Author Topic: PAGODA RUČNE IZRADE  (Read 8705 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
PAGODA RUČNE IZRADE
« on: January 18, 2018, 12:41:25 PM »
Evo konačno da postavim tutorijal kako za malo novaca možete napraviti sebi antenu PAGODA 2
Naravno sve to košta u početku neki iznos novca ali na količinu se isplati jer su antene inače lomljivi delovi na race quadovima.

Prvo što vam treba jesu konektori gde će te sami birati da li vam treba SMA ili RP-SMA.
Ja sam koristio ove, naravno verovatno ima i jeftinije a na vam je da nađete gde i koliko.
Bitno kod konektora jeste da budu za određenu vrstu koaksijalnog kabla a to je RG402

Konektori
https://www.aliexpress.com/item/3pcs-Connector-RP-SMA-male-jack-pin-solder-for-semi-rigid-RG402-0-141-COAXIAL/1990026667.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.aKMB28

Kabal
https://www.aliexpress.com/item/1Pcs-RG402-Simi-Rigi-RF-Coaxial-Cable-Connector-Semi-Flexible-RG-402-Coax-Pigtail-Hihg-Quality/32821253559.html?spm=2114.search0104.3.15.f61c9b7Ckn8gy&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10313_10059_10340_10314_10341_10534_100031_10084_10604_10083_10103_10307_10615_10142,searchweb201603_6,ppcSwitch_5&algo_expid=7f3b8910-5742-4293-8f09-421f4930c4aa-2&algo_pvid=7f3b8910-5742-4293-8f09-421f4930c4aa&transAbTest=ae803_4&priceBeautifyAB=5


Takođe vam trebaju i aktivni elemanti koje možete naručiti sa ovog sajta:

https://www.seeedstudio.com/fusion_pcb.html

Na sajtu se uploaduju fajlovi koji su u prilogu a za 160 komada antena vam treba svega negde oko 15 doalra.
Fajlovi su tako napravljeni da se na jednoj ploči pravi 16 komada jednog dela a porudžbina je 10 ploča.
Jedino što treba izmeniti jeste boja pločice ako hoćete neku drugu sem crne, i da se odabere debljina PCB pločice da bude 1mm. (PCB thickness).
Na vama je da odaberete da li će te uzeti levo polarizovane ili desno polarizovane antene. Ovo je jako bitno jer i na prijemniku i na predajniku treba da bude isto plorazovana antena.

U fajlovima imate i 3D model za sklapanje antena koji vam je potreban da bi sve bilo precizno postavljeno i na svom mestu. Kod ovih antena jako je bitna razdaljina i način postavljanja aktivnih elemenata.
Ja sam svoj model dobio od DECKY-a koji mi je isekao na laseru od breze i ovom prilikom mu se mnogo zahvaljujem na tome. (pijemo)

Delove za par antena nisam naručivao preko sajta nego sam dobio u nekoj razmeni od mog prijatelja ZEN-a iz Beograda koji je deo ekipe X-drones ako se ne varam i njemu se ovom prilikom zahvaljujem mnogo.

Kada se skupe svi potrebni delovi to izgleda ovako:

Aktivni elementi



Kabal RG402



Konektori


The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #1 on: January 18, 2018, 12:41:59 PM »
I naravno deo po kome se sklapa antena


Pa da počnemo:
Prvo treba odseći koaksijelni kabal tako da samo srednji deo tj aktivni deo kabla viri nekoliko mm dužina tu nije presudna jer se seče posle. Aktivni deo antene se na gornji deo kabla stavlja skroz do dole jer se lemi i sa jedne i sa druge strane. (kod postalvjannja elemanta jako bitno je da sve što piše na pločicama piše sa gornje stranekada postavite na kabal)
Nakon toga postaviti gornji element ali tako da bude vertikalana u odnosu na kabal koji ste pre naravno lemljenja ispravili da bude što ravniji.

Zatim prvo zalemiti gornji deo koji viri a potom okrenuti antenui zalemiti i donji deo.
Jedan savet prilikom lemljenja donjeg dela ne treba preterivati sa kalajem nego prosto početi lemljenje i zadržati vrh lemilice da ugreje sve elemente koji se leme, zatim dodavati po malo kalaja koji će sam teći tamo gde treba i posle vam ostane eventualno samo da okrenete i sa druge strane uradite isto to da bi se popunilo sve.

Sve ti izgleda ovako:

Odsečene kabal







« Last Edit: January 18, 2018, 12:49:45 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #2 on: January 18, 2018, 12:54:51 PM »
Elemente slobodno možete ošmirglati tj one delove koje se na poslednjoj slici video kao naki krajevi koji vire sa diska.
Ne treba se bojati da se šmirglaju pošto je aktivni element antene odvojen od ivice ruba diska dovoljno da ga nećete dohatiti a površina i izgleda same PCB ploče nije bitna toliko, tj nije bitno da bude idealno precizan disk...

Postavljena gornje ploča i zalemljena sa gornje strane



Nakon ovovg zagvata stavlja se srednji element i sve to stavlja u drveni sklop za pravljenje antene.






NAPOMENA
Prilikom postalvjanja gornjeg i srednjeg dela vrlo je bitno da se crtice koje se nalaze na diskovima poklapaju sa vertikalnim stranicama šablona tj da budu jedna ispod druge na oba diska, takođe i da sve to bude postavljeno kako treba da ne bi došlo do nekih neželjenih uglova. Posle postavke srednjeg diska proveriti samo da li su paralelni.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #3 on: January 18, 2018, 12:59:52 PM »
Lami se odole kao na slici i primenjivati isit princip kao i kod gornjeg elementa tj pustiti da se sve zagreje i da kalaj teče i sam napravi spoj a ne da dodajete previše.

