RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI

Air Tractor At-400 - Disney's Dusty

(1/6) > >>

Gabor:

Air tractor je monoplan niskokrilni avion, konfiguracija trapova "taildragger", i uglavnom ga koriste u privredne svrhe, prskanje. Iz porodice AT-400 postoje više verzija. 400 je osnovni sa kraćim krilima, 401 ima malo produžena krila, a kod 402 su povećali vertikalni stabilizator i kormilo pravca i koriste drugi motor


Zašto sam se opredelio da napravim jedan ovakav model?! Ni ja nemam pojma. Pred kraj sezone 2016 imao sam prilike probati Karoljov i Marcelov model, i bio sam oduševljen sa ponašanjem. Naveliko se radi na modelu Stuka, pa kad tamo čekam da se osuši lepak ili git, da ne bude dosadno onda da imam sa čime da se bakćam...

Zamolio sam Karolja da mi iseče delove ovog mališana. Model je pravljen od stirodura, koji je sečen pomoću vruće žice

Gabor:
Sastavljanje krila modela

Krila su bila precizno isečena, treba da se zalepe, i to u uglu od 2stepena. Karolj kaže da ne treba, ali ja sam ipak ubacio parče balze koje služi kao ojačanje krila, a lakše sam potrefio i tih 2 stepena na lepljenju...
Prvo sam isekao letvu od balze, debljine 5mm,



a po 250mm sam ga upustio u krila


Iako sam stavio letvu u krilo, spoj krila sam ojačao staklenom tkaninom


Elerone sam sekao iz krila, nema potrebe da se posebno izrađuje


Na krilo sam nalepio balzu, u šta sam ulepio šarke



Nakon određivanja položaja servoa elerona, sa donje površine sam isekao parče stirodura gde ide servo


Prešmirglao sam celu površinu, i sa tim krilo je bilo spremno za farbanje



Gabor:
Sastavljanje trupa modela

Jednu stranu je Karolj isekao na meru, drugu sam već ja sekao


Prvo sam ulepio donji, zadnji poklopac trupa, zatim i drugu stranu



Pošto u zadnjem delu trupa nema šta da se ojača, mogao sam ga zatvoriti. Nalepio sam i prednju, gornju stranu trupa



Sa unutrašnje strane ulepio sam ojačanje gde naleže krilo, i držač motora



Pre nego što sam zatvorio prednju donju površinu trupa, ulepio sam klupicu za servoe i bateriju. Tu sam nalepio i čičak traku, da se baterija bolje drži na svom mestu, a sa čičak trakom je fiksiran i ESC



Horizontalni stabilizator je isečen iz jednog dela iz kojeg naknadno treba iseći kormilo dubine. Kao ojačanje, koristio sam letvu od balze. U njega lakše se fiksiraju i šarke



a posle se seče na pola, te se ugrađuje čelična žica u obliku П što spaja dve strane



Došao je trenutak da horizontalni stabilizator nalepim na trup. Vertikalni stabilizator je isto iz jednog dela isečen, i od toga se seče kormilo pravca



Parčadi stirodura počinju da liče na model aviona


Kabina je sastavljena od više parčadi stirodura



Kad je bilo sve zalepljeno, provereno, prešmirglano, model je bio spreman za farbanje.

Gabor:
Farbanje modela

Već odavno imam u glavi kolor šemu Air Tractor-a iz Disney-evog crtaća, Avioni, Dusty-ja


Za farbanje modela je bila zadužena lepša polovina, Erika.







Nastavak radova, sledi...

pnedic:
Vrlo lepo objasnjen postupak. Bas sam video neke detalje koji su me zanimali.
Ipak, ima dve stvari koje me zanimaju (a nisi naveo)
1. Cime si farbao (tj tvoja lepsa polovina :)) stirodur ?
2. Cime ti lepio stirodur i drvene delove ?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version