Author Topic: R A S K A L 140 / 95 cm  (Read 78066 times)

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #120 on: April 03, 2020, 07:01:45 PM »
Preskočoio sam za trenutak elerone, stao sam sa plankovanjem trupa da bih resio komande repa.
Dilema je da li ići sa bužirima, karbonskim šipkama ili na starinski način. Problem za šipke je bio što ne bi izašle u pravac
komande pa bih morao da majmunišem . Bužire sam ostavio za Canadera i tako sam odradio na starinski način. U kitu se nalaze žica i  2 smrekove letvice 6x6 za ovu namenu koje sam ubacio u bušilicu i doterao ih na okrugli oblik. Za konac sam koristio onaj za heklanje. Sve sam na kraju zalio lepkom i to jako dobro drži.



U trupu su ostavljeni kanali-vodjice za komande repa što sam naravno iskoristio.





I posle toga zatvaranje trupa plankom:





Predhodno sam ga provizorno sklopio čisto da vidim na šta ovo liči..
a sada i liči na Rascal..


« Last Edit: April 03, 2020, 07:12:21 PM by drjack »

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #121 on: April 07, 2020, 10:11:40 PM »
Plankovanje repnih površina i elerona:









Ovo su privremeni nogari iz kita, dok ne stignu karbonski:


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #122 on: April 07, 2020, 11:10:56 PM »
E Dragance svaka cast ,jesi modeler pravi

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #123 on: April 15, 2020, 08:04:57 PM »
Sad znam zasto on ovo sve postavlja u mom postu  :mhm da bi prepisivao  :hehe :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #124 on: April 18, 2020, 02:19:16 AM »
Nosač zadnjeg točka po Saletovom sistemu prepisivački jer je dobro rešenje.





Plankovanje krila odozgo:

Radio sam iz dva prolaza za svako krilo jer je plank 1mm i dosta je osetljiv,
ima tenziju pucanja na krajevima zbog savijanja u dve ose. Pre plankovanja, sredinu krila sam
ojačao epoxy smolom i 48gr platnom , provukao žice za servoe i izbalansirao krilo dodavanjem
malih komada balze u krajeve krila.







Na trupu sam ubacio ukopavajuće matice,





A danas sam od Pere preuzeo karbonske nogare, gaće i točkove.
Peri sam samo poslao tehnički crtež već postojećih alu nogara a rezultat je na ovim slikama:









Svaki komentar je suvišan....
« Last Edit: April 18, 2020, 02:24:48 AM by drjack »

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #125 on: April 21, 2020, 06:02:17 PM »
Poklopac baterije i motora:





















Nakon privremenog sastavljanja izmerio sam tezinu modela.
Komplet sa baterijom 3S/2200 mah, bez presvlake 700 gr.
Ima prostora da se jos smanji tezina na konto baterije. MIslim da ce batarija od 3s/1500 mah biti taman.
Takodje jos nije palo finalno smirglanje koje ce takodje skinuti  nesto tezine.
 

« Last Edit: April 21, 2020, 06:04:29 PM by drjack »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #126 on: April 25, 2020, 03:33:49 PM »
 :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #127 on: April 26, 2020, 04:20:51 PM »
pa tebi je sad ostalo finisiranje ,jos malo pa eto spreman za poletanje ,tipujem na 840g

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #128 on: April 27, 2020, 07:00:52 PM »
Otpilike je tako, još samo da ga  celog prešmirglam i  sve ostalo sto se drvenarije tiče je gotovo. Od Pere mi stize i karbonski nosač motora nešto slično Saletovom rešenju.  E sad posto nemam plavu providnu foliju ili ću da cekam jos min. 20 dana da mi stigne iz EU ili ću da presvlacim sa drugom kombinacijom boja. 

