom, Babe Bee, 049.

Zaintrigiran kako je rešio te muke i šta je sa tim COX motorom, pošaljem Ivanu PM sa pitanjem da li ga je ikada upalio i ima li još uvek  taj motor, i  je li  možda na prodaju.



Ivan se javio vrlo brzo, i neće da ga proda, kaže, hoće da mi ga pokloni , jer želi da nekome motorčić bude od koristi. Ovim putem još jednom se zahvaljujem, na lepom gestu, motor je stigao u roku od dva dana, i posle demontaže i defektaže, krenuo sam u generalku, koja je uslikana i zabeležena, za arhivu.

Da prikupim podatke, prvo sam se učlanio na COXENGINEFORUM , prikupio savete kako doraditi i "nabudžiti" Babe Bee za CL verziju, i krenuo u turpijanje.

Dve ušice na COXu su bile polomljenje, trebalo ih je dograditi, ojačati, i to sam uradio izradom duralne ploče od 1,5mm u obliku originalne, ulepljene UHU plusom i dodatno fiksirane sa dva M3 vijka sa ravnom-upuštenom glavom, urezinom u originalni backplate od ZAMK-a ,

Slikopis radova sledi...









Provizorno pričvršćeno, da se finije oturpija oblik ploče.



.

Zadnja ploča je spremna za ugradnju, UHU PLus ( drži 300 kila) , malo duralnog praha skupljenog prilikom turpijanja da  umešan sa UHU plusom posluži kao tečni metal, za formiranje nedostajućih ušica.
Mala mesingana mrežica koja ide na usisnik karburatora, a koja je takođe nedostajala , dva M3 vijka,



Spremno za lepljenje i stezanje ,



sa dva M3 vijka upuštene ravne glave.

,

A onda na pečenje, uljni radijator na max, pa na limenu pločicu, nekih 70- 80 stepeni C , sat vremena i gotovo.





Oturpijano, obrušeno, ispolirano, oprano metanolom,



i spremno za sastavljanje,  uz malo doterivanje, za CL varijantu, 2mm alu cevka, savijena u "U" malo silikonskog creva, da vuče gorivo sa boka rezervoara a ne sa dna, kao za FF ili RC.



Tokom defektaže ( a to mi je i Ivan napomenuo) zaključio sam da nedostaje bronzana pločica - "Reed valve" usisnika karburatora, koja se po preporuci zamenjuje MYLAR pločicom kod novijih izdanja COX motora.
Napravljena po uputstvu sa COX foruma od starog flopi diska i njegove male "stop" pločice.

Istovremeno sam napravio i novi dihtung usisnika rezervoara , savet sa COX Foruma, slajs silikonskog creva umesto originalnog neoprenskog dihtunga koji vremenom propadne.



Mylar "REED Valve" folija,





ugrađena na mesto.



Svi zaptivači provereni, sve oprano i podmazano, pa na sastavljanje,



Nedostajao je još samo šraf , OK "VIJAK" za elisu, neobičnih dimenzija, colovni,  5-40 UNC 1"

Nekim čudom, nađem jedan odgovarajući među starim delovima motora, pojačan maticom i podloškom, mislim da je bio za nosač auspuha na ENYI od 1,5 kubika, poslužiće za testiranje dok mi iz Kine ne stigne desetak naručenih, za rezervu.

Završni set slika repariranog motora,













Još samo da nabavim gorivo, za COXa ide posebna receptura, metanol, ricinus 23% i NitroMetan bar 15%
Ovo što kod nas ima da se kupi, uglavnom je racing gorivo za RC kola sa sintetikom, a COX ne ljubi sintetiku, samo stari dobri Ricinus.

COX Babe Bee, remontovan, spreman za COX Engine Forum SPEED CONTEST 2018.

https://www.coxengineforum.com/t11255-cox-engine-forum-speed-contest-2018



Nadam se uskoro i slikama gradnje tri nova , gorepomenuta kružnjaka,

Pozz.







« Last Edit: February 16, 2018, 07:02:38 PM by Nenad Miklusev »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #1 on: February 16, 2018, 09:13:19 PM »
Nenade, svaka cast na vremenu i trudu!
Bas mi je drago da imas projekat u kome ces iskoristiti ovaj motor. Ja nisam imao ideju kako bih ga iskoristio a kupio sam ga dok jos nisam znao sta me u modelarstvu interesuje.

