Author Topic: Vacuum forming  (Read 10459 times)

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Vacuum forming
« Reply #30 on: March 18, 2017, 11:30:56 AM »
mracni, ove tvoje fotke su vrh vrhova  (res)  (res)  (res)  (res)  (res)
hvala na trudu pri postavljanju slika i objasnjavanju. sada mi je lakse da skontam kako da sve napravim. recimo ovu varijantu za usisivac sa dodatnim rupama u kutiji nisam video do sada, a zanimljiva je fora. za zagrevanje mislim da bih koristio kvarcnu pecku, imam jednu koja se ne koristi. uf. moram da se presaberem u glavi i napravim ovo!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Vacuum forming
« Reply #31 on: March 20, 2017, 10:18:07 AM »
Sto se kalupa tice tu sam koristio gips i super se pokazao , gips nisam nicim premazivo cak sam ga na grupo osmirglao zicom za sudove da bi vakum uspeo da zadje u naj dublje delove kalupa ,znaci probano i radi super ...

Izrada kalupa nikako bez sitnog peska , maska koja nije secena prvo se nasapunja tecnim sapunom bez ikakvih dodataka , vode i sl. onda se maska "ukopa" u pesak i nalije gips , samo tako maska ostaje u zeljenom obliku ...

Odradio si ga vrh-vrhova :) SVAKA CAST !

Nego ovo ti je fenomenalna ideja da originalnu masku uronis u pesak kako se ne bi razvlacila prilikom sipanja gipsa. To mi nije palo na pamet ni u snu !!!! Odlicna ideja pa cu i ja to da primenim jer se moj kalup od gipsa polomio pa moram novi da pravim.
A da li mozda navlazis taj pesak pre uranjanja maske u njega ili ga utabas ? Tj pri uranjanju maske kako izbegnes da se maska pod pritiskom ne izvitoperi ? Ili mozda (glasno razmisljam) postavis masku pa onda sipeas pesak oko nje ?

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Vacuum forming
« Reply #32 on: March 20, 2017, 12:25:34 PM »
Druze to nije toliko komplikovano ...
Samo ti treba malko sira posuda za pesak od same maske da bi imao vise prostora za rad ...

Sipas suv pesak , razgrnes ga rukama takoreci napravis celiku rupu , masku utrljas sapunom i samo je ubacis u tu rupu , suv pesak skoro da sam zadje samo ga malko pomognes spaklom ili rukama ...

Uopste nemoras da se tome posvetis maksimalno jer maska koja nije secena vec ima neku svoju jacinu , pesak tu samo pomogne , ako ostane neka rupa gde pesak nije zasao , skroz opusteno , vazvo da je bar neki deo maske u pesku i naravno naj bitnije su ove gore krajnje ivice njih podglavi kao sto sam ja i vadis kalup 100% isti ...

Prvo sve to lepo probaj 2-3x dok ne provalis kakav ti poatupak ukopavanja naj bolje radi , pa tek onda nasapunjaj masku i strpljivo ukopavaj  :D stvarno nikakva majstorija...

I jedan savet , gips kupis 2x2kg ukupno 160din , jer nebi valjalo da ti zahvali , i neka bude bas bas redak da imas vremena sve lepo da uradis ... I naravno minimum nedelju dana mora da se susi , ako ne i vise sve zavisi dali je u toplom ... Eto :D

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Vacuum forming
« Reply #33 on: March 20, 2017, 02:04:06 PM »
sapun spolja ili iznutra?

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Vacuum forming
« Reply #34 on: March 20, 2017, 06:46:19 PM »
Sapun sa unutrasne strane da se gips nebi zalepio...
Mozes i sudomil , sta god budes mazao mazi bez ikakvog rastvaranja sa vodom i sl. Cist tecni sapun ili sudomil , predjes tek toliko da povrsina nebude suva ...

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Vacuum forming
« Reply #35 on: March 21, 2017, 10:09:44 AM »
Druze to nije toliko komplikovano ...
Samo ti treba malko sira posuda za pesak od same maske da bi imao vise prostora za rad ...

Sipas suv pesak , razgrnes ga rukama takoreci napravis celiku rupu , masku utrljas sapunom i samo je ubacis u tu rupu , suv pesak skoro da sam zadje samo ga malko pomognes spaklom ili rukama ...

Uopste nemoras da se tome posvetis maksimalno jer maska koja nije secena vec ima neku svoju jacinu , pesak tu samo pomogne , ako ostane neka rupa gde pesak nije zasao , skroz opusteno , vazvo da je bar neki deo maske u pesku i naravno naj bitnije su ove gore krajnje ivice njih podglavi kao sto sam ja i vadis kalup 100% isti ...

Prvo sve to lepo probaj 2-3x dok ne provalis kakav ti poatupak ukopavanja naj bolje radi , pa tek onda nasapunjaj masku i strpljivo ukopavaj  :D stvarno nikakva majstorija...

I jedan savet , gips kupis 2x2kg ukupno 160din , jer nebi valjalo da ti zahvali , i neka bude bas bas redak da imas vremena sve lepo da uradis ... I naravno minimum nedelju dana mora da se susi , ako ne i vise sve zavisi dali je u toplom ... Eto :D

saveti zlata vredni :)

Hvala !

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Vacuum forming
« Reply #36 on: March 22, 2017, 10:43:07 PM »
Svaka cast za tutorijal.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš