Author Topic: Konektori  (Read 12624 times)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Konektori
« Reply #15 on: June 09, 2017, 03:23:20 AM »
Ipak ću da se držim slobodnog leta dok još mogu da trčim :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Konektori
« Reply #16 on: June 09, 2017, 04:47:46 AM »
Pozdrav.
1. Baterije koje imaju jednu ćeliju nemaju balans priključak (balans priključak služi da bi punjač preko njega balansirao i punio ćelije na isti napon.
2. Taj drugi kabal koji stoji na bateriji nije balans priključak nego dodatni ako nekome treba za neki miniquad koji ima i takav konektor a standardniji konektor na punjačima je JST onaj crveni.
3. Potrošači koje ti kačiš su mizerni za ove baterije tako da je APSOŠTRUMFNO (apsloutno) svejedno koji ćeš na koji kabal kačiti, oba su zalemljena na isti izlaz baterije odnosno jedna na plus jedna na minus, a i struje koje protiču kroz njih su mizerija za koje su projektovane inače (tvoj slučaj)
4. Kako su tvoji potrošači jako mali tako ti treba baterija sa što manjim C brojem razlog je jednostavan a to je TEŽINA, sam si rekao da su jedrilice u pitanju koliko sam shvatio tako da svaki gram manje je dobro došao. Što je veći C broj baterija je teža!
5. Postoje na HK-u sprave od 3gr koje se zovu voltage booster-i koji prave napon koji tebi treba a teški si manje od 3 grama
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-voltage-booster-for-servo-rx-1s-to-5v-1a.html

Naravno kada poskidš višak i lakši je a višak ti je sigurno jedan konektor onaj za servo i višak ti je signalana žica.
Ako koristiš 2S baterije i za to postoji lek a zove se step down voltage regulator ima ga na kineskim sajtovima koliko hoćeš u svim varijantama, možeš ga i sam napraviti od komponenti kao što su 7805 voltage regulator i 2 kondenzatora od 100 mikro F od 25V mada tebi rade i od 16V posao jer nećeš kačiti veće baterije od 2S, Sve ove komponente možeš naći u bilo kojoj prodavnici elektronskih komponenata a koštaju sve zajedno verovatno ispod 200 dinara i nisu teške. Ako treba ja ću ti napraviti i poslati jer ih imam kod kuće, mada mislim da je bolje da praviš sam čisto edukacije radi i da nešto naučiš jer nije višak znanje.
Napominjem ova varijanta daje konstantan napon od 5V sa bilo kog ulaznog napona do recimo 35V i daje 1,5 nekada i 2 pa čak i 3A izlaza zavisi od regulatora. Tebi je dosta i 1A. Ove varijante su malo ne efikasne jer se greju i jedan deo enrgije ode u etar kroz toplotu ali tebi pošto imaš male potrošače ne bi trebalo da predstavlja problem. A i što je manja razlika između ulaznog i izlaznog napona manje se greje i manje troši a kod tebe je baš taj sllučaj. Najbolje bi bilo probati pa ako ne štima ( a mora da štima) onda 1S i booster.

Evo i ova varijanta
https://hobbyking.com/en_us/voltage-booster-5v-2a.html

Ili promenljivi
https://hobbyking.com/en_us/voltage-booster-3-13v-to-5-15v.html


Taj koji ti je u 21 veku predložio fitilj je inače mnogo ozbiljan igrač, da je predložio knips ako zna šta je uopšte to, možda i da mu se oprosti.



« Last Edit: June 09, 2017, 05:07:06 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Konektori
« Reply #17 on: June 09, 2017, 04:03:13 PM »
Hvala na detaljnom odgovoru!

Znam za voltage booster, valjao bi mi jedan, ali ima jedan glup problem: treba mi neki prekidač za njega inače će raditi dok ne iščupam bateriju. Tako je kolega zeznuo par baterija (zaboravi da je izvadi posle takmičenja). Tako da ću probati sa 3.7V, sve radi, mada servoi malo zuje.

Ta dodatna žica mi nije višak, baš mi treba za drugi uređaj. Posle dosta lutanja, odlučio sam da koristim molex 2-pin konektore (to je baš ovaj drugi na bateriji), jer GPS dobijam upravo sa tim konektorima, a dosta su zgodni. Koristiću i one JST gde već postoje. Prodaje li neko kod nas ove konektore?

A poruku od tibeteagle sam shvatio kao zezanje :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Konektori
« Reply #18 on: June 09, 2017, 07:25:23 PM »
Ja imam 50 komada JST 2 pina crvenih muško ženskih pa ako ti treba mogu ti poslati neki.
Moraš sam lemiti žice
The ground is the limit (or a water)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Konektori
« Reply #19 on: September 10, 2017, 06:34:27 PM »
Opet ja sa mojim konektorima :) Elem, sad mi treba da napunim bateriju kao na slici. Ona ima "molex" konektor, a ja naravno nemam takav priključak na punjaču. Rekao bih da su to ovi konektori:

https://www.banggood.com/10-Pairs-1S-Battery-Charging-Cable-Male-Female-p-1044078.html?rmmds=detail-bottom-alsobought

Pitanje glasi jel ima neko ideju kako bih mogao da ovo rešim bez čekanja Banggoda? Pada mi na pamet da prosto uguram dve žice u ovaj konektor, a drugu stranu povežem na punjač.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Konektori
« Reply #20 on: September 10, 2017, 07:25:08 PM »
Napravite međuadapter između konektora punjača i baterije od jednostavnih dil standardnih pinova bez kućišta kao na slici dole. Razmak pinova je kod malih konektora uglavnom isti od 2.54mm. Ovaj na slici dole odgovara za ženski priključak na maloj navedenoj bateriji, a za punjač vidite koji je, muški ili ženski? Spojite ih direktno lemljenjem ili preko kratkog kabla i adapter je gotov. Izolirajte lemove i dobro obeležite polaritete!



20490-0



« Last Edit: September 10, 2017, 07:51:28 PM by tibeteagle »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Konektori
« Reply #21 on: September 11, 2017, 09:54:35 AM »
Nemoj ništa budžiti šaljem konektor
The ground is the limit (or a water)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Konektori
« Reply #22 on: September 11, 2017, 04:13:15 PM »
Bogami momci, opasno konkurišete za najbolju podršku u Srbiji :)

Hvala svima, nadam se da ću i ja vama moći da pomognem ponekad...