Author Topic: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint  (Read 37482 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #45 on: July 11, 2017, 11:55:16 AM »
E, ovako treba rasturiti temu  ()-() Ne bi bilo loše da forum služi za šta je primenjen, a da podjebavanja svi rešavaju putem poruka, ili lično na livadi, ili ne znam ja kako i gde. Pogledajte malo temu. Više od 50% je jebavanje jedan drugog. A u ostatku može da se nađe po koja korisna informacija. Mislim stvarno, nema smisla...   4e

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #46 on: December 21, 2017, 02:54:24 PM »
Gde sam ono stao sa temom???? A da.... Znači poleteo je model, leteo par minuta, ali na zalost onda nije bilo ništa snimljeno...

Nakon par nedelja, kad se ukazala prilika, model sam opet hteo da poletim, ali na zalost ista priča kao prvi put na Čeneju, motor se odvalio



Model je vraćen na radni sto...

Izvadio sam motor iz modela, kako se vidi i na slici, jedan kablić se isčupao iz njega



Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #47 on: December 21, 2017, 02:58:33 PM »
Motor je popravljen, opet mi je bio od pomoći kolega Zoltan iz Ade. Ponekad je potrebno praviti malo pauze sa pojedinim modelima, pa lakše se nađu rešenja


Opet sam skinuo stari, polomljen držač motora. Vladimir mi je poslao druge delove, koji su štampanim većom temperaturom. Ipak, ostavio sam stari držač, sa malom modifikacijom


Pošto ne bih želeo da se ošteti motor, ili osovina motora, sad već idem na sigurna rešenja


Kako se vidi na slici, okrenuo sam motor. Unutar trupa sam napravio držač od špera i na njega sam fiksirao motor


Videću da li će biti ovako dobro...
Zamenio sam i servo kormile pravca, prošli put se oštetio


Nakon pregleda elektronike postavio sam krila na trup


Samim tim, model je bio spreman za treći pokušaj test leta...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #48 on: December 21, 2017, 03:00:06 PM »
Narednog vikenda, odneo sam ga na Čenej. Postavio sam bateriju, i krenuo na poletanje...



Malo dotrimovanja na kormilu visine, i model leteo kao na šinama
Konačno, nakon više radnih sati provedenih, rešavajući problem oko kidanja držača motora, problem je rešen, i model je poleteo, i leteo, leteo, leteo  (yay)


Ponašanje modela sasvim je na mestu. Prilikom poletanja treba dosta da radite sa kormilom pravca, zbog obrtnog momenta (model hoće da pobegne na levo, kao što se vidi i na snimku). Ne sme se preterivati sa minimalnom brzinom, ali na pola gasa vrlo lepo leti. Prilikom zaokreta nije na odmet malog dodavanja gasa. Kod zaokreta, ako radite i sa kormilom pravca, sam zaokret će biti lepši. Ako vam stanica podržava miksove, onda to možete namestiti i unapred. "roll" uradi bez problema, ali zahteva malo veću brzinu. Ovaj put nisam pokušavao odleteti ostale figure.

Iako nisam hteo mešati materijale, u smislu plastika i šper, ovaj put je ta odluka bila neophodna. Nadam se da će biti još ovakvih modela, i da će mi dugo služiti u floti... Generalno, iako sam u početku bio pun negativnih utisaka u vezi modela, na kraju na neki način me je ipak oduševio. Ali ruku na srce, za mene balza ostaje uvek balza.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #49 on: December 21, 2017, 08:07:55 PM »

Bravo i za pilota i za snimatelja!

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #50 on: December 23, 2017, 10:12:49 PM »
Odličan let.
Ja još nekako nemam povjerenja u 3D printane modele, imao sam na posudbi 3D printer (jeftini kineski), malo mi je to sve...neprecizno, krhko mi djeluje. Ali kad vidim ovo tvoje, vjerujem da u tome ima budućnosti.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #51 on: December 26, 2017, 02:45:31 PM »
Hvala @presko, hvala @varadero

Prednosti ovih modela, pogotovo ako vam stize u kit-u, da za jedno prepodne moze da se sastavi bez poroblema. Činjenica, neke stvari treba malo drugačije raditi, ali svaki modelar već ima toliko iskustva da to reši bez problema. Svaki iskusan RC pilot moze da leti ovaj model bez problema. Naravno, treba da se obrati paznja da sa kakvog terena polećete, slećete model i neće biti nikakvih problema. Generalno, svaki model koji padne, teško prolazi bez lomova, tako i ovaj. Ali pošto se modeli prave da bi leteli, a ne da bi padali, samo pozitivno po tom pitanju i trebalo bi da bude sve OK  (<--)

Sledeći model je P-38 kojeg sam već počeo raditi, ali o tom modelu u drugoj temi  ;namig

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #52 on: March 01, 2018, 04:16:52 PM »
Baš lepo što si ispratio svu ovu novu tehnologiju, Gabore. Svaka čast. Sa uživanjem sam čitao tvoj post i dobio odgovore na neka od pitanja.

Svaka čast... Kad sam radio u Omanu, moj gazda je tamo imao 3D printer, ali veoma malih dimenzija, američke frime MAKER BOT. Uvek sam se borio sa filamentom koji bi prestao da ide kroz grejnu glavu. moram priznati da me je sprava nervirala. Trebalo je da pravim neke modele jahti i igračke za crnog Arapina...

Zanimalo me je kakva su iskustva prilikom izrade RC aviona.

Srdačan pozdrav, Stanko

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #53 on: May 28, 2018, 12:02:25 PM »
Par fotki sa RC AIR SHOW 2018. Model je lep i u vazduhu.




Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #54 on: May 28, 2018, 01:32:12 PM »
 :)aplauz Model je jedan od najlepših da dodam tu još i f4u, spitfire, FW190....
The ground is the limit (or a water)