Author Topic: DJI Mavic AIR  (Read 13703 times)

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #15 on: June 04, 2018, 12:15:00 PM »
Polako, ne zuri sa zamenom sparka uopste.

Ja sam se nesto malo igrao sa Airom, mislim da je u poredjenju sa Sparkom dosta "glomazniji" po svim tackama. Prvo, malo je veci, ali se propeleri vrte na 5K RPM vise nego na Sparku. To je ono sto mi sad predstavlja najveci problem, nije bas "tih" i deluje mi da lako moze da privuce paznju.

E sad, sto se tice trece ose stabilizacije... peglaju oni to softverski, isti senzor imamo, i mislim da neke bitne razlike u kvalitetu snimka i nema za nase amaterske zahteve. Jedini razlog sto sam ja uzeo Aira a ne Sparka je bas autonomija baterije.

Inace, malo o Mavic Airu konkretno. Ako pozelite prvo da ga isprobate u kuci, nemojte da se zeznete kao ja. Naime, svako ce pozeleti (pogotovu ko zivi u stanu u urbano naseljenom mestu kao ja) da ga samo "isproba" i digne u vazduh. Posle svih podesavanja, apdejta, svega, resio sam da ga dignem u dnevnoj sobi, manualno sa armovanjem motora. AKO LETITE U STANU, ISPROBAVATE GA ILI BILO STA, ISKLJUCITE SENZORE NA MAVICU!!!! Blokirao mi je u potpunosti desnu palicu zbog senzora! Ako ste na 2 metra od prepreke nece vam dati da idete ka istoj. Prvo podizanje i trauma, Mavic nece da slusa komande, samo yaw i throttle su mi radili. Posle 10 sekundi zbuna zbog inicijalnog soka, skapiram o cemu se radi i polako ugasim u softveru senzore. Onda sam ga spustio, seo i zapalio cigaru da se smirim.

Verovatno ce ovo mnogima znaciti jer su senzori na Mavicu naravno uvek upaljeni po difoltu, a model se uvek isproba sto pre (radoznali smo po prirodi), pa onaj ko u kuci planira samo da ga digne, da zna sta da ocekuje.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #16 on: June 10, 2018, 04:58:26 AM »
50 metara visine, 20 metara horizontalne razdaljine, i dalje bucan samo tako...

Mnogo, mnogo je bucan Air... izgleda svi cekaju "stelt" propelere. Bukvalno je nemoguce leteti a ne privuci paznju.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #17 on: June 10, 2018, 10:11:59 AM »
Bas su me zainteresovali ti tihi propovi i meni po ovom testu deluje kao bacanje para barem za ovaj kvad mmmm


Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #18 on: June 10, 2018, 12:15:23 PM »
Nisam do sad obrario paznju, ali sad vidim da su za kacenje propelera ponovili lose resenje kao kod Sparka. Dodali su jedan zub, i to je ok... Meni su ti zubici pucali od laganog kresanja grancica, i ja tu ne bih stavljao propelere sumnjivih proizvodjaca. Takodje, ne verujem da se buka znacajno moze utisati bez znacajnog gubitka performansi.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #19 on: July 31, 2018, 11:56:06 PM »
Ipak nisam izdrzao :)aplauz Stigo novi ljubimac:


Prvi utisci su... Malo unapredjenje u odnosu na Sparka, koje bas i nije tako malo. Ono sto je bilo presudno da se odlucim na ovaj korak je treca osa i 60 frejmova u HD rezoluciji. Moze i 120, ali to je vec previse, a 60 mi vec puno znaci za usporene kadrove. Takodje, mirniji gimbal u sport modu, brzi, veca autonomija... Naravno i Sparka zadrzavam, dobro ce doci u nekim urbanijim podrucjima i supruzi za fotkanje.

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #20 on: October 04, 2018, 01:58:33 PM »
Jedno mozda glupo pitanje . Kolika je max udaljenos ali ne po manuelu  :big smile ?
Hteo bih da se igram malko . Vrv cu uzeti aira .

