Author Topic: Izrada 3d printanog drona  (Read 13091 times)

Offline nikola50

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Izrada 3d printanog drona
« on: May 23, 2017, 04:45:59 AM »
Zdravo! Bavim se 3d štampom i malo elektronikom, i pre možda par meseci sam od malog komšije dobio drona-igračku, kineski ripoff syme na popravku...do tog trenutka nisam ni razmišljao o ovome kao hobiju. Danas sam naručio prve delove za izgradnju svog prvog multirotora :D
E, sada, imam par početničkih pitanja: Uzeo sam Flysky FS-I6, jednostavno zbog toga što sam čuo po netu dosta pozitivnih komentara, CC3d, i A2212 motore sa 30a ESC. Planiram odmah da haknem i6 sa jačom antenom, ram ću odraditi na 3d štampaču, video sam na netu jako dosta zanimljivih koncepta za drona. I, sada, konačno, pitanja :D :
-Koliko sam razumeo, telemetrija je povratna informacija iz prijemnika o stanju na palubi (baterija, signal itd), sto FS-I6, koliko sam razumeo, nema. Sa druge strane, planirao sam da ukačim neki OSD na kamericu, pa me interesuje, da li to jednostavno može da radi i da li uopšte zavisi od radio stanice, pošto ja dobijem povratnu informaciju preko video linka, ne preko radio stanice?
-Motori su a2212 sa 30a brushlessima. Koliko sam razumeo, za to su mi potrebne 3s baterije. Moje pitanje je, koji C rating bih trebao da izaberem na baterijama, a da mi ni ESC a ni motori ne puste magični beli dim?
-Kakva su vaša iskustva sa ovim motorima, i da li imate neki predlog na ovo što sam za sada započeo? Dakle, ja bih najviše voleo da imam nekog long-range drona, ali za sada, gradim ovo, pa neka ima domet i do 500m, sa svim pojačivačima itd negde kroz polje, biću zadovoljan, ipak je to prvi dron koji gradim, pa neću mnogo da forsiram za prvi put...
-Da li se flight controller napaja direktno iz ESC-a ili mi je potreban neki konverter, kao oni 12-5v?
« Last Edit: May 23, 2017, 04:49:26 AM by nikola50 »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #1 on: May 23, 2017, 07:21:12 AM »
Pozdrav.
Prvo je pitanje za čega ćeš da koristiš tu letelicu?
Sledće od čega polaziš jesu motori i elise i na osnovu toga kupuješ ostalo.
Pogledaš prvo na netu za te motore sa nekim elisama koliko vuku struje na 3S setup-u.
Zatim spram toga uzimaš preporučeni ESC. ESC može biti klasičan i u OPTO varijantama. OPTO znači da nema BEC od 5V na sebi i da ne može da ti posluži kao napajanje bilo čega.
Zatim kada odabereš ESC, a vidim da si već to uradio ne ulazeći u to koliko motori troše (valjda si uzep dobro i po nekim preporukama sa neta, proizvođača ili koga več....), sve to pomnožiš sa onoliko motora koliko će letelica imati i dobiješ od prilike koliko mogu da troše struje zajedno. u tvom slučaju ako je 4 motora 120A.
C broj je podatak koji mora biti vezan za kapacitet baterije i množi se sa istim i deli sa 1000 kako bi se dobilo koliko A na tom naponu može baterija da izdrži.
Ako je baterija 1000 mAh a C broj joj je 30 to značid a može da izdrži 30A u konstatnom pražnjenju. Svaka baterija kao i ESC ima i burst mod a to znači da do 10s obično može da izdrži mnogo više pa tako da recimo tvoj esc može da izdrži i 40A nekada na 10s pre nego što izgori ili se isključi sam (isključivanje je isto tako koban trenutak po ove letelice posebno ako si nisko)
Na baterijama takođe piše da mogu i više da izdrže a to ti je ono c od 20-50 prvi broj je konstatno pražnjenje a drugi burst mod.
Tako da je jako bitno odabrati i kapacitet baterije i C adekvatan za celul priču. Kapacitet se uzima u zavisnosti od namene letelice (što je baterija jača to je i teža pa letelica lošije leti što utiče na potrošnju iste.....)
Baterija takođe bi trebalo da bude kvalitetna jer i na tarabi piše..., pa posle bude zašto kako je crkla, naduvala se, izgubila brzo kapacitet a dalo se za nju minimalno novaca....
Telemetrija na stanici je ako imaš OSD manje više nepotrebna stvar  i u tom slučaju služi samo kao sigurnost u smislu ako OSD otkaže..... (retko se to dešava) Namena letelice diktira i količinu podataka koja ti je potrebna da vidiš na OSD-u. Ako planiraš da uzmeš kameru samo za FPV imaš sada varijante kamera sa OSD-om koji na sebi nosi neke informacije kao što su vreme leta, stanje baterije u voltima, jačinu struje koje troše motori. Za sve ostalo dodatno ti treba ozbiljniji OSD i FC sa nekim dodacima (barometar, kompas) GPS....To su kamere runcam swift 2.
Napajanje kontrolera kojeg si uzeo ide sa 5V a može ga dobiti i od ESC-a ako ima bec tj 3žice na onom malom kablu ili sa PDB-a kojii na sebi ima regulatore napona na 5V.
Iskustva sa motorima reko ko može da ti kaže kada nisi napisao čiji su. 2212 je samo oznka veličine motora a može biti ih raznih proizvođača od onih za po 10 eura komad do onih za po 50 eura komad i više i takođe mogu biti u varijantama raznih brzina okretanja odnosno KV broja....
Još jedan vrlo bitna parametar za tvoje long range apetite jeste kvalitet video linka i njegovih komponenata.
Takođe dobar GPS sistem ali to na tom flight kontroleru kojeg imaš je malo teža priča jer će davati više muke nego koristi.

The ground is the limit (or a water)

Offline nikola50

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #2 on: May 23, 2017, 09:09:03 PM »
Pa za sada bih je koristio u rekreativne svrhe, eventualno u buducnosti da uzmem neki gopro pa da se igram malo...za sada mi je bitno samo da poleti :D E, vidis, ja sam tu napravio gresku, ja sam posao od rxtx-a, onda sam uzeo cc3d i motore kao zadnje.
Uzeo sam ove motore (nadam se da nije problem ako okacim link na forumu) http://www.ebay.com/itm/291931908522?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Kako si mi ti objasnio, ovi ESCovi imaju BEC, tako da mogu da napajam plocu sa njima
Stani, a jel ima neki poseban mod da bih aktivirao "burst" ili je to cisto koliko povucu struje dok se magnetno polje stabilizuje u motoru itd?
U sustini bih isao sto jeftinije da prodjem, posto je ipak prvi kvad, pa ne bih da forsiram nista, neka poleti on meni samo i ja sam zadovoljan. Mislio sam da uzmem neku 5$ fpv cameru od 700ttl-a, i na
nju da nakacim 600mw 5.8g predajnik sa onim malim OSD-om (kao kockica izgleda, bas je najmanji koji sam nasao). Takodje bih nakacio GPS sa kompasom na CC3d koji bi me kostao dodatnih 15ak $. U sustini sve bih ja to modularno
Sto se baterije tice, na osnovu ovoga sto si mi rekao, mogao bih da stavim 30c 3s 11,1v baterije? ili da izaberem neke sa manje C ratingom. Takodje, da ipak uzmem onaj PDB sa konverterima i imam stabilnih 5v, posto ne znam koliko sva ta dodatna masinerija (kamera, osd, fpv predajnik, gps) vucu dodatne snage, pa ne bih bas da opterecujem ESCove?
U sustini, mozda sam se zaleteo za cc3d, ali to je samo zbog toga sto sam procitao prilicno dosta komentara na netu, pozitivnih oko njega. Sto se tice motora i ESC-ova, uzeo sam ono sto su kinezi zapakovali zajedno, tako da kontam da se podrzavaju medjusobno, cim idu u paketu zajedno :D

