RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI

Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint

(1/11) > >>

Gabor:

Nove tehnologije su prisutne i u modelarstvu. Najnoviji hit su proizvodi, u ovom slučaju modeli aviona, koji su rađeni na 3D štampaču


Mašina sa kotura vuče plastičnu žicu, i po unapred zadatom programu ređa male tanke žice od 0,4mm jedan iznad drugog, što se posle stopi u jednu celinu. Od vrste letelice zavisno, krilo, trup, repne površine su od određenog broja odštampanih delova.



Inače softver potiče od dobro poznate firme 3D LabPrint


Od njih za 30-40USD dobijate program i sve instrukcije za štampanje i sastavljanje njihovih modela. Imaju u ponudi jedno desetak raznih modela.

Kolega, prijatelj, Vladimir iz Bele Crkve mi je poslao prvi odštampani primerak od  modela dvokrilnog aviona Stearman Pt-19 Kaydet. Ovo je još jedna zajednička saradnja sa njegovom firmom, Kopter shop


Od alata vam treba CA lepak, aktivator sprej, šmirgla, skalpel, krpa


Pogledao sam na sajtu 3D LabPrint-a kako to oni rade, nisam poverovao da to toliko lako ide...








Gabor:
Kad je sve na jednom mestu, to izgleda ovako

Kad radim neki nov, za mene nepoznat model, onda pratim instrukcije proizvođača. Radove sam počeo sa sastavljanjem gornjeg krila




Kako izgleda proces lepljenja, pogledajte:


Kako sam i već napisao, lako, i jednostavno. Naravno, treba da se obrati pažnja, da su spojevi u bruci, da ne bi bilo na kraju neprijatnih iznenađenja

 



Gabor:
U sledećem koraku sam hteo da sastavim donje krilo, ali pošto mi nisu poslati svi delovi, nastavio sam sa repnim površinama


Poređao sam delove trupa


Kao i kod krila, i ovde relativno brzo ide sastavljanje


Segment po segment i to je to. Kad sam došao da se postavlja prednja dva segmenta, onda sam stao, jer tamo prvo mora da se sastavi držač motora i da se ugrade servoi...

Nalepio sam horizontalni stabilizator



Tu jako treba paziti na uglove, jer posle nema ispravljanja



Evo opet jednog kratkog video priloga:


Sa unutrašnje strane prvog segmenta ulepio sam matice, u šta će se fiksirati držač motora








Gabor:
U međuvremenu mi je Vladimir poslao delove i mogao sam sastaviti donje krilo i elerone



Kod sastavljanja krila, napravio sam jednu grešku, i spoj sam morao raseći. Boga mi, baš sam se namučio. Na žalost ta greška, tačnije, svaka greška se primećuje kod ovih modela





Iza motora je prostor za bateriju, za ESC, i za prijemnik. Iznad je poklopac, koji se skida, i tu imate pristup elektronioci. Poklopac se sastavlja iz tri dela


U drugi segment treba da se ulepi tri matice za šta će se fiksirati glavni trap


Zalepio sam i prednje segmente, i proverio sam kako poklopac naleže


Spajanje prednjeg segmenta sa zadnjem tek nakon ugradnje servoa kormila pravca i dubine...





Gabor:
Došlo je vreme za stajni trap i točkove,


koji su isto odrađeni od plastike. U unutrašnji deo ide čak i opruga




Kako se vidi na snimku, opruga i spone lepo rade svoj posao, videćemo kako će da se ponašaju prilikom rulanja i sletanja




Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version