Author Topic: Scania R470  (Read 58195 times)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Scania R470
« Reply #75 on: March 08, 2017, 05:31:19 PM »
Gotova tamiya prikolica izadje mnogo manje od ovih pravljenih. Ima smisla samo ako bas ne postoji drugo resenje. A sto se tice pravljenja pogledaj samo kako je munjeviti uradio SCT ili crawlera...

Postoje ipak neke granice do kojih treba ici dok sve ne postane besmisleno skupo. To pricam pre svega iz licnog iskustva (prvi ozbiljan rc auto dobio 1986)...

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #76 on: March 08, 2017, 08:25:16 PM »
Tako je Dusane. Moja ideja je bila da dok na prolece ne odem za Nemacku i u Conradu pazarim prikolicu,da napravim jednu na brzaka za 1000 dinara hehehe.

Moze to za 30 eur sve kao sto sam mnoge stvari napravio tako. Samo maste i smisla.Alat za sklapanje imam.Naoruzao sam se i imam finu radionicu. Strugarske radove ima drugara tu u komsiluku i to nije skupo.Mislim biciklom odem do njega i to je usteda hehehe.Sve ostalo sam mogu da sklopim,nego uvek gledam da izvucem neki maximum,pa onda idem iz krajnosti u krajnost.

Bice vise modela prikolica a od kamiona mislim jos samo jednog finog Amera.Svidja mi se model https://www.d-m-t.at/rc-cars-fahrzeuge/rc-trucks-und-zubehoer/lkw-trucks-auflieger/ab-tamiya-lkw-knight-hauler-detail

Inace inicijalna kapisla za nabavku jednog ovakvog modela je kresnula na Budimpestanskom Tamofestu,gde sam u jednoj hali sajma osetio miris gulaša. :hehe Tamo sam isao prvenstveno zbog HO modela mini zeleznice ,maketa,diorama jer je to mali sajam igracaka za veliku decu.U jednoj hali zeleznickog muzeja je bila druzina 1/14. Citave gradjevine staze infrastruktura za ove masine.Nije da nisam to video na netu,ali uzivo je uzivo.
Bilo i Tenkova i veliko bojno polje(da se usere covek kad vidi kako pucaju) ali kamioni i bageri su za mene koji ne voli ratne igre,bili mnogo blize srcu.

Onako negde oko podne poceo stomak da krci i taj cuveni gulas je poceo da radi.Kazao sam prijateljima da odemo do onih stolova di se jede taj gulaš ali je pala rampa tu negde kod ulaza.Traze ausvajs koji imaju samo takmicari.

Morali smo da smotamo fast food tu napolju, kojeg je samo pivo izvuklo.
Tada sam se zarekao da cu sledece godine i ja biti takmicar. :mhm

Eto kako sam uleteo u pricu.  :_D  Malo sale nije na odmet ali ima istine za mi je kamion ulaznica za restoran na buducem Tamofestu.Samo li budu sledece godine servirali nesto drugo ima da me zapamte. Ma pitacu jos na prijavi sta ce biti za rucak.Ako nema gulaša,necu ni da idem. (fiu)

Evo mali video sta sam tamo nahvatao na brzinu.Na pocetku su kamioni  (yay)





« Last Edit: March 08, 2017, 09:42:19 PM by chupko »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #77 on: March 08, 2017, 08:40:07 PM »
Znači uhvaćen si preko stomaka.  :big smile

Quote
Jos ne znam ni dimenzije prikolice. Hteo sam da maznem te mere od tamiya traylers-a ali nigde nisam nasao mere samog kontejnera ili kutije. Imaju da se skinu planovi za sklapanje ali tu nema dimenzija. Cenim da nisu iste ,recimo hladnjaca je malo visa ako me oci ne varaju.Duzine su tu negde oko 90cm a sirine oko 19cm.
Izvadio sam crtež iz PDF manuala za jednu tamijinu prikolicu. Dimenzionisao sam gabarite i debljinu alu profila od kojih Tamiya radi ove prikolice. Glavne dimenzije su na slici, pa može da se razmišlja. Preciznost dimenzionisanja je ispod 1% tačnosi, otprilike.  mmmm

