Author Topic: Folding pro na elepsasti trup ???  (Read 14881 times)

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Folding pro na elepsasti trup ???
« on: December 14, 2017, 09:02:48 PM »
Imam jednu malu nedoumicu pa reko da se konsultujem sa vama ...

U sustini napravih trup za jedrilicu elipsastog oblika pa nisam siguran dali to smeta sklapajucem propeleru ... plasim se da ne kaci o trup ili zaglavi ... Vasa iskustva ???


Evo i slike trupa ...

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #1 on: December 14, 2017, 11:22:13 PM »
To se toliko brzo otvara, da imaš utisak da se raširi pre nego što počne da se okreće.
Bez brige.  (pijemo)

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #2 on: December 14, 2017, 11:23:35 PM »
Od čega je pravljena glava trupa, a od čega cev?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #3 on: December 15, 2017, 03:32:28 PM »
pa kad mogu na pravim jedrilicama sad da stavljaju sklapajucu elisu zasto nebi i ti stavio na tvoju,nemas brige oko toga da li ce ili nece elisa da ti zakaci za trup ,za sad koliko se bavim ovim hobijem nisam cuo za takav slucaj da se zaglavila ili da kaci negde na trup prilikom startovanja motora

moj savet bezi ruke od te elise inace kasapi da ne osetis ,vec imao vise puta iskustva sa takvom elisom

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #4 on: December 15, 2017, 07:33:35 PM »
To se toliko brzo otvara, da imaš utisak da se raširi pre nego što počne da se okreće.
Bez brige.  (pijemo)

Hvala na odgovoru , pretpostavio sam da nema brige ali sam ipak odlucio da pitam za svaki slucaj ... Iskreno do sad nisam montirao sklopiv prop pa eto ...

pa kad mogu na pravim jedrilicama sad da stavljaju sklapajucu elisu zasto nebi i ti stavio na tvoju,nemas brige oko toga da li ce ili nece elisa da ti zakaci za trup ,za sad koliko se bavim ovim hobijem nisam cuo za takav slucaj da se zaglavila ili da kaci negde na trup prilikom startovanja motora

moj savet bezi ruke od te elise inace kasapi da ne osetis ,vec imao vise puta iskustva sa takvom elisom

Hvala na odgovoru i savetu , do sad sam se i obicnih plasio ali imacu na umu da budem jos oprezniji :D




Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #5 on: December 15, 2017, 07:46:04 PM »
Od čega je pravljena glava trupa, a od čega cev?


Glavu trupa sam napravio od stirodura , presvucena sa dodnje i gornje strane papirom za pakovanje ...
Cev je od karbona promera 10x8 i sam kostur trupa od spera na kom se vezuje karbon i lepi trup ...


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #6 on: December 15, 2017, 07:58:47 PM »
Odlicno izgleda , daj malo vise detalja o jedrilici. Koji je to auto u pozadini?

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #7 on: December 15, 2017, 08:12:17 PM »
Sto kaze drug Jedrilicar..to se otvara vrlo brzo.. obavezno postavi kocnicu..programiraj ESC..jer ce onda u letu dok ne radi motor da se okrece..  :)aplauz...ziveo stirodur... ()-() (work)

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #8 on: December 15, 2017, 09:20:22 PM »
Glavu trupa sam napravio od stirodura , presvucena sa dodnje i gornje strane papirom za pakovanje ..
 
hm... hm...
odokativno to mi je staticki poslabo.....imas veliku bateriju..veliki izrez poklopca kabine...imas li sta unutra letvica?...pazi i imas momenat uvijanja suprotan od okretanja elise...
ne bih da mracim .... al ajd kad si otvorio lepu temu koju jos nisu us...., slikni iznutra i daj neke podatke za motor

poz
 raddde
tko lijeti,
vredi

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #9 on: December 15, 2017, 10:01:26 PM »
Odlicno izgleda , daj malo vise detalja o jedrilici. Koji je to auto u pozadini?


Auto u pozadini Opel Manta A , koja godinama trpi zbog ovog skupog hobija :D


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #10 on: December 15, 2017, 10:22:05 PM »
Namirisao sam ga , odlican je.

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #11 on: December 15, 2017, 10:22:48 PM »
Sto se tice samog aviona to je plan sa rcgroups-a GUPY jedrilica ... Plan mi je posluzio kao neka smernica za prvu jedrilicu , dosta toga sam promenio pa jedva da lici na onu sa Rcgroups-a ...

Inace vec sam napravio jednu gupi jedrilicu koju letim vec oko godinu dana , nisam imao zelju da sa njom hvatam termale i letim kao pravu jedrilicu vec mi je bila zelja da imam i neki poveci avioncic :D

Tu prvu sam napravio od od stirodura presvucenu NATRON papirom sa belim lepkom ili ti tutkalom ...
Krajeve krila sam pravio od stiropora i njih uspesno pokrivio tj oblikovao u vrucoj vodi ...
Sve to je letelo besprekorno i ako je sklopljena pomocu stapa i kanapa , setup sam imao pa nisam mnogo mogao da biram sta ce ici od pogona , bez sklopivog propelera sa nogicama da se isti nebi slomio pri sletanju ... Izgledala je kao MORZ :D
Flapsovi cista inprovizacija ali rade posao , u 3 polozaja umeste jedrilicu pri sletanju :D

Uglavnom letim 3D stirodurca i to mi je cist uzitak pa onda kad poletim jedrilicu nastavim u istom stilu i nju da letim :D



Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #12 on: December 15, 2017, 10:32:47 PM »
Posto sam se sit naleteo njom resio sam sebi da napravim jos malko veci avioncic :D
Zasto da ne 3.3m raspon , krilo se sastoji iz 6 dela stirodura  :sljus 3parceta po strani , razlog tome je neka inprovizacija cnc masine koja nema moc da presece duze parce od 50cm :D

Da ne davim , kompletno krilo presvuceno natron papirom , spajace se na sredini i bice ojacano karbonom 8x6x1m kao neka ramenjaca ... Nemam neke slike jer nisam planirao ovakvog kvazimogu da kachim javno :D



Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #13 on: December 15, 2017, 10:44:17 PM »
Blizu sam kraja , pa su me zato interesovali detalji oko propelera jer ga do sada nisam koristio ...

Glavu trupa sam napravio od stirodura , presvucena sa dodnje i gornje strane papirom za pakovanje ..
 
hm... hm...
odokativno to mi je staticki poslabo.....imas veliku bateriju..veliki izrez poklopca kabine...imas li sta unutra letvica?...pazi i imas momenat uvijanja suprotan od okretanja elise...
ne bih da mracim .... al ajd kad si otvorio lepu temu koju jos nisu us...., slikni iznutra i daj neke podatke za motor

poz
 raddde

Razmisljao sam i o tome , uradio sam sa unutrasnje strane trupa kao neko ojacanje takodje onim sto sam imao , ona samolepljiva mrezica za knauf laminirana belim lepkom ... To mi je do sad radilo odlican posao za sve avione ...
Poslikacu sutra trup sa unutrasnje strane ... Prvi trup ima 2 letvice kao ojacanje ali za ovaj sam to izbacio , sad kako ce se pokazati nisam siguran :D
Kao sto rekoh ovo je cisto izmotavanje pa kako mu bude , i to bi na kraju trebalo da izgleda ovako ...

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Folding pro na elepsasti trup ???
« Reply #14 on: December 15, 2017, 10:54:32 PM »
Svaka cast na zelji i poduhvatu.

Nadam se da ce leteti dobro.