Author Topic: Lično iskustvo sa baterijama  (Read 9645 times)

Offline VladaS

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Lično iskustvo sa baterijama
« on: May 22, 2017, 03:19:03 PM »
Pošto mnogo letin i imam 6 različitih letelica (svake godine 1-2 nove) uvek problem jedan te isti. Ukoliko letelica naravno ne padne ili se ne sudari sa nečim, problem su naravno baterije. Pošto baterije uvek kratko traju, i uvak bi hteli još i baterija se uvek isprazni kad je naj zanimljivije. Imam nekoliko različitih setova baterija, malo sam i eksperimentisao sa različitim tipovima baterija. Jedino u šta sam 100% siguran to je da baterija kao celina koju čine ćelije mora da bude što bi se reklo sveža u svakoj ćeliji. Ukoliko je stajala negde na nekom lageru ko zna koliko i čekala kupca, to je problem, više nije nova i sveža čak i ako nije nikad ni korištena. Kako mi to možemo da znamo koliko je baterija negde stajala, obično nikako. Zato mi se dešavalo da kupim novu bateriju platim 20-30e a ona mi drži lošije nego neke moje već 100-ti put korištena. Imam jedan set NiZc baterija e te su neuništive ali i među najskupljima ali i sa razlogom. Za njih sam morao da kupim i punjač koji ih puni negde oko 50e i one su koštale negde oko 40e ali prosto neverovatno koliko traju. Jedan od ozbiljnih problema sa pokvarenom baterijom ili sa fabričkom greškom što bi rekao moj prijatelj rsfly kao da ih je pravio student iz omladinske zadruge je taj što bez ikakve najave posle recimo nekoliko korištenja naglo gube kapacitet, tad jedini spas je samo da niste visoko ili iznad vode. Taj efekat kod baterija je redak ali je i naj gori koji možete sa baterijama da doživite. Što se tiče nadimanja baterija po mom iskustvu je od lošeg punjača, ne adekvatnog punjača, prebrzog punjenja ili pražnjenja ili je baterija dugo stajala i jednostavno je bajata. Što se tiče punktovanja baterija i profi testiranja (ne amaterskog sa kojekakvim testerima) imaju momci na novom Beogradu servis gde odnesem ćelije baterije da mi zamene i da mi lepo istestiraju i nema problema, ljudi se ozbiljno bave elektronikom pa ukoliko imate i tih problema možete rešiti. http://www.slusalica.net/ Ja sam kod Phantom 4 imao problem oko elektronike nije hteo da prima komande sa daljinskog, ispostavilo se da je frekvencija daljinskog pomerena, verovatno od pada daljinskog (predpostavljam tačan uzrok se ne zna), ljudi su mi to sredili za 1000 din sad funkcioniše perfektno. Ukoliko dođe do pada letelice i dođe do probijanja baterije, ako su LiPo smrde kao lude, što pre odvojiti od letelice baterije zato što će vam posle i letelica smrdeti na tu hemiju iz baterija. Ja sam imao loše iskustvo kod prijatelja na placu gde su naglo u oblaku naišli neki skakavci bubice šta već i padne mi kvadrokopter Eachine X220 u žbunje probije se LiPo baterija kad je počela da smrdi hemija kao nenormalna, da se ne zeznete pa je ne unesete u kuću ili auto neće Vam biti dobro.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #1 on: May 22, 2017, 05:50:33 PM »
Baterije su dobre onoliko koliko si ih pre svega platio.
Šta misliš zašto postoje iste baterije isith karakteristika na papiru a opet jedne su duplo skuplje.
Kao prvo moje iskustvo je sledeće:
Odlične baterije su gensace, turningy nanotech i turningy graphene im tu još dobrih ‚marki ali ja sam sa ovima generalno prezadovljan.
Obične turningy plave su teško dđubre, zippy takođe....
Ali sve te koštaju duplo skuplje. Nije tu do lošeg punjača nego do cene koju si dao za baterije.
Takođe naduvavanje baterije vrlo često dolazi iz razloga preteranog pražnjenja ili pražnjenja ispod 3.0V po ćeliji.