18788-0

Šta te još interesuje?
« Last Edit: March 08, 2017, 09:07:54 PM by tibeteagle »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #78 on: March 08, 2017, 09:27:19 PM »
Da i u ovoj modelarskoj kategoriji je isto kao i u avio modelarstvu. Samo ko želi da napravi nešto ekskluzivno jer je željan izazova, a za cenu se ne pita, kao recimo Mirče svoj G2, vredi napraviti od osnova, ali samo onima koji već imaju dosta iskustva u gradnji kao i radionicu.
U skala auto kategoriji takođe ima lepih izazova, recimo kao ovaj, koji je uzeo jedan postojeći cirkuski vagon prikolicu i na osnovu njegovih mera je napravio umanjeno i to od Alfer profila, naravno.

http://www.modelltruck.net/showthread.php?30494-Geisterbahn

Ovde je slika detalja kako je obradio složene sastave sa Alfer komponentama i alu limom za otvaranje stranice. Šarka je takođe interesatna i jaka. mmmm



Sa druge strane, jeste, posotji i onaj skarabudži način gradnje od letvica, lezonita i pilica, a vešti mogu čuda da naprave od toga. To je bilo davno tako, kada stvarno nije bilo ničega drugog, pa su se razne makete pravili od svega i svačega. Treba videti da je to vreme prošlo. Ovo sa kamionima je već jedan višlji nivo i mnogo je lakše da se radi sa dobrom ponudom delova i mnoštvo alata i tehnologija na raspolaganju za graditelje.
Kitovi koje se nude su možda najbolje rešenje, ako se traži dobar i siguran rezultat i najkraće vreme da se dođe do cilja. Gradnja ponekad može da nas previše zarobi, umesto da se igramo sa njima kao gotovi. Pa neka svako nađe ono u čemu može da uživa, ali jako treba paziti na meru, jer modelarenje je veoma opasan hobi. Ako ti kaišnik uhvati rukav, nema ti spasa. U hobi se lako ulazi, a teško izlazi.  ???
Konkretno za tvoj slučaj, ako nema neke ozbiljne prepreke, onda se neće stati na jednom kamionu i jednoj prikolici. Treba će još jedan za ne znam šta, pa jedan ozbiljan bager, pa jedan ozbiljan rovokopač za gradnju terena sa putevima, mostovima sa garažama, sve to u jednoj hali od najmanje 200m2  :)
Prilike za ovu i druge kategorije hobija su sasvim drugačije na zapadu. Imaju sve na raspolaganju. Kupovnu moć, odličnu ponudu sirovina, poluproizvoda i gotovih modela. Imaju odlične berze da se sarađuje sa drugima, menjaju i prodaju svoje radove. Interesantno je da ima mnogo i takvih entuzijasta, koji će da kupe jedinstveno ma koliko da košta , jer nemaju vremena za hobi. Gde smo mi u svemu ovome. Pa tu negde, nigde.   :-X

 ;namig

Svaka rec na mestu. Solidno sam prosao po zapadu u zadnjih 10 godina i bavljene svim vrstama hobija je mnogo lakse tamo negdi preko,nego kod nas. Mada smo u avio RC-u odlicni. Nas drugar Zajko ima finu ponudu modela i delova za iste.Ja licno imam 4 modela iz njegove radnje i prezadovoljan sam. ()-() Volim kad imam odmah nesto da kupim a ne da cekam isporuke. Jos par momaka dobro rade posao i prezadovoljan sam saradnjom. Adam je za svaku pohvalu i od njega imam par modela i brdo litara corbe za avione. ()-()
RC Srbija isto dobra ekipa.Oni su kasnije poceli da rade kad sam garazu vec napunio sa modelima ali bih i od njih rado kupovao ()-()
I ti si radio i jos uvek radis dostupne modele od stiropora.

 To je za svaku pohvalu kako se trudite da olaksate nabavku letelica. (res)
To mnogi ne znaju da cene pa prbegavaju samostalnoj nabavci modela preko neta da bi ustedeli koji dinar a na kraju se neretko prdje skuplje ili roba mora da se ceka pa prodje leto. A propustena sezona je ćorak i rupa u zivotu.

Posto sam sada u kamionima,tu vec stvari drugacije stoje.Ovde su u ponudi samo trkacki modeli.Za nas easu rider-e nema ni felga da se kupi.Cini se da sam tu jedini i da nema interesovanja za ovaj vid samozadovoljavanja.Mozda ova tema malo pokrene stvari i bude jos zainteresovanih za sofere kamiona.

Znam da je skupo ali kad sagledam neke stvari,mislim da je ovo jeftinije od Avio modela. Naravno ima jeftinih modela aviona ali oni lete a sve sto leti ima tendenciju i da padne kako kaze Zajko,pa zato jedan jeftiniji model koji je ošo u trešće na kraju dodje skupo.

Ovako kamionce nije podlozno habanju i dugo godina se moze voziti i stajati bezbedno na polici.
Avioni,heliši,trkacki camci auta su na vetrometini i mnofgo se vise habaju,tako da to treba uzeti u obzir.

Sada sam zagrizao za prikolicu i ova tema ide dalje. Znaci Tibet svaki savet cu da poslusam i sagledam. Ti si strucnjak za dosta stvari,za to znam odavno. Svasta sam naucio od tebe i cenim tvoje znanje :mhm

Ja sam malo povrsan ali znam sta hocu i kad zapnem nesto ja to zavrsim. Vidim da si mi napravio ček listu delova (res)

Cenim i tvoje vreme koje si utrosio za mnoge,objasnjavajuci kako bolje i jednostavnije da naprave modele.To se vidi i na mom primeru. (res)Nastavak sledi sa prikolicom. Ipak cu probati da napravim taj AC/DC box  ()-()

Vidim da se i drustvo zainteresovalo za ovaj projekat pa hajde da skockamo to

« Last Edit: March 08, 2017, 09:29:07 PM by chupko »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #79 on: March 08, 2017, 09:35:46 PM »
Znači uhvaćen si preko stomaka.  :big smile
Quote
Jos ne znam ni dimenzije prikolice. Hteo sam da maznem te mere od tamiya traylers-a ali nigde nisam nasao mere samog kontejnera ili kutije. Imaju da se skinu planovi za sklapanje ali tu nema dimenzija. Cenim da nisu iste ,recimo hladnjaca je malo visa ako me oci ne varaju.Duzine su tu negde oko 90cm a sirine oko 19cm.
Izvadio sam crtež iz PDF manuala za jednu tamijinu prikolicu. Dimenzionisao sam gabarite i debljinu alu profila od kojih Tamiya radi ove prikolice. Glavne dimenzije su na slici, pa može da se razmišlja. Preciznost dimenzionisanja je ispod 1% tačnosi, otprilike.  mmmm

(Attachment Link)

Sta da kazem osim da si genije (res)   Eto na ovom primeru se vidi da je lajsna to jest alu profil 12mm ako se ne varam?Kod Swicaraca je to 7,5mm. Znaci profil koji Rajan radi je" samo "2mm siri i to bi moglo da se napravi od njega. Mislio sam da je ova prikolica 93 cm.Kanda sam negde taj podatak nasao ili je bila savim druga. Ovo je tamiya model hladnjace. To bih ja prekopirao. ()-()

Šta te još interesuje?
« Last Edit: March 08, 2017, 09:39:36 PM by chupko »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #80 on: March 08, 2017, 10:03:23 PM »
Tibet mozes li ovu da vidis koja je duzina?

http://www.tamiya.com/english/rc/rcmanual/56326.pdf

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #81 on: March 08, 2017, 10:43:04 PM »
Ako sam dobro video, nema nacrtano tri projekcije, a to je neophodno. Bez toga ne ide ni meni.  :)
Vidi vidi šta piše na prvoj stranici velikim slovima.  ") "40-FOOT CONTAINER". Ako je verovati da je to mera za pravi, onda:
40x30.48cm=1219cm/14=87cm

Jao Čupko ja sam izbrisao gore moju suvišnu filozofiju i nisam imao nikakvu nameru sa njima, a pogotovo da bilo šta i koga kritikujem. Samo sam glasno razmišljao malo.  :)

Svakome ću pomoći sa savetom ako pita i ako nema ko drugi da pomogne. Ne znam sve, ali ova tema metalnih konstrukcija je meni jako blizu onome što sam dugo radio u profesiji...
Meni je drago da se išta modelari, gradi, jer to pokreće kreativne energije u nama, onda uključujemo ustajali deo mozga. Radost i uspeh u modelarenju može da pokrene hormone radosti, a što je veoma dobro za zdravlje. Jao neću ponovo više.   :-*
Poz.
« Last Edit: March 08, 2017, 11:18:11 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #82 on: March 08, 2017, 10:54:19 PM »
Quote
Eto na ovom primeru se vidi da je lajsna to jest alu profil 12mm ako se ne varam?Kod Swicaraca je to 7,5mm
Da, ali to ne znači da je Tamiya precizan, već verovatno koristi deblji profil iz više razloga. Deblji je lakše obraditi, daje jaču konstrukciju, a biće dobar i za sledeću veću generaciju skala veličinu možda 1:10 i za druge stvari oko ovih modela i maketa konstrukcija. Dakle iz tehnoloških i ekonomskih razloga je to više nego skala, a i ja bih tako radio, da sam tehnolog u Tamiji. Niko živ laik to neće primetiti.
« Last Edit: March 08, 2017, 11:04:42 PM by tibeteagle »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #83 on: March 08, 2017, 11:40:15 PM »
Ako sam dobro video, nema nacrtano tri projekcije, a to je neophodno. Bez toga ne ide ni meni.  :)
Vidi vidi šta piše na prvoj stranici velikim slovima.  ") "40-FOOT CONTAINER". Ako je za verovati  da je to mera za pravi, onda:
40x30.48cm=1219cm/14=87cm

