Author Topic: DJI Mavic AIR  (Read 13702 times)

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
DJI Mavic AIR
« on: January 29, 2018, 02:16:59 PM »
Nova letilica iz DJI produkcije,nesto izmedju mavica i sparka.Tezine samo 430 grama,i uz autonomiju leta sa jednom 3S 2375 mAh LiCoO₂ od 21 minuta.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=661&v=39JD6M-5UR0
« Last Edit: January 29, 2018, 06:53:32 PM by azoran »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #1 on: January 29, 2018, 05:59:45 PM »
Mali je stvarno cudo tehnike  :o


Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #2 on: January 29, 2018, 09:25:48 PM »
Meni zbog njega vec danima gore usi :) DJI je prilicno nekorektan prema svojim kupcima, ali sta da se radi kad jos uvek nemaju ozbiljnu konkurenciju.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #3 on: January 30, 2018, 02:16:52 PM »
Quote
...ali sta da se radi kad jos uvek nemaju ozbiljnu konkurenciju.
Da i još dugo neće, jer je Apple Co. stao iza njih. On ima udela u DJI firmi i koriste se njihovi čipovi i ceo najmoderniji razvojni sistem i inženjerski potencijal, od dizajna preko elektronike do softvera. Kvalitet vredi ono što zna za cenu jednog boljeg eplovog pametnog telefona. Za njih je i optimalizovan DJI sistem...
 ;namig
« Last Edit: January 30, 2018, 02:20:28 PM by tibeteagle »

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #4 on: January 30, 2018, 07:12:01 PM »
Da, taj fazon. Spark recimo, a verovatno sad i Mavic Air, bukvalno je nemoguce koristiti sa Evropskim android telefonima onako kako je proizvodjac propisao, a svakako ne koliko toliko komforno. Ja sam se batrgao sa raznim karabudzevinama, i na kraju sam se predao i nabavio IPhone, i sad je to sasvim druga prica. Prema softveru zvanom IOs imam averziju, i na Iphoneu imam samo jednu aplikaciju - DJI GO4. Verovatno ce se taj trend nastaviti u beskonacno kad su u pitanju mali kompaktnu DJI dronovi. Znaci - prvo nabavis iPhone pa onda drone :) Ja svakako skupljam pare za Mavic Air i razmisljam sta da kazem zeni :)

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #5 on: January 30, 2018, 09:57:03 PM »
Prema nekim najavama od tipova koji su do sada izlazili sa tacnim najavama vezana za sparka i za mavica platinum,u najavi je mavic pro 2 koji ce po najavama predstaviti pred kraj marta meseca.Posle njega verovatno u toku leta najavljuju i phantom 5. Sto se tice Mavica Air mene je prosto odusevio,sve ono sto je dobro na sparku  i na mavicu pro su usvojili i spakaovali u kuciste vece od Sparka i manje od Mavica pro.Bice muka sa zenama. (nene)

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #6 on: January 30, 2018, 10:38:03 PM »
Ja sam se nekako nadao nekim Sparku 2 sa 4K kamerim i trecom osom. 4K mi je manje bitna, ali treca osa kod Sparka bas fali. Kod ovog jeste lepo sto se spakuje i stane u dzep, ali me malo smara to rasklapanje a i imam strah od tih kliznih delova. Mozda je neopravdan, ali ne mogu da verujem ni recenzentnma ni Kinezima.

A sto se zene tice... Ova moja je fleksibilna i sve mi dozvoli. Ali me to posle duplo kosta. Koju god posle ona nebulozu zagleda ja ne smem da se bunim, jer mi odmah onaki strucno nabija na nos moje igracke. A cene pamti bolje nego ja.

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #7 on: February 05, 2018, 09:37:09 PM »
Sve ovo deluje super, osim što malu zabunu pravi tekst u specifikacijama, napisan malim slovima:

1. The sky above the camera cannot be captured due to the gimbal's limited tilt range. Instead, the sky is automatically generated using a zenith patching algorithm.

E sada, trebalo bi obratiti pažnju, šta to konkretno znači u praksi, i raspitati se, preko nego što se čovek zaleti da ga kupi :P
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #8 on: February 05, 2018, 10:11:36 PM »
Da, jeste malo konfuzno i nejasno. I ja bih po nekad voleo da dignem kameru u vis i snimim neke zanimljive oblake, ali sa ovakvim letelicama je ti nemoguce. I sad, on kao nesto generise... Verovatno dupliranjem uzoraka neba koji mu je u dometu, ali to ne odgovara realnosti? Ako je to u pitanju, to u nekim situacijama mozda moze da bude efektno. Recimo, ono kad dizes kameru na gore da ti sr neki objekat izgubi iz kadra i ostane samo nebo. Ako su uopste ne to mislili? Svakako ne verujem da je nesto lose. Verovatno jos jedan detalj kojim pokusavaju sto vise da se izdvoje od konkurencije. A verovatno postoji i mogucnost da se iskljuci. Samo... Odgledao sam ko zna koliko recenzija i nisam primetio da je neko pomenuo.