Nalon toga se lemi naravno drugi element i postavlja treći koji nema crtice i svejedno je kako ga postavljate jedino je bitno a to opet napominjem da vam slova na pločicama budu okrenuta ka gore što se vidi na slikama





Kada ste sve to polemili odseći višak žice koji viri sa gornje strane antene i sve to bi  trebalo  da izgleda ovako:




The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #4 on: January 18, 2018, 01:06:11 PM »
Dužina po preporukama glavnog koaksijalnog kabla bi trebala da bude od 70 do 80mm računajući od vrha antene pa do konektora.
Neki prave od manje od 50mm.

KAda se odseče kabala na određenu džinu ponavlja se postupak sa početka priče a to je da se izdvoji srednja žica da bude sama na kablu , dužina zavisi od konektora koji ste uzeli obično je to do 5mm, za ovakav tip konektora je 2mm sasvim dovoljno.
To izgleda ovako.


Nakon toga se uzima pin i stavlja na taj deo srednje žice i lemi sa vrlo malo kalaja jer pinovi imaju rupu na sebi kroz koju treba da uđe kalaj i napravi spoj, opet ne treba preterivati da ne bi se kalaj razlio jer su pinovi pozlaćeni i jako dobro razlivaju kalaj pa može se desiti da sve to napravite tako da pin posle ne može lako da uđe u konektor.

To izgleda ovako.



Nakon toga sečete ako hoćete malo estetike i čvrstine komad termobužira i stavljate na kabal, postavljate kabal u konektor i to tako da ako je SMA konektor u konektoru viri samo onaj mali deo bodlje ne više i ne manje nego što je on sam a ako je RP-SMa onda ženski deo mora da bide ravan sa plastikom konektora ni da viri a ni da bude duboko.


The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #5 on: January 18, 2018, 01:10:10 PM »
Nakon toga se lemi kabala za konektor i to na isti način da vam kalaj teče i napravi odličan spoj sa svih strana, nabijate termobužir , zagrejete da se skupi i antena je generalno gotova. Ja sam na svoju na gornja dva elementa stavio termobužir da bih ih ojačao malo a postoji i 3D fajl koji se od plastike napravi da zaštiti sva tri elementa. i sve to izgleda na kraju ovako:







The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #6 on: January 18, 2018, 01:18:39 PM »
Antene su odlične za nijansu su bolje od aomway antena a i izdržljivije dosta.
Fajlovi su u prilogu
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #7 on: January 18, 2018, 02:42:11 PM »
Odlično, hvala na opsežnom objašnjenju i uputama  :)aplauz :)aplauz

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #8 on: January 18, 2018, 03:52:30 PM »
Kada učitate fajlove na sajt a to morate jedan po jedan obavezno proverite na preview modu da li se vide 4x4 diska.
Takođe može da se desi da vam učita treći fajl a da ne prikaže ili drugi nisam siguran koji.
U koliko se to desi samo pištie tehničkoj podršci sajta ispraviće jer postoji bag na sajtu izgleda.
Može da se naruči i manje ali cena je i onako mizerija za 160 komada 15 eura.
Naručuje se broj pločica koje su 100x100mm na koji staje po 16 komada. E sada MOže da se naruči 5 RCHP i 5 LCHP od svake.
Donji treći segment odnosno najmanji je isti i kod levih i kod desnih antena
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #9 on: January 19, 2018, 12:34:05 PM »
Evo najnovije informacije do koje sam došao od drugara. Sajt ima u galeriji antene već spremne tako da nije potrebno učitavati fajlove

https://www.seeedstudio.com/gallery-detail.html?gallery_id=1008108

Dole na stranici imate izbor delova LCHP ili RCHP
The ground is the limit (or a water)

Offline serGolden

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #10 on: January 31, 2018, 01:07:41 PM »
To sam i ja hteo pokusati ali sam odustao pa sam uzeo emax pagoda 2 ono pakovanje od 2 kom vrlo sam zadovoljan samo su krhke jednu sam vec reparirao nista strasno.

Nego off topic Marko jel ziv taj ZEN :) pre tacno godinu dana sam imao neku komunikaciju iz razmene ideja i sl. pa je misteriozno nestao  nije se javio. Ne znam da li je na forumu. Pozdravi ga :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #11 on: January 31, 2018, 03:23:50 PM »
Živ je mrda koliko ja znam.  :big smile
Nego ima na viberu grupa koja se bavi rc quadovima, berzom a i ostalim stvarima, veruj mi da je življe nego ovde 100000 puta, leti se stalno, razmenjuju se ideje, prodaje se oprema, ima dve grupe jedna je opšta a druga samo berza.
Ako hoćeš mogu pitati da te ubace, ubaciće te sigurno. Samo mi treba telefon pa pošalji na PM
A ako neko hoće čvršće antene imaju da se nađu i 3D printane zaštite tako da onda nema toliko šanse da se iskidaju. A i fajlovi da se iste isprintaju.
Obzirom na cenu koštanja po komadu kada nabaviš sve potrebne komponente koga briga i da se izlome.
« Last Edit: January 31, 2018, 03:26:11 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: PAGODA RUČNE IZRADE
« Reply #12 on: January 31, 2018, 05:12:41 PM »
Ovde je objasnjeno pravljenje pagoda antene i vrlo jednostavna zastita silikonom.Koga mrzi da gleda ceo klip to mu je negde oko dvanaestog minuta.