Author Topic: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?  (Read 24222 times)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« on: August 18, 2017, 09:55:02 PM »
Iskreno, dobio sam ovu kamericu i VTX, i odlučiuo malo istestirati.
Budući sam ranije koristio neke kamere i jeftine VTXove, mislio sam da je i ovo u tom rangu, dakle da je loše.
Bogami sam se ugodno iznenadio, prvo sa cijenom, drugo sa kvalitetom slike, opcijama (pola ni ne znam šta je), i da je sve to stalo u tako male uređaje...kud to ide ljudi moji.

No, evo test kamere i vtx-a
kamera košta 20$ a transmitter jedva 9 $

Pogledajte pa odlučite sami isplati li se ili ne.

Kamera: http://www.akktek.com/akk-ca20-600tvl-2-8mm-120-degree-high-picture-quality-sony-ccd-camera-with-osd-for-fpv-multicopter.html
VTX: http://www.akktek.com/products/transmitters-receivers/akk-ts5828-5-8g-600mw-32ch-fpv-audio-video-transmitter.html




Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #1 on: August 19, 2017, 08:18:21 PM »
Nikakva senzacija
TS5828 transmiteri su jedni te isti sa istim kvalitetom prenosa zvao se on AKK, SOGUN, mijao....
Taj koji se ovde navodi je jeftinija varjanta sa dip prekidačima koja ni na bangood-u i aliexpressu ne košta više ako ne i manje na nekim akcijama.
Bolja varijanta tog transmitera je ts5828s koji na sebi ima umesto dip prekidača led diplay koji pokazuje koji je kanal i prekidač koji je za menjanje kanala i frekventnih opcija. Nemoj da se ljutiš ali izgleda da skoro nisi imao dodira sa ovim stvarima.
Kamera je jeftina kopija runcam swift 2. Sve one su u suštini sony ccd super had 2 600 tvl sennzori samo elektronika je manje više slična na kamerama. Razlikuju se možda u nekom softverskom rešenju pa tako recimo skuplje imaju neku opciju za štelovanje više dok jeftinije nemaju. Takođe neke imaju redukciju na sočicvima Ir zračenja.....
U suštini manje više kvaliteti slika su verovatno slični i sve su nijanse u pitanju.
Veruj mi imam runcam swift, foxeer, pz4202... i sve su to jednim drugim nazivom zvane HS1177 kamere koje su standard u FPV-u danas.
Slika nije toliko bitna da bude kvalitetna koliko je bitno da ti ne kasni. Kvalitet dobijaš akcionom kamerom, ovo je samo da se vozi...
Za neki fpv race 600tvl je plafon, sve preko toga primera radi 700,800 1200 tvl dobijaš kvalitetniju sliku ali ti kašnjenej skače u nebo, ne kažem da nije moguće leteti polako i sa tim kamerama ali po meni to su kamere namenjene za fpv uživanje tipa nakačiš na neku jedrilicu pa polako... Može i neki avion ali letenje nisko i riskantno nema mnogo logike....
 ()-()
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #2 on: August 20, 2017, 07:39:27 PM »
Imaš pravo,nisam baš puno u tome, kao što je FPV i ta sva silna elektronika koja je dostupna u zadnje vrijeme. Jednostavno, probao sam FPV na svemu osim helikopteru, i ne privlači me. Ja ipak najviše volim letjeti avione...i to warbirdse.
Ipak, malo me iznenadila cijena, očekivao sam da to više košta, pogotovo VTX. mislim da za FPV na avionima to kašnjenje ulazi u prihvatljivo. prije 5 godina kada sam pravio svoj prvi quad i stavljao na njega kameru, VTX....to je bilo puno skuplje, a rezultat ni blizu ovome što sam postigao sa ovim kompletom.
Bila je loša slika, (iako sam imao kvalitetne antene, a ne štap antenu kao ovdje) sa puno interferencija i prekida.
Meni za neki osnovni FPV let na nekom trainer avionu sasvim dovoljna kombinacija.
Drugo su drone raceri, to je klasa za sebe.