Jao Čupko ja sam izbrisao gore moju suvišnu filozofiju i nisam imao nikakvu nameru sa njima, a pogotovo da bilo šta i koga kritikujem. Samo sam glasno razmišljao malo.  :)
Da, odlično je što ima dobrih dobavljača i svake pomoći oko nabavke je dobra.
Svakome ću pomoći sa savetom ako pita i ako nema ko drugi da pomogne. Ne znam sve, ali ova tema metalnih konstrukcija je meni jako blizu onome što sam dugo radio u profesiji...
Meni je drago da se išta modelari, gradi, jer to pokreće kreativne energije u nama, onda uključujemo ustajali deo mozga. Radost i uspeh u modelarenju može da pokrene hormone radosti, a što je veoma dobro za zdravlje. Jao neću ponovo više.   :-*
Poz.

Ma nisi trebao da brises nista. Sve si lepo napisao i realno .Nije tu bilo nikakve kritike,vec si realno izneo svoja iskustva.

Lepo si napisao da maketarenje ,modeliranje pokrecu hormone srece,tako i ova akcija oko gradnje prikolice pokrece tu hemiju. Samo trazenje na netu i obilasci nasih oskudnih radnji ima svoje cari. Kako naprviti pitu od g..na.
Da nije ove kise vec bi na motoru obisao sve radnje sa spiska sta su kolege postavili ovde. Gledao sam sve te stranice i nasao interesantne stvari. Moja percepcija kaze da si to mozemo skockati lagano od domacih sirovina. Kolega Munjeviti je nasao finu radnju gde se mogu naci profili koji bi zadovoljili moje apetite. Imam tu par nepoznanica pa slede pitanja i za tebe i za kolege sa foruma.

Nasao sam u ovoj online radnji koju mi je Munjeviti predlozio ove mesingane kutijaste profile dimenzija 10x10mm.

Ne znam jel taj mesing premekan? Nece se uvijati jer ce ih drzati klirit. Ja bih to prefarbao.Imam dobre boje od prajmera do zavrsnice.A farbao bih ja i ove alu jer se mnogo sijaju.Ta mera je taman kako treba.

Evo linka te radnje.

http://metalionline.com/mesingana_kutija_kvadratna.html

Onda tu ima i alu ramova samo sto je 14x14 mm najmanji kutijast. Ali zato ima L od 8mm i 10mm.Tu se moze iskombinovati sigurno.

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #84 on: March 09, 2017, 12:13:52 AM »
Nasao sam dimenzije ove kontejnerke.Osetno je duza od hladnjace.

http://www.tamiya.de/de/produkte/rcmodelltrucks/auflieger114/produktdetails.htm?sArtNr=300056326

heheh za hladnjacu samo visina???
http://www.tamiya.de/de/produkte/rcmodelltrucks/auflieger114/produktdetails.htm?sArtNr=300056319


Usput sam provalio da su tockovi na prikolici siri dobrano.Evo poredjenja
18790-0

Na tom tipu idu solo pa su ih malo udebljali.
« Last Edit: March 09, 2017, 12:26:25 AM by chupko »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #85 on: March 09, 2017, 12:32:01 AM »
Quote
Kako naprviti pitu od g..na.
:big smile :big smile :big smile
Da, ponekak se i ja zaglavim sa takvim razmišljanjem, jer smo više nas iz doba kada se stvari nisu mogle ovako lako nabavljati iz inostranstva kao danas. Treba to iskoristiti.