Edit: Ok, sada npr da uzmem ovu bateriju:http://www.ebay.com/itm/11-1V-3S1P-5000mAh-30C-Lipo-Rechargeable-Battery-For-RC-Helicopter-Airplanes-Car-/132196145317?hash=item1ec78118a5:g:9hwAAOSwurZZHWLr
Sto znaci 30Cx5000mah=15000:1000=150A struje ova baterija moze da daje. Moj dron vuce 120, jel bi mu bio problem ako mu stavim ovu bateriju, posto on ce da povuce koliko mu treba, ne onoliko koliko sipa baterija u njega, jel tako? Dakle ova baterija je ok (???) I da se razumemo, uzimam jeftine delove zato sto mi je prvi dron, pa cu kasnije kada vidim kako i sta da poboljsavam deo po deo
« Last Edit: May 23, 2017, 11:06:25 PM by nikola50 »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #3 on: May 24, 2017, 03:21:38 PM »
 burst mod znači da ako treba esc može da izdrži toliko on se ne pali nego je samo mogućnost esc-a da izdrži nešto veću struju koja je navedena kao maksimalna konstantna struja.
Potrošnju diktira elisa. akos a tim elisama troši toliko ok ali ako ti dune da staviš veće elise više će struje da vuče...
Ne bih išao sa većim od preporučenih...
Dakle motor vuče koliko njemu treba a ne koliko baterija može da isporuči,ne sipa baterija nego vuče motor.
ta baterija po tim specifikacijama je ok za ovu letelicu. to što piše na esc-u 30A to ne znači da će ti motori vući toliko. esc se kada se sklapa nešto obično uima da bude jači tako da vrlo lako može da se desi da ti motori neće vući pri maksimalnom opterećenju tj punoom gasu više od recimo 25A. pošto ćeš ti sa njim da letiš polako teško da će ti vući i 10A svaki možda i manje od toga. to nije letelica za trke nego za eto tako nešto ne znam ni ja da definišem za šta...Nemoj preterano da očekuješ od GPS-a neke stvari ipak je to uređaj za 15 eura. vrlo često može da zada više glavobolje od koristi... kamera je ok ali samo za prvu ruku i samo za sporo letenje i visoko. ta kamera ima sigurno neko kašnjenje koji nije veliko ali nije ni zanemraljivo pa treba biti oprezan pri niskom letu ili blizu prepreka.
Baterija je čista egzotika koliko vidim ali može ti poslužiti. ESC-ovi imaju BEC obično oko 1.5A možda do 2A tako da treba razmisliti kod kačenja napajanja na njega. pošto imaš pdb sa bec-om onda nešto napajaš sa pdb-a nešto sa esc-a.... ako se vežu svi esc-ovi paralelno to bi trebalo da radi bez problema.
jeftino ovde proći znači proći skupo. ovo ti je hobi gde imaš vrlo jeftinih stvari koji dovedu kasnije do priče "par hiljada eura kasnije...."
kvalitetne komponente koštaju. štap i kanap su jeftini samo je pitanje kako i koliko dugo rade....
rekreativne svrhe su manje više svima ovde na ovom forumu sem par likova koji žive od toga. rekreativna svrha je i drone racing....
širok je to pojam ovde.
 