U dolasku mi je drugi VTX sa LED odabirom kanala kao što si naveo, mada moje malo starije oči možda neće primjetiti manji delay u prijenosu video signala, ali , istestirat ću ga, pa javim rezultate
Hvala na detaljnom objašnjenju, iako se modelarstvom bavim dosta dugo, ovdje (FPV) sam totalni njub. :)

i zašto bi se ljutio ? Ljute se samo oni koji su najpametniji na svijetu (odnosno tako misle).
Ja još uvijek učim....i učit ću do kraja života.

« Last Edit: August 20, 2017, 07:44:27 PM by varadero »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #3 on: August 21, 2017, 08:50:14 AM »
Nema na čemu ako ti nešto treba za savet tu sam.
Sa tim VTX-om od 600 mW nemoj očekivati bog zna koji domet jer ipak je to kinez i to dosta jeftin. Ja ga koristim za letenje kroz granje i šiblje ali u radijusu od 300-400m
Kvalitetne i dobre antene, a pre svega jeftine, su ti aomway cloverleaf koštaju oko 13-14 eura par, ako ih budeš uzimao uzmi ih odmah sa plastičom zaštitom jer vredi je imati ako se slučajno nezgodno sleti pa da posle ne moraš da lemiš....
Za letenje tih trenera i slično može i neka kvalitetnija kamera sa kašnjenjem ali nemoj da se usudiš da slećeš sa takvom opremom u fpv modu.
Evo ti link za antene, naravno samo da vidiš koje su a možeš naći i jeftinije, oprez samo pri kupovini jer ima i klonova, gledaj da bude aomway
https://www.banggood.com/AOMWAY-5_8G-3dBi-RP-SMA-Male-Four-Lobe-RHCP-VTxVRx-FPV-Antenna-p-978264.html?rmmds=search

Naravno ako hoćeš neki long range trebaju ti usmerene antene i jači transmiteri od 1W pa na više
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #4 on: September 01, 2017, 09:44:31 AM »
Evo još jednog njihovog produkta, micro FPV AIO split sistem.

Moj prethodni micro sistem je bio u komadu i nije me baš oduševio, slika je bila relativno dobra ali domet jedva 100m.

Ovo bogami praši i do 400m bez problema.
Ugodno me iznenadio.

I još jedna stvar. Latencija, delay...kako god.
Nema je, nema kašnjenja ni malo.

« Last Edit: September 01, 2017, 12:55:09 PM by varadero »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #5 on: September 01, 2017, 02:31:24 PM »
Pozdrav.
Imaš varijanti takvih kamera koje su all i one i sa 200 mw pa čak o neke varijante tipa promenljivih transmitera koji mogu da rade recimo na 25mw 100 mw i 200 mw preko prekidača....
Ako pogledaš svaku all i one kameru ona je sa transmiterom vezana samo sa 3 pozlaćena pina.
Jedan pin ti je + jedan - a onaj treći je signal za kameru ili ti video in na koji može da se veže i osd....
Tako da svaki takav all i one sistem možeš da rastaviš i da prilagodiš svom modelu kako ti volja samo malo žice i lemilica.
To su u suštini 600 tvl cmos kamere i manje više rade sve dobro samo im je mana loše adaptivanje na promenu osvetlenja (naglu) pogledaš kroz prozor a ono belo..... Jedina kamera koja dobro radi na promenu svetla jeste kamera koja dolazu uz original blade inductrx fpv ali ona zato ima duplo lošiju sliku od ove tvoje i sličnih...
U suštini te kamere su po meni više za neki let u unutrašnjoj sredini, ne kažem može i napolju ali ccd je bolja varijanta za spoljašnju sredinu. Jedino je mana što do sada nisu mogli da naprave ccd kameru toliko malu kao cmos. Ima neke varijante tipa runcam swift micro ali nije to to... To oko jačine signala na tim jeftinim malim transmiterima to sve zavisi od mnogo toga...
Recimo 25mw bolje radi u unutrašnjosti nego 200 mw....
Takođe i antena zna da odigra ulogu u svemu tome pa pošto več letiš avion možda ne bi bilo loše da nabaviš neku cloverleaf antenu pa probaš sa njom i istestiraš
https://www.banggood.com/7cm-2_5dBi-3dBi-5_8G-4-Leaf-RHCP-Micro-Clover-Antenna-IPX-UFL-For-Mini-FPV-VTX-p-1115275.html?rmmds=search