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #21 on: October 05, 2018, 07:00:23 PM »
Malo je tesko odgovoriti na tvoje pitanje. Iz jednog razloga generalno, a iz drugog meni licno, ali aj' da probam :)

Maksimalan domet zavisi od raznih faktora i dosta varira. Od interferecnije i podesene frekvencije, od konfiguracije terena, vremenskih prilika, softvera... Meni je tesko da odgovorim na to pitanje, jer me u principu krajnji domet i ne zanima, sve dok pokriva domet koji je u mom vidnom polju. Recimo u vis retko idem preko 200 metara, jer sve ono sto snimis/fotografises preko te visine nije vise tako efektno, osim kad juris neke planinske vrhove. Ipak, sa Air-om mi se desava da vec na 150 metara pocinje da puca signal, gubim kontrolu... Sto se dometa u daljinu tice, mozda sam kukavica, ali i to je kod mene obicno u vidnom polju, i uglavnom nemam problema sa signalom. To je obicno do nekih 500-700 metara maksimalno. E sad, u urbanim podrucjima cesto ni to nije tako bezbolno, zbog interferencije. Tad obicno pomogne prebacivanje na 5GHz, ali ni to ne mora da znaci.

 Pre neki dan u Brasovu nisam mogao da letim ni 150 metara u daljinu, ni na 2.4 ni na 5.8. Valjda veliki grad i imaju dosta rutera sa obe frekvencije... jbm li ga sta je u pitanju. U svakom slucaju odustao sam od detaljnijeg snimanja grada, i ako sam sa brda imao fantastican pogled. Sa tom nekom tvrdjavom koje se nalazi na brdu nisam nista narocito uradio jer nisam mogao da se odmaknem i uhvatim je celu, a i sa visinom sam imao problema. U nenaseljenim podrucjima je obicno opustenije, ali ne mora da znaci. Zice od struje i dalekovodi prave probleme, cesto je tu i po neki repetitor, mene su i vetrogeneratori zezali...

Ako je cilj obarati daljinske rekorde pozeljno je obratiti paznju na okolinu. Ako je cilj zabeleziti nesto zanimljivo, onda cesto daljina nije od presudnog znacaja, a i malo smetnji cesto ne smeta previse.

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #22 on: October 07, 2018, 11:10:48 PM »
Hvala na odgovoru . Nije mi cilj da obaram rekorde nego bih leteo malko oko dunava a znam da tu oko vode na nizim frekvencijama imam problesa sa  dometom .

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #23 on: October 08, 2018, 10:25:38 AM »
Moje iskustvo je malo drugacije. Zapravo sam najmanje problema sa signalom imao iznad vode, i tu gotovo da ne obracam paznju na frekvenciju vec ostavim sve automatski. Najvise problema sam imao u brdovitim krajevima, valjda zato sto danas svako brdo ima neku antenu, a vode su obicno nize. Pored vode mene najvise plase ptice, jer sam sa njima imao dosta bliskih susreta. Golubovi su posebno otkaceni. Nije mi najjasnije da li pokazuju agresiju ili zelju za druzenjem, ali mi se vise puta desavalo da lete oko drona toliko blizu da sam morao da sletim i sacekam da se smire. Jednom mi se sa sparkom desilo da se u letu zatresao, nisam gledao u njega pa nisam video sta je bilo ali sam na telefonu video da je neka ptica na trenutak uletela u kadar, i kad sam ga spustio bio je sav krvav. Do sad mi se nije desilo nikakvo ostecenje, ali se plasim ostecenja propelera, koji su i kod Sparka i kod Mavica lose reseni. Ako se to desi iznad kopna, velika je verovatnoca da nadjes dron i sredis ostecenja, a ako se desi iznad vode, velika je verovatnoca da mozes da ga prezalis :)

Offline brankelot

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #24 on: October 09, 2018, 07:06:20 AM »
Ja imam trip da njuskam sa druge strane Dunava i da trazi neku novo mesto za pecanje i bleju  (pijanoo)