The ground is the limit (or a water)

Offline nikola50

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #4 on: May 24, 2017, 05:49:36 PM »
Pa, video sam npr da je za osd preporucljivo da se ima BEC, zbog konstantnog signala tako da cu definitivno uzeti i onaj PDB sa BEC-ovima, pogotovu ako kasnije budem uzimao neki gimbal ili tako nesto
Takodje planiram da shieldujem kablove do i od ESC-a, i od kamerice takodje da bi imao sto bolji protok signala. Esc-ovi ce biti odmah ispod propelera, tako da ce se dobro hladiti
Ako bi se uzele dve baterije i da se koriste u isto vreme,jel postoji neki auto switch za prebacanje sa jedne na drugu kada jednoj padne voltaza ili se koriste jednostavno paralelno spojene?
U svakom slucaju, hvala puno na pomoci  (res), ostala mi je jos baterija, osd i battery checker, kao i punjac da narucim i to bi bilo u sustini to. Kada mi bude stiglo, sedam za solidworks, pravim ram, stampam, sastavljam i onda ce verovatno da bude malo se^a sa podesavanjem svega toga, ali ok, spremio sam se i za to. Jel imas jos neku preporuku sta bih trebao da uzmem/ne bi bilo lose da imam?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #5 on: May 24, 2017, 06:39:47 PM »
oblaganje kablova je bespotrebno. Sve ima svoje neke filtere tako da nije potrebno preterivati.kada nama na miniquadovima gde su svi kablovi bukvalno jedan do drugogo sve radi i nema problema nikakavih tek tebi neće biti problem jer je quad veći os ovih koje vozimo za race...
kamera kada se kači obavezno se napaja preko lc filtera koji već postoji ugrađen u savremene pdb ploče tako da nema problema sa bilo kakvim smetnjama.
baterije se kače paralelno i pri tome ako koristiš 2 bilo bi poželjno na svakoj imati on pištalicu ili ti batery chacker koja pišti za svaku ćeliju kada se isprazni. jer može da se desi da jedna baterija je lošija a jedna bolja pa da ta bolja radi a da se lošija uz nju šlepa pa se skroz isprazni....
Što se tiče gimbala tu ti ne mogu pomoći jer nisam se bavio sa snimanjem pa ti ne mogu preporučiti bilo šta.


The ground is the limit (or a water)

Offline nikola50

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #6 on: May 24, 2017, 11:09:05 PM »
Vec sam uzeo tu pistalicu, posto sam video da je koriste. Ona stoji na samom dronu, non-stop, jel da?
Hvala puno! kada bude sve ovo stiglo, ako budem imao nekih nejasnoca, znam gde da se obratim, a kada zavrsim, obavezno kacim slike :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #7 on: May 25, 2017, 06:50:45 AM »
nije loše da bude i ona (pištalica) posebno ako su dve baterije..
takođe cc3d ima podršku za buzzer koji nije loš jer signalizira kada je prazna baterija ali ne i kada je neka ćelija u problemu jer on meri ukupan napon pa deli sa brojem ćelija. Taj buzzer takođe služi i kada padneš negde u gustiš pa da ga ukljućiš da pišti, međutim sve je to džaba kada se raskači baterija pri padu. prema tome savet izbegavaj letenje posebno akrobatsko iznad velikih površina visoke trave, žita, soje i sličnih biljaka jer rizikuješ da ga nikada ne nađeš. Jedini dobar uređaj za traženje u tim situacijama jeste negde snimljena koordinata leta ako se ima gps ili uređaj koji se zove lost model finder a košta oko 70 eura i ima dva predajnika za dva modela.
The ground is the limit (or a water)

Offline nikola50

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #8 on: May 25, 2017, 02:14:46 PM »
Mogao bih da napravim taj modul za 10ak e, na 433mhz, slicno fox hunting sondama, ali mislim da je preterivanje (jednog dana osecam da cu zestoko zazaliti zbog toga :D) Hvala u svakom slucaju, kada budem zavrsio aparat, kacim slike ovde na forumu

Offline nikola50

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Izrada 3d printanog drona
« Reply #9 on: July 20, 2017, 11:24:44 PM »
Evo da pokazem masinu, kao sto sam obecao :) Ram sam skinuo sa interneta, posto se pokazao kao jako dobar, ali sam sam dizajnirao neke dodatke kao npr drzac za bateriju izmedju paluba, drzace za prijemnike, predajnike itd, obavio sam prve letove i jos bih trebao samo da kalibrisem pid-ove :)