Što se tiče kašnjenja 600 tvl cmos kamere nemaju to nijedna (odnosno imaju ali je zanemraljivo)
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #6 on: September 07, 2017, 06:40:43 PM »
@marko.jovanovic od tebe se da svašta naučiti  ;D

Evo sad review i onog VTX-a kojeg si spominjao


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #7 on: September 07, 2017, 08:55:34 PM »
Što se tiče tranimitera tu ne možeš biti pametan, jeftine varijante rade sasavim zadovoljavajuće jer verovatno se manje više baziraju na istoj tehnologiji kao i kod HS1177 kamera ostalo su sve varijacije na temu.
Ovi 5828 ili kako već TVX-ovi dobro rade posao, greju se manje više kao i svi,meni je otpala antena pa se nije spržio posle dobrih  5-10 minuta traženja kvada...
Takođe kada sam letiš ili vas je malo treba obratiti na frekvencije koje koristiš.
vrlo je bitna frekvencija i to uz tvoju antenu moraš da eksperimentišeš jer neka natene rade dobro na nekim frekvencijama a druge opet na nekim drugim. Takođe nije ista jačina rada transmitera na svim frekvencijama pa tako ti 5828 imaju recimo blizu 600mw tek na F8 frekvenciji koja je ako se ne varam 5880 Mhz bar kako su pokazali testovi na netu.
Neke antene rade odlično u paru ali čim je različita na vtx-u ili transmiteru odmah je lošiji prijem, to je koliko  sam uspeo da vidim problem sa TBS antenama. Antene su odlične ali samo kada ih imaš u paru.
U poslednje vreme nešto hvale one nove pagoda antene pa moram uzeti jedan set da probam.
Kažem ti teško je tu biti pametan i odabrati nešto savršeno jer do toga treba dobro da ostaviš prodavcima novaca...
Ja furam taj 5828s sa aomway antenama i nemam nekih većih problema bar tu gde letim i za mene su to odlične antene i vtx, dok drugima verovatno u drugim situacijama loše rade....
Takođe nije ni svako okruženje isto negde ima većeg elketromagnetnog zagađenja negde manje tako da.....
« Last Edit: September 07, 2017, 08:58:58 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #8 on: September 09, 2017, 08:15:13 PM »
Razvedrilo se i odmah sam otišao na našu livadu :)

Nema se šta puno reći, radi super i sa štap antenom.


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #9 on: September 09, 2017, 09:18:13 PM »
Ako voliš taj vid FPV zezanja pusher bi ti dobro došao jer ti se ne vidi elisa ispred kamere a i kameru direktno u nos možeš da zabodeš...
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #10 on: October 09, 2017, 06:18:12 PM »
Evo još jednog VTX-a na testu, ovaj ima PitStop mode kao i Smart Audio port za mijenjanje snage odašiljanja putem BetaFlight OSD-a (i stanice naravno).


Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #11 on: October 13, 2017, 07:29:21 AM »
Napravio sam i range test sa 800 mW outputom na transmitteru.
4 km je sasvim dovoljno za moje potrebe  8)


Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #12 on: January 09, 2018, 08:32:44 PM »
Još jedan VTX na testu, ovo je samo prvi dio


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #13 on: January 09, 2018, 08:49:32 PM »
Počinju kinezi ozbiljno da kopiraju ozbiljne KINESKE igrače FPV opreme što je jako dobro po nas jer biće sve jeftinije i jeftinije.
Da se razumemo to nije tehnologija 21 veka samo se sada malo više pridodalo tom epažnje jer komercijalizacija radi posao.
Pre samo par meseci pojam za VTX je bio TBS unfy pro HV koji i sada košta 50 dolara a sve to što je on imao i u boljem pakovanju kinezi iskopirali za manje više upola cena ako ne i manje.
Dobre i relativno jeftinie antene su za sada koga zanima PAGODA. RElativno su jeftine kao i aomway stim što sami ih možete praviti za manje od 2 doalra po komadu.
AKo nekog zanima mogu napisati postupak i šta sve treba da se naruči.
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: AKK, novi igrač na tržištu FPV opreme ?
« Reply #14 on: January 10, 2018, 08:54:21 AM »
Marko, bilo bi super da u jednoj odvojenoj temi napišeš tutorijal kako napraviti antenu, za nas koji volimo malo prčkati i sa lemilicama a i za početnike.