RC MODELI AVIONA - SUS > TRENAŽNI MODELI

Pilot ACE-20S Reparacija

(1/3) > >>

NoX2:
Pozdrav svima.

Nije me bilo ovde neko vreme. Suzdrzavao sam se nekako i od posecivanja ovog foruma i pokusao sam sebe, ne znam  zasto, da odvojim od ove price. Da se zadovoljim jednim malim quadcopter-om i papirnim avionima, ali bez uspeha. :) Tako da eto me opet posle par godina. Kad citam moje postove, ne mogu da verujem koliko zelen sam bio :D
Ukoliko je neko video onaj pokusaj pravljenja P 38, to sam bio ja. Razmisljam da mozda jednog dana i zavrsim taj avion, ali cu onda sve od pocetka uzeti da radim. Da ne duzim sa uvodom i predjem na stvar...

Model iz naslova mi je poklonio drugar pre dva meseca i rekao da moram to da zavrsim i da letim. Ja cu se potruditi da tako i bude. :) Cudno je kako sam samo par dana ranije sedeo sa drustvom i prepricavali smo dogadjaje iz detinjstva. Ja sam spomenuo kako se secam nekog spota u kom klinac pravi avion. Secam se kako navlaci foliju na krila i kako ga baca posle. Nisam znao koja je to pesma, ali znam da sam blenuo u ekran svaki put kada je isla i posle sam pokusavao isto to da uradim. Cesto sam se prisecao tih scena i googlao po netu, ali nisam mogao da je nadjem. Imao sam srece da je drugar znao o kojoj pesmi pricam i par sekundi kasnije, ja sam opet bio zalepljen za ekran i gledao spot koji nisam video 19-20 godina.
Radi se o ovoj pesmi:


Par dana posle, drugar, koji nije prisustvovao tom druzenju, mi salje sliku modela koji je nasao na najlonu, pita me za misljenje i kaze da nece da kupuje jer je izlomljen, ali me zove na pivo posle posla. Pre piva je otvorio gepek i pokazao mi avion sa slike :) Lepsi rodjendanski poklon nisam mogao dobiti.


Model je stojao kod mene u radionici neko vreme. Nisam znao sta da mu radim prvo. Ni sada ne znam. Zato reko prvo vama da se obratim. Treba mi saveta i sugestija. Voleo bih kada bi kroz ovu temu propratili popravku ovog modela, a posle i letenje. Ja obecavam da sada necu odustati jer ovo deluje da ce poleteti i to ce mi biti dovoljna motivacija :)

Kao sto se vidi da slika, model je bio prekriven folijom. Ja sam je skoro skinuo. Ostalo je jos malo na nekim delovima, pa to polako "depiliram" lepljivom trakom kada imam zivaca. Telo sam pokusao da ocistim sa acetonom, ali je to prouzrokovalo farbanje balze u zeleno. Mislim da se to moze osmirglati. Ono sto bih ja zeleo je da izbegnem tu goliju. Nekako mi je lepse i lakse da ga ofarbam. Vi cete mi reci da li je to moguce sa ovim modelom. Da li on moze da nosi dodatnu tezinu boje. Evo par slika, pa da prica bude jasnija:








Molim vas da zanemarite nered u radionici. :)

Kao sto vidite, ja sam bio nestrpljiv da nesto malo popravim. Kljun je bio udaren od pada, pa sam zamenio balzu. Rep sam napravio nov. Spoj sam napravio na jednom rebru i zamislio sam da to ojacam smolom i staklenom tkaninom ili kako se vec zove.

Koji lepak koristiti? Da li je ok sto sam do sada lepio sa ovim:


Pored drvenarije, od njega je ostalo i malo setup-a.
Na krilima je ostao jedan servo:


Sus motor O.S. Max 25 FP (ukoliko sam ja dobro procenio po oznakama) i rezervoar za njega.


Polugice za komande, sajla za gas i stajni trap:


Mislim da je to sve sto imam od njega. Merio sam ga. Telo je oko 500g, toliko su i krila. Svu drvenariju kada sam stavio  na gomilu, bila je 1104g.

Sada da izbombardujem sa jos malo pitanja :D

Da li je ok ovo sto sam do sada uradio?
Gde bih mogao naci gorivo za njega, pa da mogu srediti i probati motor?
Citao sam u nekim postovima o materijalima za presvlacenje. Da li je moguce izbeci foliju i ofarbati ovaj model?
Servo motore kojih karakteristika treba da koristim?
To je, za sada, sve sto mi pada na pamet od pitanja, pa cu vas pustiti da vi sada mene izbombardujete sa odgovorima :D

Budite pozdravljeni,
Nemanja

Johann:
Folija kod takvih modela sa sus motorima je ujedno i zaštita od svega što može da kaplje i curi (a inače uvek nešto kaplje i curi...).
Presvuci folijom model, ko još farba modele od balze u 2017. to je možda bilo aktuelno 70-ih godina premazivanje lakovima...

Nikola pantLA:
Lepak je dobar, po specifikacija ovaj model spreman za letenje treba da bude tezak izmedju 1500-1600g,  motor mozes da rastavis i da ocistis ako je potrebno, i porbaj ga pre nego stavis na model, svakako mozes lako da ga konvertujes u elektro. U ovom trenutku kad pogledam cene glow goriva, bar ovih fabrickih, glow motore ne bi uzimao u obzir ni za jedan model, ili elektro ili benzin.

Johann:
Da kako reče Nikola lepak je ok, nema boljeg od toga za balzu, jedina mana je sporo sušenje pošto vidim da koristiš standard(crni poklopac), imaš i express varijantu istog tog lepka(crveni poklopac).
Servo motore pregledaj po karakteristikama koji su vec korisceni, mozes neki mini size, radiće posao bez problema.

NoX2:
Citao sam ovde neke teme, pa sam pomislio da je izbegavanje folije moguce. Ako model mora da bude 1500-1600g, onda mislim da necu imati prostora za farbu. Ja sam foliju hteo da zaobidjem jer mi se nije svidelo kako je avion izgledao kada sam ga dobio. Bila je izbuskana i izcepana. Na dosta mesta sam primetio da je bila krpljena, pa sam predpostavio da se prilicno lako moze pocepati.

Kada sam kupovao lepak, video sam i taj sto hvata za 5 minuta. Nisam zeleo da ga uzmem jer bi mi to nabijalo pritisak kod postavljanja dela koji treba da zalepim. Nemam problem da sacekam 24h, pa nastavim.
Sada sam se malo uplasio po pitanju motora. Koliko takav motor trosi goriva i jel mi mozete dati neku okvirnu cifru koliko se to gorivo krece kod nas?

Da li je ok da rep i te slabije tacke malo ojacam staklenom tkaninom i smolim? Hoce li to jako povecati tezinu?

Pozdrav,
Nemanja

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version