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #129 on: April 28, 2020, 09:55:52 AM »
MOzda si negde napisao a nisam video. Pitanje: koje debljine je furnir (balzin) koji si koristio za za oplatu za trup ? Isto pitanje i za krila. I koje drvo si koristio za konstrukciju trupa (da li je sve balza) ?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #130 on: April 28, 2020, 11:32:27 AM »
za Peru

treup je radjen od aviospera 3mm i blaze od 2mm i duznicama od smreke radi ojacanja u zadnjem delu torzije trupa

pod konstrukcija trupa je od aviospera 3mm troslojni ,koji se kasnije nalepi na formiranu stranicu ili kanaticu koja je od balze 2mm ,u prednjem delu gde je ojacan ima skelet od avio spera gde se kasnije nadovezujem u zadnjak sa balzenim letvicama od 3mm ,sa tim nadovezivanjem letvica od 3mm stvaras uporiste za ulepljivanje gornje i donje strane trupa koje su od balze 2,5mm ili 3mm ,lepljene poprecnim godovima

krilo je radjeno od balze i smrekovih letvica
plankovi su od 1,5mm balze isto kao i rebra i sve se to vezuje sa smrekovim letvicama 2,5x5mm, po redini krila se najaci ojacanje od spera i sa vec datim uglom diedra krila ,nastavak tog spera prelazi u balzu od 3mm ,koji se uglavljuje na svako rebro ,, uslicano

sagledaj ceo topik pa ces uvideti sta sam ispisao ,mozda sam malo nejasan sa pisanjem ali slike su tu pa se moze uvideti sta je sta i gde je postavljeno

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #131 on: June 22, 2020, 05:33:08 PM »
Folija je konačno stigla , da ne kažem da sam skoro pa išao po nju ...
Slučajno tražeci po netu kako najbrže da je dobacim ovamo, naletim na ovu firmu u Čakovcu (HR) koja ima vrlo interesantne stvari za sve one koji vole jedrilice:

https://www.clm-pro.com/

Ljudi mi poslalali pouzećem na adresu u HR gde sam je i pokupio u prolazu.
Za to vreme prva tura predhodno naručena od Mibo models iz SLO i dalje se kiseli u našoj pošti u Zemun Polju.

To je plavi providni Oracover kakav sam i tražio.



Kombinacija boja slična ovoj:



Konačno  sam  prionuo  na posao.














Folija je super. Lako se s njom radi odlično se zateže i odlično izgleda. Na njoj sam uspeo direktno da štampam natpise, a otisak je takodje odličan. 3m sam platio sa poštarinom nekih 36 EUR ali vredi  svih para.
« Last Edit: June 22, 2020, 05:43:20 PM by drjack »

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #132 on: June 22, 2020, 06:08:26 PM »
Kada sam sve sagledao, shvatim da mi fali odgovarajući spiner za osovinu 3,17mm. jer ovaj model nema klasičan kapotaž kao onaj gore sa slike.  Pera reče da mu je dosadno ovih dana jer je sve moguće i nemoguće kalupe za jedrilice odradio (a tek to treba videti nadam se na skupu u Valjevu). I tako je ostalo da mu samo dobacim model odgovarajućeg spinera. Videćemo na šta će to ličiti.

Motor sam napakovao od 2 druga. Motor je 2830 1100 kv.
Nosač motora je takodje iz Perine  radionice, karbonski lagan ko perce a jak. 

« Last Edit: June 22, 2020, 06:10:46 PM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #133 on: June 24, 2020, 11:22:02 AM »
Kada sam sve sagledao, shvatim da mi fali odgovarajući spiner za osovinu 3,17mm. jer ovaj model nema klasičan kapotaž kao onaj gore sa slike.  Pera reče da mu je dosadno ovih dana jer je sve moguće i nemoguće kalupe za jedrilice odradio (a tek to treba videti nadam se na skupu u Valjevu). I tako je ostalo da mu samo dobacim model odgovarajućeg spinera. Videćemo na šta će to ličiti.


Ja imam jedan visak, doduse crveni, spiner sa ASW28 jedrilice. Nisam siguran koji je fi. Ako jos imas u zivotu tu jedrilicu, pogledaj da li odgovara taj spiner pa javi da ti dam.

Online drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: R A S K A L 140 / 95 cm
« Reply #134 on: June 25, 2020, 01:29:13 AM »
Hvala Pero, Imam je, Crveni je mali, i nije odgovarajuci oblik, plus sklopiva elisa.... Ovde treba
 Fi 45mm, sa canglom 3,17mm.  Sutra ce Pera da ga slozi od karbona i aluminijuma.