Quote
Ne znam jel taj mesing premekan?
Mesing je previše dobar za takvu konstrukciju. Dakle može ali je jako suvišno, jer je 3 puta teži, tvrđi i čvršči od aluminijuma.
Dovoljno je od 10x10x1mm Alu profila.
Spojnice se mogu napraviti ako ima kolega strugar blizu i ne izbacuje modelare.  :) Detalji i ideje o tome od mene kasnije ako treba.
ALI. Znaj da kvadratni profil bez uški, koje alferov profil ima, ne rešava se dobro pričvršćivanje ploče. To je detalj koji se mora rešiti drugačije a to je dodatni dosta obiman rad na profilu.  Nacrtaj presek u razmeri, pa vidi.
Razmisli još o Alferovim profilima sa uškama, šarkama i dobrim elastičnim spojnicama. Vredi.

Quote
Nasao sam dimenzije ove kontejnerke.Osetno je duza od hladnjace.
http://www.tamiya.de/de/produkte/rcmodelltrucks/auflieger114/produktdetails.htm?sArtNr=300056326
Pa ako piše da je 40ft, onda važi gornja računica.

Idemo.  (spava)

« Last Edit: March 09, 2017, 12:34:14 AM by tibeteagle »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
« Last Edit: March 09, 2017, 01:54:29 AM by chupko »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #87 on: March 09, 2017, 02:45:16 PM »
http://www.maerskline.com/en-zw/shipping-services/dry-cargo/equipment-and-services/specifications

https://astecmodels.co.uk/shop/product_info.php?products_id=182

Sinoc kasno sam izbacio ove strane i zaspao pa nisam dovrsio  :_D

Namera mi je bila da gosn Tibeta pitam jel moze da sracuna prave dimenzije ovog kontejnera. Tamiya je dala krajnje mere cele prikolice a ne sanduka. Zato sam prilozio i tehnicke podatke sa dimenzijama u stopama( ili sta je vec u pitanju nisam strucnjak) od pravih kontejnera.

Evo izdvijio sam koja mera mi treba u srazmeri 1/14

Taj kontejner je na prikolici koju hocu da sklepam.


Kad budemo definisali mere,onda da napravimo krojnu listu kako bi znali koliko materijala da narucimo od Swicaraca.

Ovi profili su super i usteda je velika jer ne moram dodatno da montiram L profile.Samo ne mogu da nadjem ovaj desni na sajtu.

Levi mi ne odgovara jer se vidi da je za stranicu od 7,5mm a to je debelo. Ovaj desni se cini da je tu oko 2 ili 3 mm,a to je klirit koji imam da nabavim.

Ne bih pravio kontejner prikolicu,vec glatku kao hladnjacu,zbog stampe koja ce da bude na folij.Tako da rebrasi limovi otpadaju.



Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #88 on: March 12, 2017, 03:40:35 PM »
Uveliko smisljam kako najbolje  skockam prikolicu. Gledajuci razne modele podvozja i karoserija,dosao sam do krajnje ideje.
Nema tu neke filozofije i to ce laganice da se odradi .Logistiku imam i sve delove sam nasao.Tockove cu jedino da kupim od Tamiye,tacnije od jedne druge firme sto rade delove za prikolice.

Delovi ce 95% biti mala privreda Srbije. (yay)
Kupio sam alu L profile za sasiju i nju cu prvo da sklopim po uzoru na ovu.

http://herculesmodels.com/post/40ft-container-trailer-kit-for-1-14-rc-tamiya-freightliner-cascadia-evolution-truck

Podvozje i osovine ce da budu na ovu foru.

http://www.csmi.com.au/index.php?route=product/product&path=91&product_id=291


Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #89 on: March 12, 2017, 04:27:11 PM »


Osovina ce biti u ovom fazonu. Nasao sam fine delove u srafovskoj robi u kraju i to ce da radi super

Trebaju mi mali lageri dimenzija da je precnik rupe 5mm.Spolja treba da bude 11mm a sirina 4mm ako neko zna gde ima to da se kupi. Samo to neznam sve ostalo sam nasao.

Mogu i veci spoljni precnik i siri samo rupa da bude 5mm jer cu da glavcinu tocka napravim na glodalici od plastike

Evo prototip sam krenuo po uzoru na ovaj sa slike. Tu fale Alu profili i umesto gumenih amortizera ici ce opruge.


Ovaj lager na slici je prevelik i on je samo info.Lager ce biti u glavi tocka


Negde sam vidjao te male lagere. Ima na ebay ali ne radi mi paypal i ne mogu da cekam. Neko je prodavao 13x5x4 Ruske lagere i ti mi rade jer glavcinu pravim.Vazno je da unutrasnji precnik rupe ,bude 5mm





Kad sve sklopim ima da udarim glazuru sa farbom  (yay)


« Last Edit: March 12, 2017, 04:46:38 PM by chupko »