Ako je počela da se oseti hemija reši se baterije što pre jer postoji jako velika verovatnoća da će se upaliti sama od sebe.
Takve ćelije uništavam odmah zabadanjem glogovog kolca u nju (običan ekser kako bi se sama spržila i to naravno na otvorenom i bezbednom mestu.
Jer ako takvu ćelij baciš u kantu za semće rizikuješ požar koji kreće iz kante.
Znam da nije baš ekološki ali kod nas ne postoji reciklaža ovakvog otpada...

The ground is the limit (or a water)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #2 on: May 22, 2017, 06:00:31 PM »
E nek si nam rekao... :jaki:

Imas li kakva merenja...ispitivanja...rezultate pri opterecenju, br punjenja...struje praznjenja...ili cisto onako sacerski ;namig

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #3 on: May 22, 2017, 07:49:25 PM »
Pitaš mene ili njega?
Pošto u posledenj vreme letim miniquad-ove gde struje idu u nebesa
Vrlo dobar pokazatelj parametara jeste OSD, snimljen let na kome se vidi jačina struje u svakom momentu a tu je i blackbox zapis leta.
Sve ovo može da ti pomogne u situacijama zašto koliko i kako je baterija stradala.
The ground is the limit (or a water)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #4 on: May 23, 2017, 11:47:23 PM »
Baterije najvise stradaju (naduvavanje) od preteranog opterecenja i praznjenja do minimuma tokom zahtevnog letenja.
Meni se nikada ni jedna jedina baterija nije naduvala od punjenja kako god je punio (brzo ili sporo).

Jedno od resenja da se spreci preopterecivanje i naduvavanje baterija jeste da se umesto jedne vece koriste dve manje.

Npr. moj najveci okto bolje funkcionise sa 4kom 6s 5800mAh nego sa 2kom 6s 10.000mAh.
Duze leti, sporije opada napon i baterije se manje zagreju.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #5 on: May 23, 2017, 11:58:54 PM »
gizmo iz iskusva jel preporucujes punjenje preko 1C ako su baterije kvalitetne? Tipa Turnigy Graphene 1500 65C?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #6 on: May 24, 2017, 02:53:15 PM »
preko 1C rizikuješ kraći životni vek baterije.
ok jednom dvaput neki fast charging ali kad si kući i ne žuriš 1C ili čak i manje. pametnije ti je da nabaviš paralelni punjač za više baterija nego da svaku puniš brzo
The ground is the limit (or a water)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #7 on: May 24, 2017, 02:55:01 PM »
ma ja cepam 1C uvek. nego pitam gizma posto znam da ima ogromno iskustvo. tipa ako odem negde da letim i ima punjac mozda bih punio baterije na veci C da mogu da izletim jos koju vise bateriju.

planiram mozda da ulozim u punjac sa 2/4 porta odvojenih ali otop potom. prvo jos 3 baterije da uzmem od Petra :D

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Lično iskustvo sa baterijama
« Reply #8 on: May 26, 2017, 03:51:31 PM »
preko 1C rizikuješ kraći životni vek baterije.
ok jednom dvaput neki fast charging ali kad si kući i ne žuriš 1C ili čak i manje. pametnije ti je da nabaviš paralelni punjač za više baterija nego da svaku puniš brzo
Ako imas vremena puni ih na 1C.
Ja vrlo cesto na snimanjima nemam vremena, pa ih punim na 2-3C.
Vrlo cesto nakacim vise baterija, 2-4 komada istog kapaciteta i iste istrosenosti na jedan kanal na punjacu (bez balansiranja), tako da se desava da imam
i po 16 baterija na 2 velika punjaca istovremeno.
Vec godinama koristim sivo-plave GensAce 6s 5800 i rade ko zmaj i posle vise stotina punjenja.