Author Topic: Online "mesanje boja"  (Read 8401 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Online "mesanje boja"
« on: October 05, 2017, 04:12:49 PM »
Razmisljajuci kako za zamesam neku nijansu oker zute boje, pitah gosn googla. I tu naidjoh na simpatican i prost online "mesac" boja.

Imate u ponudi 8 boja + "vodu" koje mozete dodavati i oduzimati (kao da kapljete kapljice) a u prozoru iznad se prikazuje rezultujuca nijansa. Oznake boja su u hex/html kodu. Medjutim postoji i mogucnost da vi upisete neki svoj html kod i klikom na dugme "Get formula" dobijete uputstvo kako da od tih ponudjenih osnovnih+ boja dobijete zeljenu nijansu. Takodje postoji objasnjenje i u RGB varijanti.
Par puta mi se desilo da sam ukucao neku boju (kod) koju je on proglasio za "jako komplikovano" ali uvek ponudi neku drugu nijansu koja je preko 99% slicna sa trazenom (bar je meni pokazao 99.4% i 99.3%).

U kombinaciji sa mailm (free) programcetom "Just color picker" koji vam odmah pokazuje kod boje kako misem prelazite preko ekrana, mozete lepo sa fotografije nekog aviona/modela da saznate kako da se napravi/iskopira zeljena boja.

Link na site je http://trycolors.com/

« Last Edit: October 05, 2017, 04:14:28 PM by pnedic »

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Online "mesanje boja"
« Reply #1 on: October 06, 2017, 04:01:55 PM »
Sve je to lako ako bojis avioncic na ekranu
U stvarnosti je to mnogo teze i nemoze se dobiti boja tako lako sa 93% preciznosti. Stamparski posao pa eto da dodam komentar
 mmmm

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Online "mesanje boja"
« Reply #2 on: November 07, 2017, 12:01:54 PM »
Da, gosn google malo komplikuje, a u praksi je to sasvim drugacije. Do skoro su sve stamparske masine radile sa 4 boje i belom podlogom (cyan, magenta, yelow i black), pa nam nista nije falilo. Dodavanje raznih ligt i dark varijanti je cist marketing. Da bi ta online igracka koliko-toliko dala realne rezultate, potrebna ti je kvalitetna kalibracija monitora.

Za odgovarajucu oker, uzmes zutu i po kap dodajes crvenu i plavu, dok ne dobijes odgovarajucu nijansu. Ako preteras, dodas jos zute pa ponovo.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Online "mesanje boja"
« Reply #3 on: November 08, 2017, 10:18:11 AM »
Da, gosn google malo komplikuje, a u praksi je to sasvim drugacije. Do skoro su sve stamparske masine radile sa 4 boje i belom podlogom (cyan, magenta, yelow i black), pa nam nista nije falilo. Dodavanje raznih ligt i dark varijanti je cist marketing. Da bi ta online igracka koliko-toliko dala realne rezultate, potrebna ti je kvalitetna kalibracija monitora.

Za odgovarajucu oker, uzmes zutu i po kap dodajes crvenu i plavu, dok ne dobijes odgovarajucu nijansu. Ako preteras, dodas jos zute pa ponovo.

E ziv bio, konacno sam saznao kako se pravi oker zuta. Pitao sam bar petoro njih (doduse ne i gosn gugla) i niko nije znao to da mi kaze  ()-()