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #9 on: February 09, 2018, 12:21:30 PM »

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #10 on: February 21, 2018, 02:37:00 PM »
Evo i promotivne cijene za Mavic Air, nešto jeftinije nego na official DJI Storeu, nije baš 30% kako su naveli, ali ipak je jeftinije.

https://www.banggood.com/DJI-Mavic-Air-4KM-FPV-w-3-Axis-Gimbal-4K-Camera-32MP-Sphere-Panoramas-RC-Foldable-Drone-Quadcopter-p-1256616.html?p=DU1205219022201307RW

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #11 on: June 02, 2018, 05:02:13 AM »
Sad videh da postoji tema o Air-u vec. Pohvalio sam se da sam od danas ponosni vlasnik istog. Nisam stigao da se igram od apdejtovanja stanice, apdejtovanja letelice, jurenja DJI aplikacije (ona sa play storea nije pouzdana) pa totalnog "zbuna" kad mi je telefon govorio da je RC konektovan a nije bilo konekcije sa letelicom. Onda sam skapirao da pod RC smatra zicnu vezu sa stanicom a ne modelom, malo me je zbunilo, i silno kliktanje i citanje DJI uputstava, pravljenje naloga... Stranci ga vec uveliko lete, ne znam da li imamo na forumu jos vlasnika malenog Mavica?

Jos je rano za neka moja prva iskustva ali za pocetak mogu da kazem da je apsolutno svaki deo letelice izradjen sa mnogo paznje. Znaci nema nigde da je nesto labavo ili klimavo, sve je "rock solid".

Jedina stvar koju verujem da cu uskoro uraditi je prebacivanje iz CE u FCC, koliko sam procitao svi zivi u Evropi su morali da odrade to da bi imali iole dobar signal.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #12 on: June 02, 2018, 12:43:05 PM »
Nisam se toliko bavio Air-om od kad sam odustao od kupovine, ali sa Sparkom se nisam usrecio slusajuci savete belosvetskih strucnjaka. Moj drugarski savet je da prvo probas sve onako fabricki, pre nego sto se upustis u igranje sa karabudzenim verzijama aplikacije i otkljucavanjem FCC rezima. Citajuci forume, stice se utisak da u DJI-u ne znaju sta rade, da je zadnja verzija aplikacije katastrofa, da je prenos signala u EU katastrofa dok se ne promeni u FCC... A istina je sasvim drugacija. Istina je da mnogo vise vlasnika leti sa fabrickim podesenjima i da su potpuno zadovoljni, kao i da je DJI najveci svetski proizvodjac koji odlicno zna sta radi. Istina je i da ima mnogo dokonih koji ne znaju sta bi drugo radili sa ovim spravama, vec da obaraju neke rekorde u daljini, visini... A stvarna namena im je nesto sasvim drugk gde je proizvodjac odradio odlican posao.

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #13 on: June 03, 2018, 01:12:05 AM »
Fabricki prvi period ce da ostane sigurno. A skarabudzeno necu nista koristiti, samo drugim telefonom FakeGPS negde u US, promeniti mod shodno tome i to je to, na glavnom telefonu ne menjam apsolutno nista.

Pazi, ko god u startu zeli da leti tako daleko FPV, zaista puno rizikuje. Evo stvarno mi nije bilo svejedno ni kad sam ga digao u kuci, danas ne stigoh da letim, ali cena je verovatno psihicki faktor kako cemo leteti :)

Ne znam 2.4GHz kako uopste funkcionise ovde kod mene, ali na svim kucnim uredjajima (ima ih desetak) sam promenio adaptere i rade na 5GHz WiFi jer mi je 2.4GHz signal katastrofa u okruzenju. Sa Tello-m sam posle nekih 40m dobijao pucanje signala, nekad zbog "strong interference" nekad zbog dometa... ovo je bilo u urbanom gradskom okruzenju u 5 ujutru kad nema zive duse. Javljam kako je sa Mavicom.

Sto si ti odustao od Aira, cekas dvojku?

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: DJI Mavic AIR
« Reply #14 on: June 03, 2018, 11:27:17 AM »
I ja sam imao problem sa 2.4 GHz u urbanim podrucjima, a 5.8 ima slabiji domet i prenos na vecim visinama. Sa androidom nisam mogao da biram jer aplikacija nije imala mogucnos izbora u OTG rezimu, a Evropski telefoni ne podrzavaju iste opsege 5GHz kao DJI(veza sa kontrolerom je uvek 5GHz). Tad sam isprobavao razne modovane verzije aplikacije, i svaka je imala po neki problem koji je bio potencijalno rizican(brljotine sa home point, pucanje signala, sletanje iz cista mira koje ne moze da se otkaze...). Zbog toga sam nabavio jedan iPhone, sa kojim je daleko lakse, a u medjuvremenu je i DJI sredio aplikaciju. Sad koristim iPhone kad hocu nesro na brzaka da snimim zvog brzeg povezivanja, a kad mi treba bolji pregled onda android, ali sve sa fabrickim aplikacijom i bez otkljucavanja FCC. Signal dobar, prenos slike dobar, samo po potrebi promenim frekvenciju.

Od Aira sam odustao jer ne vidim bitno unapredjenje u odnosu na Spark, za koji vec imam dosta baterija i opreme. Razlika u ceni bi mi u konacnoj matematici bila velika, a za moje potrebe ne vidim nikakvo narocito unapredjenje. Takodje, Spark je u kategoriji do 300 grama i deluje bas malecki, pa je manja verovatnoca da me neko cima. Po nekad zafali ta treca osa, mada je Spark lagan pa mirna ruka to prilicno uspesno kompenzuje. Cekam bilo sta, bilo kako da se zove i bilo ko da ga proizvodi, sto ce imati makar iste performanse kao Spark, a daleko duzu autonomiju. Plasim se da cu se nacekati, ali svakako mi se nigde ne zuri :)