Obrati paznju na podesavanje dizne jer je fabricki na ovom motoru pocetno podesavanje oko 2.5 kruga dok je bas kod ovog motora potrebno 1-1.5 krug (pretpostavljam da dizna nije originalna).

Veliki pozdrav, Ivan.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #2 on: February 16, 2018, 10:14:58 PM »
Hvala tebi Ivane,

Vodiću računa o položaju igle, svakako.

Ta mala čuda, na ovom online contestu, gde kao učešće prilažeš youtube video, na kome ti je odmereno 12 krugova  sa sajlom dužine 43 stope (13.106 metara) lete brzinom od sto na sat, 60.9mph, pobednik od pre neku godinu.
Snimak od prthodnih sezona.



Za 2018. se leti na 35 stopa (10,66m), dvanaest krugova = pola milje. Model i let treba napraviti do početka leta, snimak mora biti postavljen do juna meseca, a onda se na Cox Forumu proglašavaju pobednici . Ove godine nameravam da probam i samo učestvujem, pa šta bude,  a za dogodine da se bolje spremim.
Pozz.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #3 on: February 18, 2018, 12:01:10 PM »
Uzivao sam citajuci. Samo napred  ()-()
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #4 on: February 18, 2018, 01:24:48 PM »
Uzivao sam citajuci. Samo napred  ()-()
Ja takodje, stvarno Nenade pravo uzivanje je čitati vaše postove. :)aplauz
Jedva čekam ako bude build log sa tim SSSR drvenim čudom.
Blago meni, opet ja :)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #5 on: February 28, 2018, 12:20:29 PM »
Stiglo jutros iz Kanade, direktno od COXENGINES.com , cijena, prava sitnica, sa poštarinom , 45 US$ +287 din PDV+150 din dostava. Tačno mesec dana, od toga dve nedelje "ležanja" na carini.





A ide na ovaj balsa remodeled Cox Me109 Super Stunter... za kojeg se čeka tamno zeleni i svetlo plavi monokot, koji su zaglavljeni negde u poštansko-carinskom univerzumu između Kine i Srbije.

Prvobitno planiran elektro pogon, završio je na Kraguju a ovaj Super Stunter dobiće motor kakav zaslužuje, "COX 049 Product Engine"



Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #6 on: August 11, 2018, 09:39:07 PM »
Nenade, svaka cast na vremenu i trudu!
Bas mi je drago da imas projekat u kome ces iskoristiti ovaj motor. Ja nisam imao ideju kako bih ga iskoristio a kupio sam ga dok jos nisam znao sta me u modelarstvu interesuje.

Obrati paznju na podesavanje dizne jer je fabricki na ovom motoru pocetno podesavanje oko 2.5 kruga dok je bas kod ovog motora potrebno 1-1.5 krug (pretpostavljam da dizna nije originalna).

Veliki pozdrav, Ivan.

Da ne bude da sam samo  turpijao i krpio, napokon sam našao vremena i za testiranje ovog repariranog COXa, kojeg je Ivan donirao, uz još jedno hvala, evo dokaza da makina  svira.


Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #7 on: August 11, 2018, 09:47:36 PM »
A svira i COX SureStart kojeg je "donirao" DADO,



Odlično radi i Tee Dee 09 by "TrivaJuve"  samo njega nisam stigao da snimim.  Filmić, sledeći put.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #8 on: June 09, 2019, 08:24:00 PM »
Svi problemi sa lošim radom motora od prošle sezone su definitivno bili do lošeg, bajatog  goriva.

Friško, sa 5% Nitra, pravi razliku.
Cox Babe Bee, još malo dorađen, na eksterni tank, radi bez greške, hvala Ivanu (IVANMAGD), pa će na Simprop Zaunkoeniga.





COX 049 Sure Start, by Damjan (DADO) , takođe svira, na profilnom kružnjaku KRAGUJ.



OS Max10, kupljen na EBAYu,





će taman pasovati na Retro AERO-NAUT model kružnjaka ROBY koji je preko Zrenjaninske veze srećno stigao do mene, hvala Nikola (Saburo).



Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: COX Babe Bee - Generalka
« Reply #9 on: June 10, 2019, 09:43:32 AM »

će taman pasovati na Retro AERO-NAUT model kružnjaka ROBY koji je preko Zrenjaninske veze srećno stigao do mene, hvala Nikola (Saburo).




Roby je u pravim rukama. Siguran sam da ćeš uživati u sklapanju i letenju istog.
 (pijemo)
« Last Edit: June 10, 2019, 09:45:13 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs